به‌روز شده در: ۲۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۷
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۰۸۰۷
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۹
اخبار 24 ساعت گذشته:


نیروهای نظامی امارات و بحرین خارجی هستند!

اندیشکده «کارنگی» در گزارشی درباره نقش مزدوران خارجی در ارتش کشورهای جنوب خلیج فارس، نوشته است دست کم ۷۰ درصد نیروهای ارتش امارات را اتباع خارجی تشکیل می‌دهند. کارنگی ادامه می‌دهد: «امارات همچنین شرکت‌های آمریکایی نظیر «رفلکس ریسپانسز» [که «اریک پرینس» مؤسس شرکت بدنام «بلک واتر» آن را راه‌اندازی کرده و اداره می‌کند] را به خدمت گرفته است. این شرکت قراردادی به ارزش ۵۲۹ میلیون دلار دریافت کرده است تا نیروهای نظامی امارات را تقویت کند. نیروهایی که در یمن برای امارات می‌جنگند، سربازان قراردادی از کشورهایی، چون چاد، شیلی، کلمبیا، لیبی، پاناما، نیجر، سومالی، السالوادور و اوگاندا هستند.» این اندیشکده به وضعیت نیروهای نظامی بحرین نیز اشاره کرده و نوشته است: بر اساس آماری مربوط به سال ۲۰۰۹، ۶۴ درصد از نیروهای امنیتی و نظامی بحرین را غیر بحرینی‌ها تشکیل می‌دهند. در جریان سرکوب اعتراضات مردمی در بحرین در سال ۲۰۱۱، اغلب نیروهایی که با معترضان برخورد می‌کردند، پاکستانی بودند.

باید اصلاح‌طلبان واقعی از اصلاح‌طلبان حکومت‌محور مشخص شوند!

تعدادی از اعضای ستاد اصلاحات در ادامه راهبرد «تحریم خاموش انتخابات» (رأی می‌دهیم، ولی لیست نمی‌دهیم) افراد مایل به حضور در انتخابات را در آماج حملات خود قرار داده‌اند. «عبدالله ناصری» عضو شورای مشورتی اصلاح‌طلبان در همین باره گفته است: «به نظر من اصلاح‌طلبان در این دوره نباید لیست ارائه کنند. در این شرایط لیست ‌دادن شورای سیاست‌گذاری از تهران به معنای همراهی با شورای نگهبان است. درست است که به احتمال زیاد انشقاق ایجاد می‌شود، اما بالاخره یک روزی باید اصلاح‌طلبان واقعی از اصلاح‌طلبان حکومت‌محور و قدرت‌طلب جدا و متمایز شوند.» سعید حجاریان نیز گفته است: «انتخابات آتی معیار خوبی خواهد بود برای تصفیه نیروهای اصلاح‌طلب؛ یعنی شورای نگهبان زحمت ما را کم می‌کند و خودش، اصلاح‌طلبان رقیق را از مابقی جدا خواهد کرد.» اظهارات این دو عضو ستادی جریان اصلاحات به روشنی گویای حقد و کینه ستاد جریان سیاسی خاص از نظام اسلامی و عزم آنها برای ناامن‌سازی کشور با کم‌رمق‌سازی انتخابات است.


محمدرضا خباز: لیست ندادن یعنی خودکشی از ترس اعدام
محمدرضا خبار با تاکید بر ضرورت ارائه لیست اصلاح طلبی گفت: «اینکه لیست ندهیم مثل این است که کسی محکوم به اعدام شده و خودش زودتر خودکشی کند. آدم عاقل از ترس اعدام خودکشی نمی کند

لیست انتخاباتی مستقلین 23 بهمن نهایی می‌شود

«حجت‌الاسلام محمد زارع فومنی» رئیس ستاد انتخابات جبهه متحد مستقلین ایران از نهایی شدن لیست تهران این جبهه در ۲۳ بهمن ‌ماه خبر داد و افزود قرار است لیست نهایی جبهه متحد مستقلین از حوزه انتخابیه تهران طی یک نشست مطبوعاتی با حضور خبرنگاران رونمایی شود. فومنی خاطر نشان کرد: «جبهه متحد مستقلین بنا دارد در سراسر کشور ۲۹۰ نامزد را معرفی کند و به هیچ عنوان با جریان یا گروه خاصی نیز ائتلاف نخواهیم کرد و از هیچ جناحی نامزدِ عاریه قرض نخواهیم گرفت

غربال استصوابی اصلاح‌طلبان از نظر حجاریان!

سعید حجاریان، از تئوریسین‌های اصلاحات که نظرش بر ارائه نکردن لیست اصلاح‌طلبان بوده و هست، طی اظهاراتی در گفتگو با شماره اخیر نشریه ایران فردا گفته است: «انتخابات آتی معیار خوبی خواهد بود برای تصفیه نیرو‌های اصلاح‌طلب. یعنی شورای نگهبان زحمت ما را کم می‌کند و خودش، اصلاح‌طلبان رقیق را از مابقی جدا خواهد کرد.»دوقطبی سازی‌های اصلاح‌طلبان بین مردم آنقدر زیاد شده که حتی میان خودشان هم دوقطبی رقیق و غلیظ می‌سازند و هر کس را که شورا تأیید کند، تلویحاً اصلاح طلب رقیق می‌نامندکه غلظت کافی اصلاح‌طلبی را ندارد!بامزه آنکه حجاریان این جملات را پس از آن می‌گوید که تأکید می‌کند: «شهروندان اکنون به دو گروه درجه یک و درجه دوم تقسیم شده‌اند و هر یک نخبگان خاص خود را دارند. از ما بهتران، طبعاً سعی می‌کنند در انتخابات نمایشی از شور و شعف را از خود بروز دهند، اما گمانم دسته دوم بی‌تفاوت از کنار انتخابات عبور خواهند کرد.»اگر به جای شهروند درجه یک، بگوییم اصلاح طلب غلیظ و به جای شهروند درجه دو بگوییم اصلاح طلب رقیق، دیگر شهروندان به دو گروه تقسیم نشده‌اند؟! حجاریان هم پی تأیید صلاحیت اصلاح‌طلبان در درون جبهه است، فقط از نظرشان نظارت شورای نگهبان ایراد دارد!


کانادا ۱.۵ میلیارد دلار از ایران غرامت خواست
تعدادی از وکلای کانادایی به نمایندگی از خانواده قربانیان سقوط هواپیمای اوکراینی، از ایران شکایت کرده و خواستار غرامت ۱.۵ میلیارد دلاری شدند. رویترز در گزارشی از تنظیم یک شکواییه توسط جمعی از وکلای کانادایی به نمایندگی از خانواده‌های قربانیان حادثه ناگوار سقوط یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷- ۸۰۰ متعلق به شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال خبر داده است که در آن خواستار پرداخت حداقل ۱.۵ میلیارد دلار کانادا معادل ۱.۱ میلیارد دلار آمریکا از ایران شده‌اند

معامله قرن طرح جنگی است، نه طرح صلح

«نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان گفت: «فلسطین نیاز دارد شمشیرها همراه آن شوند، نه علیه آن و معامله قرن، طرح جنگی است، نه طرح صلح.» وی این سؤال را مطرح کرد که بدون قدس، کلیسای قیامت و مهد عیسی مسیح(ع) چه اسلام و مسلمانی و مسیحیتی باقی می‌ماند؟ رئیس پارلمان لبنان همچنین بر مخالفت قاطع با تحمیل پروژه اسکان آوارگان فلسطینی در سرزمینی غیر از فلسطین و در کشورهایی که آواره هستند، تأکید کرد. او افزود: «معامله قرن، کپی برابر اصل پروژه نتانیاهو در یهودی‌کردن سرزمین فلسطین از سال 2011 میلادی به‌ شمار می‌رود. فلسطین امروز با فریاد بلند، ارزش‌های شجاعت، جوانمردی و شهامت را از اعراب طلب می‌کند. وحدت و مقاومت ما را به فلسطین نزدیک می‌کند و از طریق آنهاست که رؤیای فلسطینیان برای آزادی و بازگشت به سرزمین‌شان محقق می‌شود.» نبیه بری تصریح کرد: «من به نام لبنان و پارلمان، طرح معامله قرن با تمام محتویات آن را رد و محکوم می‌کنم

سرباز شهید
نمایش
خیابانی «سرباز» با محوریت سه فراز مهم از زندگی سردار شهید حاج‌قاسم سلیمانی و با حمایت اداره‌ کل هنرهای نمایشی تولید می‌شود. سه فراز از زندگی سردار شهید حاج‌قاسم سلیمانی که «سرباز» بر اساس آنها شکل گرفته، شامل دفاع مقدس، جنگ ۳۳ روزه لبنان و ریشه‌کن کردن گروه تروریستی داعش در سوریه و عراق است.«سرباز» حاصل کار مشترک اداره‌کل هنرهای نمایشی و انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس است.این نمایش بی‌کلام از ۱۶ تا ۲۰ بهمن ماه ۱۳۹۸ هر روز ساعت ۱۶ در محوطه مجموعه تئاترشهر اجرا می‌شود.

راه گماشته ترامپ در صندوق بین‌المللی پول هموار می‌شود!

بر اساس گزارش رسانه انگلیسی «ایندیپندنت»، یکی از مهم‌ترین مقامات ارشد صندوق بین‌المللی پول در حال کناره‌گیری است. این اقدام موجب می‌شود نفوذ دولت ترامپ برای انتصاب مقام دوم این دیده‌بان مالی افزایش یابد. دیوید لیپتون ۶۶ ساله، ۹ سال به عنوان معاون رئیس صندوق بین‌المللی پول فعالیت کرد و طولانی‌ترین زمان تصدی این سمت را داشت. این اقدام به «کریستالینا جورجیوا» که چهار ماه پیش ریاست صندوق بین‌الملی پول را بر عهده گرفت، اجازه می‌دهد تغییرات دل‌خواه خود را در این سازمان انجام دهد. با توجه به روندی که تاکنون وجود داشته، معاون اول مدیرعامل صندوق بین‌المللی پول همیشه یک آمریکایی بوده است. به طور سنتی، کاخ سفید فهرستی از نامزدها را معرفی می‌کند و مدیرعامل صندوق، فرد مورد نظر خود را از میان آنها انتخاب می‌کند.

اگر با ترامپ توافق نکنیم، جنگ می‌شود!

«حسین موسویان» عضو سابق تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای که در آمریکا اقامت دارد، در مصاحبه با روزنامه آرمان گفت من از اول پیروزی ترامپ، در تحلیل و مصاحبه‌های متعدد، مکرر بر این نکته تأکید کرده‌ام که ترامپ به ظاهر شخصاً نه به ‌دنبال جنگ است و نه تغییر رژیم. او یک توافق با ایران می‌خواهد که از نظر سیاسی داخلی قابل بهره‌برداری باشد و بتواند به ‌عنوان معامله‌ای بهتر از معامله اوباما بفروشد. موسویان در ادامه گفت: اولویت آنها این است که فشارها و تحریم‌های فعلی که باز هم تشدید خواهد شد، منجر به فروپاشی ایران از داخل شود. اما اگر نشد، سعی خواهند کرد، سه چهار ماه به انتخابات نوامبر آینده آمریکا (آبان ۹۹)، ترامپ را وارد درگیری نظامی علیه ایران کنند.

سناتورهای جمهوریخواه خواستار مسدود شدن حساب‌های توئیتری مقامات ایران

سنــــــــــــــاتورهای جمهوریخواه امریکا در نامه‌ای خطاب به مدیرعامل شرکت توئیتر، به بهانه تحریم‌های ایران خواستار بسته شدن تمام حساب‌های کاربری مقامات و مسئولان جمهوری اسلامی ایران در این شبکه اجتماعی شدند. در این نامه که با ابتکار «تد کروز» سناتور ایران‌ستیز امریکا و خطاب به مدیرعامل شرکت توئیتر تهیه شده، آمده است: «با وجود آنکه متمم اول [قانون اساسی امریکا]، از حق آزادی بیان امریکایی‌ها حمایت می‌کند– و توئیتر هم نباید سخنرانی سیاسی امریکایی‌ها را سانسور کند– [اما ایرانی‌ها] تحت لوای حقوق ایالات متحده نبوده و در نتیجه از چنین حقی برخوردار نیستند.» شرکت توئیتر هنوز درخصوص این نامه اظهار نظری نکرده است. پیش‌تر هم «برایان هوک»، فرستاده ویژه کاخ سفید در امور ایران و رئیس «گروه اقدام ایران» در وزارت خارجه امریکا، از شرکت‌های گرداننده شبکه‌های اجتماعی بین‌المللی خواست حساب‌های کاربری مسئولان و مقامات ایرانی را مسدود کنند.
عاقبت زمین های نهاد ریاست جمهوری در شمال چه شد؟

در حالی که در دولت های گذشته تصمیماتی به تایید مسئولان اسبق رسید که طبق آن حق بهره ‌برداری از حدود 70 هزار مترمربع از اراضی در اختیار دولت، برای ساخت مجموعه جدید اجلاس سران در شمال کشور به نهاد ریاست جمهوری واگذار شد، گزارش جدید یک مقام مسئول به تعدادی از مدیران نهاد ریاست جمهوری نشان می دهد در سال های بعد و با وجود منتفی شدن موضوع ساخت مجموعه اجلاس، اراضی مدنظر همچنان به دلیل "تامین نیازهای آینده" در اختیار این نهاد قرار دارد.

تایید صلاحیت مدیران شرکت‌های دولتی اجباری شد

یک مقام مهم دولتی در نامه روزهای اخیر خود به همه اعضای کابینه از آن ها خواسته است ضمن بررسی دوره ای رعایت شرایط عمومی و اختصاصی احراز پست های مدیریتی توسط اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت های کوچک، متوسط و بزرگ دولتی و بررسی دارا بودن تجربه و سابقه خدمت لازم، در صورت مشاهده افرادی که شرایط مصوب را ندارند، راجع به جایگزینی افراد واجد شرایط اقدام و نسخه ای از مشخصات مدیران را نیز به دولت ارسال کنند.

اخبار روزانه:

«شیخ قیس خزعلی» دبیرکل جنبش «عصائب اهل الحق» با بیان اینکه گزینه پاسخ نظامی علیه نظامیان تروریست آمریکایی همچنان پابرجاست، تصمیم پارلمان عراق برای اخراج این تروریست‌ها را «تصمیم شیعی» ولی با انگیزه‌های کاملاً ملی خواند. وی درباره رأی ندادن نمایندگان سنی و کرد به لایحه اخراج نظامیان آمریکا گفت: این اقدام‌ آنها به معنای این نیست که با خروج آمریکایی‌ها موافق نیستند؛ چراکه بعضی از نمایندگان به دلیل فشارهای برخی کشورهای عربی خلیج‌فارس اصلاً در صحن پارلمان حاضر نشدند.

* «سیدرحمت‌الله اکرمی» خزانه‌دار کل کشور در نشست هم‌اندیشی در زمینه مولدسازی دارایی‌های دولت گفت: «به دنبال آن نیستیم که اموال خوب دولت را نگهداری و اموال غیر مرغوب را به فروش برسانیم.» وی در پاسخ به این سؤال که عملکرد مولدسازی دارایی‌ها در سال جاری صفر بوده در سال آینده چه میزان از 50 هزار میلیارد تومان مولدسازی محقق خواهد شد؟ تأکید کرد: «تا زمانی که برای دارایی‌های دولت هزاران نفر به غیر از خود دولت تصمیم‌گیری می‌کنند، نمی‌توان روی مولدسازی دارایی حساب کرد

* «سردار حزنی» دبیر قرارگاه محرومیت‌زدایی سپاه در حاشیه افتتاح طرح‌های اقتصاد مقاومتی بسیج در بخش چهاردانگه شهرستان اسلامشهر، با بیان اینکه ۷۵ تا ۸۰ درصد از پروژه‌های اقتصاد مقاومتی سپاه کوچک، عام‌المنفعه و زودبازده هستند، تأکید کرد: «پروژه‌های اقتصاد مقاومتی کوچک در حال تبدیل شدن به پروژه‌های بزرگ هستند و برای رفع مشکلات اقتصادی در هر روستایی پروژه‌های مختلف و متناسب با شرایط ساکنین روستا اجرا شده ‌است

* «مجید شاکری» اقتصاددان درباره بهبود وضعیت بغرنج اقتصادی گفت: «در پاسخ به اینکه آیا وضع موجود درست می‌شود، می‌گویم قطعاً؛ فارغ از اینکه بخواهم امید بی‌دلیل بدهم. ما دچار سرگیجه استراتژیک هستیم. برای وضع موجود راه‌حل‌های ایجابی زیادی داریم و از راه‌حل خیلی دور نیستیم

* «مرتضی رضایی» معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: «بر اساس تأکید رهبر معظم انقلاب برای بهره‌گیری و ورود مرغ لاین به چرخه تولید، در سال جاری برنامه‌ای برای این امر تهیه و به شورای ‌عالی امنیت ملی ارائه شده است

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: