به‌روز شده در: ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۰۶۶۴
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۱
سبک رهبری سپهبد قاسم سلیمانی مجموعه ای از رفتارهای شایسته و بایسته بود که برحسب موقعیت و متناسب با مقتضیات و هم چنین بلوغ مخاطبان برای اجرای کامل ماموریت به کار می برد. الگویی چند وجهی که تنها به تعامل با زیر دستان محدود نمی شد بلکه تعامل سازنده با مخاطبان مختلف رمز وراز موفقیت ایشان را نشان می داد.

احمد جعفری- رهبری یکی از مهمترین موضوعات در حیطه رفتار سازمانی و روابط انسانی است. صاحبنظران یکی از وجوه تمایز سازمان های موفق و ناموفق را در رهبری اثربخش و پویا برمی شمارند. جوهر بسیاری از اسطوره ها و افسانه ها ی ملل مختلف حضور ، کاردانی و قدرت تصمیم رهبرانی شجاع و زیرک بوده است که توانسته اند در لحظاتی حساس، ملت ها را از لبه پرتگاه حوادث به سلامت عبور داده و به سرمنزل مقصود رسانند. تاثیر رهبری آنچنان قاطع و پر اهمیت است که اغلب در ذهن آدمی جائی برای اندیشیدن به سایر عوامل توفیق یا شکست باقی نمی گذارد. سپهبد قاسم سلیمانی که شیفته سبک رهبری علوی بود، نمونه بارز اینچنین رهبری در مجموعه سپاه قدس بود.

سبک رهبری الگویی رفتاری است که بیانگر صفات و ویژگی های رفتاری و شخصیتی رهبران است که در جهان بینی و طرز تفکر آنها ریشه دارد. در رهبري حضرت امیرالمومنین علي(ع)، «خداوند» محور و اساس همة تلاش ها و کوشش هاست. مطابق اين سبک رهبری، موفقيت در همة شرايط و موقعيت ها، بستگي به ميزان توجه و اهميتي دارد که رهبر نسبت به خداوند مبذول ميدارد.

حضرت امیرالمومنین علی(ع) به عنوان فرماندهی توانمند و امیردل های پاک رزمندگان اسلام سبک خاصی در نفوذ بر نیروهای رزمنده وسایر مخاطبان مثل مردم ، نزدیکان ودشمنان داشتند که برخواسته از وحی و برگرفته از سیره نبی مکرم اسلام حضرت محمد(ص) است. از دید آن بزگوار تعامل با زیر دستان ازچگونگی تعامل با مردم ، نزدیکان و حتی دشمن جدا نیست ، زیرا همه این رفتارها، ابعاد مختلف وجود هر انسان را نشان می دهد که آن هم از یک رابطه بالاتر با خداوند متعال نشات می گیرد.

سبک رهبری سپهبد قاسم سلیمانی مجموعه ای از رفتارهای شایسته و بایسته بود که برحسب موقعیت و متناسب با مقتضیات و هم چنین بلوغ مخاطبان برای اجرای کامل ماموریت به کار می برد. الگویی چند وجهی که تنها به تعامل با زیر دستان محدود نمی شد بلکه تعامل سازنده با مخاطبان مختلف رمز وراز موفقیت ایشان را نشان می داد.

در این سبک ، خدا محوری و تکلیف گرایی در رفتار با دیگران کاملاً مشهود بود به نحوی که همیشه ( بجز موارد خاص) تاکید بر توجیه و اقناع همگان داشتند. ایشان با زیر دستان هدایت دلسوزانه و با نزدیکان مراقبت سختگیرانه و با مردم مراعات برادرانه و با دشمنان مقابله جوانمردانه را مبنای کار خویش قرار می دادند. مهمترین ویژ گی های شخصیتی شهید سلیمانی عبارت از مهذب ، منضبط ، مصلح و مبصر بودن است. یعنی بعد تهذیب ایشان شامل صراحت در گفتار، صداقت در رفتار ، ایثار و ازخود گذشتگی ، رفتار متواضعانه ، ساده زیستی ، اعتدال ، پایبندی به پیمان و مراقبت از نفس خویش بود. ایشان فردی وقت شناس ، مطیع محض ولایت ، آینده نگر و دارای سعه صدر بود و به گسترش سنت های حسنه اهتمام زیادی می ورزید.

از سخنان مقام معظم رهبری چنین استفاده می شودکه ایشان یک فرمانده جنگاور مسلط در عرصه نظامی، شجاع ، با تدبیر و در عین حال مقید به حدود شرعی بود. او اهل انقلابی گری و قائل به خط نورانی امام(ره) وخلاصه ذوب در انقلاب بود. سخن آخر اینکه سبک رهبری سپهبد قاسم سلیمانی سبک رهبری علوی بود که براساس بندگی خداوند متعال و اعتقاد به امداد های غیبی بنا شده است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: