به‌روز شده در: ۰۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۶
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۰۷۵۷
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۱
اخبار 24 ساعت گذشته:


توهین کننده به قاسم سلیمانی برگزیده جشنواره فجر!

با انتشار فهرست برگزیدگان جشنواره شعر فجر، نام یک شاعر جوان در فهرست برگزیدگان بخش ویژه مورد اعتراض برخی شاعران در فضای مجازی شد. انتشار توئیت‌هایی از این شاعر زن علیه نظام و یا در تمسخر سردار قاسم سلیمانی و خانواده این شهید دلیل اصلی اعتراض است. او در یکی از توئیت‌هایش صراحتاً از تنفرش از جمهوری اسلامی می‌نویسد. او افرادی را که در هر لباسی به تشییع قاسم سلیمانی رفتند، سرزنش می‌کند، تبلیغ تجمعات ضدانقلاب را در صفحه مجازی‌اش انجام می‌دهد، تبلیغ می‌کند تا افراد ایران را ترک کنند و حتی توئیتی حاوی توهین جنسی به خانواده قاسم سلیمانی را هم دارد.

طبیعتاً بعید است هیئت داوران مسئولیتی در قبال عقاید شاعران داشته باشند و آن‌ها فقط در مورد شعر فرد نظر می‌دهند، اما دبیرخانه جشنواره و سایر مسئولان باید بدانند جشنواره شعر فجر یک جشنواره بی مانیفست نیست که بشود در آن هر کسی را تقدیر کرد. عقاید سیاسی این شاعر هم، از تحسین بنی صدر تا بازرگان تا اعلام تنفر از جمهوری اسلامی و تمسخر سرباز وطن بودن حاج قاسم سلیمانی اتفاق پنهانی نیست.

تأیید ملاقات تکذیب شده!

عضو شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان گفت: ملاقات هفته گذشته روحانی با خاتمی، ناطق‌نوری و سیدحسن خمینی، دیداری برای انتخابات مجلس بوده است. در حالی که برخی اطرافیان رئیس‌جمهور، اصل ملاقات و برخی دیگر محتوای انتخاباتی آن را تکذیب کرده بودند، علی صوفی اظهار داشت: این نشست قطعاً تأثیرش را بر انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۴۰۰ خواهد گذاشت؛ اما محور اصلی‌اش حتماً انتخابات مجلس بود تا با تلاش و پادرمیانی برای گرم کردن تنور انتخابات، مقداری در موضوع ردّ صلاحیت‌ها تجدیدنظر صورت گیرد. وی درباره ائتلاف اعتدال، اصلاحات و اصولگرایان میانه‌رو بعد از دیدار روحانی، خاتمی و ناطق‌نوری گفت: شورای عالی سیاست‌گذاری جریان اصلاحات راهبردی کاملاً اصلاح‌طلبانه را برای انتخابات مجلس تصویب کرد و هیچ مجال و امکانی برای ائتلاف در این راهبرد دیده نشده بود.

نتایج اولیه انتخابات درون‌گروهی جبهه نیروهای انقلاب

لیست اولیه 90 نفره ائتلاف جبهه مردمی نیروهای انقلاب برای حوزه انتخابیه تهران پس از انتخابات اولیه اعضای مجمع عمومی این ائتلاف مشخص شد. این انتخابات بین حدود 8000 نفر از اعضای مردمی این ائتلاف و به صورت الکترونیکی با سامانه‌ای که برای این موضوع طراحی شده بود، انجام شد. در این سامانه هر فرد عضو مجمع عمومی، به ازای کد ملی و شماره موبایل خود می‌توانست 30 گزینه را انتخاب کند. قرار است از میان این 90 نفر در روزهای آینده، 30 نفر به عنوان لیست نهایی در تهران با سازوکارهایی، نظیر نظرسنجی و مصاحبه انتخاب شوند.

ارتش سوریه در آستانه آزادسازی یک شهر استراتژیک در ادلب

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نیروهای ارتش سوریه در آستانه به دست گرفتن کنترل شهر استراتژیک «سراقب» در شمال غربی این کشور هستند که از حدود یک هفته پیش درگیری‌هایی میان این نیروها و گروهک‌های تروریستی در این منطقه در جریان است. گفتنی است، از ماه دسامبر گذشته و با آغاز عملیات نظامی ارتش سوریه، جبهه النصره و گروهک‌های تروریستی هم‌پیمان با آن نفوذ خود را در استان ادلب و اطراف آن به صورت چشمگیری از دست داده‌اند. گروه موسوم به «مرکز دیده‌بان حقوق بشر سوریه» وابسته به معارضان‌ می‌گوید نیروهای ارتش وارد درگیری‌های شدید با گروه‌های تروریستی، به ویژه جبهه النصره در محورهای سراقب در حومه جنوبی ادلب و «الراشدین» در حومه غربی حلب شده‌اند. ارتش سوریه اکنون بیش از 40 درصد از مناطق استان ادلب را که از آن به عنوان آخرین پایگاه شورشیان سوری یاد می‌شود، به تصرف خود درآورده‌ و در صورت تصرف سراقب، به پیروزی بزرگ دیگری در این منطقه دست پیدا خواهد کرد.

معامله قرن نقشه‌ای برای تلافی شکست‌های داخلی ترامپ

«محمود الزهار» عضو دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) که از غزه برای شرکت‌کنندگان در راه‌پیمایی گسترده محکومیت معامله قرن در صنعا سخنرانی تلویزیونی ایراد کرد، گفت: «عرصه یمن امروز گواه این است که شما از صهیونیسم عربی وابسته به صهیونیسم یهودی برائت جسته‌اید و ما به پروردگار و ملت یمن وعده می‌دهیم که تفنگ‌مان را کنار نمی‌گذاریم تا وقتی که در مسجدالاقصی نماز گزاریم و پرچم اسلامی را در همه فلسطین به اهتزاز درآوریم و وقتی زمان پیروزی و آزادی فرارسید از یمن خوشبخت و بزرگ هم قدردانی خواهیم کرد.» عضو دفتر سیاسی حماس ارائه طرح معامله قرن را نقشه ترامپ برای تلافی شکست‌های داخلی خود در آمریکا دانست و گفت: «رئیس‌جمهور آمریکا می‌خواهد به قیمت سرزمین و مقدسات ما دوره ریاست‌جمهوری خود را تمدید کند.» الزهار نبرد پیش روی وعده آخرت را اجتناب‌ناپذیر خواند و گفت: «این قول و عهد ماست و ما کنار نخواهیم رفت و به اذن پروردگار دیدار ما در مسجدالاقصی است

تعداد تلفات انتقام موشکی ایران به ۶۴ نفر افزایش یافت

به گزارش «سی‌ان‌ان»، مسئولان آمریکایی که با اعلام تدریجی افزایش تلفات انتقام موشکی ایران سعی در تقلیل اهمیت حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد را دارند، بار دیگر آمار تازه‌ای مربوط به تلفات نظامیان آسیب‌دیده خود در حمله سپاه اعلام کردند. در همین ارتباط، دو مقام آمریکایی بامداد جمعه در گفت‌وگو با شبکه خبری سی‌ان‌ان ضمن اعلام افزایش مجدد تعداد تلفات نظامیان آمریکایی پایگاه عین‌الاسد، خبر دادند تعداد نیروهای آمریکایی که در انتقام موشکی ایران و حمله ایرانی‌ها به پایگاه هوایی عین‌الاسد دچار ضربه مغزی شده‌اند، به 64 نفر رسیده است. این در حالی است که در آخرین آمار اعلام‌ شده پنتاگون، این تعداد 50 نفر و پیشتر از آن 11 نفر اعلام شده بود.
نمکی: ۷۰ ایرانی ساکن ووهان به کشور برمی‌گردند
سعید نمکی روز جمعه در حساب توییتر خود نوشت: با پیگیری‌های مکرر و همراهی وزارت امور خارجه بیش از
۷۰ نفر از دانشجویان ایرانی مقیم ووهان چین که نگران وضعیت آن‌ها بودیم، با تدابیر بهداشتی مناسب در روز‌های آینده به کشور باز می‌گردند. وی ادامه داد: برای اطمینان از ایمنی، دو هفته در محل مناسبی تحت نظر بوده و با مراقبت‌های کامل پذیرایی خواهند شد. وزیر بهداشت امروز همچنین اعلام کرد که از معاون اول رییس جمهوری خواسته تا ورود هرگونه مسافر از مرز‌های هوایی، زمینی و دریایی از مبدا چین به کشور تا اطلاع ثانوی ممنوع شود.

اتفاق جدیدی که سبب جلوگیری از پولشویی می‌شود

«مجید شاکری» با اشاره به بخشنامه بانک مرکزی به بانک‌ها مبنی بر اخذ اسناد مثبته برای نقل و انتقال‌های بیش از یک میلیارد تومان در درون شبکه بانکی، اظهار داشت: این اتفاق بسیار مهمی است که اثرات مهمی هم در حوزه ارز و هم در حوزه مالیاتی خواهد داشت. این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه این چارچوب جدید سبب جلوگیری از پولشویی می‌شود، تصریح کرد: ما وارد دوره جدیدی از مبادلات پولی و دوره ثبات در بازار ارز خواهیم شد و بخش مهمی از نگرانی‌های ارزی برطرف خواهد شد. این موضوع مستقل از اتفاقاتی است که در حوزه عرضه ارز اتفاق می‌افتد؛ چون این اقدام ناظر بر بخش ریالی مبادلات مالی است.
مجلس قوی از نگاه دانش جعفری

داوود دانش جعفری در جلسه پویش اقتصادی راه نو با موضوع اولویت‌های اقتصادی مجلس یازدهم اظهار کرد: مجلس مکانی است که مظهر کار گروهی است. اینگونه نیست که هر نماینده ایده خود را بتواند به تنهایی عملی کند، برای هر کاری نیاز به یک اراده دسته جمعی در مجلس است.وی در ادامه اظهار کرد: یکی از ویژگی‌های مهم مجلس قدرت اجماع سازی است. بحث گم شدن وظایف نمایندگان مجلس بسیار مهم است. مجلس محدودیت‌هایی دارد و نمی‌تواند به همه آرزو‌های خود برسد. امروز در مجالس دنیا زمانی که یک لایحه به مجلس می‌رود مجلس حق دارد آره یا نه بگوید. یعنی یا کل آن را می‌پذیرد یا نمی‌پذیرد. چانه زنی‌ها به بیرون از مجلس باز می‌گردد. ما امروز یک پدیده‌ای داریم بسیاری از لوایح زمانی به مجلس می‌آید ۱۸۰ درجه ماهیت آن تغییر می‌کند.این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه تصریح کرد: یکی از بحث‌های اساسی روشن کردن وظیفه مجلس است. یکسری از وظایف اجرایی را نمی‌توان به تنهایی بر دوش مجلس انداخت. تنظیم رابطه بین کارآیی و عدالت بسیار مهم است. این نقص در مجلس زیاد است. بعضا در بحث‌های اقتصاد اثباتی و هنجاری همیشه بعد هنجاری را در نظر می‌گیرند و راه اثباتی برای آن ارائه نمی‌کنند. ما باید یک چارچوب برای حکمرانی مجلس داشته باشیم و نباید هر فرد تک به تک جلو برود.وی در پایان افزود: یک مجلس قوی مجلسی است که قدرت اجماع سازی قوی دارد و می‌تواند در راستای حل مشکلات قدم بردارد.

چادر مشکی ۷۰۰ هزار تومانی بیش از ۲ میلیون تومان فروش می‌رود
اسدالله سلیمانی، مدیرعامل انجمن تولیدکنندگان محصولات حجاب با بیان اینکه هیچ نظارتی بر بازار چادر مشکی وجود ندارد، گفت: مسئولین مدام از رصد بازار سخن می‌گویند، ولی در عمل هیچ اتفاقی در بازار نیفتاده و با نزدیک شدن به شب عید افزایش قیمت‌ها غوغا شده است. مدیرعامل انجمن تولیدکنندگان محصولات حجاب تصریح کرد: امروز تولید چادرمشکی یک کار فرهنگی نیاز دارد باید از فروشندگان پرسید چرا یک چادرمشکی که
۱۰۰ هزار تومان بود امروز به ۶۰۰ هزار تومان رسیده است ارزان‌ترین چادر‌ها ۱۳۰ هزار تومان بود که به ۲۵۰ تا ۴۰۰ هزار تومان رسیده است در مجموع در بازار چادر زیر ۲۵۰ هزار تومانی نیست. سلیمانی با اشاره به اینکه گرانترین چادر یاردی ۹۰ هزار تومان است گفت: با محاسبه سود دوخت و سایر هزینه‌ها نباید این چادر بیشتر از ۷۰۰ هزار تومان در بازار به فروش برسد، اما امروز این چادر‌ها بالای دو میلیون تومان در بازار به فروش می‌رسد. وی با اعلام اینکه هیچ نظارتی بر بازار چادر مشکی وجود ندارد، گفت: مسئولین مدام از رصد بازار و تعیین و تکلیف این پارچه سخن می‌گویند، ولی در عمل هیچ اتفاقی در بازار نیفتاده و با نزدیک شدن به شب عید افزایش قیمت‌ها حتی بیشتر هم شده است.

وحشت نفت از شیوع بیماری چینی تا چه حد به جاست؟
معامله‌گران نفت با فروش گسترده قرارداد‌های نفت خام، دیزل و سوخت جت به شیوع ویروس کرونای جدید در چین واکنش نشان دادند، اما آیا این رفتار وحشت زده منطقی بوده است؟ بررسی آمار اپیدمی قبلی چین ممکن است به یافتن پاسخ در این باره کمک کند. شیوع اپیدمی سارس یا سندرم حاد تنفسی در سال
۲۰۰۳ تقاضا برای نفت را فلج کرد. آماری که از سوی آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) فراهم شده است، نشان می‌دهد میزان مصرف سوخت جت به شدت لطمه دید، اما تاثیر منفی سارس روی استفاده از سایر فرآورده‌های نفتی به این شدت نبود.

اپل دسترسی کاربران ایرانی به برنامه اسنپ را محدودتر کرد
شرکت اپل اعلام کرد که با ممنوعیت برنامه رادیویی رادیک می‌خواهد دسترسی کاربران سیستم عامل آی او اس ایران به برنامه اسنپ را قطع کند. براساس بیانیه شرکت فن آوری اپل، برنامه رادیویی رادیک از اپل استور ایرانیان خارج می‌شود، زیرا کاربران ایرانی از طریق آن توانسته بودند تحریم‌های سابق آمریکا برای عدم دسترسی به برنامه اسنپ را دور بزنند.

اخبار روزانه:

* «حسن قلی‌پور» سرپرست مدیریت طرح CNG شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به طرح تخصیص 6500 میلیارد تومان برای دوگانه‌سوز کردن رایگان خودروها گفت: طبق این مصوبه قرار است یک میلیون و 464 هزار خودرو با بودجه‌ای که از محل صرفه‌جویی دوگانه‌سوز کردن خودروها به دست می‌آید، یعنی از محل نصف شدن سهمیه بنزین‌شان دوگانه‌سوز شود. وی همچنین تأکید کرد: فعلاً بین قیمت بنزین و گاز پنج برابر اختلاف است و امیدواریم این اختلاف قیمت باقی بماند تا به توسعه صنعت CNG کمک کند.

* به گزارش خبرگزاری رویترز، «کلی کرافت» نماینده آمریکا در سازمان ملل گفته است شکایت کردن از طرح معامله قرن به سازمان ملل فقط تکرار مسیر ناموفق سال‌های پیش خواهد بود! رویترز به نقل از دیپلمات‌های آمریکایی هم نوشت، هر قطعنامه‌ای ضد معامله قرن در شورای امنیت با وتوی ایالات متحده مواجه خواهد شد؛ به این ترتیب فلسطین می‌تواند این طرح را در مجمع عمومی سازمان ملل به رأی بگذارد و آنجاست که تعداد کشورهای مخالف یا حامی معامله قرن مشخص خواهد شد.

* «علیرضا صالح» رئیس سازمان خصوصی‌سازی درباره ارزش اسمی هر ورق سهام عدالت گفت: ارزش واقعی سهام عدالت تقریباً پنج برابر شده است. صالح در ادامه افزود: 49 میلیون و 150 هزار نفر مشمول سهام عدالت هستند. همچنین 35 شرکت بورسی و 14 شرکت غیربورسی به عنوان سرمایه‌پذیران سهام عدالت هستند.

* برآوردها نشان می‌دهد، با وجود تحریم‌های آمریکا، چین در سال گذشته میلادی 14/77 میلیون تن نفت از ایران خریده است؛ این در حالی است که به علت جنگ تجاری با آمریکا، خرید نفت از این کشور نصف شده و در ماه دسامبر چین هیچ نفتی از واشنگتن نخریده است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: