به‌روز شده در: ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۱
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۰۲۹۸
تاریخ انتشار: ۰۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۷
یادداشت شفاهی
اگر قانون جدید را بنویسند که نقش احزاب در انتخابات مقداری پررنگ‌تر شود، آن هم به مشکل برخوررده است. در نهایت باید در این مسیر حرکت کنیم اولاً تعداد حزب‌ها محدودتر شوند. شناسنامه و مواضع آنها مشخص شود. انتتخابات هم به تبع آن به سمت حزبی شدن حرکت کند.

حسن غفوری فرد- ممکن است دولتی بیاید و گروهی تشکیل دهد برای این که از او حمایت کند. اینها با هم خیلی فرق می‌کند.دولت بنی صدر بود اما حزب با دولت نبود. حزب جمهوری کمک کرده بود که نمایندگانش به مجلس بروند. همه جای دنیا این کار حزب است و قابل قبول است. نمایندگانی که در انتخابات کاملاً طبیعی شرکت کرده بودند. بعد از زمان آقای خاتمی در حزب را باز کردند و هر کس با سه یا پنج نفر، یک حزب تشکیل داد. ناگهان 300-400 حزب تشکیل شد.

در ابتدای تشکیل خانه احزاب، 80 حزب وجود داشتند. تعدادشان الان به بالای 300 حزب رسیده است. طبیعی است که ما در ایران 400 گروه نداریم که امکانات حزبی داشته باشند. قانون گذاشتند که حزب باید در 10 استان، دفتر داشته باشد، کنگره 300 نفره داشته باشد. با این کار، آنها را مقداری محدود کردند اما به نظرم هنوز هم جا دارد. وقتی در آی‌کپ (کنفرانس بین‌المللی احزاب سیاسی آسیایی) می‌گوییم ما 150 یا 200 حزب داریم، همه به ما می‌خندند. معلوم نیست حزب حاکم و حزب غیر حاکم کیست. وقتی از کشورهای دیگر می‌آیند می‌گویند این حزب حاکم است، این یکی اپوزوسیون آن است. اعضا هم مشخص هستند. اما هنوز هم انتخابات ما، حزبی نیست. حتی آنها هم که با نردبان حزب به مجلس می‌روند، بلافاصله این نردبان را می‌اندازند. به هر حال احمدی نژاد با کمک ما رئیس جمهور شد اما زمانی که انتخاب شد گفت نه، خودم انتخاب شدم، من 30 میلیون رای دارم. این روش‌ها بالاخره باید اصلاح شود. همه هم معتقد هستند بایستی دو، سه، چهار حزب قوی تشکیل شوند، با شناسنامه.

حزب جمهوری اسلامی تنها حزبی است که مواضع قشنگی داشت. با آن مشکلات و گرفتاری‌هایی که داشت، مواضعش را تعیین می‌کرد. اما هنوز خیلی از این احزاب، چنین چیزی ندارند. بنابراین هنوز هم نمی‌توانیم بگوییم انتخابات حزبی داریم. اگر قانون جدید را بنویسند که نقش احزاب در انتخابات مقداری پررنگ‌تر شود، آن هم به مشکل برخوررده است. در نهایت باید در این مسیر حرکت کنیم اولاً تعداد حزب‌ها محدودتر شوند. شناسنامه و مواضع آنها مشخص شود. انتتخابات هم به تبع آن به سمت حزبی شدن حرکت کند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: