به‌روز شده در: ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۴:۵۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۰۶۷۳
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۱
اخبار 24 ساعت گذشته:

تمجید یک فعال اصلاح‌طلب از عذرخواهی سردار حاجی‌زاده

سعید شریعتی، فعال اصلاح‌طلب و از دستگیرشدگان فتنه ۸۸ طی یادداشتی در روزنامه اعتماد در اشاره به حادثه هواپیمای اوکراینی نوشته است: «گزارش سردار حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران در مورد چگونگی رخ دادن حادثه وحشتناک و تأثربرانگیز شلیک موشک به هواپیمای مسافربری بوئینگ۸۰۰-۷۳۷ در نوع خود بی‌نظیر بود و این برای نخستین بار است که نیروی نظامی ایران به صراحت اقرار به خطا و اشتباه وحشتناک خود می‌کند و مسئولیت آن را می‌پذیرد و از جامعه بابت این ضایعه اسفناک عذرخواهی می‌کند. بر این جهت در این اقدام باید تمجید کرد، اما در عین حال همان‌طور که در موضع وزیر ارشاد آمده است به هیچ عنوان قانع‌کننده و رافع پرسش‌های بی‌شمار افکار عمومی به شدت جریحه‌دار شده کشور از این حادثه نیست.» نکته‌ای که سعید شریعتی نوشته، یعنی نخستین بار بودن چنین اتفاقی مع الأسف درست است. البته شریعتی این اقرار به خطا را از سوی نیرو‌های نظامی می‌داند، اما در واقع بهتر بود کلان‌تر به موضوع نگاه و اذعان می‌کرد که در مورد سایر مسئولان هم همین طور است و صرفاً در بین نظامیان بار اول نيست.
نیمی از آمریکایی‌ها حامی استیضاح ترامپ هستند
نظرسنجی جدید در ایالات متحده از حمایت نیمی از آمریکایی‌ها از اقدام مجلس نمایندگان در استیضاح «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور این کشور حکایت دارد. به نوشته وبگاه «هیل»، این نظرسنجی که دانشگاه «کویینیپاک» انجام داده، نشان می‌دهد 51 درصد مردم آمریکا از تصویب طرح استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان و تبدیل شدن وی به سومین رئیس‌جمهور تاریخ این کشور که استیضاح می‌شود، حمایت می‌کنند. بر اساس این، 46 درصد از شرکت‌کنندگان در این پیمایش با استیضاح ترامپ مخالف هستند. نتایج این تحقیق درباره نظر مردم ایالات متحده حول بررسی طرح استیضاح ترامپ در مجلس سنا نیز تقریباً مشابه است. 46 درصد از آمریکایی‌ها می‌گویند سنا باید ترامپ را استیضاح کرده و 48 درصد می‌گویند این اتفاق نباید رخ دهد. مجلس نمایندگان آمریکا که اکثریتی دموکرات دارد، ماه گذشته میلادی به استیضاح ترامپ رأی مثبت داد و قرار است پرونده وی را برای برگزاری محاکمه استیضاح، به سنا ارسال کند. ترامپ متهم است که برای بدنام کردن «جو بایدن» نامزد پیشتاز دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، به کی‌یف فشار آورده است تا در مورد فرزند بایدن که عضو هیئت مدیره یک هلدینگ اوکراینی است، تحقیقات قضایی به راه اندازد.


نظر مردم آمریکا درباره ترور شهید سلیمانی
بر اساس نظرسنجی‌های جدید، بیشتر مردم آمریکا مخالف ترور سردار سلیمانی هستند و معتقدند پس از این اتفاق امنیت آمریکا کاهش پیدا می‌کند. نظرسنجی جدیدی در آمریکا پیرامون تنش‌های اخیر بین ایران و آمریکا صورت گرفته است که می‌تواند برای مخاطب ایرانی قابل تأمل باشد. این نظرسنجی به صورت مشترک در نشریه USA Today و ایپسوس در میان ۱۰۰۵ بزرگ‌سال آمریکایی از تاریخ ۷ تا ۸ ژانویه به صورت آنلاین انجام شده است. شبکه سی‌ان‌ان با استناد به این نظر سنجی گفته است: از بین هر ۱۰ آمریکایی، فقط ۴ نفر موافق ترور سردار سلیمانی بوده‌اند. با این حال اکثریت پاسخگویان آمریکایی معتقدند این کار و عواقب این ترور ایالات متحده را ناامن‌تر کرده است. گفتنی است، این نظرسنجی‌ها در روز‌های سه‌شنبه و چهارشنبه در ایالات متحده و بعد از ترور سردار سلیمانی و هنگام حمله موشکی ایران به سمت عراق با هدف ضربه زدن به پایگاه‌های نظامی نیرو‌های آمریکایی انجام شده است.


رژیم صهیونیستی سیدحسن نصرالله را به ترور تهدید کرد
«
اسرائیل کاتص» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی با تهدید «سیدحسن نصرالله» به ترور گفت: دبیرکل حزب‌الله لبنان مجبور به افزایش تدابیر امنیتی شده است؛ اما اگر به تهدید رژیم اسرائیل ادامه دهد، این تدابیر نمی‌تواند او را نجات دهد. سیدحسن نصرالله دو روز پیش در سخنانی با اشاره به حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد، گفت: «پیام این ضربه به صهیونیست‌ها بود. وقتی تهدیدهای رهبر ایران و سران آن را می‌شنوند، باید آن را جدی بگیرند.» «یوسی کوهن» رئیس موساد نیز در ۲۱ مهر ماه در پاسخ به این پرسش که چرا موساد تاکنون از ترور سیدحسن نصرالله امتناع کرده، گفت: «این سؤال، درست نیست. سؤال (درست) این است آیا نصرالله می‌داند ما گزینه‌ای برای نابودی وی داریم و پاسخ به این سؤال، مثبت است.» تهدید برای ترور دبیرکل حزب‌الله مسئله تازه‌ای نیست و بارها مقامات صهیونیستی چنین سخنانی را به زبان آورده‌اند.


فهرست اصلاح‌طلبان به صورت ائتلافی بسته نخواهد شد
«
سیدحسن رسولی» رئیس ستاد انتخابات مرکزی شورای عالی جبهه اصلاح‌طلبان در بررسی و تحلیل نامزد‌های رد یا تأیید صلاحیت شده اصلاح‌طلب حوزه انتخابیه سراسر کشور از سوی هیئت نظارت هر استان، گفت: با اعلام نتایج رسیدگی و بررسی صلاحیت نامزد‌های اصلاح‌طلب، به این نتیجه رسیدیم که برای انطباق نتایج بررسی و رسیدگی به صلاحیت کاندیدا‌های اصلاح‌طلب ٢٠٧ حوزه انتخابیه کشور با راهبرد تعیین شده مصوب شعسا، نیازمند تکمیل اطلاعات و تحلیل دقیق آن هستیم. رسولی با تأکید بر اینکه راهبرد ما در انتخابات پیش‌رو با دوره گذشته انتخابات مجلس تفاوت دارد، اظهار داشت: بر اساس راهبرد تعیین شده در انتخابات مجلس، لیست اصلاح‌طلبان به صورت ائتلافی بسته نخواهد شد.


لیست نهایی منتشر شده از ائتلاف نیروهای انقلاب صحت ندارد
سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی لیست نهایی منتشر شده برای انتخابات مجلس یازدهم را غیرواقعی عنوان کرد. «محسن پیرهادی» در واکنش به لیست منتشر شده از سوی یک رسانه به عنوان فهرست نهایی ائتلاف نیروهای انقلاب برای انتخابات مجلس گفت: این لیست، جعلی است و حقیقت ندارد. پیرهادی گفت: هنوز سه مرحله از فرایند بررسی وضعیت کاندیداها برای لیست نهایی باقی مانده است. ائتلاف فعلاً به جمع‌بندی درباره 120 نفر برای طی مراحل بعدی رسیده است؛ لذا در این مقطع، انتشار هرگونه لیست با نام شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی وجاهت ندارد و مواضع و تصمیمات این ائتلاف، با شفافیت و به طوری رسمی اعلام خواهد شد.

احتمال تکرار ترورها در عراق وجود دارد!

عضو کمیته امنیت و دفاع پارلمان عراق از حضور جاسوس‌هایی در فرودگاه بین‌المللی بغداد خبر داد که برای آمریکا کار می‌کنند و شخصیت‌های مهم را تحت تعقیب قرار می‌دهند. «کریم علیوی» گفت: «در فرودگاه بین‌المللی بغداد جاسوس‌هایی هستند که ورود و خروج شخصیت‌های مهم به عراق را دنبال می‌کنند تا به آمریکا خدمت کرده باشند و تنها با قطع پای نیروهای بیگانه از عراق می‌توان بر آنها سیطره یافت، به ویژه آنکه پیشتر هم درباره حضور آنها هشدار داده شده بود.» این عضو پارلمان عراق افزود: «آمریکا در هر کجای منطقه، هسته‌های جاسوسی دارد. از جمله در فرودگاه‌های عراق و سوریه که در آنجا افرادی وابسته به سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا هستند.» وی این جاسوس‌ها را وابسته به رژیم صهیونیستی، عربستان، آمریکا و امارات خواند و گفت: «کشورهای مذکور از جاسوس‌های آمریکا حمایت مالی می‌کنند و هنوز نگرانی‌هایی درباره احتمال تکرار ترورهایی، نظیر ترور سردار سلیمانی و ابومهدی وجود دارد

خسارت 100 تا ۱۵۰ میلیون دلاری هواپیمای اوکراینی

معاون بیمه مرکزی گفت: هواپیمای بوئینگ نو مدل ۸۰۰ـ ۷۳۷ حدود ۱۰۰ میلیون دلار ارزش دارد؛ اما هواپیمای ساقط شده حدود سه سال کار کرده بود که ارزش آن تا ۷۰ میلیون دلار برآورد شده است. جهانگیری افزود: براساس آنچه در بیمه‌های بین‌المللی تحت پوشش قرار می‌گیرد، برای بار هر مسافر حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار برآورد می‌کنند و برای مسافران هر نفر ۱۰۰ هزار تا ۲۵۰ هزار SDR پوشش بیمه‌ای در نظر گرفته می‌شود که این رقم باید در بیمه‌نامه اوکراینی مشخص شود که برای مسافران این هواپیما چقدر بوده است. وی ادامه داد: با توجه به برآورد‌های اولیه پیش‌بینی می‌کنیم، حدود ۲۴ میلیون دلار خسارت برای مسافر، خدمه و بار باشد و ۷۰ میلیون دلار هم خسارت بدنه خواهد بود که در مجموع حداقل ۱۰۰ میلیون دلار است؛ البته ممکن است با توجه به بیمه‌نامه اوکراینی این رقم تغییر کند و تا ۱۵۰ میلیون دلار نیز برسد.

تحریم‌های بیشتر علیه مردم ایران اعمال کنید

«بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی که پس از ترور حاج‌قاسم سلیمانی از ترس انتقام ایران سکوت اختیار کرده بود، از تجمع غیرقانونی در تهران که سفیر انگلیس در آن بازداشت شد، حمایت کرد. نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در حالی مدعی حمایت از مردم شد که گفت: رئیس‌جمهور ترامپ باید تحریم‌های خیلی شدیدی بر این رژیم اعمال کند. او گفت: باید بگویم که ایران همین اواخر سرعت غنی‌سازی را افزایش داده است. در حالی که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در واکنش به حمله تلافی‌جویانه موشکی ایران، از ناتو درخواست کرد که در غرب آسیا (خاورمیانه) حضور پررنگ‌تری داشته باشد، نتانیاهو نیز ضمن درخواست وضع تحریم جدید علیه ایران، از کشورهای اروپایی نیز دعوت کرد که به تحریم بیشتر ایران دست بزنند.

جزئیات دستگیری سفیر انگلیس در تجمع روز شنبه

مرکز اطلاع‌رسانی و ارتباطات نیروی انتظامی، جزئیات دستگیری سفیر انگلستان در تجمع روز شنبه در مقابل دانشگاه امیرکبیر را اعلام کرد: «ساعت 18:35 روز شنبه سفیر کشور انگلستان به همراه فرد دیگری با حضور در میان تجمع‌کنندگان مقابل دانشگاه امیرکبیر تهران از تجمع‌کنندگانی که در حال سر دادن شعار‌های ساختارشکنانه بودند، فیلمبرداری می‌کرد. با هوشیاری مأموران پلیس امنیت ناجا، سفیر انگلیس شناسایی و به صورت نامحسوس تحت نظر قرار گرفت و در ساعت 19:10دستگیر و پس از اقدامات اولیه قانونی به نماینده وزارت امور خارجه تحویل شد. لازم به ذکر است، فرد همراه با سفیر انگلیس با مشاهده این صحنه اقدام به فرار کرد و به سفارت انگلستان پناه برد

سیل تاکنون چقدر به استان‌ها آسیب زده است؟


میثم جعفرزاده، مدیرکل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت نیرو گفت: در استان سیستان و بلوچستان حدود
۲۰۰ روستا بر اثر وقوع سیل دچار قطعی آب شده که برخی از آن‌ها دارای مشکل کدورت منابع آبی و برخی شکستگی خطوط انتقال و خروج از مدار است. در حال حاضر شبکه توزیع برق ۱۱۰ روستا در این استان نیز دچار قطعی شده است. وقوع سیلاب در استان کرمان نیز حدود ۶۰ روستا را دچار مشکل آبرسانی کرده و علاوه بر اینکه تیم‌های عملیاتی در منطقه مشغول خدمات‌رسانی هستند، از طریق آبرسانی سیار نیز آب مورد نیاز در اختیار مجتمع‌های آسیب دیده قرار می‌گیرد

شرایط جدید پرداخت یارانه معیشتی


هیات وزیران شرایط جدید پرداخت حمایت معیشتی را مشخص کرد که بر این اساس خانوار‌های دارای واحد مسکونی، شغل و خودرو به طور همزمان مشمول حمایت نمی‌شوند. مطابق این آیین‌نامه، بسته حمایت معیشتی به خانوار‌های یک نفره با حداقل درآمد ماهانه و سالانه به ترتیب
۴۰ و ۴۸۰ میلیون ریال، دونفره با حداقل درآمد ماهانه و سالانه ۵۰ و ۶۰۰ میلیون ریال، سه نفره با حداقل درآمد ماهانه و سالانه ۶۰ و ۷۲۰ میلیون ریال، چهارنفره با حداقل درآمد ماهانه و سالانه ۷۰ و ۸۴۰ میلیون ریال و پنج نفر و بیشتر با حداقل درآمد ماهانه و سالانه ۸۰ و ۹۶۰ میلیون ریال تعلق نمی‌گیرد. هم‌چنین، خانوار‌هایی که دارای واحد مسکونی، شغل و خودرو به طور «همزمان» یا دارای دو واحد ملکی هستند، خانوار‌های دارای ملک به ارزش ۱۲ میلیارد ریال در تهران و کلان‌شهر‌ها و ۹ میلیارد ریال در سایر شهرستان ها، دارای خودروی سواری به ارزش بیش از سه میلیارد ریال یا خودروی عمومی با ارزش بیش از چهار میلیارد ریال، خانوار‌های دارای بیش از سه سفر خارجی غیرزیارتی، کارفرمایان دارای بیش از سه بیمه‌پرداز و گیرندگان تسهیلات بانکی جمعاً به مبلغ بیش از سه میلیارد ریال که در حال بازپرداخت اقساط باشند، مشمول بسته معیشتی نمی‌شوند.

نماینده مجلس: دشمن می‌خواهد سردار حاجی‌زاده را ترور کند

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است که رژیم صهیونیستی و استکبار جهانی به دنبال ترور سردار قاسم سلیمانی اکنون در پی ترور سرداران دیگر سپاه به ویژه سردار حاجی زاده است. سیدناصر موسوی لارگانی در تذکر شفاهی مجلس گفت: سردار سرافراز قاسم سلیمانی با پهپاد و به صورت شبانه ترور شد. امروز هم تصمیم گرفتند که سرداران دیگر ما را به ویژه سردار حاجی‌زاده را با رسانه‌های خود و با مدیریت رژیم صهیونیستی و استکبار پیر انگلستان ترور کنند.

اخبار روزانه:
*
خانواده جمعی از شهدای حادثه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین ‌ضمن تقدیر از ابراز همدردی رهبر معظم انقلاب، مسئولان ‌‌و مردم فهیم کشورمان، تأکید کردند: ‌پیام فرمانده کل قوا تسلی دل داغدار خانواده‌های شهدا بود‌. خانواده‌های شهید مهدی اسحاقیان، شهید حمزه‌ای، شهید حسنی سعدی، شهید امیرحسین سعیدی‌نیا و شهید امیرحسین قربانی بهابادی ‌از مسئولان خواستند تا طبق قانون و تأکید رهبر معظم انقلاب‌، پیگیر معرفی مقصر و قصور انجام شده باشند‌. آنها ضمن محکوم کردن هرگونه تحرک ضد‌انقلابی از سوی معاندان و سلطنت‌طلبان، تأکید کردند:‌ خانواده‌های داغدیده با هرگونه تجمع و تحریک احساسات مردم با نام همدردی موافق نبوده و آن را تأیید نمی‌کنند‌.
* «میثم جعفرزاده» مدیرکل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت نیرو گفت: در استان سیستان و بلوچستان حدود ۲۰۰ روستا بر اثر وقوع سیل دچار قطعی آب شده که برخی از آنها دارای مشکل کدورت منابع آبی و برخی شکستگی خطوط انتقال و خروج از مدار است. وقوع سیلاب در استان کرمان نیز حدود ۶۰ روستا را دچار مشکل آبرسانی کرده و علاوه بر اینکه تیم‌های عملیاتی در منطقه مشغول خدمات‌رسانی هستند، از طریق آبرسانی سیار نیز آب مورد نیاز در اختیار مجتمع‌های آسیب دیده قرار می‌گیرد.
* مرکز اطلاع‌رسانی پلیس پایتخت در پی انتشار برخی گمانه‌زنی‌ها و شایعات درباره استفاده پلیس از سلاح در تجمعات اخیر، اعلام کرد: تاکنون در هیچ یک از تجمعات و اغتشاشات صورت گرفته، پلیس از اسلحه استفاده نکرده است.
«عباسعلی کدخدایی» سخنگوی شورای نگهبان گفت: کلاهبرداری و جعل اسناد از جمله تخلفاتی بود که در بررسی بعضی پرونده‌ها به ما گزارش شده بود. وی با بیان اینکه در مواردی سوابق محکومیت در حوزه‌های مختلف را داریم، افزود: این محکومیت‌ها حتی در مورد مصالح امنیتی وجود دارد که البته تعداد آنها کم است. در بررسی‌ها، فردی که در همین دوره جزء نمایندگان شاخص هم بوده، در بررسی‌ها رد صلاحیت شده که البته پس از اعلام نتایج، خودِ آن فرد بهتر متوجه خواهد شد.

* پایگاه هوایی «بلد» در جنوب استان «صلاح‌الدین» که میزبان تروریست‌های آمریکایی است، هدف حمله موشکی قرار گرفت. تاکنون میزان خسارت‌های وارده مادی و جانی بر اثر این حمله موشکی مشخص نشده است. پایگاه هوایی بلد که طی روزهای گذشته دومین بار است، هدف حمله موشکی قرار گرفته، بزرگ‌ترین پایگاه هوایی عراق و میزبان تروریست‌های آمریکایی است که در 64 کیلومتری شمال شهر بغداد واقع شده است.

* «وال‌استریت ژورنال» گزارشی را با استناد به منابع خود در بغداد منتشر کرد که از تهدید ایالات متحده نسبت به قطع دسترسی به حساب‌های بانکی عراق در آمریکا حکایت دارد. گفتنی است، پیش از این، آمریکا با این ادعا که وجوه حاصل از فروش نفت عراق برای تأمین مالی داعش استفاده می‌شود و به حساب‌هایی در کشورهای دیگر منتقل می‌شود، دسترسی بغداد را به این حساب‌ها در سال ۲۰۱۵ مسدود کرده بود.

* آمار منتشر شده از سوی آژانس دولتی گسترش تجارت و سرمایه‌گذاری کره جنوبی، نشان داد صادرات کره جنوبی به ایران در فاصله ژانویه تا نوامبر ۲۰۱۹ به ۲۵۹ میلیون دلار رسیده که 88/6 درصد در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۱۸ کاهش را نشان می‌دهد. طبق این گزارش، صادرات امارات متحده عربی به ایران در مدت مذکور 16/8 درصد و صادرات هند 43/8 درصد رشد داشته است.

* آخرین گزارش منتشر شده از سوی بانک مرکزی نشان می‌دهد، در آبان ماه امسال در کل کشور، بیش از 7/6 میلیون فقره چک به ارزش ریالی ۸۳۶ هزار میلیارد ریال مبادله شده است. از این تعداد چک مبادله شده حدود 6/9 میلیون فقره چک به ارزش ریالی ۷۳۵ هزار میلیارد ریال وصول شده است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: