به‌روز شده در: ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۳
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۰۶۸۶
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۳
اخبار 24 ساعت گذشته:

توئیت های دونالد ترامپ و مایک پمپئو را فاطمه حقیقت‌جو می نویسد؟
ب
رخی اخبار حاکی است، توئیت‌های فارسی و مربوط به ایرانِ دونالد ترامپ و مایک پمپئو را «فاطمه حقیقت‌جو» نماینده دوره ششم مجلس و عضو شورای مرکزی حزب مشارکت می‌نویسد تا با ذائقه ایرانی سازگار باشد. حقیقت‌جو پس از فرار از ایران و کشف حجاب موضع‌گیری‌های مختلفی علیه جمهوری اسلامی ایران داشته و بار‌ها نسخه حکومت غیردینی در ایران را پیچیده است. وی چندی پیش اعلام کرد، از همسرش جدا شده و به سبک ازدواج سفید زندگی می‌کند.


درگيرى نظامى ايران و آمريكا، اروپا را بى‌ثبات مى‌كند

«يوشكا فيشر» وزير خارجه پيشين آلمان با بیان اینکه در بهترین حالت ترامپ و مشاورانش هم نمی‌دانند که در قبال ایران چه می‌کنند، گفت: با اینکه خروج ترامپ از برجام، عمل کردن وی به یکی از وعده‌های انتخاباتی‌اش بود، اما مشکل اینجاست که نه خود ترامپ و نه مشاورانش اتفاقات بعدی را در نظر نگرفته بودند. وی گفت: واشنگتن بايد بداند هر درگیری نظامی با ایران نه تنها تلفات بیشتری برای آمریکا خواهد داشت؛ بلکه نسبت به جنگ‌های عراق و افغانستان احتمال کمتری برای پیروزی دارند. فیشر در ادامه گفت: ترامپ به نوبه خود بیشتر خواستار اجتناب از جنگ است، در عین حال فشار را بر نظام ایران بیشینه می‌کند. مشکل اینجاست که در فضای سیاسی خلیج‌فارس، مرز بین این دو مشخص نیست و تجربه ثابت کرده است فشار حداکثری اغلب به تقابل نظامی منجر شده است. وزير خارجه پيشين آلمان خاطرنشان کرد: درگيرى نظامى با ايران بسیار خطرناک است، اگر تنش‌ها به یک رویارویی نظامی بينجامد، هر آنچه را که در مورد خاورمیانه می‌دانیم، تغییر خواهد داد. یک درگیری نظامی دیگر به بی‌ثباتی عظیمی در منطقه می‌انجامد که پیامدهای آن گریبانگر اروپایی‌ها نیز می‌شود.

مدارک محکم استیضاح‌کنندگان درباره سوءاستفاده ترامپ از قدرت

قانونگذاران دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا گزارشی ۱۱۱ صفحه‌ای درباره ادله خود برای استیضاح «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور این کشور را برای مجلس سنا شرح دادند. به نوشته خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، دموکرات‌ها در این گزارش تأکید کردند ترامپ با شکستن سوگند خود به اعتماد عمومی خیانت کرده و باید از قدرت کنار گذاشته شود. در این گزارش اظهارات و شهادت‌های علنی و خصوصی ده‌ها شاهد، از جمله سفرای آمریکا در کشورهای مختلف، مسئولان امنیتی و دولتی عالی‌رتبه ذکر شده که همگی نگرانی‌های خود را از تعاملات ترامپ با اوکراین و درخواست عمل متقابل بیان کردند. هدایت‌کنندگان طرح استیضاح در مجلس نمایندگان آمریکا در این گزارش آورده‌اند که مدارک محکمی از ترامپ در زمینه «سوءاستفاده از قدرت» و «ممانعت در تحقیقات کنگره» وجود دارد.

تحریم‌های سازمان ملل کم‌اثرتر از تحریم‌های آمریکاست

«حسین حاجیلو» کارشناس مسائل تحریم و دیپلماسی اقتصادی درباره فعال شدن «مکانیسم ماشه» و آثار اقتصادی آن گفت: مکانیسم ماشه یا مکانیسم حل اختلاف که در برجام تعبیه شده است، مکانیسمی است که بر اثر فعال شدن آن و طی کردن مراحلش که در مجموع حدود 65 روز طول می‌کشد، موجب بازگشت قطعنامه‌های گذشته‌ای می‌شود که علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد صادر شده بود. در واقع، مکانیسم ماشه به بازگشت چهار قطعنامه تحریمی علیه ایران منجر می‌شود که مهم‌ترین آنها قطعنامه 1929 است که در سال 2010 صادر شده است. وی تأکید کرد: تحریم‌های سازمان ملل از نظر عمق و تأثیر اقتصادی در مقایسه با تحریم‌های آمریکا، بسیار بسیار کم اثر است.

حذف چهار صفر کار ظاهری و تشریفاتی است

«الیاس حضرتی» رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه احتمال رد لایحه حذف ۴ صفر از پول ملی کشورمان در این کمیسیون وجود دارد، گفت: تاکنون سه جلسه برای بررسی این لایحه با حضور کارشناسان مرکز پژوهش‌های تهران و قم و بانک مرکزی در این کمیسیون تشکیل شده است. وی افزود: فضای کلی کمیسیون اقتصادی نسبت به حذف ۴ صفر که یک موضوع صرفاً ظاهری بوده و زیربنای اساسی ندارد، زیاد موافق نیست؛ زیرا نمایندگان فکر می‌کنند حذف ۴ صفر در شرایط کنونی هیچ تأثیری در بحث تورم، اصلاح ساختاری، درآمد ارزی و پایین آمدن قیمت ارز ندارد و لایحه دولت تنها می‌خواهد یک کار ظاهری و تشریفاتی را انجام دهد.


ادامه فعالیت ۹۰ نماینده ردصلاحیت شده در مجلس مشکل قانونی ندارد؟

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان با حضور در برنامه پارک شهر رادیو تهران در جریان بحث تأیید و ردصلاحیت نمایندگان مجلس برای دور بعدی انتخابات مجلس در پاسخ به اینکه افرادی که در حال حاضر در مجلس حضور دارند، اما ردصلاحیت شده‌اند، آیا می‌توانند به فعالیت‌شان به عنوان نماینده مجلس ادامه دهند یا خیر؟، گفت: مشکلی برای ادامه فعالیت آن‌ها وجود ندارد، چرا که اعلام صلاحیت آن‌ها ۴ سال پیش اعلام شد و با اعلام صلاحیتی که الآن اعلام می‌شود، متفاوت است، این اعلام نظر‌ها برای دور بعدی مجلس است. سخنگوی شورای نگهبان در پایان خاطرنشان کرد: ما صلاحیت افراد یا رئیس‌جمهور یا نمایندگان خبرگان رهبری را برای دوره ۴ ساله یا ۸ساله بررسی و اعلام می‌کنیم و تا پایان مدت دوره، مشکلی از نظر قانونی برای فعالیت آن‌ها وجود ندارد، بنابراین از نظر حقوقی منع و اشکالی وجود ندارد، این عدم صلاحیت مربوط به مجلس بعدی است؛ اگر کسی هم جرمی مرتکب شده است، دستگاه قضا می‌تواند رسیدگی کند، دوم اسفند همه پای صندوق‌های رأی باشند


جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی کجا می‌رود؟

در حالی که پیش از این مدیر کل بررسی سوانح سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرده بود که با توجه به آسیب دیدن جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی مقصد نخست برای خواندن آن اوکراین و مقصد دوم فرانسه است. سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری در این باره گفت: در حال حاضر بررسی این سانحه در ایران ادامه دارد و درباره مقصد جعبه سیاه اطلاعات جدیدی وجود ندارد.


محاکمه نمایندگان متخلف در قوه قضاییه آغاز شد

سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان گفت: پرونده‌هایی از نمایندگان داشتیم که به دادگاه ارسال کردیم و براساس آن اعلام شد که این مورد جزو وظایف نمایندگی تشخیص داده نشده است که آن‌ها هم محاکمه را شروع کردند.محمدجواد جمالی نوبندگانی سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان، در پاسخ به سؤالی مبنی بر روند بررسی پرونده نمایندگان متخلف در قوه قضائیه اظهار داشت: پرونده‌هایی به هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان رسیده که شاکی داشته است اعم از شاکی حقیقی یا حقوقی. وی افزود: ما در هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان حکم صادر نمی‌کردیم، بلکه بحث این بوده که آیا این جزو وظایف نمایندگی بوده است یا خیر. جمالی ادامه داد: پرونده‌هایی هم از نمایندگان داشتیم که به دادگاه ارسال کردیم- یعنی دادگاه از ما خواسته- و براساس آن اعلام کردیم که این مورد جزو وظایف نمایندگی تشخیص داده نشده است که آن‌ها هم محاکمه را شروع کردند. سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان بر همین اساس اضافه کرد: براساس همین موضوع و با توجه به اینکه ما عملکرد یک نماینده را خلاف وظایف نمایندگی تشخیص دهیم، دیگر ادامه روال و بررسی قضایی آن برعهده قوه قضائیه بوده و حکم را قاضی صادر خواهد کرد که محکوم می‌شود یا خیر و اگر محکوم می‌شود، به چه شکل و به چه میزان حدی مجازات شود.


اخبار کوتاه

*روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز» درگزارشی با عنوان «شر ترامپ، واگیر است» نوشت: «رئیس‌جمهورِ قدرتمندترین دموکراسی جهان به ارتکاب جنایت جنگی تهدید می‌کند‌؛ هدف قرار دادن اماکن فرهنگی. بربریتی که فقط از عهده گروهک‌هایی مانند طالبان بر می‌آید. ترامپ انسانی نادان، کینه‌جو و خودشیفته است. وقت آن رسیده که سخنان جسورانه آن افسر نیروی دریایی را تکرار کنیم که گفت، تحت مدیریت ترامپ، ایالات متحده یک اتحادیه فساد است که هزاران نقطه شر محرک آن هستند و آن شر، واگیر است

* «هاشمی‌فرد» عضو انجمن قطعه‌سازان با بیان اینکه بخش بزرگی از ECU (کامپیوتر خودرو) را داخلی‌سازی کرده‌ایم، گفت: در سال جاری نسل چهارم ECU با داخلی‌سازی بالای ۸۰ درصد به تولید رسیده است. وی با بیان اینکه ECU تولیدی در کشور تحت لیسانس و کپی شده نیست، گفت: ۱۰۰ درصد بخش سخت‌افزاری و کالیبراسیون داخلی‌سازی شده و در زمینه نرم‌افزاری نیز بیش از ۸۰ درصد خودکفایی صورت گرفته که این رقم نیز تا پایان سال آینده به ۱۰۰ درصد می‌رسد.

* «سیدعباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به استفاده امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه از نام جعلی برای خلیج‌فارس در توئیت‌هایی به فرانسوی، انگلیسی و فارسی نوشت: «به جناب مکرون یادآور می‌شوم خلیجی که در جنوب ایران واقع است، تنها یک نام دارد و آن خلیج‌فارس است.» وی افزود: «حضور نظامی شما در خلیج‌فارس به اندازه اشتباه شما در نامیدن آن اشتباه است. هر دو اشتباه بزرگ، اما قابل جبران است

* «افسانه اروجی» معاون بازار فرابورس ایران از آغاز عملیات بازار باز برای نخستین بار در بازار سرمایه کشور از ۲۸ دی ‌خبر داد و گفت: برای نخستین بار عملیات بازار باز آغاز شد که این معاملات از درگاه بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران رقم می‌خورد. وی در ادامه افزود: امروز معامله تعداد 10/000 برگه اسناد خزانه اسلامی در این بازار بین بانک مرکزی و یکی از بانک‌های دارای مجوز به منظور تأمین کمبود نقدینگی این بانک انجام شد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: