به‌روز شده در: ۱۸ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۱
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۰۶۰۷
تاریخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۶
اخبار 24 ساعت گذشته:

تحلیل یک رسانه عربی از مواضع رهبر معظم انقلاب
روزنامه فرامنطقه‌ای «رأی‌الیوم» در یادداشتی تحولات اخیر ایران پس از افزایش نرخ بنزین را بررسی و آشوب‌های خیابانی را بخشی از سناریوی خارجی برای مقابله با جمهوری اسلامی توصیف کرد. در این یادداشت آمده است: «رهبر ایران با حمایت از مصوبه سران سه قوه این کشور نشان داد، به احترام آرای اکثریت، از مقامات دولتی هرچند که از جناح اصلاح‌طلب باشند پشتیبانی می‌کند. آیت‌الله خامنه‌ای از منظر و جایگاه یک رهبر معنوی، کاملاً محکم به منافع ملی و مصالح سیاسی اندیشید تا لغو مصوبه یاد شده به تقابل با دولت تعبیر نشود. در عین حال، او خردمندانه موافقت خود را به حمایت از اقشار ضعیف و متوسط مشروط نمود تا دولت از مسیر اقتصاد مقاومتی به اصلاح امور بپردازد؛ چراکه ایران کشوری مستقل است و از صنایع و تولیدات ملی برخوردار است

مقتدی صدر در قم تهدید شده است؟!
صفحه «صالح محمد العراقی» بازتاب‌دهنده مواضع مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق به ادعای شبکه «العربیه الحدث» مبنی بر تهدید مقتدی‌صدر در ایران واکنش نشان داد. العراقی در صفحه خود در توئیتر نوشت: «این یک نصیحت است… ما را وارد بگومگوهای سیاسی‌اش نکند؛ چراکه به نفعش نیست… واضح است؟!» العراقی در آخر این پیام لوگوی شبکه العربیه الحدث را ضمیمه کرد که از مطرح شدن اظهارات فوق خطاب به این شبکه حکایت داشت. پیشتر شبکه العربیه الحدث در خبری فوری ادعا کرد، مقتدی صدر در قم فراخوانده و تهدید شده که از ایران اخراج و از ورود وی به لبنان نیز ممانعت می‌‌شود.

آمریکا دو قاضی ایرانی را تحریم کرد
دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا امروز پنجشنبه تحریم‌های جدیدی علیه دو قاضی ایران به بهانه‌های حقوق بشری وضع کرد. قاضی «محمد مقیسه»، رئیس شعبه ۲۸ دادگاه عمومی و انقلاب تهران و قاضی «ابوالقاسم صلواتی»، رئیس شعبهٔ ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی، دو قاضی ایرانی هستند که در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته‌اند.
برجام به یک بازی باخت‌ـ برد تبدیل شده است
یک تحلیلگر مسائل سیاست خارجی درباره تهدید‌های مکرر اروپایی‌ها علیه ایران در موضوع فعال کردن مکانیسم ماشه، اظهار داشت: سیاست‌هایی که اروپایی‌ها اتخاذ می‌کنند، خارج از سیاست‌های آمریکا نیست. حسین کنعانی‌مقدم ادامه داد: آنها بنا را بر این دارند که از اهرم مکانیسم ماشه علیه جمهوری اسلامی استفاده کرده و موضوع را به شورای امنیت سازمان ملل متحد بازگردانند و قطعنامه ۲۲۳۱ را زیر سؤال ببرند. هدف آنها از این کار این است که هم بتوانند فشار‌ها را علیه ایران افزایش دهند و هم اینکه به طوری هم راستا با سیاست‌های آمریکا حرکت کنند که کشورمان از برجام خارج نشود. وی افزود: به نظر می‌رسد در حال حاضر برجام برخلاف برآورد‌های اولیه که ما تصور می‌کردیم یک بازی بردـ برد است، به یک بازی باخت‌ـ برد تبدیل شده، به این معنا که باخت برای ایران است و برد برای دیگر طرف‌های توافق هسته‌ای حاصل شده است؛ بنابراین آنها سعی می‌کنند از این اهرم علیه جمهوری اسلامی بیشتر استفاده کنند تا بتوانند پرونده کشورمان را به شورای امنیت ببرند.

رحیم پور ازغدی: در غرب با انسان‌ها از حیوانات بدتر رفتار می‌کردند

حسن رحیم‌پور ازغدی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در غرب با انسان‌ها از حیوانات بدتر رفتار می‌کردند و مسلمانان با حیوانات بهتر از یک برده در آن مناطق رفتار می‌کردند، صنعت کشاورزی ما در گذشته بسیار پیشرفته بود و غربی‌ها با برقراری ارتباط با ما توانستند در این حوزه موفق شوند، محصولات مسلمانان بهتر از محصولات اروپایی‌ها بود. وی خاطرنشان کرد: در اسپانیا با گاو کار می‌کردند، اما بعد‌ها توسط ایرانیان به این نتیجه پی بردند که اسب‌ها انرژی و سرعت بهتری دارند، مسلمانان نژاد اسب‌های اسپانیایی، عربی و اروپایی را آزمایش می‌کردند، از اختلاط آن‌ها اسب‌هایی به وجود می‌آمدند که سرعت فوق‌العاده‌ای داشتند. رحیم‌پور ازغدی تصریح کرد: غربی‌ها با توت فرنگی، زنجبیل و نظایر این میوه‌ها آشنایی نداشتند و ایرانیان آن‌ها را کشف کردند، شتر، کانگورو و نظایر آن‌ها نیز از حیواناتی بود که ایرانیان آن‌ها را معرفی کردند و بعد‌ها غربی‌ها با جا افتادن این موارد برای آن‌ها نام گذاشتند.

تشکیل مجلسی انقلابی و جهادی نیاز امروز است
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تشکیل مجلسی انقلابی و جهادی را لازمه وضعیت فعلی کشور خواند و گفت: در حال حاضر، کشور با دو پدیده داخلی و خارجی مواجه است که باید با آن مبارزه کند؛ یک گروه که تلاش می‌کنند حرکت انقلاب را از ریل اصلی آن خارج کنند و دیگری دشمن خارجی که تلاش می‌کند انقلاب ما را از پای درآورد. «محسن رضایی» با تأکید بر لزوم تغییر و تحول در مجلس شورای اسلامی، افزود: این تغییر در مجلس باید راهبردی و دارای یک نقطه عطف باشد تا اوضاع به نفع ملت تغییر کند؛ اگر نهضت تغییر را ایجاد نکنیم، قطعاً شاهد ایجاد روندی به نفع دشمن خواهیم بود. وی با اشاره به موضوع برجام و مذاکرات درباره آن، گفت: نباید برجام را در کارنامه یک دولت دانست؛ چرا که محصول یک اندیشه و تفکر غلط در اداره کشور است.

رئیس اتاق بازرگانی: ۷۴ درصد بودجه کشور متعلق به شرکت‌های دولتی زیان‌ده است

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه ما نگران سال ۹۹ هستیم، عنوان کرد: چشم‌انداز مثبتی را نمی‌بینیم و بودجه‌ای که به مجلس ارائه شده، نگرانی را چند برابر می‌کند. ۷۴ درصد بودجه‌ کشور متعلق به شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و موسسات انتفاعی بوده، در حالی که درصد بالایی از آنها سال‌هاست زیان می‌دهند. دست ما از دولت کوتاه است، امیدواریم مجلس به این پیشنهادها در خصوص بودجه توجه کند و تغییرات مثبتی در بودجه‌ کشور به وجود آورد.
اروپایی‌ها عجله‌ای برای فروپاشی کامل برجام ندارند!
خبرگزاری «رویترز» به نقل از چند دیپلمات اروپایی گزارش داد، کشورهای اروپایی باقی‌مانده در توافق هسته‌ای ایران، احتمالاً مکانیسم حل و فصل اختلافات در برجام موسوم به «مکانیسم ماشه» را در ماه ژانویه ۲۰۲۰ فعال می‌کنند؛ اما برای احیای تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران که سبب فروپاشی کامل برجام می‌شود، عجله نمی‌کنند. بر این اساس، یک منبع دیپلماتیک اروپایی می‌گوید: «آغاز این فرایند با هدف حل مسائل مشکل‌ساز و حفظ توافق [هسته‌ای] انجام می‌گیرد. تحریم‌های سازمان ملل [اما] به صورت خودکار به دنبال این فرایند نمی‌آید. اگر ما تصمیم بگیریم این کار (احیای تحریم‌های سازمان ملل) را انجام دهیم، به معنای آن است که تصمیم گرفته‌ایم میخ آخر را به تابوت [برجام] بزنیم

ایرانی بودن سلاح‌های مورد استفاده در حمله به آرامکو تأیید نشده است
شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بحث درباره هشتمین گزارش «آنتونیو گوترش» دبیر کل این سازمان در زمینه اجرای قطعنامه شماره ۲۲۳۱ در تأیید برجام تشکیل جلسه داد.«رزماری دی کارلو» معاون دبیرکل سازمان ملل در امور سیاسی در این جلسه از ایران خواست از انجام آزمایش موشکی خودداری کند. وی در بخش دیگری از سخنانش درباره حمله به تأسیسات نفت عربستان سعودی گفت: سازمان ملل در حال حاضر نمی‌تواند ایرانی بودن سلاح‌های مورد استفاده در این حملات را تأیید کند. دی‌کارلو در عین حال تأکید کرد، سازمان ملل در مراحل اولیه تحقیقات است و دبیر کل سازمان ملل در زمان مقتضی یافته‌های بیشتر در این خصوص را در اختیار شورا خواهد گذاشت.

دلیل لغو استیضاح زنگنه و رحمانی فضلی

سخنگوی هیات رئیسه مجلس با اشاره به مطرح شدن استیضاح وزیر کشور و وزیر نفت در مجلس اظهار داشت: اصلاح یکباره قیمت بنزین و نارضایتی‌های مردم موجب شده بود که نمایندگان مجلس طرح استیضاح دو وزیر را مطرح کنند، اما در یک اقدام غیرحرفه‌ای و غیرمنطقی، امضای خود را پس گرفتند. اسدالله عباسی با تأکید بر در نظر گرفتن شرایط حساس فعلی تصریح کرد: اگرچه معتقد هستم افزایش قیمت بنزین کار اشتباهی بود، با توجه به انتخابات پیش روی و فرمایشات مقام معظم رهبری بهتر است مصلحت کشور را در نظر داشته باشیم و منتفی شدن استیضاح دو وزیر نیز در این راستا بود.

قالیباف: جریان اصلاح‌طلب استارت استعفای روحانی را زده است

محمدباقر قالیباف ضمن انتقاد از متوقف کردن کشور توسط دولت با بهانه های مختلف، یادآور شد: وضعیت فعلی کشور به دلیل بی ثباتی اقتصادی است و دولتی ها برای هر اقدامی منتظر موضوع اینستکس و FATF و امثال آن هستند. قالیباف با تاکید بر بی عملی و بدعملی دولت خاطرنشان کرد: برخی برای تشدید اختلافات در سطوح مختلف نظام کار می‌کنند. وی با اشاره به برخی زمزمه های مشکوک پیرامون استعفای رئیس جمهور گفت: رهبر معظم انقلاب در دیدار مسئولان‌ به صورت صریح فرمودند کسی که حرف از استعفای رئیس دولت بزند در پازل دشمن حرکت می‌کند؛ اما جریان اصلاح‌طلب استارت استعفای رئیس‌جمهور را زده است و قطعا طرح چنین مساله ای اتفاقی نیست. قالیباف با اشاره به تحرک خوبی که امروز در قوه قضائیه شکل گرفته است، تصریح کرد: امروز متاسفانه ضعف عملکرد در حوزه مجلس و دولت به حساب نظام و ناکارآمدی دین در حوزه اجتماعی گذاشته می‌شود تا مردم را از انقلاب اسلامی جدا کنند. وی در جمع بندی این بخش از سخنان خود با طرح این پرسش که وظیفه ما در این شرایط چیست، گفت: بدون شک ما نیازمند یک‌ خیزش ملی و مردمی برای نجات کشور از بی عملی و اجرای تصمیمات غلط به روش‌های غلط هستیم.

شکست اصلاح‌طلبان در انتخابات نتیجه بی‌تدبیری اقتصادی دولت

عضو فراکسیون امید می‌گوید اصلاح‌طلبان بابت حمایت از روحانی آسیب دیدند و اکثریت مجلس آینده، اصولگرا خواهد بود.محسن علیجانی نماینده مردم تهران در گفت‌وگو با اعتماد آنلاین گفت: از آنجا که اصلاح‌طلبان از آقای روحانی حمایت کردند و دولت دوازدهم نتوانست در حل مشکلات مردم و دریافت برکاتی از برجام برای کشور موفق عمل کند، اصلاح‌طلبان از این ناحیه آسیب دیدند و اصولگرایان اکثریت مجلس آینده را به دست خواهند آورد.وی در ارزیابی ترکیب مجلس آینده گفت: با توجه به مشکلات اقتصادی و معیشتی، دولت روحانی نتوانست تدبیر کند و مشکلات اقتصادی مردم را کاهش دهد. بنابراین به دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از روحانی، از این ناحیه مسئولیت پاسخگویی بر گردن ما افتاد.عضو فراکسیون امید ادامه داد: عدم موفقیت دولت تحت حمایت اصلاح‌طلبان در رفع مشکلات اقتصادی مردم و مسئله برجام می‌تواند مجلسی اصولگرا رقم بزند و آنها اکثریت قوی را در مجلس آینده از آن خود کنند

تلاش دولت برای جمع آوری اسناد جدید از تحریم های دارویی آمریکا

بر اساس ابلاغیه روزهای اخیر یک مقام مسئول در نهاد ریاست جمهوری به همه سازمان ها و موسسات دولتی، با اشاره به این که فرصت ثبت لایحه پاسخ ایران به اعتراض مقدماتی آمریکا در پرونده نقض عهدنامه مودت سال 1955 تا چند روز دیگر در دیوان بین المللی دادگستری به ثبت می رسد، بنابراین مخاطبان باید در صورتی که ظرف شش ماه اخیر (پس از ثبت لایحه ایران)، مستنداتی دارند که نشان می دهد بانک های خارجی به استناد تحریم های آمریکا از ارائه خدمات بانکی در معاملات دارو، کشاورزی و تجهیزات مسافربری خودداری کرده اند، اسناد و مدارک آن را در اسرع وقت ارسال کنند.

هشدار به مدیران درباره فروش بدون آگهی خودروهای پلاک قرمز

یک نهاد نظارتی در ابلاغیه جدید خود خطاب به تعدادی از سازمان ها و شرکت های دولتی، از آن‌ها خواسته است با توجه به آیین نامه های اجرایی موجود در زمینه نحوه استفاده از خودروهای دولتی و واگذاری خودروهای زائد، در صورتی که مشاهده کرده اند در پرونده ای، تشریفات مزایده خودروها همچون دریافت مجوز و درج آگهی فروش خودروها رعایت نشده، به ابطال مزایده در اولین فرصت اقدام کنند.

دلیل کلنگ زدن یک مسجد از سوی امام

یکی از شاگردان امام برای تبلیغ به یکی از روستاهای نزدیک قم می‌رفت. با توجه به احتیاج مردم آنجا به مسجد، دو نفر از مقلدان امام گفتند ما در صورتی هزینه ساخت مسجد را می‌پذیریم که امام بیایند و کلنگ مسجد را بزنند. وقتی مطلب توسط مرحوم اشراقی به امام عرض شد، ایشان فرمودند: «من اهل این کارها نیستم».

با توجه به اینکه مسجد مورد احتیاج بود و راهی هم جز کمک آن مالکان نبود و آنها هم کمک‌شان را موکول به تشریف‌فرمایی امام کرده بودند، این دوست ما با آقای اشراقی صحبت کرد که بالاخره راه چاره چیست؟ ایشان گفت آنچه امام در برابر آن خاضع است وظیفه الهی است.

اگر مساله توضیح داده شود و ایشان احساس وظیفه کنند حتما می‌آیند. وقتی مجددا خدمت امام جریان آن دوست و نیاز آن محل به مسجد و همه مسائل را عرض کردیم، ایشان پذیرفتند و بعد تشریف بردند و کلنگ مسجد را زدند.


اخبار روزانه:
* «احمد حکیمی‌پور» دبیرکل حزب اراده ملت با اشاره به بیانیه 77 نفر از اصلاح‌طلبان گفت: اینکه عده‌ای دور هم جمع شوند و بیانیه بدهند، کنش سیاسی لوث می‌شود. این‌گونه موضع‌گیری‌ها، متعلق به دوره ماقبل نهادهای مدنی است. وی افزود: انتشار این بیانیه در آن مقطع، مقداری عجولانه بود و باید بعد از معلوم‌شدن ابعاد مختلف ماجرا، موضع‌گیری انجام می‌شد. حکیمی‌پور تصریح کرد: کنش‌گران سیاسی اصلاح‌طلب باید کنش خود را در چارچوب هنجارهای حقوقی و قانونی تعریف کنند. بنده کار فردی و طوماری را یک کنش سیاسی نمی‌دانم.
* «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه خبر داد: «عربستان سعودی پاکستان را تهدید کرد که اگر در نشست سران کشورهای اسلامی در مالزی شرکت کند، چهار میلیون کارگر پاکستانی مقیم عربستان را اخراج خواهد کرد و به جای آنها، از کارگران بنگلادشی استفاده خواهد کرد!» گفتنی است، روزنامه‌های سعودی «العرب» و «الشرق الاوسط» در گزارش‌هایی مدعی شدند، این نشست به منزله کودتایی علیه ریاض و سازمان همکاری اسلامی است که نباید اجازه داد نتایج آن به بار نشیند!
* «محمد شیریجیان» کارشناس مدیریت قراردادهای بین‌المللی نفتی درباره کارنامه فروش فرآورده در بورس گفت: فروش 2/7 میلیارد لیتر فرآورده در کمتر از چهار ماه و کسب درآمد 1 میلیارد دلاری، سند موفقیت این سازوکار است؛ از همین رو دولت در لایحه 99 پیش‌بینی کرده است تا 10/5 میلیارد دلار معادل سقف درآمد فروش نفت (البته با در نظر گرفتن نرخ 8500 تومانی)، از راه فروش فرآورده به دست آورد و ظرفیت برای بیشتر شدن هم وجود دارد.
* «پیتر سزی‌جارتو» وزیر خارجه مجارستان اعلام کرد: از زمانی که اتحادیه اروپا روسیه را تحریم کرده «بوداپست» فرصت‌های صادراتی زیادی را از دست داده و 8/5 میلیارد دلار ضرر کرده است. گفتنی است، پیش از اعمال تحریم‌ها روسیه دومین شریک تجاری این کشور بوده و فرصت‌های صادراتی زیادی را از دست داد‌ه‌ است.
* روزنامه «فیگارو» در گزارشی به موضوع روابط عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران و نقشی که محمدبن‌سلمان در این میان بازی می‌کند، اشاره کرده و نوشته است، پس از حملات هوایی به پالایشگاه‌های عربستان سعودی، گردانندگان این کشور احساس ضعف کردند؛ چون دانستند آمریکا برای حفظ منافع آنها با ایران جنگ نخواهد کرد.
* «آیت‌الله سیدعلی سیستانی» از مراجع تقلید شیعیان خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام در عراق شد. وی انتخابات پیش از موعد را تنها راه خروج عراق از بحران کنونی دانست.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: