به‌روز شده در: ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۹
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۰۴۴۲
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۴
اخبار 24 ساعت گذشته:

هزینه زندگی در ترکیه چقدر است؟

میانگین هزینه‌های زندگی در ترکیه ۹ درصد پایین‌تر از ایران و هزینه اجاره مسکن ۴۷ درصد پایین‌تر از ایران است.هر شهروند در این کشور ۱۸.۵ درصد از حقوق خود را صرف حمل و نقل، ۱۲.۱ درصد آن را صرف رفتن به رستوران ها، ۱۵.۴ درصد آن را صرف اجاره مسکن، ۳۶.۸ درصد آن را صرف خرید، ۷ درصد آن را صرف نیاز‌های متفرقه، ۷ درصد از آن را صرف ورزش و سلامتی و مقدار ناچیزی از حقوق خود را صرف خرید لباس می‌کند.
انتقال پنهانی محموله تسلیحاتی به جنوب یمن

شبکه خبری «سی‌ان‌ان» تصاویری را منتشر کرد که نشان می‌دهد دولت «دونالد ترامپ» با وجود مخالفت‌های کنگره، در حال انتقال محموله تسلیحات به ائتلاف تحت رهبری ریاض در بندر «عدن» واقع در جنوب یمن است. بررسی‌ها حاکی است، آخرین مکان ثبت‌ شده این کشتی، تاریخ ۱۷ سپتامبر (۲۶ شهریور ماه) بندر جده بوده است و یک روز بعد این کشتی به سمت بندر سودان حرکت کرده است. سپس سیستم ردیاب کشتی قبل از آنکه بار دیگر در تاریخ ۲۹ اکتبر (۷ آبان ماه) در عدن فعال شود، خاموش شده است. واشنگتن در حالی به صورت پنهانی چنین سلاح‌هایی را به ائتلاف ریاض منتقل می‌کند که تا ۳۱ اکتبرماه (۹ آبان ماه)، بیش از صدهزار نفر از سال ۲۰۱۵، جان خود را در یمن از دست دادند.

رژیم صهیونیستی به خط پایان نزدیک‌تر می‌شود
روزنامه لبنانی «البناء» در یادداشتی نوشت: «نشانه‌های متعدد از تحولات چشمگیر در عرصه تقابل با دشمن اصلی و دیرینه در منطقه وجود دارد که بروز آن، این رژیم اشغالگر را به خط پایان خود بسیار نزدیک‌تر می‌کند. این روزنامه در ادامه برخی از علایم و نشانه‌های انقراض قریب‌الوقوع رژیم صهیونیستی را چنین بر می‌شمرد: «ضعف قدرت نظامی و امنیتی اسرائیل که سران این رژیم نیز به آن معترفند، خارج شدن امنیت اسرائیل از اولویت آمریکا در دوران ترامپ، ضعف سرویس جاسوسی رژیم صهیونیستی و اقتدار جبهه مقاومت.» البناء در پایان تأکید می‌کند: «شواهد و قراین همه بر این مسئله تأکید دارند که زمان مهاجرت صهیونیست‌ها از غرب آسیا نزدیک است

تلاش رسانه‌های غربی برای وارونه‌نمایی اعتراضات عراق!
اتفاقات اخیر لبنان و عراق توجه بیشتر رسانه‌های جهان را به خود جلب کرده و برخی رسانه‌ها تلاش دارند این تظاهرات را به عنوان اعتراض علیه نفوذ ایران به تصویر بکشند! خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» در گزارشی نوشت: «مشکل متحدین آمریکا مانند عربستان سعودی در منطقه این است که حتی میان اهل تسنن نتوانسته‌اند جایگاه و اعتباری برای خود نگاه دارند؛ چون رهبران آنها دور از مردم بودند و هستند. در مقابل ایرانی‌ها توانستند روی رابطه با مردم سرمایه‌گذاری کنند و طبیعتاً این ارتباط روز به روز قوی‌تر شده. به همین دلیل هم هست وقتی که برخی به کنسولگری ایران در بصره حمله می‌کنند، هزاران نفر از عشایر و مردم منطقه بصره جهت دلجویی از ایرانی‌ها در مقر کنسولگری ایران حضور پیدا می‌کنند. شگردی که رسانه‌های وابسته به آمریکا و متحدان آن در منطقه استفاده می‌کنند، این است که تعدادی افراد را اجیر کنند و بعد در گیر و دار تظاهرات و اعتراض‌ها شعارهایی را علیه ایران مطرح کنند و برخی خبرنگارهای وابسته به رسانه‌های آنها این تصاویر را ضبط و مخابره می‌کنند

دست برتر ایران در چالش با عربستان سعودی
شبکه «بی‌بی‌سی» به نقل از «مؤسسه بین‌المللی تحقیقات استراتژیک» که در لندن مستقر است، اعلام کرد: با وجود آنکه تحریم‌های بین‌المللی برای ایران مشکلاتی ایجاد کرده و با وجود آنکه رقبای عرب میلیاردها دلار بیشتر هزینه خرید سلاح از غرب کرده‌اند، ایران موفق شده نفوذ بیشتری در منطقه داشته باشد. بر اساس این گزارش، مؤسسه بین‌المللی تحقیقات استراتژیک، موفقیت تهران در این زمینه را به شبکه‌ای از اتحادهای منطقه‌ای و نیز گروه‌های مقاومت در لبنان، سوریه و عراق نسبت داده است. روزنامه آمریکایی «وال‌استریت ژورنال» هم در این زمینه می‌نویسد: اگرچه اختلافات بزرگی میان عربستان سعودی و ایران وجود دارد، اما خود سعودی‌ها این واقعیت را دریافته‌اند که ارتش عربستان ضعیف است. به‌ نوشته این روزنامه آمریکا در حمایت از عربستان تردید دارد و حملات اخیر به تجهیزات نفتی آرامکو، سستی و ضعف این کشور را بیش از پیش آشکار کرد.

آخرین وضعیت انتخاباتی اصولگرایان و اصلاح‌طلبان
«
سیدکمال سجادی» سخنگوی جبهه پیروان خط امام و رهبری اعلام کرد، این جبهه برای انتخابات مجلس لیست جداگانه ارائه نکرده و از لیست اصولگرایان حمایت می‌کند. «حجت‌الاسلام ناصر سقای بی‌ریا» هم گفته است، جبهه پایداری در حال حاضر با سایر تشکل‌های اصولگرا تعامل دارد، ولی این تعامل و همکاری رسمی نیست. از سوی دیگر «موسوی‌لاری» نایب رئیس شورای عالی جبهه اصلاح‌طلبان تأکید کرده است: «به دنبال کاندیدای اجاره‌ای نخواهیم رفت. در جایی که کاندیدا نداریم فردی را معرفی نمی‌کنیم.» «محمدرضا عارف» هم پیش از این گفته بود در انتخابات مجلس امسال دنبال ائتلاف نخواهیم بود. این گزاره‌ها می‌تواند به معنای پایان همکاری اصلاح‌طلبان با معتدلان و حامیان دولت باشد.

کاهش ۶۷ میلیارد دلاری مبادلات تجاری چین و آمریکا
تجارت بین دو اقتصاد بزرگ جهان، یعنی چین و آمریکا در 9 ماهه نخست امسال با کاهش بسیار جدی مواجه شد که عمده دلیل آن جنگ تجاری بین دو کشور است. میزان واردات آمریکا از چین طی این مدت با 53 میلیارد دلار کاهش در محدوده 342 میلیارد دلار ایستاد. در ماه سپتامبر، آمریکا تنها 40 میلیارد دلار کالا از چین وارد کرده که این رقم در مدت مشابه سال گذشته 48 میلیارد دلار بوده است. صادرات آمریکا به چین هم با کاهش جدی مواجه شده است و به 78/7 میلیارد دلار رسیده، در حالی که این رقم سال گذشته 93/3 میلیارد دلار بوده است.


یک سال زندان برای مجری مشهور تلویزیون
سال گذشته از طرف یک آکادمی فوتبال در یزد تعدادی نوجوان برای برپایی اردویی به گرجستان می‌روند که طی حادثه‌ای تلخ
۲ نفر از آن‌ها در دریاچه تفلیس غرق می‌شوند.پس از رسیدگی به این پرونده، عباس قانع، به عنوان صاحب امتیاز این آکادمی مجرم شناخته شده و از سوی دادگاه محکوم شد.

تولیدکنندگانی که با جان مردم بازی می‌کنند
مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران تخمگذار کشور:درج تاریخ تولید غیر واقعی روی محصول به منظور افزایش مدت زمان نگهداری محصول یک تخلف است و با متخلفان برخورد قانونی می‌شود.طبق نظر سازمان دامپزشکی کشور مدت زمان مصرف تازه خوری تخم مرغ یک ماه است که روی محصول درج می‌شود. البته اگر بتوانیم تخم مرغ را در محیط مناسب سردخانه‌ای با دمای بین سه تا چهار درجه سانتیگراد، عاری از آلودگی و در ظروف مخصوص نگهداری شود به طور حتم قابلیت نگهداری تا سه ماه را دارد.برخی واحد‌های تولیدی تاریخ‌های آینده را به عنوان تاریخ تولید بر روی محصولات خود درج می‌کنند؛ به عنوان نمونه اکنون در آبان ماه ۹۸ هستیم، اما تاریخ تولید تخم مرغ، آذرماه ۹۸ درج می‌شود.
چه کسانی کوه صفه اصفهان را خوردند؟

ماجرای تکراری زمین و کوه‌خواری این بار به اصفهان رسید و به گفته عبدالرسول جان‌نثاری، عضو سابق شورای شهر اصفهان، در جنوب شهر اصفهان برای احداث ساختمان‌های مسکونی کوه‌خواری در حال انجام است. وی در این باره نوشته است: کوه‌خواری در اصفهان کمتر دیده شده بود، اما متأسفانه برای احداث ساختمان‌های مسکونی در پشت ترمینال صفه ابتدای اتوبان کشوری، تپه‌ها و کوه‌ها در حال نابودی هستند. آیا در اصفهان اینقدر کمبود زمین بوده که این بلا را سر تپه‌ها درمی‌آورند
مهلت دو هفته‌ای استراماچونی به استقلال

یک رسانه ایتالیایی نوشت که سرمربی تیم فوتبال استقلال برای حل مشکلات، به این باشگاه دو هفته مهلت داده است.استراماچونی به دلیل پرداخت نشدن حقوق چند ماه گذشته‌اش در این تیم مشکلاتی دارد و به همین دلیل هم بحث استعفایش مطرح شده، اما خودش این خبر را که از سرمربیگری تیم استعفا کرده، رد کرد.
واکنش رائفی‌پور به شائبه کاندیداتوری در انتخابات مجلس

رائفی پور، در جمع شرکت کنندگان در همایش «بیعت با امام عصر (عج، گفت: من در انتخابات شرکت نمی‌کنم، اما به مردم خواهیم گفت: به چه معیار‌هایی در انتخابات رای بدهند. فرید مدرسی، در توئیتی با انتشار پوستر مراسم «بیعت با امام عصر (عج)» با سخنرانی رائفی پور، نوشته بود؛ «رائفی پور با چراغ خاموش در حال عرض اندام برای انتخابات مجلس است و شبکه سازی کرده است.» «علی اکبر رائفی‌پور»، اما عصر پنجشنبه در سخنانی در اجتماع مردمی «بیعت با امام عصر (عج)» که به مناسبت سالروز آغاز امامت امام زمان (ع) در میدان امام حسین (ع) تهران برگزار شد، به این گمانه‌ها پاسخ داد و اظهار کرد: من در انتخابات شرکت نمی‌کنم، اما به مردم خواهیم گفت: به چه معیار‌هایی در انتخابات رای بدهند. کسانی باید از صندوق انتخابات بیرون آیند که قوانین و قواعد عدالت محوری و برابری را به تصویب برسانند. در این کشور نباید طوری پیش برویم که چهل نفر اول کنکور امسال در مدارسی غیر از مدارس عادی و مردمی درس بخوانند. بنا به گزارش ایرنا، وی یادآور شد: به کسی رای بدهید که از خصوصی شدن بهداشت و آموزش جلوگیری کند. برخی از پزشکان ما از مَحرم مردم به یک کاسب و تاجر تبدیل شده اند تا جایی که نظام، دولت و مسئولان ما نگران کارت خوان‌های مطب آن‌ها شده اند. اگر می‌خواهید حکومت مهدوی بسازید اول این مملکت را درست کنید که الگویی برای دنیا شود. این فعال اصولگرا افزود: تا بحث قدرت و پول در میان نباشد خیلی‌ها مدعی سربازی امام عصر (ع) هستند، ولی وقتی موضوع قدرت و پست در میان باشد به سمت آن حمله می‌کنند. پنج سال است مراسم عید بیعت برگزار می‌شود و بعضی‌ها در شبکه‌های اجتماعی این تجمعات را معطوف به انتخابات قلمداد می‌کنند در حالی که اگر چنین قصدی داشتیم طی این پنج سال در انتخابات شرکت می‌کردیم.
ادعای بازرس آژانس انرژی اتمی علیه ایران

یکی از بازرسان آژانس بینالمللی انرژی اتمی ادعایی علیه ایران مطرح کرد. به گزارش بلومبرگ، یک بازرس ارشد آژانس بینالمللی انرژی اتمی در نشست غیرعلنی آژانس که پشت درب‌های بسته در وین برگزار شده، در ادعایی به دیپلمات‌ها اعلام کرده که ایران از اعلام تلاش‌های خود برای کشف منابع اورانیوم طفره رفته است. در همین ارتباط، بلومبرگ به نقل از دو منبعی که نامشان فاش نشده، مدعی است، «ماسیمو آپارو»، دیپلمات ایتالیایی و بازرس ارشد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به دیگر دیپلمات‌ها این را مطرح کرده است.اعلام این خبر همزمان با برگزاری نشست شورای حکام آژانس در وین صورت گرفته که به درخواست «کورنل فورتا» از ۳۵ عضو شورای حکام در روز پنجشنبه در وین و در ارتباط با آن چه «نگرانی‌های جدید» عنوان شده، برگزار شده است.

اخبار روزانه:
* وزارت دفاع آمریکا خبر داد، پهپاد سرنگون شده در ایران آمریکایی نبوده است. بامداد جمعه یک فروند پهپاد متجاوز خارجی با آتش سامانه پدافند هوایی «مرصاد» نیروی پدافند هوایی ارتش در منطقه بندر ماهشهر سرنگون شد. فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش نیز با اشاره به سرنگونی پهپاد متجاوز خارجی به وسیله سامانه‌های بومی پدافند هوایی در منطقه عمومی ماهشهر، تأکید کرد: پهپاد متجاوز قبل از رسیدن به اماکن حساس با هوشیاری کامل شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور منهدم شد.
* «یحیی ابوزکریا» اندیشمند و روزنامه‌نگار «الجزایری» در حساب توئیتری خود نوشت: «از من پرسیدند که نظرت درباره حسن نصرالله چیست؟ گفتم: مرد بزرگی است، اگر در میان صهیونیست‌ها بود او را رهبر خود می‌کردند، اگر در میان غربی‌ها بود او را تقدیسش می‌کردند، اگر در میان بودایی‌ها بود تا مقام قداست او را بالا می‌بردند؛ اما او در میان اعرابی است که جدش علی‌بن ابی‌طالب(ع) را کشتند و جدش حسین(ع) را سر بریدند، اعراب دوستدار ذلت و خواری هستند نه عزت
* رئیس اتحادیه جایگاه‌داران سوخت درباره کمبود بنزین سوپر در جایگاه‌های عرضه سوخت گفت: عرضه این سوخت نسبت به یک ماه پیش افزایش داشته؛ اما همچنان با کمبود در جایگاه‌ها روبه‌رو هستیم. به گفته «محمودی» مشکل تولید بنزین سوپر است که با تعمیرات پالایشگاه شازند بیشتر شد؛ اما این پالایشگاه به عنوان تأمین‌کننده بنزین سوپر تهران، اکنون به مدار تولید بازگشته و انتظار می‌رود مشکل در روزهای آینده حل شود.
* بر اساس رتبه‌بندی «سایمگو» ایران در سال ۲۰۱۸ با تعداد 1813 مقاله به مقام نخست تولیدات علمی در زمینه هوش مصنوعی در سطح کشورهای آسیای غربی دست یافته است و ترکیه با ۱۶۷۸ مقاله در مقام دوم قرار دارد. از میان ۱۸۱۳ مقاله محققان ایرانی ۱۶۷۲ مقاله قابل استناد بوده است؛ در حالی که ترکیه به عنوان کشور حائز مقام دوم، تنها ۱۶۷۸ مقاله ارائه کرده که از این تعداد ۱۶۱۸ مورد آن قابل استناد بوده است.
* سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: سیاست آمریکا در زمینه تقابل با ایران غیرسازنده است. «زاخاروا» در مراسمی به مناسبت سی‌امین سالگرد تخریب دیوار برلین گفت: «سیاست ستیزه‌جویانه آمریکا در مقابل ایران، مخرب و غلط است. ایجاد یک ساختار امنیتی قابل اتکا در کشورهای خاورمیانه، نظیر سوریه، عراق و افغانستان بدون ایران به ثبات نخواهد رسید

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: