به‌روز شده در: ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۳
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۰۶۵۸
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۲
در مکتب شهید بهشتی
دوگانگی موجود میان مدیران کشور بیش از آنکه جنبه ی شخصی داشته باشد، به اختلاف دو بینش مربوط می شود
مشکلات این روزهای جامعه باعث شد تا به مرور سیره عملی و گفتاری شهید بهشتی بپرداززیم، مرور بر سخنانی که میتواند چراغ راه باشد و ریشه ی بسیاری از مشکلات را نشان داده و درمان کند.

شهید بهشتی علت اصلی مشکلات مردم و علت اصلی موفقیت های مردم در نظام جمهوری اسلامی این گونه شرح میدهد:

دوگانگی موجود میان مدیران کشور بیش از آنکه جنبه ی شخصی داشته باشد، به اختلاف دو بینش مربوط می شود یک بینش معتقد و ملتزم به فقاهت و اجتهاد، اجتهادی که در هین زنده بودن و پویا بودن، باید سخت ملتزم به وحی و تعهد در برابر کتاب و سنت باشد ، بینش دیگر در پی اندیشه ها و برداشت های بینابین ، که نه به کلی از وحی بریده است و نه آنچان که باید و شاید در برابر آن متعهد و پایبند و گفته ها و نوشته ها و کرده ها بر این موضوع بینابین گواه.

بینش اول در برابر بیگانگان و هجوم تبلیغاتی و سیاسی و اقتصادی به نظام سخت به توکل بر خدا و اعتماد به نفس و تکیه بر توان اسلامی و پرهیز از گرفتار شدن در دام داوری ها یا دلسوزی ها ی بیگانگان معتقد و ملتزم. بینش دیگر، هرچند دلش همین را می خواهد و زبانش همین ر می گوید و قلمش همین ر می نویسد، اما چون همه ی مختصات لازم برای پیمودن این راه دشوار را ندارد در عمل لغزان و لرزان.

بینش اول به نظام و شیوه ای برای زندگی امت ما معتقد است که در عین گشودن راه به سوی همه نوع پیشرفت و ترقی، مانع حل شدن مسلمان‌ها در دستاوردهای شرق یا غرب باشد و آنان را بر فرهنگ و نظام و ارزش اصیل و مستقل اسلام استوار دارد. بینش دیگر با حفظ نام اسلام و بخشی از ارزش‌های آن، جامعه را به راهی می‌کشاند که خود به خود درها را به روی ارزش‌های بیگانه از اسلام و بلکه ضد اسلام می‌گشاید.

بینش اول روی شرایطی در گزینش مسئولان تکیه می‌کند که جامعه را به سوی امامت متقین و گسترش این امامت بر همه سطوح راه می‌برد. بینش دیگر بیشتر روی شرایطی تکیه می‌کند که خود به خود راه را برای نفوذ بی‌مبالات‌ها یا کم‌مبالات‌ها در همه سطوح مدیریت امت اسلامی و حاکم شدن آنها بر سرنوشت انقلاب هموار می‌سازد.»

سوال اینگونه پیش می آید که بینش اول و دوم را شناختیم اگر هر دو بینش در کشور بر سر کار باشند چه می شود؟

شهید بهشتی اینگونه بیان می کند: اگر این دو بینش در اداره ی امور جمهوری اسلامی ادامه یابد اگر این دو بینش در اداره امور جمهوری اسلامی ادامه یابد، نه کارهای جاری مردم سر و سامان پیدا می‌کند، نه مشکلات موجود دینی، فرهنگی، اخلاقیات اجتماعی و اقتصادی این مردم رنج‌دیده و محروم و ایثارگر با سرعت و قاطعیت کافی حل می‌شود و نه می‌توان برای آینده طرح‌های اصیل اسلامی ریخت و به مرحله عمل درآورد... نظر ما این است که رشد کمی و کیفی دارندگان بینش اول (اسلام فقاهتی و خط اصیل امام) به‌لطف الهی امروز به آن درجه رسیده است که نهادهای لشکری و کشوری به‌وسیله صاحبان این نوع بینش اداره شود و اداره جمهوری اسلامی بر پایه یک بینش استوار گردد.

در ادامه نگاه شهید بهشتی به آینده در خصوص این دو بینش به این شرح است: اگر این دو بینش در اداره امور جمهوری اسلامی ادامه یابد، نه کارهای جاری مردم سر و سامان پیدا می‌کند، نه مشکلات موجود دینی و فرهنگی، اخلاقی، اجتماعی و اقتصادی این مردم رنج‌دیده و محروم و ایثارگر با سرعت و قاطعیت کافی حل می‌شود، و نه می‌توان برای آینده طرحهای اصیل اسلامی ریخت و به مرحله عمل آورد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: