logo
کد خبر: ۳۰۴۶۴
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۵
نظر رهبر انقلاب درباره چند همسری

پیرو انتساب برخی دیدگاه‌ها و تعبیرات در موضوع «چندهمسری مردان» به حضرت آیت الله العظمی خامنه ای و با توجه به تأثیر آن بر مسائل خانوادگی و شئون اجتماعی، بخش زن و خانواده‌ Khamenei.ir (ریحانه) فتوا و نگاه معظم‌له به این مسأله را به شکل مختصر بیان می‌کند. در نظر حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای بنابر ادله‌ معتبر دینی چند همسری مردان، مباح اما غیر مستحب است، اما از آنجا که مطابق دلایل قرآنی جواز آن مشروط به اطمینان از رعایت عدالت بین همسران شده است، بنابراین هر گاه از نظر عقلایی عدم تحقق رعایت عدالت بین همسران محتمل باشد، ازدواج مجدد شوهر جایز نیست. همچنین در نگاه کلان معظم‌له به خانواده به عنوان مهمترین نهاد اجتماعی در زندگی انسان و ضرورت شکل‌گیری خانواده و مراقبت و حفاظت از آن، عواملی در استحکام این بنیان الهی و شکل‌گیری آن مؤثر است از جمله: حفظ محبت و اعتماد متقابل زوجین، اصالت نقش مادری و تربیتی بانوان، پرهیز از راه یافتن نگاه مادی به خانواده و تجمل‌گرایی و رقابت‌های مادی خانواده‌ها، ترویج ازدواج آسان و نقش مهم و مؤثر والدین در آن، وظیفه دستگاه‌های حکومتی و رسانه‌ها در تسهیل امر ازدواج جوانان. بر این اساس از آنجا که در جامعه و کشور ما ازدواج مجدد مردان غالبا به ضرر استحکام خانواده و موجب تضعیف محبت زوجین و گاه فروپاشی خانواده است، نگاه معظم‌له به آن خوشبینانه و مثبت نیست و از این روست که این جمله در بیان ایشان تکرار شده است که: «خدا یکی و محبت یکی و یار یکی»

آغاز ثبت نام متقاضیان برنامه اقدام ملی مسکن

ثبت نام برنامه اقدام ملی مسکن طبق اعلام قبلی وزارت راه و شهرسازی در استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان شمالی، خراسان جنوبی و قم از امروز ۲۱ آبان آغاز شد.بر اساس اعلام قبلی در مرحله دوم ثبت نام در هفته آتی استانهای کردستان، گلستان و کهگیلویه و بویراحمد ثبت نام خواهند کرد و پس از آن نیز ثبت نام در استانهای یزد، چهارمحال و بختیاری و همدان انجام می‌شود. پیشتر ثبت نام برنامه اقدام ملی مسکن در کرمان انجام شده بود.هم اکنون و در آغاز ثبت نام در چهار استان نامبرده شده ۷۰۰۰ نفر فعال هستند و ۲۰۰۰ نفر در مرحله ثبت نام قرار دارند.برنامه اقدام ملی مسکن برای احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در سراسر کشور طی امسال و سال آتی است که در این برنامه ۲۰۰ هزارواحد مسکونی در شهرهای جدید، ۱۰۰ هزار واحد در بافتهای فرسوده و ۱۰۰ هزار واحد توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر احداث خواهد شد.

قیمت مصوب رُب گوجه چقدر است؟

عباس تابش رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان اظهار کرد: گرانفروشان رب به سازمان تعزیرات معرفی خواهند شد. قیمت نهایی و مورد اجماع همه برای محصول رب 12 هزار و 990 تومان است و اگر شرکت‌ها یا افرادی بخواهند بیشتر از این قیمت در اختیار مصرف کنندگان قرار دهند پرونده آن‌ها به تعزیرات ارسال می‌شود و تا کنون نیز اقداماتی در این زمینه صورت گرفته است.وی اضافه کرد: بالأخره مبنای اصلی قیمت رب را قیمت گوجه مشخص می‌کند که نسبت به ماه‌های قبل ارزان شده است و به طور طبیعی باید قیمت رب هم کاهش یابد و بر همین اساس بود که ما حتی عرضه کنندگان را مجبور کردیم که قیمت را از 23 هزار تومان به 12 هزار و 990 تومان برسانند.

رژیم صهیونیستی: یک میلیون نفر در پناهگاه‌ها هستند

وزارت خارجه رژیم صهیونیستی با انتشار توئیتی به حمله تلافی‌جویانه «سرایا القدس» به تل‌آویو واکنش نشان داده و اعلام کرد: آژیرهای هشدار در سراسر جنوب و مرکز فلسطین اشغالی به صدا درآمده‌اند و یک میلیون نفر در پناهگاه به سر می‌برند.این وزارتخانه همچنین مدعی شد بیش از ۵۰ راکت به سمت شهرهای مختلف رژیم صهیونیستی پرتاب شده که سامانه گنبد آهنین موفق به رهیگری ۲۰ مورد از آنها شده است.ساکنان نوار غزه روز سه شنبه از وقوع یک انفجار در منزل یک فرمانده جهاد اسلامی فلسطین خبر دادند.وزارت بهداشت غزه نیز اعلام کرد که در اثر این انفجار، یک تن شهید و سه تن دیگر زخمی شده اند.به گفته ساکنان این منطقه، منزل مسکونی در منطقه «الشجاعیه» قرار داشته و متعلق به «بهاء ابو العطا» فرمانده نیروی زمینی جهاد اسلامی بوده است.به دنبال این اقدام، گردانهای القدس شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی از هدف قرار دادن تل آویو خبر داد.در بیانیه صادره از سوی این گردانها آمده است: ما به تجاوزات و اقدامات تروریستی صهیونیستها پاسخ محکمی می دهیم.گردانهای القدس هم چنین شهرک عسقلان و سدیروت را هدف قرار دادند.

۳ مدیر سابق وزارت بهداشت بازداشت شدند

۳ تن از مدیران وزارت بهداشت به دلیل تخلفات پرونده‌های شرکت‌های آوای سلامت و سهامداری پالایشگاه نفت اصفهان توسط دستگاه‌های امنیتی بازداشت شدند.این افراد از مدیران سابق وزارت بهداشت بوده‌اند که پس از نشستن سعید نمکی برکرسی وزارت بهداشت برکنار شده بودند.شرکت آوای پردیس سلامت که در سال ۹۳ و در دوران وزارت قاضی زاده هاشمی تشکیل شد،‌ سهامی خاص بود که از چند شخصیت حقیقی و حقوقی تشکیل شده بود و حدود ۵۰ دانشگاه علوم پزشکی کشور نیز در این شرکت به عنوان سهام دار معرفی شده بودند.در خصوص پالایشگاه نفت اصفهان نیز باید گفت که این پرونده‌ از جنجالی ترین پرونده هایی بود که در دوران وزارت قاضی‌زاده هاشمی برای نخستین بار توسط خبرگزاری فارس منتشر شد که پس از رسانه ای شدن این پرونده فشار و هجمه سنگینی از سوی وزیر وقت بهداشت و دولت تدبیر و امید به خبرگزاری فارس وارد شد.

سه محصول، جايگزين پژو 405 جي.ال.ايكس

ايكوپرس- كيانوش پورمجيب دراين باره افزود: با هماهنگي و توافق صورت گرفته ميان وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت، سازمان ملي استاندارد و ايران خودرو، خط توليد محصول پژو 405 جي.ال.ايكس بنزيني در پايان خردادماه سال99 متوقف خواهد شد.وي با تاكيد بر حفظ تعهدات اين خودرو تا پايان تاريخ ياد شده گفت: بعد از پايان خرداد99، محصول405 جي.ال.ايكس دوگانه سوز طبق تقاضاي تاكسيراني، صرفا براي نوسازي ناوگان حمل و نقل عمومي كشور توليد خواهد شد. اين خودرو با توجه به قيمت مناسب، همواره مورد خواست رانندگان تاكسي بوده است.پورمجيب با بيان اين كه محصول پژو 405 مطابق با شاخص‌هاي آخرين ويرايش استاندارد ملي كشور است، علت توقف توليد آن را به روزرساني توليدات ايران خودرو دانست و گفت: خلاء ناشي از توقف اين محصول با خودروهاي ديگري نظير خانواده سمند، پارس و رانا جبران خواهد شد.

تعادل نیروی مؤثر در خاورمیانه به نفع ایران

مؤسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک مستقر در لندن (IISS) طی گزارش 217 صفحه‌ای با نام «شبکه‌های نفوذ ایران در خاورمیانه» جزئیات بی‌سابقه‌ای درباره میزان و حد دسترسی عملکردی ایران در منطقه ارائه می‌دهد. بر اساس تحقیقات میدانی اصیل، اطلاعات منبع باز و مصاحبه با طیف وسیعی از منابع، این گزارش ممیزی از فعالیت‌های ایران در صحنه‌های اصلی منطقه‌ای عراق، لبنان، سوریه و یمن و دسترسی ایران به بحرین، عربستان سعودی و کویت ارائه داده است. در این گزارش آمده است: «جمهوری اسلامی ایران، تعادل نیروی مؤثر در خاورمیانه را به نفع خود تعیین کرده است. این مهم از طریق مقابله با قوای متعارف برتر با استفاده از عملیات نفوذ و استفاده از نیروهای ثالث به دست آمده است.» عناصر اصلی در این امر سپاه قدس، جبهه عملیات بیرونی سپاه پاسداران و فرمانده آن «سرلشکر قاسم سلیمانی» است.

مبارزه با فساد به مذاق برخی‌ها خوش نیامده است!

رئیس ستادکل نیروهای مسلح با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایده جدیدی را مطرح کرد، گفت: امام بزرگوار این پرچم را بلند کردند که بر مبنای اوامر دین اسلام می‌توان حکومتی بر مبنای اصول و اوامر الهی برقرار کرد. «سرلشکر محمد باقری» با بیان اینکه آنچه به عنوان الگو وجود داشته، دوره کوتاه حکومت پیامبر اکرم(ص) و دوره کوتاه‌تر حکومت حضرت علی(ع) است، تصریح کرد: بر اساس دیدگاه حضرت علی(ع) در نهج‌البلاغه شاخص‌های حکمرانی اسلامی را می‌توان قانون‌مداری، پاسخگو بودن، شفافیت، کارایی و اثربخشی، مبارزه با فساد و سوءاستفاده از قدرت است. مبارزه با فساد بحمدالله در این ایام اخیر مورد توجه قرار گرفته، هرچند به مذاق برخی‌ها خوش نیامده است! وی در ادامه با تشریح علل موفقیت نیروهای مسلح گفت: تبعیت از ولایت و امامین انقلاب، تلاش برای طراحی مدل بومی برای مقابله با تهدید خارجی، دل بریدن از بیگانگان، حرکت جهادی و انقلابی، دوری از یاس و ناامیدی، درس‌گرفتن از شکست‌ها، توسعه بازوان انقلاب برای مشغول کردن دشمن و تبدیل تجربیات ذهنی به عینی از عوامل توفیقات نیروهای مسلح است.

آقای روحانی! بیشتر از این ناامیدمان نکنید

پایگاه اصلا‌ح‌طلب «انتخاب» در واکنش به سخنان رئیس جمهور در یزد با عنوان «آقای روحانی! بیشتر از این ناامیدمان نکنید/ دست کم ابتدا از رویه جدید قوه قضائیه تشکر می‌کردید، بعد انتقاد» با مثبت دانستن عملکرد قوه قضائیه در دوره جدید و اشاره به آغاز مبارزه با فساد از سوی دستگاه قضا از درون قوه قضائیه خطاب به رئیس‌جمهور نوشت: «برخلاف آنکه روحانی بر جناحی نشدن مبارزه با فساد تأکید دارد، اظهارات اخیرش خود می‌تواند جناحی کردن مبارزه با فساد تعبیر شود. از سویی این اظهارات حتی با ادعای شفاف بودن مبارزه با فساد هم در تضاد است؛ مثلاً روحانی از حدود هزار میلیون دلاری صحبت کرده که به گفته او «یک نهاد» گرفته و حسابی هم پس نمی‌دهد. آیا این ابهام‌آفرینی و عدم شفافیت در بیان اخبار، خود اقدامی در تضاد با شفافیت نیست؟ اگر چنین فسادی رخ داده، در چه سالی و در چه دوره‌ای و توسط کدام نهاد اتفاق افتاده و مهم‌تر اینکه چرا خود روحانی پیشتر آن را پیگیری نکرده بود؟»

مدیریت درازدستانه جلوی اجرای برجام را گرفته است

«فو چونگ» مدیرکل کنترل تسلیحات وزارت خارجه چین با بیان اینکه تحریم آمریکا علیه ایران جنگ اقتصادی است و تنها راه حل تنش‌های کنونی این است که آمریکا در این جنگ اقتصادی اعلام آتش‌بس کند، گفت: تنش‌های حال حاضر پیرامون مسئله هسته‌ای ایران در نهایت ناشی از اعمال فشار حداکثری آمریکاست. مسئله هسته‌ای ایران مسئله بزرگی نیست؛ اما بازگشت تحریم یکجانبه آمریکا علیه ایران و مدیریت درازدستانه که جلوی اجرای برجام از سوی کشورهای دیگر را گرفته، موجب شده است ایران نتواند از سود اقتصادی قید شده در برجام بهره‌مند شود و به اجبار وظایف خود را کاهش می‌دهد؛ این منطق بحران هسته‌ای ایران است.

آخرین نظرسنجی‌ها درباره محبوبیت دولت چه می‌گویند؟

نظرسنجی یک نهاد معتبر دانشگاهی‌ـ که از 1388 تاکنون دقت بالایی داشته و اعتبار آن ثابت شده‌ـ در مرداد 1398 می‌گوید درصد کسانی که به روحانی بسیار علاقه‌مند هستند، حدود 10 درصد و درصد کسانی که به او بی‌علاقه یا بسیار بی‌علاقه هستند، حدود 45 درصد است. داده‌ها نشان می‌دهد، چهار عامل «تورم»، «بیکاری»، «فساد» و «سوءمدیریت» عوامل اصلی نارضایتی مردم از روحانی است. مردم روحانی را به عنوان مقصر مشکلات شناسایی کرده‌اند و او با همه تلاشی که کرده، موفق نشده است مشکلات را فرافکنی کند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: