به‌روز شده در: ۲۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۸
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۰۵۳۲
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۸
اخبار 24 ساعت گذشته:

سناریوی جدید آمریکا برای دسترسی به اطلاعات مالی ایران
آمریکایی‌ها سازوکاری مالی را به عنوان تجارت بشردوستانه برای ایران طراحی کرده‌اند. بر اساس این سازوکار، مجوزهای مستقیمی از جانب خزانه‌داری برای بخش خصوصی ایران صادر می‌شود تا به زعم آنان بخشی از تجارت در ایران تسهیل شود. آمریکایی‌ها در به کارگیری این سازوکار مالی شروطی را اعلام کرده‌اند؛ اولاً فقط اقلام بشردوستانه مثل غذا، دارو و تجهیزات پزشکی مورد معامله قرار گیرد. ثانیاً باید اطلاعات کامل مبدأ و مقصد و مبلغ معامله طی یک فرم مشخص به آنان اعلام شود. گفته شده است آمریکایی‌ها درصدد دستیابی به اطلاعات بیشتری از آنچه FATF می‌خواهد، هستند. ثالثاً بخش خصوصی نباید با هیچ نهاد تحریمی در ایران کار کند. رابعاً اگر قبلاً هم با شرکت‌های تحریمی در پنج سال گذشته کار کرده‌اند، باید اطلاعات آنها را ارائه کرده و همکاری خود را با این شرکت‌ها متوقف کنند. برخی کارشناسان معتقدند، این طرح آمریکایی درصدد ایجاد یک مسابقه‌ در کشور ایران است که بخش خصوصی بگوید من می‌خواهم تجارت مستقل داشته باشم. همچنین آمریکایی‌ها بعد از شکست اینستکس و CFT و پالرمو به این نتیجه رسیده‌اند که رأساً وارد شوند و خلأ را خود پر کنند و بازیگر اصلی تجارت غیرتحریمی شوند. در همین حال، حجم قابل توجهی از اطلاعات ایران از سوی بخش خصوصی به خزانه‌داری آمریکا منتقل می‌شود و آمریکا تجارت غذا و داروی ایران را در اختیار می‌گیرد. آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند بخش خصوصی کشور را در برابر نظام و حاکمیت قرار دهند.


صبح، یک شکل حرف می‌زد بعدازظهر یک شکل!
«
غلامرضا حیدری» نماینده عضو فراکسیون امید مجلس گفت: «ما ترامپ را همیشه پدیده خاصی می‌دانستیم و می‌گفتیم باید روان‌شناسان و جامعه‌شناسان بر روی واکنش‌ها و رفتارهای او کار کنند. امروز باید در مورد آقای روحانی هم این را بگوییم. روحانی در فراز و نشیب‌هایش حتی قبل از ریاست‌جمهوری‌اش پدیده خیلی پیچیده‌ای بود و باید چند وجهی مورد کندوکاو قرار بگیرد، اما در هر صورت ایشان به ملت ایران خیلی کم‌لطفی کرد. به‌ وعده‌هایی که داد، کمتر دیدیم که عمل کرده باشد. صبح، یک شکل حرف می‌زد، بعدازظهر یک شکل دیگر... به نظر من، مرحوم‌ هاشمی هم همین‌طور بود.» در سال‌های اخیر، هر وقت روحانی اظهارات تند و جنجالی مطرح می‌کرد، اصلاح‌طلبان به وجد آمده و سوت و کف و هورا می‌کشیدند، حالا و در آستانه انتخابات مجلس یازدهم، اصلاح‌طلبان به صف اول انتقاد از دولت آمده و فریاد وامصیبتا سر می‌دهند!

واکنش ایران به پیوستن شش کشور دیگر اروپایی به اینستکس

عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به پیوستن شش کشور دیگر اروپایی به اینستکس گفت: امیدواریم پیوستن این کشور‌ها به این ساز و کار مالی، یک انرژی جدید به اینستکس بدهد و منجر به عملیاتی شدن هرچه بیشتر آن شود و معتقد هستم حتی در شرایط تحریم، اینستکس می‌تواند نزدیک به ۲۰ درصد روابط اقتصادی ایران را پوشش دهد و در محله بعدی به وضعیت بهتری هم برسیم
مدیران پاورپوینتی در برنامه و بودجه!
«
حسین صمصامی» سرپرست اسبق وزارت اقتصاد گفت: افرادی که اکنون در وزارت اقتصاد هستند، قبلاً در سازمان برنامه و بودجه بودند که استاد گزارش‌نویسی هستند، مدیران پاورپوینتی هستند... نه سواد دارند و نه توان اجرایی دارند. دقیقاً جملات و کلیدواژه‌های کلیشه‌ای دارند و هر جایی که بحث می‌شود از این جملات استفاده می‌کنند. وی افزود: اگر واقعاً سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از سال 1393 اجرا می‌شد، این مسائل و تحریم‌هایی که ترامپ سال‌های 1396 و 1397 اعمال کرد، اثر نداشت و حتی تحریم نمی‌کردند. بنزین را چرا تحریم نمی‌کنند، چون تولید داخل دارد. شک نکنید. اگر اقتصاد مقاومتی اجرا می‌شد به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ برجام هم نیاز نبود، چون مجبور بودند تحریم‌ها را با دست خود بردارند؛ زیرا منابع نفتی در بودجه وجود نداشت. راه رفع تحریم، برجام نبود، اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بود.

گرانی بنزین بر قیمت مسکن بی‌تاثیر است

رئیس اتحادیه مشاوران املاک: برخی تصور می‌کنند که، چون بنزین گران شده پس مسکن هم گران خواهد شد. شک نکنید که، چون قدرت خرید متقاضیان مسکن پایین است قیمت مسکن افزایش نمی‌یابد، چون اصلاً کشش رشد قیمت برای مسکن قابل تصور نیست. تجربه نشان داده است که وقتی قدرت خرید پایین باشد هیچ مؤلفه‌ای نمی‌تواند قیمت مسکن را تحت تأثیر قرار دهد


درس‌های فراموش‌نشدنی
«
عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه در مصاحبه با وبگاه هلندی «اِن‌آرسی» گفت: «می‌خواهم تأکید کنم یکی از درس‌هایی که ما از مسئله برجام گرفتیم، این است که نتیجه این توافق و پایبندی به آن، ظاهراً اعمال تحریم‌های جدید بود...» وی افزود: «درس دیگر برجام آن بود که مقاومت، بیش از تمایل برای همکاری جواب می‌دهد.» این اولین بار نیست که یک مقام ارشد دولت، به بی‌دستاوردی برجام اذعان کرده است. پیش از این روحانی با اشاره به تجربه برجام، مذاکره با آمریکا را «دیوانگی» نامید. ظریف نیز گفته بود «توافق با آمریکا به اندازه جوهر روی کاغذ هم ارزش ندارد.» این در حالی است که روزنامه‌های اصلاح‌طلب در شماره دیروز، این اظهارات مهم عراقچی را سانسور کردند و تنها روزنامه شرق، در صفحه اول، آن هم با چاشنی حمله به او نوشته است: «آقای عراقچی به دلواپسان پیوسته!؟»

احتمال نبش قبر میترا استاد

دومین جلسه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد، همسر دوم محمدعلی نجفی، برای تعیین عمد یا شبه‌عمد بودن صبح امروز (شنبه) با حضور وکلا، متهم، عوامل بررسی صحنه جرم و کارشناسان رسمی دادگستری آغاز شده است. در ادامه جلسه قاضی کشکولی از کارشناسان پزشکی قانونی پرسید، با توجه به صحبت‌های محمدعلی نجفی چرا استخوان جناق آسیبی ندیده است؟ که وی پاسخ داد: بنده از دکتر میرویسی (اولین کسی که جسد را معاینه کرد) دلیل این اتفاق را پرسیدم که وی پاسخ داد: احتمالاً به دلیل خون‌آلود بودن جسد دقت زیادی صورت نگرفته است و ممکن است تَرَکی برداشته شده، اما ثبت نشده باشد؛ لذا می‌توان با نبش قبر و بررسی جسد، آسیب جناق سینه را بررسی کرد.

مجری جنجالی به تلویزیون بازگشت

شب گذشته، سری جدید برنامه تلویزیونی «ورزش از نگاه دو» در حالی روی آنتن شبکه دو سیما رفت که آرش ظلی پور اجرای آن را بر عهده داشت. پیش از این، مصاحبه غیرمتعارف ظلی پور با مسعود فراستی منتقد سینما، در برنامه «من و شما» خبرساز و جنجالی شده بود
روح دیکتاتور عراق در میان اغتشاشگران!
همزمان با هشدار مرجعیت دینی در عراق درباره حضور نفوذی‌ها در میان معترضان، «رغد صدام» دختر دیکتاتور معدوم عراق، صوتی منتسب به پدرش منتشر کرد که در آن گفته می‌شود: «فکر می‌کردند می‌توانند شما را ببرند تهران. می‌خواهند عراق را روستایی از توابع سرزمین فارس کنند. اما شما امیدشان را ناامید کردید و درسی به آنان خواهید داد که شایسته‌اش هستند.» روشن نیست صدا، صدای دیکتاتور معدوم است یا خیر و اینکه چه زمانی بیان شده یا خطاب به چه کسانی و درباره چه موضوعی مطرح شده است؛ اما حساب توئیتری دختر صدام با انتشار آن در این روزها که عراق شاهد تظاهرات است، تلاش کرده فضا را که اعتراض به بیکاری، وضعیت بد معیشتی و فساد است، اعتراض به ایران نشان بدهد.

اعتراف پروانه سلحشوری درباره گرانی بنزین

یک عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در مصوبه اخیر بنزین مجلس کاملا با آن مخالف بود و این موضوع هم در بودجه سال گذشته و هم در سال جاری مطرح و رد شده بود، زیرا نمایندگان می‌گفتند باعث تشنج می‌شود، گفت: البته الان من می‌گویم شاید اشتباه ما هم بود. اگر سال گذشته افزایش حداقلی را می‌پذیرفتیم نظام ناچار به افزایش حداکثری نمی‌شد. پروانه سلحشوری در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به مناسبت دهم آذر روز مجلس، با اعتقاد به این که «در حال حاضر واقعا این طور نیست که مجلس در رأس امور باشد» مدعی شد: در مسائل مهم برای مجلس تصمیم گرفته می‌شود. شما تصور کنید رئیس جلسه با اضافه یا کم کردن وقت رأی دادن برای یک طرح یا لایحه در تصویب یا عدم تصویب آن موثر است. معادلات دیگری هم دخیل است و این طور نیست که فقط آنچه در صحن مجلس بگذرد، باشد. این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: سخت‌ترین جا برای ما این است که از بیرون به مجلس دستوری داده شود. مثلا در مصوبه اخیر بنزین مجلس کاملا با آن مخالف بود. این موضوع هم در بودجه سال گذشته و هم در سال جاری مطرح و رد شده بود، زیرا نمایندگان می‌گفتند باعث تشنج می‌شود. البته الان من می‌گویم شاید اشتباه ما هم بود. اگر سال گذشته افزایش حداقلی را می‌پذیرفتیم نظام ناچار به افزایش حداکثری نمی‌شد.

روشنفکر محصور یا کانالیزه؟

میرحسین موسوی در بیانیه‌ای از به اصطلاح حصر، موضعی اتخاذ کرد که پمپئو، وزیر خارجه امریکا هم چنین موضعی اتخاذ نکرده است. وزیر اطلاعات دقیقاً توضیح دهد که منظور از حصر یعنی چه؟ اگر این حصر اینقدر فایده دارد که رهنورد از اسفند ۱۳۹۶ اصرار دارد که در حصر بماند، معنای آن چیست؟ کروبی اگر از حصر خارج شود یا گم می‌شود یا جوک محافل اصلاح‌طلب می‌شود. واقعاً مفهوم حصر یعنی چه؟ سفر‌های شیک، شب‌نشینی‌ها و... اگر تشخیص این است خب چرا واژه حصر را قلب ماهیت می‌کنید؟البته بیانیه موسوی مبتنی بر اطلاعات کانالیزه است. او نمایی از روی داستان را می‌داند. لااقل خوب بود اگر فرد محصور قرار است بیانیه بدهد وزارت اطلاعات ابعاد مسئله را برایش باز کند تا شاید از کینه و بغض او بکاهد. باید به او می‌گفتند که امریکایی‌ها رسماً می‌گویند از ۱۸ ماه پیش ابزار لازم را به داخل ایران فرستاده‌اند. به او می‌گفتند آمبولانس در همه جا حرمت دارد، اما در ایران ده‌ها آمبولانس و ۴۰ اورژانس نابود شد. به او می‌گفتند در چند شهر خوزستان جنگ مسلحانه بود و به ۸۰ مقر نظامی و انتظامی با هدف کشته‌سازی حمله شد. به او می‌گفتند هیچ کلیپ یا فیلمی وجود ندارد که هزار نفر در وسط خیابان در اعتراض به گران شدن بنزین شعار دهند و... داستان آیت‌الله مایک را هم برایش تعریف می‌کردند. شاید نفس لوامه به کمکش می‌آمد و صرفاً عقده‌گشایی نمی‌کرد.به او می‌گفتند منافقین و سلطنت‌طلب‌ها بر بی عرضگی دولت بر آمده از جریان شما سوار شده‌اند و اعتراض مردم را مصادره کرده‌اند. لااقل شما منافقین و سلطنت‌طلب‌ها را مصادره نکنید. وزیر اطلاعات داستان عراق را نیز برایش بگوید شاید در فهم کلان قضایا به ایشان کمک کند.

اخبار روزانه:

* «فرهاد دژپسند» وزیر امور اقتصادی و دارایی در مراسم رونمایی از سامانه اموال مازاد بانک‌ها گفت: در مرحله نخست ۱۷ هزار میلیارد تومان از اموال بانک‌ها در این سامانه ثبت شده که امکان حراج این اموال با همکاری بورس نیز وجود دارد. وی افزود: از ۱۸ بانکی که در این طرح قرار دارد، چهار بانک ملی، ملت، کشاورزی و صادرات ۵۰ درصد مسئولیت واگذاری را برعهده دارند و بیشترین اموال مازاد با ۱۴ درصد مربوط به بانک ملی است.
* «بنی گانتس» رئیس حزب «آبی‌ـ سفید» در رژیم صهیونیستی تأکید کرد، اعضای حزب وابسته به نخست‌وزیر این رژیم خواهان تشکیل کابینه جدید بدون وی هستند. وی تأکید کرد: نتانیاهو به باری بر دوش اعضای حزب لیکود تبدیل شده است. آنان در گفت‌وگوهای جداگانه بین خودشان و با من، درباره تشکیل کابینه بدون نتانیاهو صحبت می‌کنند.
* «شیرین هانتر» کارشناس روابط بین‌الملل دانشگاه «جرج تاون» آمریکا با اشاره به نقش آمریکا در اغتشاشات و ناآرامی‌های عراق، اظهار داشت: حمله به کنسولگری ایران در نجف پس از سفر مایک پنس، معاون دونالد ترامپ به اربیل عراق صورت گرفته است.
* «سردار حسین نجات» معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه گفت: گروه‌های ضد انقلاب قصد داشتند با موج‌سواری بر روی مطالبات اقتصادی، امنیت مردم را از بین ببرند و هدف اصلی آنها استعفای رئیس‌جمهور بود.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: