به‌روز شده در: ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۳
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۰۳۳۵
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۳
اخبار 24 ساعت گذشته:


خداحافظی هفت مدیر ارشد با وزارت ارشاد
شنیده‌ها حاکی از آن است، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بازنشستگی هفت مدیر ارشد این وزارتخانه موافقت کرده در صورتی که طبق قانون می‌توانسته در صورت نیاز، به همکاری با آنها ادامه دهد. این مصوبه در دستور کار اجرایی شدن قرار گرفته به این مدیران ابلاغ شده و تا پایان تابستان مدیرانی همچون «خسروی، امیرزاده و دربندی» باید از وزارت ارشاد خداحافظی کنند. این در حالی است که امیرزاده و دربندی مدیران مرکز روابط عمومی وزارتخانه و مدیر مطبوعات داخلی معاونت مطبوعاتی کمی بیش از یک سال است که سکان هدایت پست‌های فعلی را گرفته‌اند و حالا سیدعباس صالحی، بنای خداحافظی با آنها را دارد. گفته می‌شود تلاش‌های فراوانی برای شکستن این مصوبه و ماندن این هفت مدیر ارشد در وزارتخانه آغاز شده است که با توجه به برخی نارضایتی‌ها از عملکرد این مدیران و تصمیم وزیر، بعید است به نتیجه برسد. همچنین احمدی، رئیس دفتر وزیر ارشاد برای رایزنی فرهنگی در اسپانیا انتخاب شده و به زودی این وزارتخانه را ترک خواهد کرد. به نظر می‌رسد عزم وزیر ارشاد برای نوسازی و جوان‌سازی وزارتخانه جدی است.

جزئیات تحریم‌های جدید آمریکا علیه صنعت‌ ‌فضایی ایران
وزارت خزانه‌داری آمریکا، علاوه بر «سازمان فضایی ایران» دو مؤسسه دیگر یعنی «پژوهشگاه فضایی ایران» و «پژوهشگاه هوا و فضا ایران» را هم تحریم کرده است. در اطلاعیه دولت آمریکا ادعا شده که ایران از این سازمان‌ها برای پیشبرد برنامه‌هایی که ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد است، استفاده کرده. پژوهشگاه هوا و فضای ایران بخشی از وزارت علوم و تحقیقات این کشور است در حالی که دو مؤسسه دیگر تحریم شده یعنی سازمان فضایی ایران و پژوهشگاه فضایی ایران هر دو زیر مجموعه‌های وزارت ارتباطات و فناوری هستند. مایک پمپئو ادعا کرد آمریکا اجازه نخواهد داد تا برنامه پرتاب موشک به فضای ایران به عنوان پوششی برای توسعه برنامه موشک بالستیک این کشور قرار گیرد. وی تلاش ایران در روز 29 اوت برای آزمایش پرتاب فضایی را یک تهدید جدی خواند. ایالات متحده مدعی شده ایران می‌تواند از فناوری پرتاب موشک به عنوان توسعه توانایی موشک‌های بالستیک خود مجهز به کلاهک هسته‌ای استفاده کند. این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران بارها این ادعا را تکذیب کرده است.


مذاکره با آمریکا هیچ نتیجه‌ای نخواهد داشت
«
مصطفی هاشمی‌طبا» در مصاحبه با روزنامه آرمان گفت: «معتقدم آقای رئیس‌جمهور به جای اینکه هر بار به‌ صورت کلی بگویند که اختیارات باید افزایش پیدا کند و مشخص نکنند منظورشان از اختیارات چیست، بهتر است بگویند کدام اختیار را برای نیل به چه مقصود و هدفی نیاز دارند. ایشان که حتی از اختیارات خودش هم استفاده نمی‌کند. برای مثال در همین مسئله یارانه‌ها قرار بود دولت به کسانی که توانایی مالی دارند یارانه ندهد اما هنوز این یارانه‌ها پرداخت می‌شوند. 5 سال گذشته و تغییری حاصل نشده... رئیس‌جمهور بهتر است از اختیارات خود استفاده کند و مشکلات را کاهش دهد، بعد به سراغ اختیارات بیشتر برود». هاشمی‌طبا در ادامه افزود: «در شرایط امروز فکر می‌کنم هیچ‌ نتیجه‌ای از مذاکرات احتمالی رئیس‌جمهور و دونالد ترامپ حاصل نخواهد شد


خسارت ۱۶ میلیارد دلاری برگزیت برای انگلیس
آژانس تجارت سازمان ملل متحد در گزارشی نوشت: «تحقیقات ما نشان می‌دهد که خروج بدون توافق با اتحادیه اروپا به کاهش دست‌کم ۱۶ میلیارد دلاری انگلیس منجر می‌شود که به منزله کاهش تقریباً ۷ درصدی کل صادرات انگلیس به اتحادیه اروپا است.» سازمان ملل گفته که این رقم با محاسبات محافظه‌کارانه به دست آمده و رقم واقعی به مراتب از ۱۶ میلیارد دلار بالاتر خواهد بود. این گزارش در شرایطی منتشر شده که پارلمان انگلیس در تلاش برای رأی‌ دادن به طرحی است که از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در روز ۳۱ اکتبر بدون توافق با اتحادیه اروپا جلوگیری می‌کند. «بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس گفته دولت او مصمم است انگلیس را در روز ۳۱ اکتبر، صرف‌نظر از هر اتفاقی که بیفتد از اتحادیه اروپا خارج کند.
افشاگری درباره حمله به تأسیسات هسته‌ای ایران
!

«یاهو نیوز» با طرح این موضوع که همچنان درباره چگونگی عملیات خرابکاری توسط بد افزار «استاکس نت» سؤالات زیادی مطرح است به نقل از منابع مطلع خود فاش کرد که چهار کشور فرانسه، آلمان، هلند و انگلیس برای حمله ویروس استاکس نت به تأسیسات هسته‌ای ایران با آمریکا و رژیم صهیونیستی همکاری کردند. گفتنی است ویروس استاکس نت در نمونه اول آن، به منظور خرابکاری در برنامه هسته‌ای ایران در سال 2007 به کار گرفته شد و به طور مؤثر آغازگر جنگ سایبری و دیجیتالی در قرن 21 بود. این عملیات مخفی که تحت عنوان عملیات «بازهای المپیک» مشهور است، نه برای نابود کردن برنامه هسته‌ای ایران، بلکه برای اخلال در آن برای مدتی جهت خرید زمان تحریم‌ها و دیپلماسی انجام شد.

سناریویی برای تحریف مطالبات مردم!
اصلاح‌طلبان در نشست‌های اخیر خود درباره انتخابات آینده گفته‌اند که ما باید به سمت آزادی‌های اجتماعی، فرهنگی و سبک زندگی با نگاه به راهبردها و شعارهای انتخاباتی‌مان در دهه‌های گذشته حرکت کنیم. بر اساس ارزیابی‌ها، اصلاح‌طلبان در فضای اقتصادی خود را شکست‌خورده می‌دانند و معتقدند مردم در آستانه انتخابات خواهند پرسید جریان شما در حوزه اقتصاد چه کرده است؟ آنها با این استدلال که مردم امیدی به اصولگراها هم ندارند، پیشنهاد کرده‌اند که اصلاح‌طلبان در این دوره مباحث توسعه سیاسی و آزادی اجتماعی و... را مطرح کنند تا مورد اقبال افکار عمومی قرار گیرند. در این نشست‌ها همچنین گفته شده که اصلاح‌طلبان باید با نسل جوان صحبت کنند. چرا که آنها می‌توانند هم موتور محرک جامعه و هم عامل جمع‌آوری رأی برای اصلاح‌طلبان باشند.
دوقطبی اصولگرا و اصلاح‌طلب پایان یافته است
«
دکتر احمد نادری» رئیس مؤسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران با بیان اینکه دوقطبی اصولگرا و اصلاح‌طلب پایان یافته گفت: تکثر آرا در نظام و چندقطبی شدن امر مقدسی است. اگر این روند مدیریت شود ظرفیتی را برای جمهوری اسلامی ایجاد می‌کند که هم پویایی درون سیستم را بالا می‌برد و هم پشتوانه‌ای برای سیاست خارجی از منظر مشروعیت نظام ایجاد می‌کند. وی با بیان اینکه مردم نگاه خواهند کرد که ایده‌های کاندیداها و لیست‌ها و افرادی که خود را در معرض انتخاب قرار دادند برای چند مؤلفه از جمله عملکرد بسیار ضعیف قوه مجریه و قوه مقننه در دوره اخیر چیست، افزود: وحدت آنطور که در چپ و راست، اصلاح‌طلب و اصولگرا در انتخابات‌های قبل نمود بیشتری داشت در انتخابات پیش رو در هر دو جناح کمتر می‌شود و تکثرگرایی بیشتری را شاهد خواهیم بود. نادری گفت: لیستی که افراد جوان و چهره‌های جوان را در درون خود جای داده باشد و افرادی که تکلیف‌شان را با فساد مشخص کرده باشند و با ناکارآمدی موجود مرزبندی جدی داشته باشند، شانس بیشتری برای پیروزی خواهند داشت.

عقد دختر ۱۱ ساله با پسر ۲۲ ساله باطل شد

رئیس دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: در پی انتشار فیلمی از عقد دختربچه برای مردی جوان در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی به محض اطلاع از این خبر ‌دستورهای لازم جهت بررسی موضوع به رئیس دادگستری شهرستان بهمئی داده شد که متعاقبا رئیس دادگستری شهرستان نیز این اقدامات را انجام داد. «حسن نگین تاجی» در گفت‌وگو با ایسنا افزود: پس از شنیدن این موضوع طرفین شناسایی و از خانواده‌های دو طرف و عاقد دعوت کرده ایم، سپس اظهارات پدر دختر، پسر، دختر و عاقد را شنیدیم. وی افزود: سن دختر براساس کپی شناسنامه ارائه شده 11 سال می‌شود و پسر نیز 22 سال دارد. به گفته رئیس دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد، انگیزه این اقدام صرفا به خاطر ایجاد محرمیت با عقد موقت، شناخت بیشتر و رفت و آمد زوج با خانواده زوجه جهت جلوگیری از برخی مسائل و مشکلات شرعی بوده است تا اینکه پس از گذشت شش سال اقدام به عقد رسمی و ازدواج کنند. نگین تاجی تصریح کرد: احساس کرده ایم دختر در این سن آگاهی پایینی دارد و مصلحت نیست عقد موقت هم باشد، ولی زوجه مهریه مشخص شده را بذل کرده (بخشیده است) و زوج مدت باقی مانده عقد را (عقد دو ساله بود) بذل کند؛ بنابراین، عقد منتفی و منحل شد تا در زمان مقتضی با اخذ مجوز از دادگاه اقدام به ازدواج رسمی کنند.


تبدیل ایران به هاب تعمیرات ترانسفورماتورها در منطقه خاورمیانه
«
آرش آقایی‌فر» عضو سندیکای صنعت برق ایران با تأکید بر اینکه ایران در حال حاضر قدرت اول ساخت و بازسازی ترانسفورماتورهای قدرت و توزیع برق در منطقه است، گفت: ایران به فناوری تولید و بازسازی انواع ترانسفورماتورهای توزیع و قدرت برق دست یافته است به طوری که هم‌اکنون متخصصان ایرانی در دو زمینه ساخت و تعمیرات ترانسفورماتورها در خاورمیانه حرفی برای گفتن داشته و رتبه نخست را به خود اختصاص دادند. وی تأکید کرد: در حال حاضر 10 شرکت معتبر در زمینه تعمیرات ترانس در داخل کشور فعالیت می‌کنند اما نقطه ضعف این صنعت نداشتن تجربه کافی در زمینه بازاریابی بین‌المللی و مشکلات گمرکی و بانکی است که قطعاً با رفع این مشکلات می‌توان با گرفتن سفارش تعمیرات ترانس از کشورهای دیگر ارزآوری خوبی برای کشور ایجاد کرد.

برنامه احمدی‌نژاد برای انتخابات ۱۴۰۰

محمود احمدی نژاد گفته است، برای انتخابات دوره سیزدهم ریاست جمهوری برنامه‌ای ندارم. به گزارش خبرگزاری آناتولی، محمود احمدی نژاد رئیس جمهور سابق ایران در پاسخ به این که «آیا برنامه‌ای برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری دارید؟» گفت: «نه، ما از نظرات مردم تبعیت می‌کنیم.» احمدی نژاد در گفت‌وگو با این خبرگزاری از توافق هسته‌ای ایران با ۵+۱ انتقاد کرد و افزود: اگر من بودم هرگز این توافق را امضا نمی‌کردم. من هرگز زیر بار امضای چنین چیزی نمی‌رفتم، اما خب شرایط متفاوت است.
وعده پیش‌خرید برای جلوگیری از اقدام ایران
«
علی مطهری» در خصوص پیشنهاد امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه به ایران اظهار داشت: «رئیس‌جمهور فرانسه پیشنهاد راه‌اندازی خط اعتباری 15 میلیارد دلاری برای پیش‌خرید نفت از ایران را ارائه داده و اینکه گفته می‌شود این مبلغ کمک بلاعوض و وام است، درست نیست.» نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه طبق پیشنهاد فرانسوی‌ها این مبلغ در سه مرحله قرار است پرداخت شود، ادامه داد: «مکرون پیشنهاد داده تا در برابر این مبلغ فعلاً جمهوری اسلامی ایران گام سوم خود را اجرا نکند و احتمالاً از گام اول و دوم خود هم به جایگاه اولیه در برجام بازگردد.» گفتنی است، تجربه وعده‌های قبلی اروپایی‌ها از جمله اینستکس نشان‌دهنده این است که این پیشنهاد نیز با هدف جلوگیری از اقدام ایران انجام می‌شود و امیدی به تحقق آن وجود ندارد.

ماجرای عجیب تلاش بحرینی‌ها برای دستگیری علی دایی!

محمود رضایی مستندساز فوتبال، درباره باخت سه بر یک به بحرین برای جام جهانی ۲۰۰۲ گفت: شب بدی برای همه بود. من فکر می‌کنم که ما نباید این همه مدت آنجا می‌ماندیم. استادیوم تایلند آتش گرفت و بازی عقب افتاد. ما در فرودگاه بودیم و اینکه ۹ روز آنجا بودیم ضربه زد. درباره تلاش ماموران برای دستگیری علی دایی بعد از بازی گفت: او خیلی غیرتمند است و اعتراضات بسیاری داشت. گارد ویژه آمد که او را ببرد. تیم خبرنگاری حمایت کردند و گفتند بدون ایشان پایمان را از زمین بیرون نمی‌گذاریم و نمی‌رویم.
عملکرد اصلاح‌طلبان در مجلس فاجعه‌بار بوده است
«صادق زیباکلام» با انتقاد از عملکرد اصلاح‌طلبان با تأکید بر اینکه «مردم بازیچه ما نیستند که به آنها بگوییم بیایید در انتخابات مشارکت کنید و 24 میلیون پای صندوق‌های رأی حاضر شوند اما بعداً در برابر آنها پاسخگو نباشیم.» گفت: «عملکرد فراکسیون امید تاکنون ناامیدکننده بوده است. بیش از 100 نفر به عنوان نمایندگان لیست اصلاح‌طلبان انتخاب شدند و آقای خاتمی به آنها مهر تأیید زد اما عملکرد آنها در مجلس فاجعه‌بار بوده است. تیر خلاص را در این زمینه، عملکرد دو ساله حسن روحانی در دوره دوم ریاست‌جمهوری به اصلاح‌طلبان زد. من به عنوان کسی که نقشی قابل توجه در زمینه کشاندن مردم برای حضور پای صندوق‌های رأی و انتخاب حسن روحانی داشتم، اظهار شرمندگی می‌کنم

فیلمی که حتی از ۵۰۰ هزار تومان هم کمتر فروخت

در هفته اخیر فروش بسیار کم فیلم تازه اکران شده «صدای منو می‌شنوید؟» ساخته صادق پروین‌آشتیانی حسابی در بین اهالی سینما و مخاطبان سروصدا به پا کرده است. اکران این فیلم از روز چهارشنبه ششم شهریور در سینما‌های سراسر کشور آغاز شده است و با گذشت شش روز از اکران، تنها توانسته نظر ۳۹ مخاطب را جلب کند که حاصل آن فروش ۶۱۵ هزار تو


روزی چند نفر در تصادفات جان خود را از دست می دهند؟


رئیس پلیس راهور ناجا گفت: بدترین شرایط را در سال
۸۴ داشتیم، به گونه ای که بالغ بر۲۷ هزار نفر در کشور براثر تصادفات جان خود را از دست دادند. در این حوزه با کاهش چشمگیری همراه بودیم و از سال ۸۵ به تدریج آمارها کاهش پیدا کرد. سال گذشته ۱۷ هزار و ۱۳۸ تن جان خود را در جاده های کشور بر اثر تصادف از دست دادند و بالغ بر ۳۶۵ هزار تن نیز بر اثر این تصادفات مجروح و معلول شدند. روزانه ۴۵ تا ۵۵ تن جان خود را بر اثر تصادف از دست می‌دهند و بخش زیادی از این تصادفات به ناوگان عمومی بازمی‌گردد.

اخبار روزانه:
* پایگاه خبری «العهد» لبنان به نقل از نویسنده معروف آمریکایی فاش کرد که ولی‌عهد عربستان معتاد به کوکائین و بازی‌های ویدئویی است. «مایکل ولف» با افشای این مطلب در کتاب جدید خود «محاصره ترامپ زیر آتش» نوشت: «رژیم عربستان در قتل جمال خاشقجی و حمایت از گروه‌های تروریستی دست داشت اما دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا از این مسئله چشم‌پوشی کرد

* روابط عمومی گمرک ایران اعلام کرد: سهم صادرات قطعی کالاهای غیرنفتی کشور به استثنای نفت خام، نفت کوره و نفت سفید و همچنین بدون احتساب صادرات از محل تجارت چمدانی در 5 ماه سال جاری 60 میلیون و 737 هزار تُن به ارزش 17 میلیارد و 800 میلیون دلار بود. پنج کشور عمده مقصد صادراتی ایران در این مدت به ترتیب چین، عراق، ترکیه، امارات متحده عربی و افغانستان بوده‌اند که مبلغی بالغ بر 13 میلیارد و 377 میلیون دلار را به خود اختصاص دادند. سهم واردات کالا به ایران نیز طی پنج ماهه سال ‌جاری به 14 میلیون و 126 هزار تُن به ارزش 17 میلیارد و 739 میلیون دلار رسید.
* روزنامه «آفتاب یزد» در اعترافی دیرهنگام نوشت: «اروپا با شعارهایی که می‌دهد نقش پلیس خوب را بازی می‌کند. آنها عملاً با آمریکایی‌ها بیشتر همکاری می‌کنند. آنها به دنبال این هستند که در بلندمدت نتایج خواسته‌های ترامپ را به ایران تحمیل کنند، این یک واقعیت است. نمونه‌اش اقدامات اخیر فرانسه است. با این بازی در صدد هستند تا توان اقتصادی ایران تحلیل برود و زمانی که این توان تحلیل رفت، آنگاه خواسته‌های آمریکا و اروپایی‌ها در بحث مذاکرات و تعهدات جدید شکل می‌گیرد
* «محمد قوچانی» در یادداشتی در روزنامه سازندگی نوشت: «تاریخ مذاکرات در ایران نشان می‌دهد که پدران تحریم‌ها همین دموکرات‌ها (کارتر و کلینتون) هستند... به همین علت در رأس دولت روحانی این باور جدی وجود دارد که روشن نبود هیلاری کلینتون خیلی بهتر از دونالد ترامپ باشد». عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران افزود: «غرب‌گرایان فکر می‌کنند کلید توسعه ایران در رابطه با غرب است و به محض مذاکره، رابطه برقرار می‌شود و به محض رابطه، پرنده کوچک خوشبختی بر شانه ایران می‌نشیند».
* وزیر دفاع یمن (وابسته به دولت نجات ملی) ائتلاف سعودی و اماراتی را به حملات تلافی‌جویانه بیشتر تهدید کرد و گفت که متجاوزان به یمن در آینده، شاهد مرحله سختی خواهند بود. سرتیپ «محمد ناصر العاطفی» با بیان اینکه ائتلاف سعودی و اماراتی در یک قدمی فروپاشی کامل قرار دارد، بر این نکته تأکید کرد: «ما به این ائتلاف قول می‌دهیم هزینه سنگین جنایت‌های زشت خود در حق مردم یمن را بدهد
* ارتش رژیم صهیونیستی با بیان اینکه حزب‌الله پایگاه تولید موشک‌های نقطه‌زن در منطقه بقاع لبنان احداث کرده، اعلام کرد: این پایگاه طی سالیان اخیر برای تولید ابزارهای جنگی با نظارت ایران ایجاد شده است.

* میزان بدهی‌های خارجی ایران در پایان خرداد ماه سال ۹۸ به هشت میلیارد و ۶۷۸ میلیون دلار رسید که نسبت به پایان سال ۹۷ حدود هفت درصد کاهش نشان می‌دهد. تازه‌ترین آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد، میزان بدهی خارجی کشور از هشت میلیارد و ۶۷۸ میلیون دلار در پایان خرداد ماه امسال، ۶ میلیارد و ۹۶۹ میلیون دلار آن مربوط به بدهی‌های میان‌مدت و بلندمدت و یک میلیارد و ۷۰۸ میلیون دلار از این میزان متعلق به بدهی‌های کوتاه‌مدت است.

* «خالد بن أحمد بن محمد آل خلیفه»، وزیر خارجه رژیم بحرین در واکنش به اقدام تلافی‌جویانه حزب‌الله علیه رژیم صهیونیستی، دولت لبنان را به کوتاهی در انجام مسئولیت‌هایش در قبال شهروندان متهم کرد. وی در اظهاراتی جالب توجه مدعی شد، دولت لبنان نظاره گر نبردها در مرزهای خود است و ملت خود را به خطر انداخته و این به معنای کوتاهی بزرگ در انجام مسئولیت‌هاست!

* «روزنامه سازندگی» نوشت: «در سال ۹۷، متوسط درآمد هر خانوار شهری با رشد حقیقی منفی 6/9 درصدی نسبت به سال گذشته همراه بوده و برای هر خانوار روستایی، این رشد منفی 6/12 درصد بوده است که نشان‌دهنده کاهش قابل توجه رفاه اقتصادی کشور طی یک سال است... در یک سال و نیم گذشته، شکاف طبقاتی بیشتر و رفاه اجتماعی کمتر شد

* «محمدجواد آذری‌جهرمی» وزیر ارتباطات گفت: در حال حاضر فیلترشکن به راحتی فروخته می‌شود، برخوردی با این تجارت نمی‌شود و پشتش هم معلوم است چه کسی است. وی افزود: می‌گویند قانون نداریم که فیلترشکن فروشی جرم است. ما شاهد تجارت چند صد میلیاردی در این حوزه هستیم.

* «عبدالله دوم» پادشاه اردن در تماس تلفنی خود با «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر در خصوص راه‌های تقویت روابط دوجانبه رایزنی کرد. به تازگی اردن از تعیین سفیر جدید خود در قطر پس از گذشت بیش از دو سال از کاهش سطح روابط دیپلماتیک خود با دوحه خبر داده بود.

* شبکه ۵ تلویزیونی فرانسه گزارش داد: «حسن روحانی به همتای فرانسوی خود هشدار داد که اروپایی‌ها باید به تعهدات خود عمل کنند و اگر نتواند این تعهدات را انجام دهد، ایران به فاصله گرفتن‌های خود از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ ادامه خواهد داد

* رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره بازار خودرو، گفت: تیم جدیدی که در ایران خودرو مستقر شده جوان و سالم است، امیدواریم تحول موردنظر مردم و دولت اجرایی شود.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: