به‌روز شده در: ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۴:۵۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۰۶۴۷
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۲
اخبار 24 ساعت گذشته:

یک بام و دو هوای معنادار از دیدگاه روابط بین‌الملل

«پاسکال بونیفاس» پژوهشگر ارشد و مدیر مؤسسه روابط بین‌الملل و راهبردی فرانسه(IRIS) گفت: فرض کنیم که مثلاً مایک پمپئو به دست ایرانی‌ها در یک کشور ثالث کشته شده بود، واضح است که واکنش‌ها خیلی متفاوت باشد، ولی این تفاوت از دیدگاه روابط بین‌الملل بسیار معنادار است. آمریکایی‌ها یک مقام ایرانی را به قتل رسانده‌اند. شاید بگوییم که وضعیت روابط بین دو کشور بسیار پیچیده است، ولی ایران با آمریکا در جنگ نیست. وی می‌افزاید: آمریکا از سوی دادگاه کیفری بین‌المللی نیز مجوزی برای اقدام علیه (سردار) سلیمانی نداشته و لذا آنچه به وقوع پیوسته، به معنای قتل فراتر از نظام حقوقی و قضایی موجود بوده است. این تحلیلگر خاطرنشان می‌کند: چون یک کشور غربی چنین اقدامی را کرده، این اقدام مشروع و عادی است؛ در حالی که اگر کشور دیگری عیناً و دقیقاً همین کار را کرده بود، همه یک صدا فریاد خشم سر می‌دادیم.
تقاضای عجیب گوینده شبکه خبر از مشاور رئیس جمهور

المیرا شریفی مقدم، گوینده شبکه خبر، با انتشار پستی در صفحه مجازی خود به صورت کنایه‌آمیز از شرایط فعلی کشور نوشت و مشاور رئیس جمهور را خطاب قرار داد. او در صفحه توئیتر خود پستی منتشر کرد و در آن به صورت کنایه‌آمیز از حسام الدین آشنا درخواست کرد که به رئیس جمهور بگوید برای وضعیت فعلی کشور گوسفند قربانی کند. او با این توئیت سعی داشت وضعیت نابسامان کشور با توجه به اتفاقات چند روز گذشته را نشان دهد.

قوه قضائیه باید برای ترامپ حکم قصاص صادر کند

«ابراهیم فیاض» جامعه‌شناس با اشاره به ترور سردار قاسم سلیمانی به دست آمریکا اظهار داشت: اگر کسی هنوز فکر می‌کند با مذاکره می‌شود بین ایران و آمریکا تنش‌زدایی کرد، باید بداند که با فاشیسم امکان مذاکره وجود ندارد. مگر هیتلر قابل مذاکره بود؟ کار تا جایی پیش رفت که خود آلمان‌ها به این نتیجه رسیدند باید هیتلر را ترور کنند. هیتلر آلمان را به خاک سیاه رساند. الآن هم آمریکایی‌ها اگر می‌خواهند به سرنوشت آلمان نازی دچار نشوند، باید ترامپ را هرچه سریع‌تر برکنار کنند. فیاض با بیان اینکه قوه قضائیه باید برای ترامپ حکم قصاص صادر کند، چون به دستور او یک شهروند ایرانی بیگناه مورد حمله واقع شد و به شهادت رسید، ادامه داد: برای صدور این حکم به محاکمه هم نیاز نیست، چون قاعده «الاقرار العقلاء علی أنفسهم جائز» جاری است. وقتی حکم قصاص از باب محاربه صادر می‌شود، وظیفه هر مسلمانی است که آن را اجرا کند.
دومین تلفات خارجی استقلال: میلیچ هم فسخ کرد

هرویه میلیچ مدافع هافبک کروات استقلال با ارسال نامه ای به باشگاه اعلام کرد که قرارداد خود را با آبی ها فسخ کرده و به تهران باز نمی گردد. این بازیکن که برای تعطیلات نیم فصل تهران را ترک کرده بود، چهارشنبه شب با ارسال نامه ای به باشگاه استقلال با اعلام فسخ قرارداد با این باشگاه اعلام کرده که تصمیمی برای بازگشت به ایران ندارد. میلیچ که پیش از خروج از ایران خواستار مطالبات خود شده بود، بعد از دریافت بخش اعظم معوقات خود تصمیم گرفت تا به تهران باز نگردد و این موضوع را شب گذشته با ارسال نامه ای رسمی به باشگاه اعلام کرد و گفت که با فسخ قرارداد خود تصمیمی برای بازگشت به تهران و بر تن کردن دوباره پیراهن استقلال ندارد.

اعتراف رسانه رژیم صهیونیستی به موفقیت‌آمیز بودن حمله موشکی ایران

پایگاه صهیونیستی «دبکا» در واکنش به حملات موشکی تلافی‌جویانه اخیر ایران به پایگاه نظامی عین‌الاسد تأکید کرد: این حملات به‌خلاف آنچه ترامپ گفته است، موفقیت‌آمیز بوده است. در پی این حمله موشکی، رئیس‌جمهور آمریکا مدعی شد هیچ‌یک از نظامیان این کشور در پایگاه عین‌الاسد آسیب ندیده‌اند و صرفاً خسارات جزئی به تجهیزات وارد شده است. سردار حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه در سخنانی تأکید کرده، ایران به ‌دنبال کشتن سربازان آمریکایی نبود و هدف اصلی این حمله آسیب زدن به ماشین نظامی آمریکا در منطقه و هشداری جدی به این کشور بوده است. با این حال سردار حاجی‌زاده خاطرنشان کرد، با توجه به شدت حمله، پیش‌بینی می‌شود ده‌ها نفر از نیروهای آمریکایی مستقر در عین‌الاسد کشته یا زخمی شده باشند.

فرمانده نیروی قدس در حمایت از فلسطین ثابت‌قدم بود

«محمود الزهار» عضو دفتر سیاسی جنبش حماس گفت: «بیش از یک بار با سردار سلیمانی دیدار کردم و وی از نقش بزرگی که حماس ایفا می‌کند، قدردانی کرد.» الزهار افزود: «هر بار که با وی دیدار می‌کردم اطمینانم افزوده می‌شد که این فرد که خود را فرمانده نیروی قدس نامیده و خود را به قدس مرتبط کرده، در حمایت از موضوع فلسطین ثابت‌قدم است.» این مقام ارشد جنبش حماس افزود: «موضوع فلسطین در ایران وابسته به شخص نبوده که اگر سردار سلیمانی رفت تمامی دستاوردها و روابط سابق وی از بین برود؛ بلکه موضوع فلسطین موضوعی محوری برای ایران بوده و به همین دلیل روابط بین ما و بین ایران روابطی دو طرفه است و سیاست ایران وابسته به شخص نیست
بانک جهانی: اثر تحریم‌ها بر اقتصاد ایران کم می‌شود


بانک جهانی گزارش ماه ژانویه خود از چشم‌انداز اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۰ را منتشر کرد. بر اساس این گزارش اوضاع اقتصاد جهان امسال به دلیل کاهش تنش‌های تجاری، بهتر می‌شود و رشد اقتصادی جهان به ۲.۵ درصد می‌رسد. رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۱۹ به میزان ۲.۴ درصد بود. گزارش بانک جهانی، رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۹ را منفی ۸.۷ درصد اعلام کرد و برای سال ۲۰۲۰، صفر درصد رشد اقتصادی پیش‌بینی کرده به این معنی که تمام ضعف اقتصاد ۲۰۱۹، امسال جبران خواهد شد. پیش‌بینی بانک جهانی رشد اقتصادی ایران را در سال ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ نیز یک درصد نشان می‌دهد.
مرگ بیش از یک میلیارد حیوان در آتش‌سوزی بی‌سابقه استرالیا


کارشناسان اعلام کرده‌اند آتش‌سوزی بی‌سابقه در استرالیا تا کنون به مرگ بیش از یک میلیارد حیوان منجر شده است. آتش نزدیک به ۵ میلیون هکتار از جنگل‌ها و اراضی این کشور را سوزانده و بیش از ۹۵۰ خانه را ویران کرده است.
واکنش سردار سلیمانی به پیشنهاد کاندیداتوری برای ریاست‌جمهوری


حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجواد حاج علی‌اکبری امام جمعه موقت تهران در خطبه‌های نماز جمعه امروز تهران، هفته گذشته را هفته عجیبی توصیف کرد و گفت: از سحر جمعه گذشته تا این جمعه، فضای کشور عزیزمان و منطقه مقاومت، آکنده از عطر تقوای الهی بود. حاج علی اکبری به نقل از یکی از دوستان خود گفت: به حاج قاسم گفتم که محبوبیت شما اقتضا می‌کند کاندیدای ریاست‌جمهوری شوید. ایشان در جواب گفتند: «من نامزد گلوله‌ها و نامزد شهادت هستم. سال‌هاست در این جبهه‌ها به دنبال قاتل خودم هستم، امّا او را پیدا نمی‌کنم».
هشدار بعیدی نژاد به ایرانیان برای سفر به انگلیس


حمید بعیدی نژاد، سفیر ایران در انگلیس: نخست وزیر، وزیر کشور و مقامات عالی انگلیس به طور مکرر به مردم و اتباع خارجی نسبت به خطرات بی شمار و رو به افزایش چاقوکشی، جرم و جنایت در خیابان‌های لندن و دیگر شهر‌های انگلیس هشدار داده اند. مقامات این کشور حتی طرح افزایش چند هزار نفری پلیس را برای کنترل جرم و جنایت کافی نمی‌دانند.
اخبار کوتاه

* ستادکل نیروهای مسلح با صدور اطلاعیه‌ای سقوط هواپیمای مسافری خطوط هوایی اوکراین را ناشی از خطای انسانی و غیرعمد عنوان کرد.

* اتحادیه اروپا در پایان نشست روز جمعه که با حضور مسئول سیاست خارجی این اتحادیه و وزرای خارجه تروئیکای اروپایی (آلمان، انگلیس و فرانسه) درباره مسائل مرتبط با ایران، برجام و تحولات خاورمیانه برگزار شد، طی بیانیه‌ای ادعا کرد طرف‌های اروپایی توافق جامع هسته‌ای،‌ ایران خود را به حفظ برجام متعهد می‌دانند. در بخشی از بیانیه آمده، توافق هسته‌ای با ایران توافق بسیار مهمی است و ما همچنان به حفظ آن متعهد هستیم. در ادامه بیانیه افزوده شده، منطقه تحمل یک جنگ دیگر را ندارد و ما از همه طرف‌ها می‌خواهیم از خود خویشتن‌داری نشان دهند و برای کاهش تنش‌ها تلاش کنند.

* دیوان پادشاهی عمان از درگذشت «قابوس‌بن‌سعید» پادشاه این کشور در ۷۹ سالگی خبر داد. وی هیچ فرزندی ندارد و به صورت علنی جایگزینی را برای خود انتخاب نکرده؛ اما چندی پیش به صورت مخفیانه جانشین خود را در نامه‌ای مهر و موم شده به شورای سلطنتی ارائه کرده است. در همین حال «الجزیره» مدعی شده، «هیثم بن‌طارق آ‌ل‌سعید» به عنوان پادشاه جدید عمان منصوب شده است.

* «جو بایدن» رقیب انتخاباتی دونالد ترامپ در پیام توئیتری نوشت: «اشتباه نکنید، اوضاع با ایران بحرانی است که دونالد ترامپ خود ایجاد کرده است. وی ما را در آستانه جنگی بی‌برنامه و بدون استراتژی قرار داد.» بایدن در ادامه نوشت: «وی (ترامپ) غیر قابل پیش‌بینی‌ترین و بی‌کفایت‌ترین فرمانده کل قوایی است که تاکنون وجود داشته است

* «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان در صفحه توئیترش نوشت: «یک روز غم‌انگیز. نتیجه‌گیری اولیه تحقیقات داخلی توسط نیروهای مسلح: خطای انسانی در زمان بحران ناشی از ماجراجویی ایالات متحده منجر به فاجعه شد. عمیق پشیمانیم، پوزش و عرض تسلیت به مردم ما، به خانواده‌های همه قربانیان و سایر ملل تحت تأثیر

* دفتر رهبر جنبش اسلامی نیجریه درباره شرایط رهبر شیعیان این کشور اعلام کرد: اطلاعاتی که از طرف افراد ملاقات‌کننده با شیخ زکزاکی به ما رسیده است، نشان می‌دهد وضعیت سلامتی ایشان رو به وخامت گذاشته است. گفته می‌شود مقامات زندان همچنان از دسترسی پزشکان به شیخ زکزاکی و معاینه ایشان ممانعت می‌کنند.

* «كارل بيلدت» وزير خارجه پيشين سوئد به نكته‌اى غير عادى در تحولات سياست خارجى اشاره كرده و گفته است: «از يك‌سو اتحاديه اروپا در تلاش براى حفظ برجام است و از سوى ديگر آمريكا درباره اينستكس تهديد مى‌كند. مجازات و تحريم اروپا براى پيش بردن سياست خود است»!

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: