به‌روز شده در: ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۰۳۴۱
تاریخ انتشار: ۱۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۹
حسین انواری:
انواری با اشاره به این نکته که «ایراد گرفتن از برنامه هسته‌ای و موشکی ایران با توجه به سطح فناوری و مقیاس فعالیت ما و باتوجه به پیشرفت همسایگان ایران در این زمینه شوخی است» گفت: ما نه از بعد سیاسی می‌توانیم و نه در از نظر شرعی اجازه داریم که فعالیت‌های خود در زمینه فنی را به سطوحی خطرناک برای بشریت ارتقا دهیم.
فعال سیاسی اصولگرا در ادامه گفت: رهبری تاکید داشتند که در شرایط فعلی مذاکره هیچ مزیتی ندارد و به‌نظرم دولت درباره آمریکا باید به نظر ایشان رجوع کند. حرف آخر را در روابط خارجی رهبری می‌زند و اتفاقا این است که می‌تواند حیله دشمن را خنثی می‌کند. انحراف از هدایت رهبری، جدا از سایر نتایج آن، باعث ضعف و شکست در برابر طرف‌های دیپلماسی نیز خواهد شد.

اینکه طی روزهای گذشته چند اظهارنظر مختلف و ضدونقیض از دولتی‌ها و شخص رئیس جمهور در ارتباط با مذاکره با آمریکا و دیدار با ترامپ منتشر شد و باعث شد روحانی در دو سخنرانی پیاپی نظر اولیه خود درباره «ملاقات» را اصلاح کند، گویای این است که دستگاه دیپلماسی هنوز دربرابر تغییرات مواضع پیاپی سیاستمداران اروپا و آمریکا هنوز برنامه کاملا منسجمی ندارد. شاید این اتفاق برای عموم مردم موضوعیت خاص نداشته باشد، ولی کارشناسان معتقدند که تکیه دولت‌ها باید بر روی زمینی محکم در تصمیم‌گیری‌های سیاست خارجی باشد. در این رابطه به سراغ «حسین انواری» فعال سیاسی اصولگرا و عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی رفته‌ایم و نظر وی را جویا شدیم.

حسین انواری عضو حزب موتلفه اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار نامه نیوز ضمن اشاره به تغییرات دیدگاه‌های دو طرف مذاکره اظهار کرد: یکی از روش‌های ورود شیطان روش «درب باغ سبز نشان دادن» است. اغوا کردن یکی از روش‌های دیپلماسی غربی‌ها است و در سیاست خارجی دنیا کشوری می‌تواند برتر باشد که در این اغوا کردن قوی‌تر عمل بکند. اما اصول سیاست خارجی ایران بر صداقت و درستکاری است. در منطق مقام معظم رهبری نیز ما اصولی را داریم که تضمین کننده ثبات در موضع‌گیری‌ها و سیاست‌های خارجی ماست.

این فعال سیاسی اصولگرا در ادامه گفت: رهبری تاکید داشتند که در شرایط فعلی مذاکره هیچ مزیتی ندارد و به‌نظرم دولت درباره آمریکا باید به نظر ایشان رجوع کند. حرف آخر را در روابط خارجی رهبری می‌زند و اتفاقا این است که می‌تواند حیله دشمن را خنثی می‌کند. انحراف از هدایت رهبری، جدا از سایر نتایج آن، باعث ضعف و شکست در برابر طرف‌های دیپلماسی نیز خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که ممکن است آمریکا به نقطه‌ای برسد که بخاطر فشارهای داخلی و خارجی خود، مجبور شود شرایط دستگاه سیاست خارجی ما و آقای روحانی را برای مذاکره بپذیرد؟ تاکید کرد: «اینکه تحلیل که آمریکا یا ترامپ به جایی برسد که تحریم‌ها را بردارد تا ما وارد مذاکره شویم، بسیار بعید است و به‌نظرم دولت آمریکا شروط آقای روحانی برای مذاکره را نمی‌پذیرد»

انواری با بیان اینکه «اگر هم بر فرض این شروط را پذیرفتند، تازه در آن زمان ما باید تصمیم بگیریم که چه کنیم و نه اینکه شتابزده موضع گیری کنیم» اذعان کرد: رهبری در آن شرایط هم راهنمایی‌های خوبی در زمینه مذاکرات با وجود برآورده شدن شرایط ما خواهند داشت. من البته در آن شرایط نیز خوشبین نیستم، چون آنها پس از این اتفاق فورا قصد می‌کنند تا بحث موشکی ما و بحث منطقه‌ای حمایت از مقاومت در منطقه توسط ایران را نیز پشت سر هم مطرح کنند. نقطه مورد نظر آمریکا و اروپا عدول ایران از مبانی سیاست خارجی خویش -که حمایت از مسلمانان تحت ستم و قدرت دفاعی جزو آن‌ها است- می‌باشد.

این کارشناس سیاسی با اشاره به این نکته که «ایراد گرفتن از برنامه هسته‌ای و موشکی ایران با توجه به سطح فناوری و مقیاس فعالیت ما و باتوجه به پیشرفت همسایگان ایران در این زمینه شوخی است» گفت: ما نه از بعد سیاسی می‌توانیم و نه در از نظر شرعی اجازه داریم که فعالیت‌های خود در زمینه فنی را به سطوحی خطرناک برای بشریت ارتقا دهیم.

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی در پایان با تاکید بر اینکه «دولت و دستگاه سیاست خارجی ایران در تصمیمات خود حسن نیت دارند و نباید به آنها نگاه بدبینانه داشت» تصریح کرد: دیپلماسی ایران دیپلماسی‌ای سالم است و ما می‌توانیم با همه جهان در ارتباط باشیم و ایران اتفاقا در این زمینه برای کشورهای مستقل الگوی نسبتا خوبی است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: