به‌روز شده در: ۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۳
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۰۷۰۷
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۱
ما امروز برای رسیدن به توسعه سیاسی نیازمند منش و روش شخصیت هائی چون مرحوم حبیبی هستیم.
نادر مقدسی- مرحوم محمد نبی حبیبی یکی از شخصیت‌های برجسته انقلاب اسلامی است که فعالان سیاسی طرفدار تحزب و کار تشکیلاتی سیاسی، او را به عنوان یک شاخص در این حوزه می شناسند.او دارای فهمی درست از کار حزبی و تشکیلاتی بود و از خود یک منش سیاست‌ورزی به یادگار گذاشت. فضای سیاسی کشور مملو از احزابی است که در آنها سیاست‌ورزی اتفاق نمی‌افتد بلکه بازی‌های سیاسی رقم می‌خورد و به همین دلیل ما با مقوله توسعه سیاسی که یکی از شاخصه‌های آن قدرت بالای سیاست ورزی احزاب است فاصله زیادی داریم.او محصول سیاست‌ورزی حزبی را شکل گیری مدیرانی کارآمد و توانمند از دل حزب می دانست که تحت نظارت حزب،عملکرد و فعالیت‌هایش را ساماندهی می کنند و به افکار عمومی در قبال عملکرد آن مدیر پاسخگو هستند. اما سیاست بازی را تحمیل افرادی فاقد صلاحیت علمی و تجربی بر مدیریت کشور از طریق روابط و باند بازی و عدم نظارت بر عملکرد آن مدیر و در نهایت مبرا دانستن خود از عملکرد مدیر تحمیلی و عدم پاسخگویی در قبال افکار عمومی می دانست.

ما امروز برای رسیدن به توسعه سیاسی نیازمند منش و روش شخصیت هائی چون مرحوم حبیبی هستیم.مرحوم حبیبی همچون شهید بهشتی حزب را معبد یعنی محل عبادت خود می‌دانست. یعنی حزب جای تعبد و عبادت است و لذا در مکانی که عبادت خدا صورت می‌گیرد حقه‌بازی، شیطنت‌های سیاسی، خیانت به کشور و توطئه و.. رخ نمی‌دهد.در محلی که عبادت خدا صورت می‌گیرد رضایت بنده خدا و آبادانی دنیا و آخرت او یک ضرورت است پس کسانی که برای مدیریت و حکومت بر این مردم انتخاب و یا تربیت می‌شوند باید صلاحیت‌های لازم را داشته باشند و یا در حزب این صلاحیت‌ها در افراد ایجاد شده باشد.

.مرحوم حبیبی دارای اندیشه‌ای عمیق در حوزه تحزب اسلامی بود و می‌توان از این اندیشه‌ها برای شناختن یک نظام حزبی کارآمد در کشور بهره گرفت. کشور ما مبتنی بر آراء ملت مدیریت می‌شود و در نظامی که مبتنی بر آراء ملت است کار تشکیلاتی و حزبی یک اصل است. این احزاب هستند که می‌توانند آراء ملت را جهت دهی کنند و در قبال آراء ملت مسئولیت پذیر و به آنان پاسخگو هم باشند 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: