logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۰۳۹۹
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۷
خش قابل توجهی از هجمه از طریق نفوذ فرهنگی صورت می‌گیرد و شکل و شمایل به ظاهر دشمنانه هم ندارد. این بیماری و مشکل میتواند از کرختی و بی مسئولیتی مدیران ناشی شود
محمد حسین شفیعیها- بزرگداشت شعائر الهی و مناسبت های مختلف دینی از ابزارهای مهم و اثرگذار، در حفظ جامعه از هجمه های فرهنگی دشمنان و نفوذ ویرانگر آنهاست. یکی ازشیوه های سلطه گری قدرت های استکباری، ایجاد فضای غالب فرهنگ شیطانی که عمدتاً مبتنی بر دنیا گرایی افراطی بوده، درجامعه هدف است. در دوره استعمار نو این واقعیت به صورت جدی تری مورد عمل استعمارگران واقع شد.

وقوع انقلاب اسلامی دراواخرقرن بیستم و گسترش و نفوذ معنوی آن طی چهاردهه گذشته درمیان مردمان دنیا و کشورهای مختلف موجب گردید که جریان استکباری دچار نگرانی شدید و وحشت ازافول و سقوط هژمونی فکری و فرهنگی خود دردنیا شود و لذا به این نتیجه رسید که با این حرکت عظیم فکری موحدانه تنها با ابزارفرهنگی می تواند مقابله کند و درصدد نفوذ فرهنگی در جوامع مختلف و به ویژه خاستگاه انقلاب اسلامی یعنی ایران اسلامی برآمد. این واقعیت را در تذکر جدی مقام معظم رهبری دردیدار اخیر هیئت دولت با معظم له به روشنی می یابیم كه فرمودند: " ما مواجه ایم با یک حمله همه جانبه، یک جبهه عظیمی از لحاظ فرهنگی دارند به ما تهاجم می کنند" این تهاجم از طرق مختلف فرهنگی و هنری سرازیر شده و جوانان ما و جامعه ما را مورد تاخت و تاز بی رحمانه قرارداده است.

نکته قابل تامل اینست که بخش قابل توجهی از این هجمه از طریق نفوذ فرهنگی صورت می‌گیرد و شکل و شمایل به ظاهر دشمنانه هم ندارد. این بیماری و مشکل میتواند از کرختی و بی مسئولیتی مدیران ناشی شود . عدم اشراف و عدم دقت و نظارت در حوزه‌های تحت مسئولیت و بی حالی در مدیریت، موجب می شود که دشمن با نفوذ دادن عناصر مورد نظر خود در پست ها و مسئولیت های تصمیم ساز و یا تصمیم گیر اهداف و مقاصد شوم ضد فرهنگی خود را براحتی جاری و ساری نماید.

در شرایط کنونی جامعه،که به طور طبیعی مسائل اقتصادی و معیشتی اولویت رسیدگی دارد ، بیداری و هوشیاری مضاعف دستگاه هایی که مسئولیت حفظ و حراست از فرهنگ جامعه را به عهده دارند همچون آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت علوم و آموزش عالی و صدا و سیما به مراتب حساس تر خواهد بود و اینان علاوه بر بسترهای مناسب فرهنگی و هنری برای تغذیه فکری و فرهنگی جامعه باید دیده بانی فعال و به هوشی را نیزواجد باشند تا دست دشمن را پیش ازاجرای خدعه های او بخوانند و مانع از اجرای آن شوند.

اما آنچه موجب پرداختن به این موضوع گردید قرارداشتن درایام محرم و بزرگداشت حادثه عظیم کربلا است که تاثیری به عمق تاریخ در امتداد حیات انسان برروی زمین داشته واینکه ازاین مناسبت های بزرگ چگونه می توان در مصونیت بخشی فرهنگ جامعه استفاده کرد.

اباصلت هروی از یاران امام علی بن موسی الرضا علیه السلام نقل می کند که از حضرت شنیدم که می فرمود:"خدا رحمت کند کسی را که امرما را زنده می سازد" پرسیدم امر شما چگونه زنده می شود؟ فرمود:" علوم و احادیث و معارف ما را گرفته و به دیگران بیاموزد زیرا مردم اگربا زیبایی های سخنان ما آشنا گردند ازما پیروی خواهند کرد" بحارالانوار/ ج ۲/ص30 و وسائل الشیعه/ ج 18/ ص۱۰۲

کربلا و عاشورای امام حسین علیه السلام ازآن چنان ظرفیت و تاثیری برخوردار است که نه تنها در طول تاریخ زنده باقی مانده بلکه هرقدرجلوترآمده ایم آثار پر برکت نهضت سیدالشهدا علیه السلام ومظلومیت او و خاندان مطهرش بیشتر برای مردمان عالم آشکار شده است و نکته جالب اینکه ابزارهای مختلف هنری، تبلیغی و فرهنگی برای اشاعه این حقیقت جاوید روزبروز پررنگتر و حرفه ای تر شده است و همین همت موجب شده که دهم محرم وعاشورای امام حسین علیه السلام امروزتنها متعلق به شیعیان نباشد و برادران اهل سنت هم خود را شریک دراین غم بدانند وبلکه شاهدیم سایر ادیان و مذاهب ازمسیحی و یهودی و زرتشتی گرفته تا هندو و سایر آیین ها نیزبرای خود دربزرگداشت یاد آن حضرت سهمی قائلند و می بینیم درایام محرم وعاشورا ازشرق عالم دربلندیهای تبت تا غرب دنیا وقلب مرکز سرمایه داری و دنیای مدرنیته یعنی نیویورک و واشنگتن و لندن دسته های عزاداری درحرکت اند و یا مجالس وعظ وروشنگری تشکیل می شود و البته این مهم یکی ازنشانه های ظهورمی تواند باشد چرا که تا معارف ناب الهی و حقیقت برای مردم دنیا آشکار و بیان نشود و گوش آنها با این حقایق آشنا نگردد ظهوری اتفاق نمی افتد، اینکه مردمانی ولو غیر مسلمان در این ایام با حقیقتی به نام حسین علیه السلام و سرگذشت آزادیخواهانه وخونباراوآشنا می شوند نوید آمادگی جهان برای ظهوررا می‌رساند. به استناد این حقیقت مسلم ونیزکلام نورانی امام رضا علیه السلام که فرمود "اگر مردم زیباییهای کلام ما را بفهمند از ما پیروی میکنند" نشان می دهد که راه مصون ماندن از تهاجم فرهنگی و نفوذ شیطانی کفر، تلاش درشناساندن معارف ناب اسلامی است و این وظیفه برعهده وارثان انقلاب اسلامی است که این معارف و حقایق را به زبان های گوناگون، کاربردی و عملیاتی کرده و مطابق ذائقه انسان امروزی فرآوری نمایند تا محصول این شهد شیرین الهی خوراک فرهنگی مردمان امروزقراربگیرد.هرچند کارهای مهم و بزرگی دراین خصوص درعرصه‌ های فرهنگی وهنری صورت گرفته ولی دربرابرآنچه نیازاست و ظرفیتی که وجود دارد فاصله بسیاراست. یکی از کارهای مهم واساسی و دارای اولویت در گام دوم انقلاب اسلامی پرداختن به این مهم است، به گونه ای که بتوان درهمه مناسبت های دینی و مذهبی چه جشن ها وچه شهادت ها، درغم ها و شادی ها که درطول سال هم گسترده و پراکنده است، سخن اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام در عرصه های مختلف فرهنگی اجتماعی سیاسی اقتصادی وغیره ،هنرمندان متعهد ما واهل قلم و شاعران و فعالان فرهنگی وهنری با زیبایی تمام آراسته و تولیدات مختلف قابل عرضه به جامعه ایرانی و سایر کشورها تولید کنند تا این خورشید تابان تنها به عاشورا و امام حسین علیه السلام خلاصه نشده تمام اولیای الهی و امینان خدای رحمان را شامل گردد.

اگر این مهم با برنامه ریزی و همت مجاهدانه مسئولان شکل بگیرد باید مطمئن و امیدوار باشیم آینده انقلاب اسلامی وآینده دنیا به برکت این ذخائر الهی روشن و امید بخش وپرازشادابی و سرزندگی خواهد بود. شکی نیست که توجه به ظرفیت عظیم جوانان مستعد و کوشا وانگیزه مند و واگذاری مسئولیت ها به آنان بدون تردید این مسیر طولانی رسیدن به مقصد را کوتاه تر و سریعتر خواهد کرد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: