به‌روز شده در: ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۴:۵۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۰۶۵۶
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۰
اخبار 24 ساعت گذشته:

همچنان به اروپا امیدوار هستند!

یک روزنامه اصلاح‌طلب حتی در شرایط کنونی و پس از نقض مکرر برجام و نیز ترور فرمانده نیروی قدس سپاه هم چهره اروپا را تطهیر و مواضع منافقانه آن‌ها در مورد حفظ برجام را باور می‌کند. روزنامه ابتکار در مطلبی نوشت: «کارشناسان معتقدند اگرچه اکنون توافق هسته‌ای با وضعیت بغرنجی روبه‌رو شده است، اما با توجه به شرایط کنونی منطقه به نظر می‌رسد که در این میان اروپایی‌ها بیش از هر زمان دیگری خواستار حفظ و تداوم برجام بوده و با توجه به همگرایی آن‌ها با واشنگتن بر سر سایر مسائل، همچنان با صراحت، درخواست کاخ سفید برای خروج از برجام را رد خواهند کرد». در جریان ترور سردار قاسم سلیمانی، اروپایی‌ها در کنار امریکا ایستادند. تروریسم دولتی را توجیه کردند و سردار ایرانی را مخل امنیت منطقه دانستند. آن‌ها حتی ایران را متهم به ایجاد تنش در منطقه کردند، در حالی که این دولت امریکا بود که یک مقام عالی‌رتبه ایرانی را ترور کرده بود. اروپا پیش از این و در جریان خروج امریکا از برجام هم، به تعهدات خود پایبند نماند و اگر امریکا رسمی و علنی از برجام خارج شد، اروپایی‌ها منافقانه ظاهراً در برجام ماندند، اما به تعهدات خود عمل نکردند. حالا باز هم می‌توان به این اروپا اعتماد کرد و کار را پیش برد؟!

ادعایی درباره بازداشت یک ایرانی در نزدیکی استراحتگاه ترامپ
رسانه‌های آمریکایی از دستگیری یک شهروند ایرانی با چاقو و تبر در چهار مایلی تفریحگاه ترامپ در ایالت فلوریدا خبر دادند. پایگاه خبری «دیلی میل» نوشت، پلیس آمریکا یک شهروند ایرانی را که یک چاقو در دست داشته در «پالم بیچ» ایالت فلوریدا بازداشت کرده و گروه چک و خنثی‌سازی بمب نیز خودروی این فرد در نزدیکی فرودگاه را جست‌وجو کرده است. این فرد به بازداشتگاه منتقل و مشخص شد افزون بر چاقو، ۲۲ هزار دلار پول، قمه و یک تبر نیز به همراه داشته است. هنوز جزئیات بیشتری درباره این موضوع منتشر نشده است. پلیس آمریکا همچنین اعلام کرد، این فرد آدرس مشخص و شناخته شده‌ای ندارد. مکان دستگیری این فرد در چهار مایلی «مارالوگو» تفریحگاه ترامپ در دوران تعطیلات کریسمس بوده است. در حال حاضر، ترامپ در کاخ سفید و در واشنگتن حضور دارد، اما احتمال دارد به زودی دوباره به اقامتگاه خود در مارالوگو بازگردد.

ترور سردار سلیمانی اقدامی تروریستی بوده است
«
نوام چامسکی» نظریه‌پرداز سیاسی آمریکایی با انتقاد از اقدام دونالد ترامپ در ترور سردار سلیمانی، گفت: ترور سردار قاسم سلیمانی «اقدامی تروریستی» بوده است. این منتقد سیاست خارجی آمریکا و نقش نظامی واشنگتن در خارج از مرز‌های این کشور گفت: «ترور (سردار) سلیمانی دست‌کم یک تروریسم بین‌المللی است، اگر بدتر نباشد.» چامسکی با اشاره به این موضوع که ترور سردار سلیمانی نقض قوانین بین‌المللی بوده، گفت: قوانین بین‌المللی در این موارد کاملاً واضح هستند. این قوانین استفاده از نیروی نظامی در امور بین‌الملل را ممنوع می‌کند، به جز مواردی استثنا که شامل این مورد نمی‌شود. چامسکی همچنین معتقد است، به نظر نمی‌رسد حضور نظامی آمریکا در غرب آسیا طی هفته‌ها و ماه‌های آتی به پایان برسد. با این حال او همچنان سلطه نظامی آمریکا بر منطقه را در مقایسه با سال ۲۰۰۳ زیر سؤال برده و آن را بدترین جنایت هزاره اخیر می‌داند.

بانک جهانی: آغاز روند رو به رشد اقتصاد ایران از ۲۰۲۰
بانک جهانی در تازه‌ترین گزارش خود از رشد اقتصادی در سال ۲۰۲۰ اعلام کرد: نرخ رشد اقتصادی در آمریکا، اروپا و ژاپن با کاهش 0/1 درصدی مواجه می‌شود که مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر آن وضعیت دشوار تولید در این کشورها و اثرات جنگ‌های تعرفه‌ای است؛ اما از سوی دیگر انتظار می‌رود کشورهای در حال توسعه از رشد اقتصادی مطلوب‌تری برخوردار باشند. بخش زیادی از بهبود وضعیت اقتصادهای در حال توسعه به هشت کشور برمی‌گردد. ایران و آرژانتین در سال ۲۰۲۰ از رکود خارج می‌شوند و شش کشور برزیل، هند، مکزیک، روسیه، عربستان و ترکیه که در سال ۲۰۱۹ از لحاظ اقتصادی با چالش‌هایی روبه‌رو بودند، در وضعیت بهتری قرار می‌گیرند. بانک جهانی همچنین پیش‌بینی کرد میانگین رشد اقتصادی جهانی در سال ۲۰۲۰ معادل 2/5 درصد است.


افزایش حقوق کارکنان دولت به صورت پلکانی معکوس!
«
محمدباقر نوبخت» درباره افزایش پلکانی حقوق کارمندان، گفت: به صورت متوسط منابع افزایش 15 درصدی حقوق کارمندان دولت در لایحه بودجه سال 99 دیده شده است؛ اما سناریویی برای عملکرد افزایش حقوق پلکانی کارمندان نیز در نظر گرفته‌ایم. نوبخت در ادامه افزود: برای مثال در راهکار افزایش پلکانی حقوق کارکنان دولت کف حقوق 2 میلیون و 700 هزار تومان تا 3 میلیون در نظر گرفته می‌شود که باید به صورت پلکانی نزولی افرادی که کمتر از میزان مشخص شده حقوق دریافت می‌کنند به این حداقل برسند. وی ادامه داد: حقوق افرادی که بیش از سقف تعیین شده است 12 درصد افزایش پیدا می‌کند و 3 درصد دیگر به حقوق افرادی که زیر سقف مشخص شده است، تخصیص داده می‌شود.
پیشنهاد سازمان امور مالیاتی برای سه پله‌ای شدن مالیات حقوق کارمندان


معاون حقوقی و فنی مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور: به کمیسیون تلفیق بودجه مجلس پیشنهاد کرده ایم به جای دو پله‌ای شدن مالیات حقوق کارمندان، سه پله در نظر گرفته شود. اگر مالیات حقوق کارکنان برمبنای ماده
۱۳۱ قانون مالیات‌های مستقیم یعنی ۱۵، ۲۰ و ۲۵ درصد پیش‌بینی شود درآمد‌های مالیاتی حتی از پیشنهاد دولت در لایحه بودجه ۹۹ بیشتر خواهد شد.
نظر چامسکی در مورد ترور سردار سلیمانی
کارشناس برجسته سیاسی دنیای سیاست از اقدام ترامپ در ترور سردار سلیمانی انتقاد کرد. به گزارش تایمز هندوستان، نوام چامسکی، دانشمند و کارشناس برجسته مسائل سیاسی معتقد است که ترور سردار قاسم سلیمانی "اقدامی تروریستی" بوده است. این منتقد سیاست خارجی آمریکا و نقش نظامی واشنگتن در خارج از مرز‌های آمریکا به اچ تی گفت: "ترور (سردار) سلیمانی دستکم یک تروریسم بین‌المللی است، اگر بدتر نباشد. "چامسکی با اشاره به این موضوع که ترور سردار سلیمانی نقض قوانین بین‌المللی بوده گفت: قوانین بین‌المللی در این موارد کاملا واضح هستند. این قوانین استفاده از نیروی نظامی در امور بین‌الملل را ممنوع می‌کند، به غیر از مواردی استثنا که شامل این مورد نمی‌شود. چامسکی همچنین معتقد است که به نظر نمی‌رسد حضور نظامی آمریکا در غرب آسیا طی هفته‌ها و ماه‌های آتی به پایان برسد. با اینحال او همچنان سلطه نظامی آمریکا بر منطقه را در مقایسه با سال ۲۰۰۳ زیر سوال برده و آن را بدترین جنایت هزاره اخیر می‌داند. سپهبد «قاسم سلیمانی» و «ابومهدی المهندس»، جانشین فرمانده نیرو‌های حشد شعبی و برخی از دیگر اعضای این سازمان در حمله پهپادی ارتش آمریکا که به دستور شخص ترامپ انجام شد، در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد به شهادت رسیدند.
تصمیم سوئد چقدر برای ایران‌ایر خسارت می‌آورد؟

شب گذشته آژانس حمل و نقل سوئد در تصمیمی اعلام کرد که تمامی پرواز‌های شرکت هواپیمایی ایران‌ایر از ایران به سوئد تا اطلاع ثانوی لغو شده است. مسافران هما حالا مجبور هستند با وجود داشتن بلیت این شرکت یا از ایرلاین دیگری که شرکت هواپیمایی ایران‌ایر معرفی می‌کند استفاده کنند و با وجود تغییر ایرلاین راضی به انجام سفر شوند و یا از انجام سفرشان انصراف دهند. هزینه‌های تغییر ایرلاین نیز در صورت افزایش قیمت بلیت با هواپیمایی جمهوری اسلامی است و مشخص نیست ادامه‌دار شدن توقف پرواز‌های هما به این کشور منجر به خسارت چند دلاری برای هما شود

چه کسانی مسافران هواپیما بودند؟


هواپیما
۱۶۷ مسافر و ۹ نفر خدمه پروازی داشت که همه آن‌ها جان خود را از دست دادند. ۱۴۶ نفر از مسافران گذرنامه ایران، ۱۰ نفر گذرنامه افغانستان، ۵ نفر گذرنامه کانادا، ۴ نفر گذرنامه سوئد و ۲ نفر گذرنامه اوکراین داشتند. هر ۹ نفر خدمه پرواز هم تبعه اوکراین بودند. تعداد زیادی از مسافران ایرانی این پرواز دارای تابعیت دوگانه بودند و ۱۴۶ نفر ذکر شده بنا به گفته مقام‌های رسمی، با گذرنامه ایران این کشور وارد شده بودند.

اخبار کوتاه
* «
دونالد ترامپ» که هفته قبل دستور مستقیم ترور شهید سپهبد حاج‌قاسم سلیمانی، سردار محبوب ایرانی‌ها را صادر کرده بود، با مشاهده تجمع عده‌ای معدود در تهران در توئیتی به فارسی نوشته است: «من از ابتدای ریاست‌جمهوری خود، در کنار شما ایستاده‌ام و دولت من به حمایت از شما ادامه می‌دهد. ما اعتراضات شما را به دقت زیر نظر داریم و از شجاعت شما الهام می‌گیریمترامپ در حالی خود را دوست مردم ایران می‌داند که در گذشته مردم ایران را تروریست خطاب کرده بود!
*
هواپیمای 737 اوکراین ۱۶۷ مسافر و ۹ نفر خدمه پروازی داشت که همه آنها جان خود را از دست دادند. ۱۴۶ نفر از مسافران گذرنامه ایران، ۱۰ نفر گذرنامه افغانستان، ۵ نفر گذرنامه کانادا، ۴ نفر گذرنامه سوئد و ۲ نفر گذرنامه اوکراین داشتند. هر ۹ نفر خدمه پرواز هم تبعه اوکراین بودند. گفتنی است، تعداد زیادی از مسافران ایرانی این پرواز تابعیت دوگانه داشتند و ۱۴۶ نفر ذکر شده بنا به گفته مقامات رسمی، با گذرنامه ایران وارد کشور شده بودند.
* «
مورگان اورتاگوس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: راهبرد واشنگتن در قبال تهران، تلاش برای انزوای اقتصادی و دیپلماتیک ایران است. وی افزود: «بسیاری از افراد از ما می‌پرسند که راهبرد ما بعد از کشتن «قاسم سلیمانی» و حمله موشکی رژیم ایران به ایالات متحده چیست؟ راهبرد ما این است: ما داریم رژیم ایران را از لحاظ دیپلماتیک و اقتصادی منزوی می‌کنیم تا اینکه آنها مانند یک کشور عادی رفتار کنند... .»
*
اعضای کمیسیون تلفیق مجلس، استفاده دولت از مابه‌التفاوت سهم 20 تا 36 درصدی در لایحه بودجه 99 را به عنوان بدهی دولت منظور کردند. طبق قانون برنامه ششم توسعه سهم صندوق توسعه ملی از صادرات نفت و میعانات گازی و خالص صادرات گاز 36 درصد است که به دلیل تحریم‌ها و جنگ اقتصادی و کمبود درآمدهای ناشی از صادرات نفت به 20 درصد کف قانون برنامه کاهش یافت.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: