به‌روز شده در: ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۰۲۷۵
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۳
محمدکاظم انبارلویی:
انبارلویی گفت:در برخور با نقد خیلی مهربانانه برخورد نکردند و میرفتند با وزیر خارجه آمریکا قدم و لبخند می زدند اما اینجا اگر نقدی بود فریاد می زدند و ناسزا می گفتند؛ ١٥ ناسزا به منتقدین گفتند و به نقدشان اصلا توجه نکردند و آنها را کاسب تحریم، بی سواد خطاب کردند که شایسته فضای رسانه ای کشور نیست.
انبارلویی در بخش گفت وگو با یک نسل دیروزی، اظهارداشت: در جهان امروز قدرت را روی ٤ پایه استوار می کنند؛ اطلاعات، ارتباطات، سازمان و محاسبات؛ در پایه اطلاعات و ارتباطات موضوع اصلی خبر است.

وی تصریح کرد: از نظر امپریالیزم خبری، خبر چیزی است که اذهان و فکرها و قلب ها را مدیریت کند و این دیدگاه معطوف به حفظ قدرت و اقتدار آنهاست و از نظر ما خبری خوب است که معطوف به حفظ منافع و استقلال ملی باشد و حقوق مردم را در دستیابی به واقعیت ها تضمین کند؛ در ١٠٠ سال اخیر از دو رژیم خبری در رسانه ها برخوردار بودیم که رژیم اول جریان سلطه در ایران بود که نهضت مشروطه و ملی را زمین زد و خبر بد تعیین کننده بود کهرنقش بی بی سی در کودتای ٢٨ مرداد به عنوان اسم رمز کودتا میتوان نام برد.

سردبیر سابق روزنامه رسالت ادامه داد: در انقلاب اسلامی به دلیل هوشمندی رهبری، روحانیت و رسانه های پای کار انقلاب و جریان نخبگان این غلبه را در بخش خبر نتوانستند پیدا کنند در دو سه هماورد با ما رو به رو شدند و جریان های بدلی را در برابر جریان اصلی انقلاب پدید آوردند که جریان منافقین و بنی صدر اولین زورآزمایی ما با آنها بود که به قول آقای عسگراولادی شب گفته های بی بی سی را تیتر یک روزنامه های خود می کردند.

انبارلویی تصریح کرد: ما در دو نبرد نرم یکی ١٧ تیر ٧٨ و دیگری انتخابات سال ٨٨ به طور ملموس دیدیم غلبه رسانه های انقلاب به رسانه های پلیدی که خواستند ذهن مردم را مدیریت کنند یا اخلال در فکر و ذهن مردم ایجاد کنند بیشتر بود و به همین دلیل شکست خوردند.

وی در پاسخ به سؤالی درباره نقاط مثبت و ضعف خبرنگاران در جامعه امروز افزود: اخلاق وشرافت حرفه ای خبرنگاری مقوله مهمی است، خبرنگاری شغل نیست حرفه است مثل حرفه پزشکی و مهندسی مسئولیت مدنی دارد و خبری که منتشر می کند باید متوجه این باشد که یکی از تعاریف خبر بیان واقعیت هاست اما هر واقعیتی خبر نیست.

انبارلویی در خصوص اینکه برخی خبرنگاران در معرض تورهای نفوذ هستند، افزود: الان برخی خبرنگاران بی بی سی یا رادیو آمریکا هستند که در رسانه های داخل بوده اند اما در تور امپریالیزم خبری قرار می گیرند؛ این بنابر پول، امکانات و نوع تفکر است اول ذهنیت آنها را میسازند و مدینه فاضله ای در غرب میسازند و متناسب با شهوات عقلانی، جسمی و جنسی آنها برنامه ریزی میکنند.

وی در پاسخ به این سؤال که هم معنویت و هم مادیات مهم است، گفت: بله دقیقا.

انبارلویی در خصوص اینکه آیا امروز خبرنگاران از وضعیت خود راضی هستند؟ اظهارداشت: نه راضی نیستند وضعیت اقتصادی کشور یا اقتصاد رسانه به گونه ای نیست راضی باشند اما شرافت و اخلاق حرفه ای حکم می کند که طرف مردم باشد یا مخالفان مردم؛ کسی که فکر می کند روزنامه نگاری حرفه ای نان آور است نباید به این سمت بیاید اما کسی که فکر می کند در این جبهه و سنگر از استقلال و منافع ملی، منافع مردم محروم و مظلوم دفاع می کند مثل رزمنده ای که در جبهه های جنگ یا مدافعان حرم که سرشان را کف دستشان گذاشتند، خبرنگاران با این روحیه در این فضا بیایند.

وی در خصوص نقد در رسانه هم و برخورد مسئولان نیز گفت: رابطه حکومت با روزنامه نگاران منتقد رابطه خوبی نبوده آنها خبر را مهر محرمانه زده و مردم و جهان رسانه را از آن محروم میکنند و خود را زیر چکش نقد رسانه قرار نمیدهند.

وی با بیان اینکه نقد رسانه همیشه این نیست علیه طرف باشد بلکه وقتی کار خوبی صورت میگیرد آن کار تبلیغ و ترویج می شود، اظهارداشت: گذر زمان به آنها اثبات می کند بیراهه رفتند؛ مثلا در مقوله برجام نقد مشفقانه در رسانه های مختلف وجود داشت که این توافق نامتوازن و دارای مشکلاتی است اما به این اشکالات پاسخ ندادند و مذکرات را محرمانه و سری انجام دادند بعد گفتند چیزی امضا نمی کنیم اما یکدفعه وقتی متن آمد دارای اشکالاتی بود؛ باید هشدارهای رهبری و مجلس را شنید.

وی ادامه داد:در برخور با نقد خیلی مهربانانه برخورد نکردند و میرفتند با وزیر خارجه آمریکا قدم و لبخند می زدند اما اینجا اگر نقدی بود فریاد می زدند و ناسزا می گفتند؛ ١٥ ناسزا به منتقدین گفتند و به نقدشان اصلا توجه نکردند و آنها را کاسب تحریم، بی سواد خطاب کردند که شایسته فضای رسانه ای کشور نیست.

عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی بر همین اساس به برخورد مسئولان با رسانه ملی هم اشاره کرد و افزود: چرا گاهی میگویند حقوقتان را کم می کنیم یا اخلال در دستمزد کارکنان صداوسیما ایجاد میکنند چون در کنار تعریف نباید دو نقد هم بشود.

وی در پاسخ به این سؤال که برای توجیه برخی آقایان چه کار باید کرد، افزود: صبر و تحمل در برابر ناملایمات اولین توصیه بنده است، عصبانی نشویم و دوز نقد را طوری تنظیم کنیم که به سمت کارآمدی برویم.

انبارلویی افزود: هروقت مسئولان خوب عمل کردند تبلیغ و ترویج کنیم و جایی که بد عمل کردند اینطور نباشد به جان هم بیفتیم و خوراک برای بی بی سی و نامحرمان تهیه کنیم که این بستگی به هنر مسئولان رسانه و خود خبرنگار دارد که ماده اولیه خام این اطلاعات را می خواهد مهیا کند.

وی افزود: در فضای آزادی که انقلاب برای بیان حقایق به وجود آورده برای تضمین استقلال، منافع ملی و منافع مردم استفاده کنیم.

این پیشکسوت رسانه خطاب به نسل امروزی ها خاطرنشان کرد: یاران خود را در فضای مجازی پیدا و همراهی کنیم باید به سرعت اخبار صحیح و درست را رصد و بدانیم جایگاه ما کجاست و خودی را نزنیم چراکه ما قرار است دشمن را بزنیم.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: