به‌روز شده در: ۰۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۸
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۰۸۱۶
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۸
معامله قرن با وجود تمام تبلیغاتی که در حال حاضر در مورد آن مطرح است بیش از آنکه به طرح موضوع فلسطین و حل آن کمک کند برای نجات ترامپ و نتانیاهوا طرح شده است.

حسن لاسجردی- آمریکایی ها در ماه های اخیر با تبلیغات بسیار زیاد برای طرح معامله قرن توجهات را به خود جلب کردند . وقتی طرح معامله قرن در هفته گذشته مطرح شد به نظر می رسید که دو نکته اساسی دارد که باعث واکنش ها چه در بعد منفی و چه در بعد مثبت شد. نکته اول بحث پایتخت قرار گرفتن قدس است که برای فلسطینی ها به عنوان طرف اصلی مساله و همچنین برای کشورهای عربی نسبت به سرزمین های عربی حس ناسیونالیستی داشته اند مهم بوده است. نکته دوم نیز حق بازگشت به سرزمین و موطن اصلی که یکی از نکات مهم در مبارزات و درگیری ها چه از نوع ناسیونالیستی، عربی یا نژادی و چه بحثهای عقیدتی که بعد از انقلاب اسلامی در فلسطین به وجود آمده - است.

بسیاری از تحلیلگران معتقد هستند معامله قرن بیش از آنکه به نفع اسرائیلی ها باشد به نفع آمریکایی هاست. آمریکایی ها در نوسانات استیضاح، فشار علیه دولت و مبارزه داخلی قدرت بین دموکرات و جمهوری خواهان هستند و طرح معامله قرن با توجه به دو نکته بالا میتواند بیشتر از آنکه به بحث اسرائیل و فلسطین بپردازد، اقدام پیشدستانه ای برای دولت آمریکا برای فرار از افکار عمومی داخلی باشد.

بسیاری افراد نیز معتقدند که درست است که آمریکایی ها از این فضا برای فرار از استیضاح ترامپ سوءاستفاده می کنند، اما اسرائیلی ها هم شرایط مشابه ترامپ را دارند. با توجه به شکنندگی تشکیل دولت و بحث مربوط به اعتماد پارلمانی، شاید این موضوع بتواند به نفع نتانیاهو باشد و آنها بتوانند از این فرصت استفاده کنند. در مجموع تبلیغات دامنه دار آمریکایی ها، تاکید بر دو نکته بالا و نیز تاثیرات داخلی و خارجی معامله قرن برای آمریکایی ها و اسرائیلی ها سبب خواهد شد که این مساله مورد توجه جامعه جهانی باشد و با موافقت ها و مخالفت های زیادی مواجه شود.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: