به‌روز شده در: ۱۸ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۱
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۰۴۴۸
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۰
اخبار 24 ساعت گذشته:


مرعشی نامزد انتخابات مجلس می‌شود؟
سخنگوی حزب کارگزاران درباره سرلیست شدنش در انتخابات، گفت: کاندیدای انتخابات مجلس نیستم. حسین مرعشی سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره اختلاف‌نظر در شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان اظهار داشت: هیچ اختلاف نظری در شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان وجود ندارد. او در پاسخ به این که آیا در انتخابات آتی مجلس به عنوان سرلیست اصلاح‌طلبان شرکت می‌کند، خاطرنشان کرد: من کاندیدای انتخابات مجلس نیستم.
هزینه هدر رفت ذرت های آلوده
در موضوع ورود 145 هزار تن ذرت‌های آلوده به کشور، فارغ از بحث سلامت جامعه و اینکه این محموله در بازار توزیع شده یا نشده، آنچه دیده نشد موضوع هدر رفت منابع عمومی بود. به گونه‌ای که ۱۹۵ میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان، ارزش این محموله است و بر اساس برآورد انجام شده مجلس، برای امحای آن باید ۲۰۰ میلیارد تومان نیز هزینه کرد تا به محیط زیست آسیبی وارد نشود.
جزئیات حادثه حمله دو دختر با خودروی شاسی بلند به یک روحانی
حجت‌الاسلام کیهانی، سرپرست تبلیغات اسلامی شهرستان کبودراهنگ، که دیشب به خاطر امر به معروف دو خانم که در حال سگ‌گردانی بودند و توسط یکی از آن‌ها با خودروی شخصی زیر گرفته شد، به تشریح جزئیات ماجرا پرداخت. وی با بیان اینکه شب گذشته در حین بازگشت به منزل دیدم یک خودروی شاسی بلند در ورودی محوطه منزل ما پارک شده و به خاطر پارک نادرست سد معبر کرده است گفت: به همین خاطر از خودروی خودم پیاده شدم و اطراف را نگاه کردم شاید صاحب آن را پیدا کنم، اما خبری از ایشان نشد، حتی مدتی هم منتظر شدم تا صاحب خودرو بیاید و آن را جای دیگری منتقل کند، ولی باز هم خبری نشد. کیهانی با بیان اینکه در اطراف منزل ما یک پارک هست که به آنجا رفتم تا شاید صاحب خودرو را پیدا کنم گفت: داخل پارک دو خانم در حال سگ‌گردانی بودند، وقتی پرسیدم و مطمئن شدم خودرو متعلق به آنهاست درخواست کردم آن را به جای دیگری منتقل کنند. وی افزود: بعد هم با بیانی آرام به آن‌ها گفتم «چون مردم و کودکان در این پارک رفت و آمد می‌کنند بهتر است این حیوانات را داخل پارک نیاورید». سرپرست تبلیغات اسلامی شهرستان کبودراهنگ با بیان اینکه از آن‌ها خواستم برای جلوگیری از آلودگی محل، سگ را به جا‌های دیگری که تردد مردم کمتر است انتقال دهند گفت: در این حین یکی از آن خانم‌ها شروع به فحاشی کرد و گفت که شما چه کاره‌اید؟ وی ادامه داد: در آن هنگام حرفی نزدم و تنها با پلیس ۱۱۰ تماس گرفتم، گفتم صبر کنید پلیس بیاید و بررسی کند چه کسی مقصر است، اما باز شروع به فحاشی کردند آن هم فحش‌های رکیک، بعد هم سوار ماشین شدند و با سرعت گاز آن را گرفتند و به من زدند. کیهانی با تاکید به اینکه وقتی توسط خودرو زیر گرفته شدم، پرت شدم و سرم گیج رفت افزود: صاحب خودرو در حین فرار که با سرعت هم رانندگی می‌کرد به چند خودرو هم ضربه زد و آسیب رساند.

بازی سیاسی رسانه‌های اصلاح‌طلب با تعدد زوجات

تصویر یک طرح که بخشی از یک مجموعه طرح در مورد خانواده ایرانی و اسلامی است، با دستکاری فتوشاپی تبدیل به طرحی در حمایت از چند همسری شده است. در حالی که اصل طرح‌ها چنین چیزی را ندارد و یک مؤسسه گمنام که کلاس‌هایی را برای ترویج چند همسری برگزار می‌کند، این تصویر فتوشاپی را برای معرفی خود توزیع کرده است. رسانه‌های اصلاح‌طلب با انتشار این تصویر فتوشاپی در سطح عکس یک، تلاش کردند قشر حزب‌اللهی را حامی چند همسری نشان دهند! در طرح اصلی، مرد خانواده محاسن بر صورت و چفیه‌ای دور گردن دارد و زن نیز چادری است. در طرح فتوشاپی چند همسر چادری برای مرد چفیه بر دوش نشان داده شده است. چفیه و ریش و چادر قشر خاصی از مردم را به ذهن متبادر می‌کند. روزنامه ابتکار با انتشار این تصویر جعلی و وصف ظاهر مذهبی اعضای خانواده تیتر زده: «تب داغ جنجال چندهمسری». روزنامه اعتماد هم همین طرح فتوشاپی را عکس یک کرده و تیتر زده: «چند همسری مسئله کیست؟» کاش رسانه‌های اصلاح‌طلب اجازه می‌دادند شهردار اسبق‌شان که طی یک فقره تعدد زوجات با زنی کم سال‌تر از دختر خود ازدواج و یک سال بعد هم او را به قتل رساند، از زندان آزاد شود و خاطره تعدد زوجاتش همچون خاطره تعدد زوجات وزیر ارشاد اصلاحات از ذهن‌ها برود، بعد این بازی سیاسی را آغاز می‌کردند. دلیل استعفای وزیر ارشاد دولت اول روحانی هم در همین زمینه قابل تأمل است. متأسفانه اصلاح‌طلبان با گنجاندن مسائل فرهنگی و اجتماعی در دو قطبی‌های سیاسی مانع بررسی‌های کارشناسی موضوعات می‌شوند.
خرید سیمان با کارت ملی متکدیان

رئیس اتحادیه فروشندگان مصالح ساختمانى شیراز گفت: تعدادى از دلالان در مقابل کارخانه‌هاى سیمان حضور دارند و سیمان را با کد ملى افراد متکدى خریدارى‌ مى‌کنند. افراد و دلالان دیگرى نیز وجود دارند که در جهت فرار از مالیات به دلیل اینکه پول نقد دراختیار دارند، با پرداخت مبلغ جزیى به متکدیان، محصولات سیمان را با نام و کد ملى افرادى مانند پیرزن، پیرمرد و حتى در بعضى مواقع افرادى که در قید حیات نیستند، خریدارى مى کنند. نیمى از فعالان رسته عایق رطوبتى به مشاغل کاذب روى آورده اند و براى امرار و معاش و گذران امور خانواده، مشاغلى مانند بار فروشى و دستفروشى میوه را انجام مى‌دهند.
سال 92 با گاز انبر و سال 96 با لوله!

عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه گفت: «روحانی اگر عقبنشینیهایی دارد، تاکتیکی است. چارهای جز این نیست، سیاستمدار همیشه نباید رو به جلو حرکت کند؛ البته راهبرد او باید این باشد؛ ولی در تاکتیک باید روش یک گام به عقب و دو گام به جلو را پذیرفت.» غلامعلی دهقان افزود: «روحانی یک سیاستمدار پخته و جاافتاده است، می‌داند در زمان‌های مختلف، چگونه سخن بگوید. در همین مناظرات دیدیم، مناظره اول با سوم قابل مقایسه نبود، چون آقای روحانی به خوبی می‌دانست مناظره سوم کار را تمام می‌کند. همان‌طور که سال 92 این اتفاق افتاد. آقای روحانی سال 92 با گاز انبر و سال 96 با لوله، کار را تمام کرد

آقاتهرانی: فضای مجازی دست شارلاتان‌هاست
حجت الاسلام مرتضی آقاتهرانی شامگاه گذشته در همایش سیره سرایان و تجلیل از هیئات مذهبی همدان، با بیان اینکه آمریکایی‌ها بعد از گذشت این همه سال به این نتیجه رسیدند که نمی‌توانند با تیر، گلوله و جنگ و حتی بمب اتم شیعه، اسلام و حتی ولایت را نابود کنند، اما می‌دانند اگر فکر جوان ما را نابود کنند، پیروز می‌شوند، بر وجود جوانان در عرصه‌های مهم سیاسی و اجتماعی تأکید کرد و گفت: مقام معظم رهبری گام دوم انقلاب را صرفا خطاب به جوانان بیان فرموده اند. وی با انتقاد از اینکه فضای مجازی جوانان را از بین می‌برد، تصریح کرد: فضای مجازی در دست یکسری افراد شارلاتان و حقه باز افتاده است و امثال «روح الله زم»‌ها جوانان ما را مدیریت کرده و در خانه امام حسین (ع) را می‌بندند. دشمن را کوچک نگیرید، غفلت نورزید و نظام را در هیأت‌های امام حسین (ع) حفظ کنید، بچه‌ها و جوانان را به مسجد بکشانید و آینده را به دست آن‌ها بسپارید. دبیرکل جبهه پایداری با اشاره به موقعیت استراتژیکی همدان در مسیر کربلا، بیان کرد: همدان به لحاظ جایگاه ویژه و موقعیت خاص خود باید موکب و برنامه خاص برای زائران همیشگی کربلا داشته باشد.
خاشقجی‌ 2

دو کارمند سابق توئیتر در آمریکا به جاسوسی برای عربستان سعودی متهم شده‌اند. براساس اسناد دادگاه، از این دو به‌عنوان «احمد ابوعمو» شهروند آمریکا و «علی الزباره» شهروند عربستان نام برده شده است. شخص سومی به‌نام «احمد المطیری» هم به جاسوسی برای عربستان متهم است. ادعا شده است المطیری نقش واسط را میان این دو کارمند توئیتر و دولت عربستان ایفا کرده است. حال پس از گذشت چند روز از این ماجرا، روزنامه انگلیسی «مترو» نوشت، بعد از اقدام دفتر توئیتر در دبی در افشای هویت «ترکی الجاسر» روزنامه‌نگار سعودی و گزارش آن به بن‌سلمان ولی‌عهد سعودی، وی زیر شکنجه به قتل رسیده است. الجاسر مدیریت صفحه‌ای به‌نام «کشکول» را در توئیتر به‌عهده داشت که اطلاعات مربوط به نقض حقوق بشر از سوی خاندان حاکم سعودی و مسئولان این کشور را منتشر می‌کرد. منبع مطلع به این روزنامه گفت: «سعود القحطانی» مشاور سابق دفتر سلطنتی سعودی هدایت «حلقه جاسوسی الکترونی» را به‌عهده دارد و تماس‌هایی در داخل دفتر توئیتر در دبی دارد و منبعی از داخل دفتر اطلاعاتی درباره الجاسر داده است که به دستگیری او منجر شده است. روزنامه مترو به توئیت سابق القحطانی اشاره کرد که در آن به‌طور تلویحی به راه‌های دسترسی به هویت هریک از کاربران در توئیتر اشاره کرده بود و گفته بود، کشورها ابزاری برای شناسایی صاحب صفحه‌ها در توئیتر دارند و می‌توان با راه‌های فنی مختلف «IP» را شناسایی کرد. القحطانی آن زمان به یک «راز» اشاره کرد و گفت که آن را برملا نمی‌کند. حال با بازداشت دو کارمند توئیتر به ‌اتهام جاسوسی معلوم می‌شود که آن راز چه بوده است.

تاب‌آوری اقتصاد ایران بالاست

خبرگزاری «بلومبرگ» نوشت: دولت ترامپ درصدد بود با فشار حداکثری اقتصاد ایران را به فروپاشی بکشاند؛ اما روند بهبود اقتصاد ایران پس از چند ماه حاکی از آن است که فعالیت‌های تولیدی به تدریج افزایش یافته و طبق اعلام اتاق بازرگانی ایران با بهبود موجودی کالاهای میانی، شاخص‌ها بهبود پیدا کرده‌اند. این خبرگزاری در ادامه نوشت: جهش در تولید سبب شد بازار بورس تهران رتبه نخست ارزش بازار بورس در جهان را در سال گذشته به خود اختصاص دهد. همچنین، این حقیقت که بیشتر کارخانه‌های ایران برای حفظ تولید راه‌هایی یافته‌اند، به این معناست که آنها می‌توانند شغل کارگران‌شان را حفظ و کالاهای مورد نیاز مشتریان خارجی خود را تأمین کنند. پیش‌بینی می‌شود صادرات غیر نفتی ایران در سال جاری به رکورد تازه 40 میلیارد دلاری برسد. اگرچه افت صادرات نفتی درآمدهای ارزی و دولتی را محدود کرده؛ اما یک سازگاری اساسی با صادرات غیر نفتی بوده است. همواره از این حقیقت چشم‌پوشی می‌شد که صنعت نفت به ندرت بیش از 20 درصد از تولید ناخالص داخلی را شامل می‌شد و ایران واقعاً یک اقتصاد نفتی نیست.

بهبود اوضاع سیاسی سوریه مدیون روسیه، ایران و ترکیه است

«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه در مصاحبه با خبرگزاری «مدیاماکس» ارمنستان گفت: «این اواخر پیشرفت نسبتاً قابل توجهی در روند حل و فصل اوضاع سیاسی در جمهوری عربی سوریه به دست آمده است که نقش رهبری اقدامات برعهده سه کشور ضامن صلح در سوریه (روسیه، ایران و ترکیه) در چارچوب مذاکرات آستانه بوده است. به این ترتیب، در تاریخ 30 اکتبر (8 آبان ماه) نخستین نشست کمیته قانون اساسی سوریه در ژنو برگزار شد که در آن نمایندگان دولت سوریه، گروه‌های مخالف دمشق و جامعه مدنی این کشور شرکت دارند.» وزیر خارجه روسیه همچنین یادآور شد، توافقات به دست آمده در نتیجه مذاکرات رؤسای‌جمهوری روسیه و ترکیه در تاریخ 22 اکتبر (30 مهرماه) در سوچی، از جمله امضای تفاهم‌نامه مربوط به حل و فصل اوضاع در مناطق شمال شرق سوریه، اقدام بسیار مهمی در جهت تقویت حاکمیت و احیای تمامیت ارضی سوریه است.

ایرانی‌ها نصف متوسط جهانی مالیات می‌دهند

یکی از شاخص‌های اقتصادی که نشان از کم بودن سهم مالیات در اقتصاد ایران است، شاخص تلاش مالیاتی یا «نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی» است. در ایران این نسبت حدود 7 تا 8 درصد بوده؛ در حالی که میانگین این شاخص در دنیا 14 درصد است و در کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی به 25 تا 30 درصد می‌رسد. با این وضعیت، حجم درآمدهای مالیاتی دولت ایران حداقل نصف مقدار واقعی و ظرفیت بالقوه مالیات در کشور است. در نتیجه اعداد و ارقام نشان می‌دهد، جدی‌ترین گزینه برای اصلاح ساختار بودجه افزایش درآمدهای مالیاتی از طریق مبارزه با فرار‌های مالیاتی است. شاخص‌ها نیز نشان می‌دهد، حجم درآمدهای مالیاتی دولت حداقل باید دو برابر شود؛ یعنی از 153 هزار میلیارد تومان فعلی باید به 306 هزار میلیارد تومان برسد.

وقتی از دیوار سفارت بالا رفتیم همه هورا کشیدند

«ابراهیم اصغرزاده» از دانشجویان تسخیرکننده سفارت آمریکا در 13 آبان 1358 گفت: هیچ تصوری از سقوط دولت نداشتیم. نمی‌دانستیم اگر کاری بکنیم که دولت ساقط شود، جایش را چه نیروهایی خواهند گرفت. البته همینجا اعتراف کنم هیچ‌گاه به ذهن‌مان خطور نکرده بود که باید دولت را ساقط کنیم. آمریکا تصاویر ماهواره‌ای آماده شدن عراق برای حمله به ایران را به مهندس بازرگان داد. وی با بیان اینکه آمریکا دوست داشت به دولت موقت نزدیک بشود، گفت: وقتی دانشجویان از دیوار سفارت بالا رفتند، همه گروه‌های انقلابی، روشنفکران، ملی‌گراها، چپ‌ها، مجاهدین خلق و حتی نهضت آزادی هورا کشیدند و تشویق کردند.


تجمع دانشجویان مقابل سفارت فرانسه
جمعی از دانشجویان در اعتراض به خشونت و برخورد دولت فرانسه با مردم، مقابل سفارت این کشور در تهران تجمع کردند؛ بنابراین گزارش برخی از دانشجویان با پوشیدن جلیقه‌های زرد رنگ، اعتراض خود را به برخورد دولت فرانسه با مردم این کشور نشان داده و با در دست داشتن دست‌نوشته‌ها و پلاکارد‌هایی این اقدام را محکوم کردند. گفتنی است دانشجویان همچنین با سر دادن شعار‌هایی از مسئولان کشور فرانسه خواستند تا از اقدامات ضد مردمی خود دست برداشته و به خواسته‌های مردم تمکین کنند. دانشجویان دست نوشته‌هایی در دست داشتند که روی آن شعار «یک سال مقاومت در برابر سرمایه داری» نوشته شده بود.

روزهای محاق

اصلاح‌طلبان معتقدند؛ «اسحاق جهانگیری» در دولت جدید، یعنی دولت دوازدهم، به دلیل وجود «محمود واعظی» از حزب «اعتدال و توسعه» یعنی حزب رئیس‌جمهور به حاشیه رانده شده است. امروز در نگاه جریان اصلاحات، رئیس دفتر رئیس‌جمهور، یعنی همه کاره دولت. با شروع تشکیل کابینه و ترکیب آن، روحانی محور کابینه را به واعظی و حلقه اعتدال و توسعه واگذار کرد و نقش جهانگیری در چینش ترکیب کابینه کم‌رنگ شد و رفقای اصلاح‌‌طلب او هم در حاشیه دولت جدید قرار گرفتند. اصلاح‌طلبان معتقدند؛ رئیس‌جمهور با این اقدام جهت اصلی کابینه را به سمت غیر اصلاح‌طلبان هدایت کرد؛ اما با دستگیری برادر معاون اول و سپس موضع‌گیری غیر اصولی و سیاسی او در قبال مسکن مهر به نظر می‌رسد حاشیه‌نشینی او بیش از پیش تشدید خواهد شد.

از هفته آینده لایک‌های اینستاگرام محو می‌شوند
اینستاگرام از هفته آینده از کاربران آمریکایی شروع خواهد کرد تا به قول خود مبنی بر حذف لایک‌ها عمل کند. به گفته رئیس اینستاگرام آدام مُسِری، این تغییر در شرف اجراست. مسری در مصاحبه‌ای در کنفرانس
Wired 25 توضیح داد که هفته آینده تست تغییرات حذف لایک در ایالات متحده آغاز خواهد شد و البته آن یکباره در کل ایالات متحده نیست، بلکه در بخش‌های مختلف تست می‌شود." ، به اندازه ای که برخی از افراد آن را در پروفایل‌های خود داشته باشند.
کاهش میزان قاچاق مستند نیست

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان اینکه باید بررسی شود که ادعای دولت مبنی بر کاهش حجم قاچاق کالا از ۲۵ میلیارد دلار به ۱۵ میلیارد دلار تا چه اندازه صحیح است؟ گفت: «هر چند که بنده این آمار را قبول ندارم و معتقدم که به طور کلی میزان قاچاق در سال افزایش یافته است.» محمدعلی پورمختار اضافه کرد: «متأسفانه همه این کالا‌ها از زیر نظر دستگاه‌های رسمی و دستگاه‌هایی که متولی بررسی و احراز هویت کالا‌ها هستند و باید مدارک و مستندات را بررسی کنند، عبور می‌کنند.» وی هشدار داد: «تا زمانی که افرادی که در سیستم اداری هستند، اصلاح نشوند و نظام اداری مبتنی بر تجهیزات درست، هوشمند و صحت سنجی نباشد، همچنان شاهد این مسائل خواهیم بود

ذوالنور: نباید هزینه حفظ برجام به دوش ایران باشد
حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنور رئیس کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به اجرایی شدن گام چهارم کاهش تعهدات برجامی کشورمان، گفت: شورای عالی امنیت‌ملی در زمینه گام‌های کاهش تعهدات برجامی تصمیم‌گیری می‌کند که رئیس مجلس نیز از مجلس در این جلسات حضور پیدا می‌کند. وی با اعلام اینکه نظر ما بر این بود که اقدامات ایران در کاهش تعهدات برجامی باید قاطعانه و در یک مرحله انجام شود، اما تصمیم‌گیرنده در این باره دولت است و سیاست دولت در کاهش تعهدات برجامی هم تاکنون به این شکل بوده که تدریجی و گام به گام حرکت کند، عنوان کرد: سیاست دولت بر این است که در هر گام از کاهش تعهدات برجامی، فرصتی به اروپا دهد تا آنان در تصمیمات و سیاست‌های خود بازنگری کنند. ذوالنور با بیان اینکه وزارت امور خارجه اعلام کرده است که اروپایی‌ها نمی‌توانند به تعهدات خود در برجام عمل کنند، ادامه داد: این گفته مسئولان دستگاه دیپلماسی خلاف واقع است و اگر اروپایی‌ها بخواهند به تعهدات خود عمل کنند، می‌توانند به راحتی این اقدامات را انجام دهند. نماینده مردم قم در مجلس تصریح کرد: اروپایی‌ها می‌خواهند یک برجام بی‌خاصیت و مضر برای ایران وجود داشته باشد که هزینه‌ای برای آن پرداخت نکنند، آن‌ها اراده‌ای برای انجام تعهدات خود در برجام ندارد، چون اگر اینگونه بود قطعاً خواستن، توانستن است.
اخبار کوتاه.

* دادستانی آمریکا اعلام کرده است، یک شرکت آمریکایی به نام «اونتورا» متهم است که ده‌ها میلیون دلار تجهیزات نظارتی نظیر دوربین‌های مداربسته چینی را به اسم تولید آمریکا به ارتش این کشور فروخته است. «ریچارد دونوقو» دادستان آمریکایی می‌گوید این شرکت که در نیویورک فعالیت می‌کرده با این کلاهبرداری امنیت سایبری این کشور را به شدت به خطر انداخته است. گفتنی است، حجم مبادلات شرکت اونتورا با مشتریان آمریکایی و ارتش این کشور از سال 2010 تاکنون 88 میلیون دلار بوده است.

* نماینده رئیس‌جمهور به همراه استاندار قم با حضور در منزل «آیت‌الله امینی» از اقدامات درمانی صورت گرفته برای وی مطلع شد. «محمود واعظی» ضمن آرزوی سلامتی برای آیت‌الله امینی، مراتب ارادت رئیس‌جمهور را به آیت‌الله امینی ابلاغ کرد. آیت‌الله امینی ضمن قدردانی از این دیدار، به رئیس دفتر رئیس‌جمهور تأکید کرد: «اگر بتوانید به توصیه‌های رهبری عمل کنید، مشکلات کشور حل خواهد شد

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: