به‌روز شده در: ۰۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۸
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۰۷۷۸
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۳
اخبار 24 ساعت گذشته:

وصیت‌نامه سردار سلیمانی چهلمین روز شهادتش منتشر می‌شود

مسئول دفتر سردار شهید حاج قاسم سلیمانی گفت: حاج قاسم سلیمانی وصیت نامه‌ای دارد که من آن را به عنوان منشور می‌دانم. قطعا این وصیت نامه در چهلمین روز شهادتش توسط خانواده ایشان انتشار داده می‌شود. شهید حاج قاسم سلیمانی وقتی از بیروت خارج می‌شود، دوستان به نوعی می‌گویند که شما به بغداد نروید. سردار می‌گوید من دارم به مقتل خودم می‌روم.

کسی که دستاورد ندارد به تخریب رقیب دست می‌زند
«
مهدی چمران» رئیس سابق شورای شهر تهران گفت: اگر جریانی دستاوردهای مثبت و قابل ذکری داشته باشد، از آنها برای انجام تبلیغات خود استفاده می‌کند؛ اما در غیر این صورت اقدام به تخریب جبهه مقابل می‌کند. اصلاح‌طلبان اکنون به تخریب کاندیداهای جبهه رقیب دست زده‌اند و مسائلی را در هم می‌آمیزند و مطرح می‌کنند و چهره‌ها را آماج حملات خود قرار می‌دهند و عده‌ای هم شایعات آنها را باور می‌کنند. این انتظار را باید از اصلاح‌طلبان داشت و قاعدتاً این تخریب‌ها ادامه‌دار هم خواهد بود.

سیگار برگ لاکچری نخی چند؟

جست‌وجوی هشتگ سیگار برگ در فضای مجازی نشان می‌دهد برای تهیه این محصول دخانی باید بین ۵ تا ۷۰۰ هزار تومان هزینه کنید! سیگار برگ زمانی که طلا گرمی ۲۰۰ هزار تومان بود، حدودا به ۲۵۰ هزار تومان می‌رسید و احتمالا در حال حاضر اگر پیدا شود بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود

هنوز هم ترجیح‌مان ارائه لیست واحد است!
«
مجید متقی‌فر» سخنگوی جبهه پایداری درباره خروج جبهه پایداری از ائتلاف جبهه نیرو‌های انقلاب گفت: از ابتدا هم درباره ورود به این لیست صحبتی نشده بود، البته ما هنوز هم ترجیح‌مان ارائه لیست واحد است و اگر هم نشد، بهتر است اشتراکات لیست‌های‌مان بسیار زیاد باشد.
مقام بالاتر از آیت‌الله مایک هم در هواپیمای آمریکایی بوده!
بر اساس اطلاعات به دست آمده، فردی که از لحاظ امنیتی در رده بالاتری نسبت به «مایک دی‌‌آندرا» (آیت‌الله مایک) قرار داشته هم از جمله سرنشین‌های هواپیمای آمریکایی ساقط شده در افغانستان بوده و کشته شده است. اطلاعات به دست آمده درباره جزئیات حادثه منتهی به سقوط هواپیما نشان می‌دهد، «11Aـبه‌دلیل نقص فنی در حال پرواز در ارتفاع پایین‌تری نسبت به حالت معمول بوده و با شلیک موشک «استرلا‌ــ‌1» که یک سلاح دوش‌پرتاب روسی است از سوی اعضای طالبان هدف قرار گرفته و ساقط شده است. گفتنی است، هفته گذشته برخی منابع خبری بدون ارائه جزئیات بیشتر گزارش داده بودند «آیت‌الله مایک» که از جمله عوامل دخیل در طراحی نقشه ترور سردار «قاسم سلیمانی»، فرمانده نیروی قدس سپاه بود، در جریان سقوط این هواپیما کشته شده است. این هواپیما حامل دست‌کم 18 نفر از مقامات نظامی آمریکا بوده است.

نمایش رسواکننده آمریکایی‌ها درباره کانال واردات دارو
رئیس کل بانک مرکزی در واکنش به نمایش داروی وارداتی از طریق شرکت‌های سوئیسی از سوی سفارت سوئیس گفت: میزان دارو و ملزومات پزشکی که بانک مرکزی تأمین ارز کرده و در ۱۰ ماهه امسال وارد کشور شده است بیش از ۴ میلیارد دلار بوده و ۲ هزار برابر حجم واردات انجام شده از کانال مالی سوئیس است. «عبدالناصر همتی» اضافه کرد: ما برای این بخش از امور ضروری کشور به تصمیمات و اقدامات دیگران وابسته نیستیم و در یک سال و نیم گذشته نیز آمریکا حداکثر تلاش خود را برای جلوگیری و اختلال در واردات دارو برای بیماران کشورمان انجام داده است. ضمن اینکه نفس اعلام صدور مجوز از سوی آمریکا برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی نشان می‌دهد، علی‌رغم ادعای آمریکا مبنی بر تحریم نبودن دارو و اقلام بشردوستانه، این اقلام عملاً از سوی آمریکا تحریم شده است وگرنه به مجوز نیازی نداشت.

جریانِ اصلاح‌طلبی «واقعاً موجود» نیازمند یک تعطیلات تاریخی است
«
محمدرضا تاجیک» از نظریه‌پردازان اصلاح‌طلبان درباره حضور این جناح در انتخابات در روزنامه «اعتماد» نوشت: جریانِ اصلاح‌طلبی «واقعاً موجود» نیازمند یک تعطیلات تاریخی است. باید عزم رفتن کند و از سرزمین قدرت به در آید و ببیند که آسمان آیا همه‌جا همین رنگ است و آیا اصلاح‌طلبی همه‌جا به همین رنگ است؟ حتی اگر اصلاح‌طلبان در تسابق‌های بزرگ پیشاروی (مجلس و ریاست‌جمهوری و...) پیروز هم بشوند، از امکان و استعدادی بیش از دولت کنونی برای بهبود امور (داخلی و خارجی) برخوردار نیستند. می‌توانم از هم‌اکنون تصویری از اصلاح‌طلبانی که هم کت بر تن دارند و هم زیرشلواری ترسیم کنم که توأمان نقشِ حضور و ناحضور، در قدرت و بر قدرت، مشارکت و عدم‌مشارکت را بازی می‌کنند و تا فردای انتخابات هنوز تصمیم نگرفته‌اند (به اجماع نرسیده‌اند) که چه باید و چه نباید کرد

چرا جنایات روس‌ها از کتاب درسی حذف شد؟

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی درباره حذف مطالب مربوط به جنایات روس‌ها در کتاب فارسی دوره متوسطه دوم گفت: نگاه مبنایی ما نسبت به آنچه در تاریخ اتفاق افتاده این است که جنایات روسیه تزاری قابل حذف نیست یا در دوره شوروی سابق، نوع تعامل سلطه گرایانه بلوک شرق را انکار نمی‌کنیم و هرگز حذف نخواهیم کرد. اگر اکنون دولت روسیه با ما همکاری و تعامل دارد به معنی صرف نظرکردن مردم از بخشی از تاریخ نیست؛ دستکاری در تاریخ را قبول نداریم. حذفیات در مورد روسیه در زمان مسئولیت بنده نبوده است، اما در هر حال بررسی‌های لازم را انجام می‌دهیم همانطور که برخی تغییرات در کتاب‌های قبلی اتفاق افتاده بود و آن را بررسی کردیم و در مواردی اصلاحات لازم انجام شد. در این مورد هم اگر بررسی کنیم و مشخص شود تغییرات غیرمنصفانه است، حتماً اصلاح خواهیم کرد.

فرافکنی تحت عنوان رفراندوم نظارت استصوابی!

حزب اتحاد ملت (مشارکت سابق) با ارسال نامه‌ای به رئیس‌جمهور خواستار برگزاری رفراندوم برای حذف نظارت استصوابی شد و نوشت: «ما به عنوان یکی از احزاب شناخته‌شده و شناسنامه‌دارِ باورمند به مبانی نظام جمهوری اسلامی و آرمان‌های اصيل انقلاب اسلامی، در چهلمین سال تصویب قانون اساسی از جنابعالی تقاضا داریم از طریق ارائه لایحه قانونی با قید فوریت برای انجام «همه‌پرسی» در خصوص «نظریه تفسيرى شورای نگهبان از اصل ۹۹ قانون اساسی» و به اصطلاح نظارت استصوابی، اقدام قانونی لازم را کلید بزنید تا بلکه پیش از پایان دوره مجلس دهم، گره ۲۸ ساله در سیاست ایران، که تالی فاسد‌های بسیاری در نظام تقنینی اجرایی و قضایی و نیز عرصه‌های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی کشور داشته است، با رأی فصل‌الخطابی ملت ایران گشوده و زمینه‌ساز آشتی ملی شود.» به نظر می‌رسد جریان اصلاحات با آگاهی به این مسئله که مردم در انتخابات پیش‌رو به ایرن جریان رأی نخواهند داد، به دنبال جنجال‌آفرینی‌های خاص است.

نهایی شدن لیست 30 نفره نیروهای انقلاب تا پایان هفته

«محسن پیرهادی» سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اعلام کرد: «فهرست انتخاباتی این ائتلاف با نام «ایران سربلند» در انتخابات مجلس پیش رو حضور خواهد یافت.» همچنین بنا بر اعلام «پرویز سروری» دبیر شورای ائتلاف نیروهای انقلاب، لیست نهایی ۳۰ نفره نامزدهای این ائتلاف برای شهر تهران تا پایان این هفته نهایی خواهد شد.

راهبرد ترامپ درباره ایران کارایی نداشته است

وبگاه خبری آتلانتیک در گزارشی نوشت: «دونالد ترامپ فکر می‌کند راهبردش در قبال ایران در حال کار کردن است؛ اما تحولات اخیر به آن معنا نیست که تمام راهبرد رئیس‌جمهور در حال موفقیت است.» در ادامه این گزارش آمده است: «راهبرد دولت ترامپ در قبال ایران شش عنصر اصلی دارد؛ نخست، ترامپ از توافق هسته‌ای خارج شد؛ چون این توافق برنامه‌ موشک‌های بالستیک ایران را محدود نمی‌کند و محدودیت زمانی دارد. دوم، آمریکا تحریم‌های «فشار حداکثری» را علیه ایران اعمال کرد تا با فشار بر اقتصاد این کشور،‌ تهران را به مذاکره درباره توافقی با محدودیت‌های بیشتر درباره برنامه هسته‌ای و رفتارش مجبور کند. سوم،‌ این دولت می‌خواهد مانع آن شود که اروپا بپذیرد ایران فعالیت‌هایی را از سر بگیرد که برجام آنها را محدود کرده است. چهارم، آمریکا نسبت به حذف سلیمانی اقدام کرد که فرمانده قدرتمند ایران و مسئول حمله به آمریکایی‌ها و معمار سیاست‌های ایران در خاورمیانه بود. پنجم، ترامپ و تیم وی در حال حاضر به دنبال مدیریت هرگونه تشدید اوضاع پس از حمله به سلیمانی هستند. در نهایت، آنها امیدوار هستند اعتراضات در ایران تشدید یابد تا نظام ایران مشروعیت خود را بیشتر از دست دهد

روابط اعراب و رژیم صهیونیستی در پشت صحنه در حال عادی‌سازی است

به گزارش روزنامه «جروزالم پست» یک مقام ارشد کاخ سفید با اشاره به تلاش‌های واشنگتن برای عادی‌سازی روابط میان کشورهای عربی و رژیم صهیونیستی گفت: «در حال نزدیک‌تر شدن به عادی‌سازی روابط هستیم.» این مقام آمریکایی به انجام توافق‌های غیر نظامی اعراب با رژیم صهیونیستی، پرواز مستقیم بین سرزمین‌های اشغالی و کشورهای عربی و امکان سفر مقامات صهیونیست برای شرکت در مراسم کشورهای عربی به عنوان سه اقدام در دست کار اشاره کرد و گفت: «ما در پشت صحنه برای مهیا کردن آن تلاش می‌کنیم.» گفتنی است هفته گذشته «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در حالی از طرح سازش تحمیلی خود به فلسطینی‌ها رونمایی کرد که سفرای امارات متحده عربی، بحرین و عمان هم در مراسم حضور داشتند.

تنها 5 درصد از واگذاری‌‌ها با مشکل مواجه شده است

«علیرضا صالح» رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی گفت: «از سال 1380 تاکنون بیش از 150 هزار میلیارد تومان تصدی‌های دولت به بخش خصوصی واگذار شد که از این رقم حدود 5 هزار میلیارد تومان، یعنی حدود 4 درصد آن با چالش مواجه شده است که مربوط به حدود 9 مورد از واگذاری‌ها بوده و بقیه 95 درصد واگذاری‌ها موفق بوده است. اما تصور جامعه از واگذاری‌ها برعکس است که 5 درصد واگذاری‌های با چالش را به کل تعمیم می‌دهند و دیدگاه عامه مردم این عدد را تأیید نمی‌کنند.» وی افزود: «در بین واگذاری‌ها، هلدینگ خلیج‌فارس واگذار شده است که این هلدینگ از محل آورده خود و وام صندوق توسعه ملی 3/5 میلیارد یورو سرمایه‌گذاری در پروژه گاز بیدبلند انجام داده است

اتحادیه عرب به یک نهاد بی‌ارزش تبدیل شده است

«عبدالباری عطوان» تحلیلگر و روزنامه‌نگار فلسطینی درباره نشست وزرای خارجه اتحادیه عرب و بیانیه‌ پایانی آن گفت: «هم اکنون اتحادیه عرب به یک نهاد بی‌ارزش تبدیل شده است و تصمیم‌هایی که در این سازمان اتخاذ می‌شود نیز بی‌ارزش است. وزرای خارجه عرب که در نشست اتحادیه عرب شرکت می‌کنند نیز در جلسه چیزی می‌گویند و در خفا رفتار دیگری از خود بروز می‌دهند. حتی سخنرانی محمود عباس ناامیدکننده بود؛ زیرا انتظار می‌رفت او به هماهنگی امنیتی با اسرائیل پایان دهد و همچنین لغو توافق اسلو را اعلام کند. تمامی واکنش‌هایی که کشور‌های عربی پیش از نشست فوق‌العاده اتحادیه عرب به معامله قرن یا معامله ننگ نشان دادند، در واقع در حمایت از معامله ننگ بود

ماجرای انتشار فایل صوتی مربوط به پرواز اوکراینی

مدیرکل سوانح سازمان هواپیمایی کشوری گفت: تیم بازرسی فنی سقوط هواپیمای اوکراینی در اقدامی عجیب، فایل صوتی محرمانه مکالمه خلبان یکی از پرواز‌های همزمان با پرواز هواپیمای اوکراینی را منتشر کرد.یک خبرگزاری اوکراینی در اقدامی غیر حرفه‌ای، فایل صوتی محرمانه مکالمه خلبان یک پرواز داخلی هواپیمایی آسمان که همزمان با پرواز اوکراینی در حال انجام بوده را منتشر کرد.در این فایل صوتی، خلبان پرواز هواپیمایی آسمان به زبان فارسی به برج مراقبت می‌گوید که شاهد نور شلیک موشک و همچنین انفجار پس از آن است، ولی برج مراقبت از وجود چنین موضوعی اظهار بی اطلاعی و سپس ۹ بار تلاش می‌کند تا با خلبان هواپیمای اوکراینی ارتباط بگیرد، ولی پاسخی دریافت نمی‌کند.البته این فایل صوتی چند ساعت گذشته در شبکه‌های اجتماعی بعنوان مکالمه خلبان پرواز اوکراینی با برج مراقبت در حال بازنشر است.در همین ارتباط، حسن رضایی فر مدیرکل سوانح سازمان هواپیمایی کشوری در گفت: وگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه سازمان هواپیمایی کشوری از انتشار چنین فایلی مطلع و متعجب شده، گفت: این فایل از مجموعه اسنادی بوده که در تیم مشترک بررسی سانحه هوایی در اختیار گروه کارشناسان اوکراینی قرار گرفته است.وی افزود: این اقدام اوکراینی‌ها سبب شد دیگر هیچ سندی به آن‌ها ارائه ندهیم.رضایی فر یادآور شد: در حال حاضر تیم اوکراینی کشور را ترک کرده و فعلاً هیچ گروه کارشناسی از کشور‌های ذی نفع در این پرونده که بر اساس انکس ۱۳ ایکائو (سازمان جهانی هوانوردی) می‌توانند همزمان در حین بررسی‌های کارشناسی کشور محل وقوع سانحه حضور داشته باشند، در ایران حاضر نیستند.گفتنی است بر اساس مقررات داخلی و بین المللی، مکالمات خلبانان با برج مراقبت جز اسناد محرمانه هر کشور است و هیچ فرد یا کشور دیگری نمی‌تواند این مکالمات را بدون هماهنگی با کشور مالک این خدمات، منتشر کند.

اخبار روزانه:
* تقاضای چین برای نفت از زمان شیوع ویروس کرونا، حدود سه میلیون بشکه در روز معادل ۲۰ درصد از کل مصرف این کشور کاهش پیدا کرده است. چین بزرگ‌ترین واردکننده نفت جهان است و هر گونه تغییر در مصرف این کشور، روی بازار انرژی جهانی تأثیر می‌گذارد. این کشور حدود ۱۴ میلیون بشکه در روز نفت مصرف می‌کند که معادل مجموع نیاز فرانسه، آلمان، ایتالیا، اسپانیا، انگلیس، ژاپن و کره جنوبی است. گفتنی است، اوپک در حال بررسی برگزاری نشست اضطراری به منظور اتخاذ تصمیمات مناسب برای حفظ ثبات بازار است.
* «عباس تابش» رئیس سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفت: به دنبال آن هستیم تا بتوانیم از ظرفیت گسترده تمامی اقشار مردمی در نظارت بر بازار استفاده کنیم؛ بر اساس این، اجرای طرح پویش «بدون قیمت نخریم» را آغاز کرده و از همه مردم می‌خواهیم در ایام پایانی سال تنها از فروشگاه‌هایی خرید کنند که کالاهای آنها برچسب قیمت دارد. اگر مردم به پویش «بدون قیمت نخریم» بپیوندند، کار نظارتی فوق‌العاده‌ای بر بازار شکل می‌گیرد که ثمرات آن به همه مردم خواهد رسید.
* بالگردهای 214 هوانیروز سپاه به موشک‌‌های هدایت‌شونده جدید تجهیز شده‌اند. این موشک‌ها از خانواده «فتح»، «سدید» یا از نوع «قائم» هستند که با تجهیز به انواع سرجنگی می‌توانند علیه ادوات زرهی، سنگر و استحکامات و سایر مأموریت‌ها به‌کار گرفته شوند. پیش از این، بالگردهای شاهد 285 نیروی زمینی سپاه نیز به موشک‌های سدید 362 تجهیز شده بودند. این موشک‌ها در سه نوع اپتیکی مرئی، اپتیکی حرارتی و لیزری ساخته شده‌اند و توانایی رهگیری و انهدام اهداف متحرک را نیز دارند.
* یک منبع آگاه اظهار داشت: پاسداران گمنام امام زمان(عج) در اطلاعات سپاه قرچک یک استودیوی تهیه فیلم و کلیپ غیرقانونی را کشف و در یک عملیات ضربتی متهم را که قصد فرار به خارج از استان تهران را داشت، در اطراف قرچک دستگیر کردند. این منبع آگاه اضافه کرد: فرد مذکور در این مکان اقدام به فیلم‌برداری و تهیه کلیپ سخنرانی، تشویق و تهییج جوانان برای حمایت از رژیم منحوس پهلوی می‌کرد و برای شبکه‌ها و کانال‌های ضدانقلاب خارج از کشور می‌فرستاد.
* «علی القاصی» دادستان تهران در حاشیه جلسه شورای عالی قوه قضائیه، در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت پرونده «روح‌الله زم» گفت: کیفرخواست پرونده صادر شده و دادگاه او هفته آینده تشکیل می‌شود.

* «علی دهقان‌کیا» رئیس کانون بازنشستگان و کارگران تأمین اجتماعی گفت: پارسال مقرر شد حقوق بازنشستگان ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان شود، اما تنها منابع ۴۰ درصد از این مبلغ مشخص‌شده داده شد که نهایتاً حداقل حقوق ۱ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان شد. اگر امسال بخواهیم به عدد پارسال برسیم، براساس ۴۰ درصد تورم، حداقل حقوق حدود ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و سبد هزینه خانوار ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان می‌شود. اگر ۴۰ درصد منابع این مبلغ تخصیص داده شود، مبلغی حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می‌شود.

* «جان کری» وزیر خارجه پیشین آمریکا در واکنش به اخباری درباره نامزد شدنش در انتخابات ریاست‌جمهوری تأکید کرد: «هرگز در انتخابات نامزد نخواهم شد و هر گزارشی که در این زمینه منتشر می‌شود، جعلی و نادرست است.» وی سپس با حمایت مجدد از «جو بایدن» نامزد پیشتاز دموکرات‌ها در انتخابات درون‌حزبی دموکرات‌ها افزود: «دوست خوب من، جو بایدن انتخابات درون‌حزبی را می‌برد، دونالد ترامپ را شکست می‌دهد و یک رئیس‌جمهور عالی و برجسته خواهد شد

* به گفته «سیداحمد مقدسی» رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی گاوداران، طبق آمار ارائه‌شده در سال جاری میزان تولید گوشت قرمز ۸۸۰ هزار تن بوده و این در حالی است که میزان مصرف گوشت قرمز در کشور ۹۰۰ هزار تن است؛ بنابراین برای پر کردن این فاصله باید فقط ۲۰ هزار تن گوشت قرمز وارد می‌شد که متأسفانه، ۱۱۶ هزار تن واردات گوشت قرمز گرم و یخی انجام شده است.

* از مرداد تا اسفند سال 1397، در مجموع ۱۱ میلیارد و ۱۹۰ میلیون یورو ارز در نیما عرضه شد؛ اما در سال 1398 با تثبیت جایگاه سامانه نیما و افزایش سخت‌گیری‌ها برای بازگشت ارز صادراتی، حجم عرضه‌ها در این سامانه رو به افزایش گذاشت، به طوری که از ابتدای فروردین تا ۱۲ بهمن امسال حدود ۱۴ میلیارد و ۳۷ میلیون یورو در نیما به فروش رسید.

* هزاران نفر از ساکنان سرزمین‌های اشغالی با برپایی تظاهرات در تل‌آویو در اعتراض به طرح به اصطلاح صلح ترامپ موسوم به معامله قرن، الحاق بیشتر سرزمین‌های فلسطینی به رژیم صهیونیستی را محکوم کردند و این طرح را بیشتر طرح آپارتاید دانستند تا طرح صلح.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: