به‌روز شده در: ۲۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۸
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۰۵۹۱
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۷
موج اعتراض به اطلاع‌رسانی افتضاح تعطیلی‌های امروز

در پی اعلام دیر هنگام تعطیلی مدارس و دانشگاه‌های تهران، البرز و ... و تغییر مکرر خبر مربوطه در خروجی رسانه‌ها، موجی از اعتراض کاربران شبکه‌های مجازی نسبت به افتضاح در روند تصمیم‌گیری و نیز افتضاح در روند اطلاع‌رسانی شکل گرفت. به عنوان نمونه یکی از کاربران توئیتر ساعت 12 نیمه شب نوشت: «معاون استاندار تهران اومد تلویزیون گفت سه‌شنبه فقط مدارس تعطیل هستند و دانشگاه‌ها باز؛ ۱۰دقیقه بعدش دوباره باهاش تماس گرفتن و گفت مدارس فقط نوبت صبح تعطیل هستند و مدارس نوبت عصر و دانشگاه‌ها باز! بزرگوار الان گفته دانشگاه‌ها نوبت صبح! تعطیلند! «کبری» از شماها بهتر تصمیم می‌گرفت!»

پیشنهاد یک روزنامه برای چگونگی نجات از روحانی

مهمدی محمدی در سرمقاله وطن امروز با بیان اینکه «خطرناک‌ترین پروژه عملیات نیمه سخت مبتنی بر قتل، غارت و خرابکاری از خرداد ۶۰ به این سو، در ۴۸ ساعت خنثی شده است اما از آن مهم‌تر به همه ما فرصتی داده است که یک سوال مهم و مهیب از خود بپرسیم؛ با دولتی که بدترین کارنامه را دارد، بدترین تصمیم‌های ممکن را می‌گیرد و پس از آنکه فاجعه آفرید نه‌تنها مسؤولیت‌پذیر نیست، بلکه بی‌محابا این و آن را متهم می‌کند، دروغی به بزرگی «من مطلع نبوده‌ام» می‌گوید و باز تلاش می‌کند بازی‌های مشابه کلید بزند و پیش ببرد، چه باید کرد؟» نوشت: « انتخابات مجلس فرصتی بزرگ برای تحقق «نجات از روحانی» است.»

درآمد 360 میلیون دلاری آمریکا از قاچاق نفت سوریه

به تازگی ارتش روسیه گزارشی جامع درباره قاچاق نفت سوریه از سوی ایالات متحده آمریکا با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای و داده‌های اطلاعاتی منتشر کرده که نشان می‌داد پیمانکاران و شرکت‌های مرتبط با CIA و وزارت دفاع آمریکا در حال قاچاق نفت سوریه با همکاری کردها هستند. بنا بر این گزارش، آمریکایی‌ها ماهیانه 30 میلیون دلار از محل این فعالیت پول به دست می‌آورند.

جاسازی قرص در کیک‌ها کار شبکه‌ای خرابکار بود

«سعید نمکی» ، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: جاسازی قرص ها در کیک خوراکی کار خط تولید نیست و در نظام توزیع نیز موردی نیافتیم. یک شبکه فاسد و خرابکار اقدام به جاسازی قرص در کیک کرده که به زودی شناسایی و برخورد می شود. نهادهای اطلاعاتی پیگیر این موضوع هستند و به زودی شبکه پشت پرده این فساد و خرابکاری را شناسایی کرده و برخورد می کنیم

سرنخ جدید از ردپای سعودی در آشوب‌های اخیر

با تلاش نیروهای امنیتی و اطلاعاتی، گروهی از افراد که در پوشش خبرنگار شهروند با سفر به خارج از کشور برای ایفای نقش در آشوب‌ها و اغتشاشات، آموزش‌های حرفه‌ای دیده‌ بودند، بازداشت شده‌اند. برخی از این افراد با شبکه تلویزیونی ضد انقلاب «ایران اینترنشنال» همکاری داشته‌اند. گروه جدیدی از این افراد هم که با سفر به کشورهای دیگر درصدد فراگیری آموزش‌ها بوده‌اند، شناسایی و به کشور بازگردانده‌ شده‌اند.

نتیجه عملی اعتماد به اروپا
بررسی آمارهای «یورواستات» نشان می‌دهد، در 9 ماهه نخست سال 2019 ارزش صادرات ایران به اتحادیه اروپا به نیم میلیارد دلار رسیده است. این در حالی است که در 9 ماهه نخست سال 2018 ارزش صادرات ایران به اتحادیه اروپا 8/6 میلیارد دلار گزارش شده بود. مقایسه ارزش صادرات در 9 ماهه نخست سال 2019 با مدت مشابه سال 2018 بیان‌کننده آن است که ارزش صادرات ایران به اتحادیه اروپا 94 درصد کاهش یافته است.
پاسخ رهبر انقلاب به نامه یک دختر نوجوان

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پاسخ به نامه‌ی یک دختر نوجوان درباره موعد تکلیف الهی، ورود به این وادی را تبریک گفته و توصیه‌هایی برای دختران و پسرانی که به این عرصه تکلیف الهی وارد می‌شوند، بیان داشتند.

متن پاسخ رهبر انقلاب اسلامی به شرح زیر است: دختر خوبم! وارد شدن به وادی تکلیف الهی، بر شما مبارک باد. شما اکنون مخاطب خدای بزرگ و مهربان می باشید، و این شرف عظیمی است. سعی کنید دستورات خدا را یاد بگیرید و به آن عمل کنید. این، شما را خوشبخت و ارزشمند و مفید برای دیگران خواهد کرد. رهبران اسلام یعنی پیغمبر و ائمه‌ی معصومین علیهم السلام بهترین پیشوایان‌اند. سعی کنید آن‌ها را بشناسید و پیروی کنید. درس خواندن و تهذیب اخلاق و هویاری سیاسی همراه با تلاش‌های انقلابی، وظائفی هستند که دختران و پسران این نسل باید آن‌ها را هرگز فراموش نکنند. من سالگرد مکلف شدن شما را تبریک می گویم و برای شما دعا می کنم.


نظرسنجی درباره طرح اصلاح قیمت بنزین

نتایج نظرسنجی تلفنی سازمان تبلیغات نشان می‌دهد، 44 درصد مردم با اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین بسیار مخالف بوده‌اند، 23 درصد مخالف و تا حدی مخالف هستند. همچنین نگرانی اصلی مردم در این نظرسنجی این بوده که اصلاً باور ندارند کالاهای دیگر گران نشود و این پولی که واریز می‌شود جبران افزایش قیمت بنزین شود. شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی همچنین باور ندارند واریز کمک معیشتی ادامه داشته باشد. بر اساس این نظرسنجی، 60 درصد مردم گفته‌اند دولت در قبال افزایش قیمت بنزین هر کاری کند، در نهایت باز مردم ضرر می‌کنند و 71 درصد معتقدند اقدامات دولت جبران افزایش قیمت را نمی‌کند. طبق این نظرسنجی، 54 درصد مردم گفته‌اند این آشوب‌ها به دلیل سوء استفاده‌های مخالفان ایران و کشورهای خارجی بوده است و حدود 40 درصد معتقدند علت آشوب‌ها نارضایتی مردم بوده است. همچنین 56 درصد شرکت‌کنندگان نیز با قطع اینترنت مخالف بوده‌اند.

دشمنان به روز بودن تجهیزات ما را امتحان کرده‌اند

«امیر سرلشکر سیدعبدالرحیم موسوی» درباره فضاسازی رسانه‌های بیگانه در زمینه تجهیزات و ادوات نظامی مورد استفاده در ارتش، گفت: ما از دشمنان دعوت نمی‌کنیم؛ ولی اگر آنها می‌خواهند متوجه به روز بودن یا به روز نبودن تجهیزات ما شوند، می‌توانند امتحان کنند؛ به نظرم می‌رسد چندین مرتبه هم امتحان کرده‌اند و ضربه‌اش را هم خورده‌اند. فرمانده کل ارتش ادامه داد: البته ما هیچ‌وقت سرمایه‌ای را که داریم دور نمی‌ریزیم؛ چرا که این سرمایه‌ها، سرمایه‌های ملت هستند و ما اگر بتوانیم تا آخرین گلوله از تانکی استفاده کنیم که توانایی مبارزه در میدان دارد، این کار را انجام می‌دهیم. سرلشکر موسوی با بیان اینکه ما برای یک ریال پول ملت هم ارزش قائل هستیم، افزود: برخی کشورها صدها میلیارد دلار پول ملت‌شان را صرف تجهیزاتی می‌کنند که نمی‌توانند از آن استفاده کنند و دور می‌ریزند.

کشتگان آنفولانزا در مرز سه رقمی شدن

«حسین عرفانی» رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، در گفت‌وگو با ایلنا، در ارتباط با آخرین آمار شیوع و مرگ‌ومیر بیماری آنفولانزا، گفت: گزارش هایی که از ۱۷ تا ۲۳ آذر ماه ارائه شده‌، حکایت از مرگ ۱۵ تن به علت بیماری آنفولانزاست. با تجمیع این تعداد با متوفی‌های قبل از ۱۶ آذر، آنفلوآنزا در مجموع ۹۶ تن قربانی گرفته است. وی در ادامه افزود: در بیشتر استان‌های کشور، مراجعه به بیمارستان‌ها به دلیل ابتلا به بیماری آنفلوآنزا کاهش پیدا کرده است. سیر کاهش مراجعین از ده روز پیش تا به حال مشهود بوده است.

شرط جدید دولت برای اجازه صادرات

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه‌ای به انجمن‌های صنفی اعلام کرد، با توجه به تعهد صادرکنندگان کالاهای تحت پوشش آن انجمن مبنی بر برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور (سامانه‌ نیما) به اعضای انجمن‌ها اعلام کنید که در صورت ارائه ندادن مدرک تسویه‌حساب ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما که به تأیید بانک مرکزی جمهوری ایران رسیده باشد (حداقل برای شش ماهه اول سال جاری) تا پایان ماه جاری، از اول دی ‌ماه سال جاری به هیچ عنوان با صادرات کالاهای صادراتی آنها موافقت به عمل نخواهد آمد و اسامی آنان از فهرست صادرکنندگان مجاز حذف خواهد شد.


خاتمی رهبر اصلاحات نیست، فقط مورد احترام آنهاست
«
غلامحسین کرباسچی» با طیف خواندن جریان اصلاحات درباره نبود رهبری در جبهه اصلاحات گفته است: خاتمی رهبر این جریان نیست، بلکه شخص مورد احترام در بین اصلاح‌طلبان است. دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی نسبت به فرار جریان حامی دولت از زیر بار انتقادات و بی‌تدبیری‌های صورت گرفته در دولت گفت: صادقانه این است که ما اگر یک اشتباهی کردیم چه در دولت، چه در مجلس یا شورای شهر، هر جا، به آن اعتراف کنیم. من الآن به عنوان کسی که نقش داشتم، می‌گویم ما آقای ایکس را اگر در مجلس فرستادیم با این بینش بوده که ایشان را با رقبایش مقایسه کردیم... اما در عمل وقتی دیدیم یا شده مثل آنها یا شده بدتر از آنها؛ این را باید به مردم اعتراف کنیم. وی حمایت خاتمی از لیست امید را خطا دانست و افزود: من دیدم که آقای خاتمی هم از شورای شهر و هم از مجلس و هم از دولت ابراز نارضایتی و انتقاد می‌کند.

شناورهای کشورهای گوناگون پاسخگوی نیروهای سپاه هستند

«دریادار علیرضا تنگسیری» گفت: «نیروی دریایی سپاه شناورهای بیگانه‌ای را که وارد خلیج‌فارس می‌شوند، کنترل و رصد کرده و ملیت، نوع شناور و مقصد آنها را سؤال می‌کند و همه شناورهای متعلق به کشورهای مختلف، از جمله آمریکا همواره پاسخگوی پرسش‌های نیروهای سپاه بوده‌اند.» فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه رصد شناورهای بیگانه در خلیج‌فارس حق مسلم جمهوری اسلامی است، افزود: «خلیج‌فارس متعلق به ایران و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس است و چون باند ورود به تنگه هرمز در آب‌های سرزمینی ایران قرار دارد، حق داریم شناورها را مورد سؤال قرار دهیم.» سردار تنگسیری با بیان اینکه این طرح سؤال جزء قوانین بین‌المللی است و قانون کنترل باند تنگه‌ها این امر را اثبات می‌کند، تصریح کرد: ‌»سال‌های سال است که این کار را انجام می‌دهیم و کشورهای منطقه و فرامنطقه‌ای هم با ما همکاری می‌کنند


فروش اوراق مالی اسلامی نقدینگی سرگردان را کنترل می‌کند
«
مژگان خانلو» سخنگوی بودجه با بیان اینکه فروش اوراق در هماهنگی با سیاست‌گذار پولی انجام شده، گفت: در خصوص بحث انتشار اوراق مالی، میزان اعتبار مصوب سال جاری 44 هزار میلیارد تومان بوده است که تاکنون بابت انتشار 40 هزار میلیارد تومان آن اقدام شده و مابقی ظرفیت نیز در دست اقدام است؛ لذا اطلاعات ارائه شده در این بخش به اصلاح نیاز دارد؛ ضمن اینکه فروش اوراق مالی اسلامی از سوی دولت با سازوکارهای مناسب و در هماهنگی با سیاست‌های پولی کشور نه تنها تورم‌زا نیست؛ بلکه حجم نقدینگی سرگردان را کنترل می‌کند. سخنگوی ستاد بودجه ادامه داد: پیش‌بینی مجموع پرداختی علی‌الحساب ماهانه 171 شرکت دولتی سودده در لایحه بودجه سال 1399، که سازوکار مالیاتی دارند، اعم از مالیات و 50 درصد سود ویژه و سهم دولت، 35225 میلیارد تومان است که معادل درصد مالیات در بودجه است.

نشنال اینترست : آمریکا استراتژی شکست‌خورده فشار حداکثری را کنار بگذارد

نشریه آمریکایی «نشنال اینترست» در تحلیلی با اذعان به شکست راهبرد آمریکا در برابر ایران، نوشت: «بیش از یک سال و نیم از آغاز کمپین حداکثر فشار دولت ترامپ علیه ایران گذشته است و واشنگتن هنوز هم نتوانسته این کشور را تحت فرمان خود درآورد یا قرارداد بهتری با تهران ببندد. ترامپ باید این واقعیت را قبول کند که با تحریم‌های بیشتر، منزوی کردن یا راه‌های نظامی مشکلات با ایران قابل حل نیست. زمان آن رسیده که این استراتژی شکست‌خورده حداکثر فشار را کنار بگذارد و به یک دیپلماسی واقع‌بینانه رو بیاورد. زمان آن رسیده که یک تغییر قابل توجه و معقول در سیاست آمریکا در قبال ایران صورت بگیرد. ترامپ باید واقع‌گرایی را در سیاست خارجی آمریکا حفظ کند و قراردادهای محکمی به‌نفع امنیت ملی آمریکا ببندد، این کاری است که ترامپ باید به‌جای نزدیک شدن به درگیری‌های ضروری انجام دهد. ترامپ باید فوراً مجوز مذاکرات تازه با ایران را صادر کند.»

پروژه انتخاباتی FATF برای درمان محبوبیت 5 درصدی

روزنامه وطن امروز در گزارشی تفصیلی با تیتر «پروژه انتخاباتی FATF» نوشت: بنا بر نظرسنجی برخی نهادها، محبوبیت دولت در برهه فعلی به کمتر از 5 درصد رسیده است، در چنین شرایطی دولت روحانی آخرین تلاش‌ها را برای باز کردن گره مذاکره و حل مشکلات داخلی با بهره‌مندی از گشایش خارجی به کار گرفته است. نکته مهم آنکه غرب نیز هر گونه تعامل را به حل و فصل ماجرای FATF ربط داده است. بنابراین در آستانه انتخابات دولت در تلاش است بحران کارآمدی خود را در سایه توافق احتمالی با غرب و ایجاد گشایش اقتصادی موقت پنهان کند، بویژه آنکه مقامات دولتی بارها از این سیاست برای دستیابی به اهداف حزبی و جناحی خود بهره‌ برده‌اند.

امنیت ملی آمریکا را رهبران نابخرد آن تهدید می‌کنند
«
کیوان خسروی» سخنگوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «الجزیره» و در واکنش به اظهارات اخیر «برایان هوک» مسئول کارگروه ایران در وزارت خارجه آمریکا که گفته قصد ما برای تحریم ایران جلوگیری از تهدید امنیت ملی آمریکا بوده است، گفت: امنیت ملی آمریکا را رهبران نابخرد آن تهدید می‌کنند که با اتخاذ تصمیم‌های یکجانبه، غیر قانونی و تنش‌آفرین همه جهان را به هم آوردی با خود وادار کرده‌اند. وی درباره آزادسازی متقابل دو زندانی آمریکایی و ایرانی اظهار داشت: تبادل زندانیان که بدون هیچ‌گونه مذاکره‌ای و بر اساس پیگیری رویکرد انسانی از سوی ایران انجام شد، ابتدای هیچ مسیر جدیدی نیست؛ بلکه پایانی است بر شرایط مشقت‌بار افراد بی‌گناهی که با راهزنی بین‌المللی از سوی آمریکا برای باج‌گیری به اسارت در آمده‌اند.

پشت پرده تحولات عراق

درباره اتفاقات اخیر در عراق گفته می‌شود، شخص «عادل عبدالمهدی» از مدت‌ها قبل به این جمع‌بندی رسیده بود که از مسئولیت خود کناره‌گیری کند. طیف‌های ضعیفی از پارلمان عراق هم خواستار استعفای وی بوده‌اند؛ اما با تشدید حوادث اخیر در عراق که سازماندهی شده به نظر می‌آید و تعرضاتی که در کربلا و نجف صورت گرفته است‌ـ از جمله تعرض جریان شرور به قبر مرحوم آیت‌الله حکیم و قبر یکی از نواب امام زمان(عج)‌ـ نگرانی‌ها نسبت به گسترش این تعرضات و اعتراضات گسترش یافت. آیت‌الله سیستانی در بیانیه‌ای تأکید کرد، دولت باید تغییر کرده و مجلس درباره دولت تصمیم‌گیری کند. در همین حال دو راه وجود داشت؛ یکی اینکه پارلمان ورود کند و دولت استیضاح شود که اگر این اتفاق می‌افتاد با توجه به بیانیه ‌آیت‌الله سیستانی، عبدالمهدی اصلاً نمی‌توانست رأی اعتماد کسب کند. دوم اینکه اگر عبدالمهدی استعفا دهد، به تأییدیه پارلمان نیاز ندارد و کنار می‌رود.

ضرورت آمایش سرزمینی خط فقر

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت: بر اساس پژوهشی که در سال ۹۶ از سوی کمیته امداد در ۳۲ شهرستان در خصوص فقر خوراکی و پوشاکی آغاز شده، به اعداد تکان دهنده‌ای رسیده‌ایم. اگر بخواهیم به سراغ نیازمندان برویم، باید کار‌های مطالعاتی در خصوص جغرافیای فقر و به ویژه فقر در حوزه خوراک و پوشاک به شکل تخصصی انجام شود و سپس این اطلاعات را با موضوع آمایش سرزمینی خط فقر تطبیق دهیم.


هیچ کس نمی‌تواند ایران را محدود یا سرکوب کند
«
سیدحسین نقوی‌حسینی» با اشاره به سفر رئیس‌جمهور کشورمان به ژاپن، اظهار داشت: ژاپن از جمله کشور‌هایی است که جزء شرکای سنتی ما به حساب می‌آید و دهه‌های متمادی با ایران همکاری داشته است. سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: در شرایط فعلی که ما تحت تأثیر تحریم‌های ظالمانه آمریکا هستیم تقویت روابط ایران با کشور‌هایی مانند ژاپن به آمریکا نشان می‌دهد جمهوری اسلامی ایران کشوری نیست که کسی بتواند آن را محدود و سرکوب کند. وی با اشاره به احتمال میانجی‌گری مقامات ژاپن میان ایران و آمریکا بیان کرد: سیاست‌های ایران در این زمینه شفاف و مقتدرانه است؛ لذا ما هیچ نوع مذاکره‌ای در هیچ زمینه‌ای با آمریکا را پذیرا نخواهیم بود.

وزیر کشور ادعای روحانی را رد کرد
عضو کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی کشور گفت: رحمانی‌فضلی در ۲۲ آبان ماه در جلسه هیات دولت با حضور رئیس‌جمهور اعلام کرده بود که ساعت صفر بامداد جمعه ۲۴ آبان ماه، قیمت بنزین افزایش می‌یابد. احمد علیرضابیگی در گفت‌وگو با مهر با اشاره به برگزاری چند جلسه کمیسیون‌های شورا‌ها و سیاست داخلی با حضور وزیر کشور اظهار داشت: در این جلسه آقای رحمانی‌فضلی اعلام کرد، چهارشنبه ۲۲ آبان ماه دقیقاً دو روز قبل از اعلام رسمی افزایش قیمت بنزین، بنده در جلسه هیئت وزیران گزارشی ارائه دادم و اعلام شد که در روز جمعه ۲۴ آبان ماه، افزایش قیمت بنزین انجام خواهد شد. در آن جلسه رئیس‌جمهور حضور داشت؛ بنابراین، وی از افزایش قیمت بنزین در روز جمعه اطلاع داشت. نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مسئولان وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی نیز در کمیسیون شورا‌ها بیان داشتند که ما به دولت اعلام کرده بودیم با توجه به مطالبات انباشته شده مردم، احتمال اغتشاش و بروز مشکلات امنیتی در صورت افزایش قیمت بنزین وجود دارد.

اخبار روزانه:
* «خالدبن‌محمد العطیه» وزیر دفاع قطر با بیان اینکه گفت‌وگو با ایران تنها راه ترسیم چارچوب قانونی برای تحقق ثبات منطقه است، گفت: از کشورهای همسایه می‌خواهیم با ایران مذاکره کنند. وی درباره نقش این کشور در منطقه به‌ویژه درباره ایران گفت: کشورش از دیرباز دیپلماسی گفت‌وگو و ارتباط با همسایگان را در پیش گرفته است. العطیه اظهار داشت: موضع ما از ابتدای بحران شورای همکاری خلیج‌فارس تغییر نکرده است و ما خواستار دخالت نکردن در امور داخلی قطر و حفظ حاکمیت و استقلال آن هستیم.

* نخست‌وزیر مالزی با انتقاد از اعمال تحریم‌های یکجانبه واشنگتن علیه تهران، گفت: این نوع تحریم‌ها بدتر از دیکتاتوری داخلی است و به نوعی دیکتاتوری بین‌الملل به حساب می‌آید. «ماهاتیر محمد» افزود: مالزی بازار بزرگی را بعد از تحریم‌های آمریکا علیه ایران از دست داد، ما به اعمال تحریم‌ها برای وادار کردن کشورها به پذیرش ایدئولوژی‌های خاص و تغییر دولت‌ها اعتقاد نداریم.

* مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با اشاره به اینکه با دوگانه‌سوزشدن 1/4 میلیون خودرو عمومی روزانه ۱۰ میلیون لیتر بنزین در کشور صرفه‌جویی می‌شود، گفت:‌ با در نظر گرفتن قیمت ۵۰ سنت برای هر لیتر بنزین این صرفه‌جویی به معنای درآمد سالانه 1/8 میلیارد دلاری خواهد بود.
* محمدرضا باهنر، دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین، با اشاره به پیشنهاد عباس عبدی مبنی بر استعفای آقای روحانی، گفت: مطرح شدن استعفا یا استیضاح روحانی به عنوان رئیس‌جمهور در شرایط امروز کشور را حتی اگر از سوی برخی در جریان اصولگرایی باشد، نادرست می‌دانم و با آن مخالفم. وی افزود: دولت و رئیس‌جمهور باید تا پایان این دوره، یعنی سال ۱۴۰۰ به کار خود ادامه دهد و همه باید کمک کنند تا خستگی و ناکارآمدی‌ها جبران شود و دولت به فعالیت بیشتر روی آورد.
* روزنامه «چسون ایلبو» چاپ کره جنوبی گزارش داد، وزارت امور خارجه ایران ماه گذشته سفیر کره جنوبی را فراخوانده تا 7 تریلیون وون، معادل 6 میلیارد دلار پول نفتی را که به این کشور آسیایی فروخته، طلب کند. ایران ابراز تأسف کرد که سئول نتوانسته پرداخت این پول نفت را تکمیل کند. این پول به دو حساب بانکی در دو بانک کره‌ جنوبی واریز شده و به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه ایران، امکان انتقال آن به بانک مرکزی ایران نبوده است.
*«ماجد غماس» نماینده مجلس اعلای اسلامی عراق در تهران گفت: سازمان‌های مرتبط با آمریکا و رژیم صهیونیستی متولی آموزش افراد برای حوادث اخیر عراق بوده‌اند. این افراد می‌خواهند (به عنوان لیدر) تظاهرات مردمی را به سمت اهداف خودشان سوق دهند. وی افزود: بیشتر مردمی که در تظاهرات شرکت دارند، هیچ ارتباطی با جریان‌های مزبور ندارند؛ بلکه به دنبال اجرایی شدن مطالبات برحق خود هستند، لذا مورد حمایت مرجعیت دینی قرار دارند.
* به دلیل تحریم‌های یکجانبه آمریکا، از ابتدای فروردین سال ۹۸، بنیاد کودک موفق به تمدید قرارداد اوفک خود برای ارسال پول به ایران نشده و به همین علت، هزینه تحصیل ۶ هزار دانش‌آموز قطع شده ‌است. دانش‌آموزان تحت پوشش بنیاد کودک از طریق همیارانی که هزینه تحصیل آنها را پرداخت می‌کنند، به مدرسه می‌روند. برخی از این همیاران، ایرانیان مقیم کشور‌های اروپایی، به ویژه آمریکا هستند.
* خبرگزاری روسی «تاس» به نقل از یک مقام وزارت خارجه آمریکا مدعی شد: اعتبار همه معافیت‌های قبلی درباره تحریم‌های فردو به پایان می‌رسد و واشنگتن از امروز، پانزدهم دسامبر (۲۴ آذر) تحریم‌های یکجانبه خود را ضد تأسیسات غنی‌سازی ایران از سر می‌گیرد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: