به‌روز شده در: ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۰۳۳۶
تاریخ انتشار: ۱۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۲
اخبار 24 ساعت گذشته:


هیاهوی سیاسی شورای شهر پس از رد اسناد در دادگاه

محمود میرلوحی، عضو شورای شهر تهران اخیراً به ادعای خود اسناد جدیدی از آنچه بدهی‌های شهرداری تهران می‌داند، منتشر کرده است که در آن‌ها آمده: شهرداری سابق تهران ۶۹ هزار میلیارد تومان بدهی بر جای گذاشته است! میرلوحی همچنین در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا در همین باره گفته است: «شهردار گزارش بدهی شهرداری را برای مقام معظم رهبری، رئیس‌جمهور، رئیس مجلس و وزیر کشور نیز ارسال کرده است.» این در حالی است که میرلوحی، چندی پیش به دلیل افترای مالی نسبت به شهردار اسبق تهران، محمدباقر قالیباف به حبس و شلاق محکوم شده بود و حالا این سؤال پیش می‌آید که چرا او این اسناد و مدارک را همان زمان در اختیار دادگاه قرار نداد تا حداقل محکوم نشود؟ چرا راه قانونی را فرو گذارده و با پیش کشیدن پای مقامات دیگر، دنبال غوغا و هیاهوی رسانه‌ای است؟! نکته آن است که اغلب این اسناد به دادگاه ارائه و توسط دادگاه رد شد! شورای شهر پنجم تهران که به طور کامل در اختیار اصلاح‌طلبان است، نه در انتخاب شهرداری موفق بوده و نه عملکرد قابل بیان دیگری دارد. سایه سنگین خدمات ۱۲ سال شهرداری قالیباف هم بر شورا و شهرداری اصلاح‌طلبان سنگینی می‌کند و آنان با تخطئه قالیباف و هیاهو‌های سیاسی در این زمینه، تلاش می‌کنند از فشار انتقادات به خود کم کنند.
سانسور نامه آیت‌الله آملی لاریجانی!

بیشتر رسانه‌های فارسی‌زبان بیگانه، از انعکاس نامه جدید آیت‌الله آملی‌لاریجانی که حاوی عذرخواهی از لحن تند نامه قبلی خطاب به آیت‌الله یزدی و تأکید بر وحدت و هشدار نسبت به تفرقه‌افکنی دشمنان است، خودداری کرده‌اند. این در حالی است که همه رسانه‌های مورد اشاره، نامه قبلی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را با فاصله‌ای اندک پوشش داده و در حاشیه آن، ده‌ها گزارش و تحلیل مبسوط روی خروجی‌های خود فرستاده بودند! رسانه‌های مزبور، در نوبت قبلی به‌گونه‌ای اخبار و تحلیل‌های خود را مهندسی می‌کردند که آیت‌الله آملی‌لاریجانی را در برابر نظام قرار دهند و از وی چهره‌ای منتقد و افشاگر به تصویر بکشند؛ اما پس از انتشار نامه اخیر به استاندارد‌های دوگانه خود بازگشته و سانسور هدفمند را سرلوحه قرار داده‌اند.

به توانمندی‌های نظامی ایران احترام می‌گذارم!

«جوزف دانفورد» رئیس‌ ستاد مشترک ارتش آمریکا در نشست اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا درباره توانمندی‌های نظامی ایران اظهارنظر کرد. وی در پاسخ به پرسش یک خبرنگار مبنی بر اینکه «تابستان امسال آنها یک پهپاد پیشرفته و گران‌قیمت آمریکا را با فناوری‌های خودشان سرنگون کردند. آیا این موضوع شما را متعجب نکرد؟» گفت: «آن تجهیزات (پهپاد آمریکایی) برای استفاده در مبارزه‌های پیشرفته طراحی نشده بود. تجهیزاتی که آنها سرنگون کردند، ابزارهای لازم برای محافظت از خودش را نداشت و برای کسب اطلاعات دریایی در یک منطقه بی‌خطر طراحی شده بود. این مسئله مهمی است که مردم باید بدانند.» دانفورد در ادامه گفت: «این را می‌توانم بگویم که ایران تلاش‌های زیادی برای توسعه توانمندی‌های خود در زمینه موشک‌های بالستیک، توانمندی‌ موشک‌های کروز و توانمندی‌های سایبری کرده است. من به این توانمندی‌ها احترام می‌گذارم، ولی توانمندی‌های آنها در هر کدام از این زمینه‌های کارکردی را در حال حاضر در حد توانایی‌های روسیه و چین قرار نمی‌دهم

جزئیات گام سوم ایران در نامه ظریف به موگرینی

«سیدعباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان درباره جزئیات نامه محمدجواد ظریف به فدریکا موگرینی گفت: دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان روز پنج‌شنبه (۱۴ شهریور) با ارسال نامه‌ای خطاب به خانم موگرینی، نماینده عالی سیاست خارجی و دفاعی اتحادیه اروپا اعلام کرد به دلیل تبعات ناشی از خروج آمریکا از برجام و تحمیل مجدد تحریم‌های آن کشور و ناتوانی سه کشور اروپایی به اجرای تعهدات خود در برجام و در بیانیه‌های کمیسیون مشترک، جمهوری اسلامی ایران از امروز تمامی تعهدات خود در برجام در حوزه تحقیق و توسعه هسته‌ای را متوقف می‌کند. موسوی افزود: در این نامه تأکید شده است این اقدام دقیقاً در راستای حقوق ایران در برجام و به ویژه بر مبنای پاراگراف ۳۶ آن بوده و در پاسخ به نقض گسترده و مستمر برجام طی ۱۶ ماه گذشته صورت می‌گیرد. جزئیات فنی و عملیاتی توقف تعهدات ایران در حوزه تحقیق و توسعه هسته‌ای متعاقباً به اطلاع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهد رسید.

رکوردشکنی عجیب مجلس در تصویب یک لایحه!

«حسینعلی حاجی‌دلیگانی» عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: متأسفانه ۳۳۱ ماده لایحه اصلاح قانون تجارت در مدت ۱۰ دقیقه در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس مصوب شده است. وی افزود: ضرورت داشت با توجه به اهمیت موضوع کمیسیون مزبور بند به بند ۳۳۱ ماده لایحه قرائت و به لحاظ تخصصی بررسی، مصوب و در نهایت برای رأی‌گیری به صحن ارسال می‌شد. وی همچنین اظهار داشت: اگر این مواد به صورت دقیق و جزئی بررسی می‌شد یا کمیسیون مشترکی با حضور اعضای کمیسیون اقتصادی و دیگر کمیسیون‌ها در این ارتباط تشکیل می‌شد، شاید متن بهتر و جامع‌تری به صحن ارائه می‌شد. حاجی‌دلیگانی گفت: کلیات لایحه اصلاح قانون تجارت مورد قبول است؛ منتها اهالی خانه ملت معتقدند برخی مواد لایحه ایراد‌های جدی دارد.

کاهش 76 درصدی مبادلات ایران و اروپا

آمار منتشرشده از سوی اداره اطلاعات اقتصادی اتحادیه اروپا (یورو استات) نشان می‌دهد، مبادلات تجاری ایران و 28 عضو این اتحادیه در نیمه نخست سال جاری میلادی با افت قابل توجه نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن مواجه شده است. مبادلات دو طرف در شش ماهه نخست سال 2018 بالغ بر 10/67 میلیارد یورو بوده که این رقم در شش ماهه نخست امسال یک‌ چهارم شده و با افت 76 درصدی به 2/56 میلیارد یورو رسیده است. افت قابل توجه تجارت اتحادیه اروپا با ایران در نیمه نخست سال 2019 در پی بازگشت تحریم‌های هسته‌ای آمریکا علیه ایران نشان می‌دهد، این اتحادیه با وجود وعده‌های خود نتوانسته است از منافع ایران در چارچوب توافق هسته‌ای دفاع کند.

‌ ‌ گلایه روزنامه اصلاح‌طلب از تعلل دولت در حذف یارانه پردرآمد‌ها

روزنامه ابتکار در مطلبی نوشت: «حذف یارانه سه دهک بالا کلید می‌خورد؛ موضوعی که هرچند وقت یک‌بار نقل محافل می‌شود. این درحالی است که تاکنون قدمی در جهت این اقدام برداشته نشده و دائماً در انجام آن این پا و آن پا می‌کنند.» حذف یارانه پردرآمد‌ها از وعده‌های همیشه دولت روحانی بوده و اختیار کامل هم دولت در مورد آن دارد، اما از انجام آن خودداری می‌کند. برخی می‌گویند دولت از بیم ناراضی شدن بخشی از مردم و رویگردانی آن‌ها از جناح حامی دولت از قطع یارانه پردرآمد‌ها خودداری می‌کند. در عین حال دولت مدام برای اداره کشور بهانه «کمی اختیارات» را می‌آورد، در حالی که از اختیارات خود هم استفاده نکرده و وظایف قانونی خود را انجام نمی‌دهد. برخی رسانه‌های حامی دولت صراحتاً اعلام کردند که اگر دولت چنین اقدامی انجام دهد، پایگاه رأی خود را از دست می‌دهد. در همین مطلب روزنامه ابتکار از قول آلبرت بغزیان، با عنوان استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی آمده که: «من معتقدم قبل از انجام این اقدامات باید زمینه‌سازی شود، به عبارتی دیگر باید تأکید شود که این ماجرا نباید رأی دولتی را کاهش دهد یا ابزاری برای کسب رأی برای افراد دیگر شوددر هر موضوعی، نگاه انتخاباتی بر جناح اصلاح‌طلب چنان غالب است که مبنای تصمیم‌گیری‌هایشان شده و خیر و صلاح کشور را به خاطر انتخابات رها می‌کنند.

‌ ‌ بی بی سی، بی صداقت

رسانه ملکه که مدت‌هاست خصومت در مواجهه با جمهوری اسلامی ایران را برخلاف رویکرد‌های گذشته عریان کرده است، در خبری ضمن دستکاری گزارش سازمان ملل، ایران را در کنار امریکا، انگلیس و فرانسه مسئول جنایات جنگی در یمن معرفی کرد. مستندات بی بی سی فارسی، سه گزارش سازمان ملل در مورد جنایات جنگی در یمن است. در این سه گزارش که واشنگتن پست و سرویس خارجی بی بی سی به آن پرداخته‌اند، طبق گزارش سازمان ملل کشور‌های امریکا، انگلیس و فرانسه ممکن است مسئول جنایات جنگی در یمن شناخته شوند. اما بی بی سی فارسی در اقدامی شیطنت‌آمیز، غیرحرفه‌ای و خصمانه برای مقصر جلوه دادن ایران گزارش سازمان ملل را هم دستکاری کرده و نام جمهوری اسلامی ایران را به این لیست افزوده است!
نمایندگان متخلف سه نفر بوده اند

الهیار ملکشاهی رئیس کمیسیون قضایی مجلس گفت: نمایندگان متخلف سه نفر بوده اند، در پرونده نمایندگان نام علیرضابیگی نماینده تبریز و استاندار آذربایجان شرقی در دولت احمدی نژاد هم وجود دارد. نمایندگان دو نفر نبودند بلکه نام علیرضابیگی نماینده تبریز هم مطرح است. نامه‌ای که توکلی به من داد، صد در صد اشتباه بود. این سه نماینده، پرونده‌ای پیش ما داشتند. بر اساس مکاتبه دادستان قبلی، این سه نماینده پیگیری‌هایی را انجام داده بودند تا مکاتباتی که شخص دیگری با ایران‌خودرو برای عقد قرارداد انجام داده بود، عملی شود. حالا آن شخص چه مقدار قرارداد داشته، در نامه‌اش نیست، ولی خب تعداد زیادی بوده است. بعد گفته شد که این‌ها از نفوذشان استفاده کرده‌اند که آن شخص بتواند، قرارداد چند هزار خودرو را اجرا کند. علیرضا بیگی مدتی در شیراز کار می‌کرده، آن آقایی هم که این قرارداد‌ها را بسته شیرازی است. علیرضا‌بیگی پیگیری می‌کند، به این صورت که این شخص را به دو نماینده دیگر معرفی و از آن‌ها درخواست کمک برای اجرای قرارداد این شخص می‌کند.

کلاهبرداری جدید به اسم کارت سوخت

قرار بود کارت سوخت با هدف سروسامان دادن به وضعیت سوخت وارد میدان شود، اما ظاهرا عرصه برای کلاهبرداری به شکل‌های مختلف نیز به وجود آمده است. چند روزی است که پیامکی از شماره ۹۸۵۰۰۰۵۷۰۵۴ به تلفن همراه برخی از مردم با موضوع «ثبت‌نام سهمیه‌بندی بنزین» آمده که این پیامک‌ها حاوی لینکی جهت دریافت اطلاعات کارت بانکی و پرداخت وجهی جهت ثبت نام است. فرایند کار این افراد این گونه است که با دریافت اطلاعات کامل کارت افراد، حساب فرد را کامل خالی می‌کنند

دولت ترامپ پیشنهاد رشوه به ناخدای نفتکش ایران را تأیید کرد

دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا گزارش‌های منتشره در یک روزنامه انگلیسی درباره پیشنهاد رشوه چند میلیون‌دلاری به ناخدای نفتکش ایران را تأیید کرد. فایننشال‌تایمز روز چهارشنبه گزارش داده بود «برایان هوک»، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران در ایمیلی غیرمعمول از ناخدای نفتکش ایرانج خواسته کشتی را به سمت آب‌های کشوری هدایت کند که امکان بازداشت آن توسط آمریکا وجود داشته باشد.

نوباوه: جلیلی اصلا نامزد انتخابات مجلس نمی‌شود

بیژن نوباوه در گفت‌وگویی درباره احتمال حضور سعید جلیلی در انتخابات مجلس گفت: تا آنجا که اطلاع دارم گمانه زنی‌ها در این رابطه همه ناصحیح است و آقای جلیلی اصلا نامزد انتخابات مجلس نمی‌شود. او نماینده رهبر معظم انقلاب در شورای عالی امنیت ملی است و مسئولیت‌های سنگینی بر عهده دارد.

طرح مجلسی‌ها برای بازگرداندن فرزندان مسئولان به ایران


سیدحسین نقوی‌حسینی نماینده مردم ورامین، با اشاره به آخرین وضعیت طرح دو فوریتی الزام بازگشت اعضای خانواده‌های مدیران و مسئولان جمهوری اسلامی به کشور، گفت: این طرح که شامل یک ماده واحده و یک تبصره است به هیأت‌رئیسه پارلمان ارائه شده و در سامانه قرار گرفته است. پیش از این چهل تن از نمایندگان این طرح دو فوریتی را امضا کردند اما اکنون به صورت روزانه بسیاری از همکاران به سیستم مراجعه و موافقت خود را با آن اعلام می‌کنند؛ لذا بر تعداد امضاهای آن افزوده شده است.

اخبار روزانه:

* به دلیل افزایش نگرانی از حوادث اخیر در افغانستان، وزیر خارجه آمریکا از امضای توافق‌نامه صلح که به 18 سال جنگ پایان می‌دهد، خودداری کرد. روزنامه «تایم» گزارش داد، «مایک پمپئو» از درج نام خود زیر توافق‌نامه خودداری کرده است. هفته گذشته چند سفیر پیشین و دیپلمات آمریکایی در نامه سرگشاده هشدار دادند، خروج آمریکا از افغانستان به دنبال امضای صلح می‌تواند اوضاع آشفته را به این کشور برگرداند!

* دادگاه کیفری سعودی در مکه ادعا کرده است، متهمان هیچ کوتاهی‌ای در حادثه سقوط جرثقیل در مسجدالحرام نداشته‌اند و وضعیت جوی عامل حادثه بوده است. این دادگاه همچنین از دادستان کل سعودی خواسته است، شرکت بن لادن را به پرداخت دیه به قربانیان ملزم نکند. گفتنی است، در حادثه سقوط جرثقیل در مسجدالحرام در سال 2015، حدود 400 نفر از زائران بیت‌الله الحرام کشته یا زخمی شده بودند.

* پایگاه خبری «میدل ایست‌آی» به نقل از منابع غیررسمی اعلام کرد، نفت‌کش آدریان دریا که نیروهای انگلیسی چندی پیش آن را در جبل‌الطارق توقیف کرده بودند، محموله نفت خود را در یکی از بنادر سوریه تخلیه کرده است. گفتنی است، وزارت خزانه‌داری آمریکا چندی پیش با طرح ادعاهایی درباره فعالیت آدریان دریا، این کشتی و ناخدای آن را تحریم کرد.

* «مازیار بیگلو» دبیر انجمن قطعه‌سازان با تشریح شروط آزادسازی واردات خودرو با تعرفه صفر که برای ارائه به وزیر صنعت آماده شده، گفت: شرط ما برای این آزادسازی، صفر شدن تعرفه واردات مواد اولیه، آزادسازی قیمت خودرو و اختصاص یارانه 40 درصدی بابت خرید مواد اولیه داخلی است.

* براساس آمار بانک مرکزی درباره چک‌های مبادله شده در بازه زمانی تیرماه 1397 و 1398 (قبل و بعد از اجرای قانون جدید صدور چک)، نسبت تعداد و ارزش چک‌های برگشتی به ترتیب حدود 34 درصد و 32 درصد کاهش داشته است.

* روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارونوت» روز جمعه نوشت: «شکست تلاش‌ها برای بازگشت سوریه به اتحادیه عرب تا حد زیادی به آمریکا مربوط می‌شود

* بی‌بی‌سی فارسی در جدیدترین گزارش خود ادعا کرده است، حجت‌الاسلام ناطق نوری، رئیس اسبق مجلس شورای اسلامی دیگر در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام حضور پیدا نمی‌کند. اما بررسی تصاویر منتشر شده از آخرین جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام نشان می‌دهد، حجت‌الاسلام ناطق‌نوری در آن جلسه حضور داشته است و ادعای بی‌بی‌سی فارسی صحت ندارد. بی‌بی‌سی فارسی با مطرح کردن ادعایی که صحت ندارد، تلاش کرده حضور نیافتن ناطق‌نوری در جلسات مجمع را به کناره‌گیری وی از سیاست تبدیل کند و در ادامه این کناره‌گیری را ناشی از اختلافات بداند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: