logo
کد خبر: ۳۰۴۷۲
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۴
اخبار 24 ساعت گذشته:


درخواست آیت الله صافی پیرامون گرانی بنزین از مجلس شورای اسلامی

حضرت آیت الله صافی گلپایگانی باصدور بیانیه ای ضمن ابراز تاسف از گرانی بنزین از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواستند که این طرح را لغو کنند.

متن بیانه این مرجع تقلید به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

متأسفانه در حالیکه گرانی ، تورم و بیکاری بسیاری از اقشار مملکت را در وضعیت سخت و ناراحت کننده‌ای قرار داده، طرحی در شب میلاد رسول رحمت (صلی الله علیه و آله وسلم) توسط سران قوا تصویب شد؛ که موجب تأسف و نگرانی شدید است.از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی می‌خواهیم که لغو این طرح را اعلام کنند و برای رفع مشکلات مردم، با مشورت بزرگان و اساتید علم اقتصاد اقدام فوری نمایند.

لطف الله صافی ۱۳۹۸/۸/۲۵

پای داماد نعمت‌زاده هم به دادگاه مفاسد اقتصادی باز شد

علی اشرف ریاحی داماد وزیر اسبق صنعت و شوهر خواهر شبنم نعمت زاده هم یکی از مفسدان اقتصادی است. هفته گذشته بود که آخرین جلسه رسیدگی به پرونده شبنم نعمت‌زاده دختر وزیر سابق به پایان رسید. نام متهم ردیف اول پرونده احتکار دارویی اولین بار پشت سر نام پدر خود در رسانه‌ها منتشر شد، اما این اولین باری نبود که پای خانواده نعمت‌زاده به دادگاه قاضی مسعودی مقام و شعبه سوم دادگاه ویژه جرایم و مفاسد اقتصادی باز شده بود. پیش از آن که رسیدگی به پرونده شبنم نعمت‌زاده آغاز شود و اواخر سال گذشته در پرونده سوءاستفاده از ارز‌های دولتی در پتروشیمی که متهم ردیف اول آن رضا حمزه‌لو بود، نام خانواده نعمت‌زاده برای بار اول رسانه‌ای شد. علی اشرف ریاحی مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی دفتر دبی یکی از متهمان اصلی پرونده ارز‌های دولتی پتروشیمی داماد محمدرضا نعمت‌زاده و همسر زینب نعمت‌زاده دختر وزیر سابق است. اشرف ریاحی از همکاران اصلی مرجان شیخ‌الاسلام و محسن احمدیان بوده که نقش قابل توجهی در سوءاستفاده از پول‌های پتروشیمی داشته است. البته هنگامی که بحث ارتباط داشتن ریاحی با خانواده وزیر سابق مطرح شد، او تصریح کرد که سال ۹۵ رابطه خویشاوندی او با خانواده نعمت‌زاده ایجاد شده و از آن موقع تاکنون هیچ قراردادی منعقد نکرده است.
مواضع قابل تأمل سرلیست احتمالی اصلاح‌طلبان
!

«حسین مرعشی» از دستگیرشدگان فتنه 1388 و کسی که عبدالله ناصری، عضو شورای مشورتی اصلاح‌طلبان از وی با عنوان سرلیست احتمالی اصلاح‌طلبان در انتخابات اسفندماه مجلس شورای اسلامی یاد کرده است، به تازگی در بخشی از یک گفت‌وگوی ویدئویی با «اعتمادآنلاین» در پاسخ به اینکه «آقای حسین مرعشی به ولایت فقیه التزام و اعتقاد عملی دارد یا نه؟» گفته است: «بالاخره یک امر فقهی است، مخالفان و موافقانی هم دارد.» وی در پاسخ به این پرسش که وقتی سال 1388 با شعار «نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران» روبه‌رو شد، خوشحال شد یا ناراحت؟ گفته است: «شعار بدی نبود، اما می‌توانست این باشد که هم غزه، هم لبنان هم جانم فدای ایران»! گفتنی است، التزام نداشتن به ولایت فقیه و عدول از آرمان‌های انقلاب از اصلی‌ترین دلایل ناکارآمدی برخی افراد و جریان‌ها در طیف اصلاحات و وابستگان نزدیک به این مشرب فکری در کشور است.

درآمد بنزین چگونه هزینه می‌شود؟

بررسی‌های صورت گرفته در سازمان برنامه و بودجه نشان می‌دهد درآمد ناشی از افزایش و اصلاح قیمت بنزین ماهیانه رقمی نزدیک به 3 هزار و 100 میلیارد تومان می شود. «بیژن زنگنه» وزیر نفت در این باره گفته است: 64 میلیون لیتر بنزین از طریق سهمیه‌بندی و با کارت سوخت داده می‌شود که معادل 23 میلیارد لیتر در سال است و با 500 تومانی که به قیمت آن اضافه شده است، سال آینده 11 هزار و 500 میلیارد تومان درآمد داریم. زنگنه افزود: حدود 30 میلیون لیتر نیز مصرف آزاد است که دو هزار تومان به قیمت آن افزوده شده است و در سال آینده از این محل 20 هزار میلیارد تومان درآمد خواهیم داشت. از سوی دیگر با توجه به طرح دولت برای کمک به 18 میلیون خانوار ایرانی به نظر می‌رسد رقمی بین 3 هزار تا 3 هزار و 100 میلیارد تومان در هر ماه برای این طرح به عنوان هزینه در نظر گرفته شده باشد. شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی موظف شده است، کلیه درآمدهای حاصل از افزایش قیمت بنزین یارانه‌ای و آزاد را به حساب مشخص در خزانه واریز کند. محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه گفته است: از این به بعد این سازمان هر ماه سه پرداختی خواهد داشت؛ یک، حقوق و مزایا و پرداخت‌های مربوط به طرح‌های عمرانی که هر ماه از خزانه صورت می‌گیرد. دوم پرداخت یارانه‌ها که معمولاً 26 هر ماه انجام می‌شود و سوم پرداخت دیگری که از این به بعد صورت می‌گیرد و در قالب بسته‌های حمایت معیشتی خواهد بود.

مفسدان اقتصادی را به کشور بازمی‌گردانیم

رئیس سازمان اطلاعات سپاه با بیان اینکه وضعیت انقلاب اسلامی، وضعیت پیش‌رونده و در حال حرکت به سمت قله‌هاست، اظهار داشت: آمریکا و اسرائیل می‌خواهند مانع از قدرت‌یابی نظام اسلامی شوند و برای ایجاد این مانع، هر کاری از دست‌شان بربیاید، انجام می‌دهند؛ البته تاکنون موفق نبوده و بعد از این نیز موفق نخواهند بود. حجت‌الاسلام حسین طائب گفت: آمریکایی‌ها با گزاره‌های گوناگونی با انقلاب اسلامی مواجهه داشته‌اند؛ ابتدا قدرت سخت و نرم مطرح بود، اما از سال ۲۰۰۵ ادبیات جدیدی در مسائل امنیتی شکل گرفت و عنوان «قدرت هوشمند» و «تهدید هوشمند» وارد ادبیات امنیتی شد که این قدرت هوشمند در مواجهه با انقلاب اسلامی به کار برده شده است. وی ادامه داد: در حال حاضر، یکی از اقدامات جدی دشمن، شبکه‌سازی در حوزه سیاسی و نفوذ در بدنه نظام است؛ از این‌ رو شورای نگهبان مسئول جلوگیری از ورود شبکه نفوذ به درون نظام است. حجت‌الاسلام طائب در بخش دیگری از سخنانش اشاره‌ای هم به ماجرای دستگیری مفسدان اقتصادی داشت و گفت: ما مفسدان اقتصادی را به کشور بازمی‌گردانیم و بدانید که مقابله با مفسدان اقتصادی، دیر و زود دارد، اما سوخت و سوز ندارد.

عربستان رو به ورشکستگی است

«دیوید پترائوس» مدیر آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در گفت‌وگو با شبکه آمریکایی «سی‌ان‌بی‌سی» گفت: عربستان با طرح پذیره‌نویسی شرکت نفتی غول‌پیکر آرامکو رو به ورشکستگی است. وی افزود: تلاش عربستان برای پذیره‌نویسی شرکت آرامکو به دلیل نیازش به جذب سرمایه‌گذاری خارجی برای جبران پول‌هایی است که از دست داده است. وی افزود: آنها برای تحقق چشم‌انداز 2030 به پول و سرمایه‌گذاری خارجی نیاز دارند و این یکی از ابتکارات آنان است که با آن درصدد جذب سرمایه‌گذاری خارجی هستند. این مسئول پیشین آمریکایی گفت: به نفع همه است که چشم‌انداز کشور اصلاح شود؛ اما برخی لغزش‌ها مانند کشتن وحشتناک جمال خاشقجی خبرنگار سعودی بسیار ناراحت‌کننده بود و تأثیر نامطلوبی بر جای گذاشت.

حضور نامزد‌ها در دانشگاه‌ها ممنوع شد

دبیرشورای عالی فرهنگی با اشاره به نزدیکی انتخابات مجلس، از ممنوعیت فعالیت‌های تبلیغاتی کاندیدا‌ها در دانشگاه‌ها خبر داد وگفت: دانشگاه محل تبلیغات انتخاباتی نیست و کاندیدا‌ها نمی‌توانند در محیط دانشگاه‌ها فعالیت داشته باشند. او با بیان اینکه «دانشجو عمله و ابزار احزاب سیاسی نیست» گفته است که «کاندیدا‌ها نمی‌توانند در محیط‌های دانشگاه تبلیغات انتخاباتی داشته باشند.» این در حالی است که کشور به سمت انتخابات مجلس حرکت می کند و در آستانه روز دانشجو قرارداریم. همچنین دانشجویان همواره موتور اصلی محرک انتخابات هستند. در این وضعیت، چنین دستور العمل‌هایی با کدام اهداف صادر می‌شود؟

دادستان کل کشور: در ایام انتخابات به راه انداختن کارناوال‌ها ممنوع است

دادستان کل کشور با بیان اینکه تبلیغات زودرس یکی از تخلفاتی بوده که زیاد وجود داشته است، عنوان کرد: به راه انداختن کارناوال‌ها و هزینه کردن‌های اسراف‌گونه نیز از این موارد است. از نامزد‌های انتخابات انتظار داریم به این مسائل توجه ویژه کنند، تبلیغات زودرس را آغاز نکنند، زیرا تخلف است و ما هم تصمیم داریم به عنوان تخلف برخورد کنیم. به ستاد‌های استانی تاکید کردیم که تبلیغات زودرس در عرصه حقیقی و مجازی از نظر ما قابل قبول نیست و ممنوع است. منتظری اضافه کرد: به راه انداختن کارناوال‌ها ممنوع است، همچنین هزینه کردن مبالغی که برای مردم سوال برانگیز خواهد شد، فردی از نامزدان که می‌خواهد وارد مجلس شود، مگر چه خبر است که هزینه‌های میلیاردی را انجام می‌دهند. اجازه دهند تبلیغات سالم و معمولی انجام شود، مردم نیز وقتی ببینند افراد به سلامت وارد عرصه تبلیغات می‌شوند، گرایش آن‌ها بیشتر خواهد شد. باید سعی کنیم چهره نظام را از امر نامطلوب نان، سفره و کباب دادن به مردم پاک کنیم.

قاضی‌زاده هاشمی: کاندیدا‌های مجلس حق استفاده از برنامه‌های صدا و سیما برای تبلیغ را ندارند

سیداحسان قاضی زاده هاشمی در توضیح اقدامات صدا و سیما برای انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: چندی پیش ستاد انتخابات در سازمان صدا و سیما تشکیل شد. صدا و سیما باید به سمت تهیه برنامه‌های تبلیغاتی برای تهییج مردم جهت حضور و مشارکت بیشتر در انتخابات باشد. وی افزود: طبق قانون موجود کاندیدا‌های انتخابات مجلس حق استفاده از برنامه‌های سازمان برای تبلیغ خود را ندارند. در ایام تبلیغات تنها افراد و اشخاص می‌توانند با هدف تشویق مردم برای حضور در انتخابات حضور پیدا کنند. البته مجلس در اصلاح قانون انتخابات موضوعات تبلیغات انتخابات مجلس را تغییر داده که کلیت اصلاح قانون انتخابات مجلس در شورای نگهبان تأیید شد به همین دلیل در این دوره همان قانون قبلی ملاک است. این عضو ناظر مجلس در شورای نظارت بر صدا و سیما تأکید کرد که تبلیغ افراد و اشخاص از رادیو و تلویزیون مطرح نیست البته احزاب و گروه‌های مختلف می‌توانند به طور کلی برنامه‌های خود را مطرح کنند که این کار هم در راستای افزایش مشارکت حداکثری و نه بحث تبلیغ لیست و گروه خاصی است. قاضی زاده هاشمی مجددا تاکید کرد: کاندیدا‌های تأیید صلاحیت شده شورای نگهبان در انتخابات مجلس فرصتی برای استفاده از برنامه‌های صدا و سیما در ایام انتخابات مجلس را ندارند.
پاسخ به ادعای یک نماینده در مورد رئیس مجلس

مشاور رئیس مجلس گفت که رییس مجلس شورای اسلامی به هیچ وجه در عزل و نصب‌های مدیران در قوه مجریه مداخله نمی‌کند. حسن زمانی مشاور رئیس مجلس با بیان این‌که «رییس مجلس شورای اسلامی به هیچ وجه در عزل و نصب‌های مدیران در قوه مجریه مداخله نمی‌کنند» افزود: مشی ایشان این است که هرگز ایجابا یا سلبا توصیه‌ای مبنی بر ابقا یا برکناری مدیران نمی‌کنند؛ چرا که عزل و نصب مدیران را از شئون دولت می‌دانند. پیش از این یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در یادداشت توییتری خود، حمایت رییس مجلس را مانع عزل یکی از مدیران استانی عنوان کرده بود.
انتقاد هوشنگ گلمکانی از تبلیغات گمراه‌کننده فیلم «مطرب
»

منتقد باسابقه سینما: تیزر و تبلیغات فیلم «مطرب» به‌ شدت بد و گمراه‌کننده است و قصدش کشاندن تماشاگر متفنن به سینما، با دادن نشانی غلط است. تیزر، «مطرب» را فیلمی بشکن و بالابنداز، لوده‌وار و خیلی سطحی و سرهم‌بندی‌شده معرفی می‌کند، در حالی که این طور نیست. «مطرب» یک «کمدی غم‌انگیز» درباره مردمی است که سال‌هاست اسباب و امکان شادمانی‌های کوچک از آن‌ها سلب شده است.
تلویزیون این سریال‌ها را می‌سازد که مردم نبینند؟

روزنامه اصولگرای جوان نوشت: تکلیف بیننده با سریال‌هایی مثل «پناه آخر»، «گیله‌وا»، «حکایت‌های کمال» و «به رنگ خاک» که اخیراً تلویزیون آن‌ها را روی آنتن برده چیست؟ مجموعه‌هایی که نقطه اشتراک همگی آن‌ها نشانه‌هایی از عدم نظارت کیفی روی ساخت و البته صرف هزینه‌هایی برای هیچ دارد. نکته سؤال‌برانگیزتر روی آنتن رفتن همزمان این تعداد اثر ضعیف است که در دنیای پر رقابت رسانه‌های دیداری بیشتر سهل‌انگاری در تولید و حتی نحوه پخش این سریال‌های ضعیف را توی چشم می‌آورد. در این شرایط اقتصادی چه اصراری به صرف هزینه‌ای فراوان برای مجموعه‌هایی است که کمترین دستاوردی برای تلویزیون در همراهی بیننده و تأثیرگذاری بر او ندارد.

اخبار روزانه:
* یک منبع آگاه گفت: سازمان نظام پزشکی در تلاش است بحث مالیات بر کارانه پزشکان را از ذیل قانون بودجه سال آینده خارج کند و این موضوع در جلسه شورای عالی اقتصادی سران قوا بررسی و درباره آن تصمیم‌گیری شود. طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، رقم مالیات پزشکان 6700 میلیارد تومان محاسبه شده است؛ ولی طبق آمار سازمان امور مالیاتی میزان مالیات پرداختی آنها کمتر از 200 میلیارد تومان است.

* «بهروز نعمتی» دبیر کل حزب رفاه ملت و نماینده مردم تهران در مجلس درباره حضور نیافتن لاریجانی در دور یازدهم مجلس گفت: ایشان در لیست نامزدهای اصولگرای قم نیستند، کما اینکه قبلاً هم نبودند. وی در پاسخ به این پرسش که مطرح می‌شود لاریجانی قصد ندارد نامزد شود و آیا این صحت دارد یا نه، اظهار داشت: من تا الآن از ایشان نشنیده‌ام که قصد شرکت در انتخابات را نداشته باشند. وی درباره اینکه آیا ایشان از قم نامزد می‌شود یا نه، گفت: احتمال می‌دهم این‌گونه باشد.

* «آیت‌الله موحدی‌کرمانی» عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: برخی جریان‌های فکری در داخل کشور رسماً این تفکر را داشتند که سیاست از دیانت جداست. وی افزود: اشکال کار این است که «آدم» کم ساختیم. البته سال‌های ابتدای انقلاب و مجلس اول، مجلس خوبی بود. موحدی‌کرمانی در ادامه افزود: از آفت‌های حکومت اسلامی این است که کارگزاران و مسئولانش به زندگی تجملی، لوکس و اشرافی روی آوردند.

* «محمدرضا عارف» در دیدار با اعضای ستاد استان تهران شورای عالی سیاست‌گذاری جبهه اصلاح‌طلبان با اشاره به عملکرد مجلس دهم به ویژه فراکسیون امید، گفت: راهبرد ما در مجلس دهم آرامش و دوری از تنش بوده است و از این راهبرد نتیجه گرفته‌ایم. وی افزود: با سخنان تند و آتشین می‌شود یک شبه‌ قهرمان شد؛ اما آیا نتیجه‌ای برای کشور و گفتمان اصلاحات دارد؟

* سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام «اوپک» در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد: تولید نفت ایران در ماه اکتبر 2019 برابر با مهر ماه 1398 به 2 میلیون و 146 هزار بشکه در روز رسیده است که نسبت به ماه پیش از آن 18 هزار بشکه در روز کمتر است.

* «اسدالله عباسی» سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس ضمن انتقاد از رویه دولت در اجرا نشدن درست طرح رتبه‌بندی معلمان گفت: نه ‌تنها این طرح، بلکه بسیاری از برنامه‌هایی که دولت وعده اجرای آن را به فرهنگیان داده بود، تاکنون به خوبی محقق نشده است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: