به‌روز شده در: ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۰۲۷۰
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۴
اخبار 24 ساعت گذشته:

اذعان تلخ یک اصلاح‌طلب در مورد حصر و اقتصاد

محمد کاظمی، نماینده مجلس و عضو فراکسیون امید در مصاحبه‌ای با روزنامه اعتماد در پاسخ به سؤالی در مورد انسجام فراکسیون امید برای پیگیری موضوع رفع حصر موسوی، کروبی و رهنورد گفت: «من به عنوان یک عضو کمیته رفع حصر می‌گویم تمام تلاش‌مان را در این زمینه انجام دادیم؛ از تلاش‌های علنی و غیرعلنی گرفته تا نطق، تذکر، ملاقات، مراجعات و... شاید اگر دولت هم به اندازه ما کار انجام می‌داد تا امروز می‌توانستیم نتیجه خوبی بگیریم. بنابراین، اگر بخواهیم به نقاط ضعف و قوت فراکسیون بپردازیم واقعا باید بگویم در پیگیری مسئله رفع حصر کوتاهی نکردیم. ما در مسائلی مانند موضوعات اقتصادی باید وارد عمل می‌شدیم و طی یک بیانیه رسمی اعلام نظر می‌کردیم تا مردم در جریان مواضع ما قرار بگیرند، اما این امر صورت نگرفت. بنابراین این موضوع را که گاهی می‌توانستیم تصمیم‌های بهتری بگیریم و مؤثرتر باشیم، می‌پذیرم، اما در مورد پیگیری‌های رفع حصر معتقدم فراکسیون همه تلاش خود را انجام داد و آن را نتیجه کم‌کاری فراکسیون نمی‌دانم».اذعان تلخی است که فراکسیون امید به فکر رفع حصر سیاسیون بوده، اما حداقل به همان نسبت و نه بیشتر، فکر اقتصاد مردم نبوده است. مردم در این سال‌های اخیر دغدغه‌های اقتصادی زیادی داشتند، از تورم بالا، از مشکل مسکن، از اجاره بهای سنگین مسکن، حقوق‌های معوقه، رکود در تولید و بازار، افزایش قیمت خودرو، افزایش قیمت لوازم خانگی، گرانی اقلام ضروری خانوار و... و اصلاح‌طلبان به فکر رفع حصر بودند!
انتشار جزئیاتی از جانشین ابوبکر بغداد

سایت «بغداد الیوم» اطلاعات و جزئیاتی را از «عبدالله قرداش»، افسر سابق اطلاعات صدام که بر اساس گزارشات روزنامه تایمز انگلیس ابوبکر بغدادی، سرکرده داعش او را به عنوان جانشین خود تعیین کرده است، منتشر کرد. صادق الحسینی، رئیس کمیته امنیتی در شورای دیالی گفت: این کمیته اطلاعات زیادی درباره قرداش و اینکه چگونه عضو داعش شده، در اختیار دارد. قرداش پست‌های زیادی در طول پنج سال گذشته در داعش بر عهده داشته است تا اینکه به یکی از مهم‌ترین معاونان نظامی ابوبکر بغدادی تبدیل شد. مأموریت اصلی این افسر اطلاعات سابق صدام ممانعت از دودستگی و ازهم‌فروپاشی داعش است. مأموریت دوم قرداش همچنین از بین بردن اختلافات میان این گروه به ویژه میان فرماندهان عرب و خارجی داعش است.

روایت خبرنگار آمریکایی از ماجرای هاله نور!

«مایک ایوانس» روزنامه‌نگار آمریکایی طرفدار رژیم صهیونیستی با نگارش مطلبی در روزنامه «جروزالم پست» اسرائیل، خاطره‌ای از مصاحبه خود با احمدی‌نژاد (در نیویورک) در دوران ریاست‌جمهوری او نقل کرده و نوشته است: «احمدی‌نژاد به من گفت: در جریان سخنرانی در سازمان ملل نوری به مدت ۲۸ دقیقه او را در حصار خود گرفته بود و هیچ یک از حاضران در سالن حتی پلک نمی‌زدند. او همچنین به من گفت: دلیل اینکه ایرانی‌ها ۶۲ سال عمر می‌کنند و صهیونیست‌ها ۸۲ سال به خاطر این است که اسرائیل موش‌هایی آلوده به سم را به مزارع ما می‌فرستد تا محصولات کشاورزی ایرانیان را مسموم کنند. من گفتم آیا شوخی می‌کنید؟ گفت: به هیچ وجه. اگر پروتکل‌های بزرگان صهیونیست را بخوانید خودتان می‌فهمید

سازوکار مالی ایران و عراق درگیر بوروکراسی اداری

سیدحمید حسینی دبیر اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق با اشاره به توافق انجام ‌گرفته میان بانک مرکزی دو کشور ایران و عراق و وزارت خارجه، در خصوص سازوکار مالی برای پرداخت پول حاصل از صادرات گاز و برق ایران به عراق اظهار کرد: در توافق انجام‌ گرفته مقرر شد تا پول حاصل از صادرات گاز و برق ایران به عراق در یک حساب بانکی در بانک TBI عراق متمرکز شده و با استفاده از این حساب، اقلام مورد نیاز کشور خریداری شود ولی متأسفانه در عمل و در اجرا، این سازوکار دچار مشکل شد و علاوه بر کارشکنی‌هایی که وجود داشته، درگیر بوروکراسی اداری شده است. حسینی در مورد میزان پولی که به‌ازای صادرات گاز و برق کشورمان در حساب TBI عراق قرار دارد گفت: پیش‌بینی می‌شود حدود 4 تا 5 میلیارد دلار پولی که بخشی از آن پول صادرات برق و گاز کشورمان به عراق است و بخشی دیگر، مبالغی از مطالبات قبلی ایران در عراق را شامل می‌شود در این حساب قرار بگیرد که این رقم حدوداً معادل هزینه ارزی یک‌سوم نیازهای کشور برای تأمین کالاهای اساسی است.

مذاکره و سازش هیچ مسئله‌ای را حل نمی‌کند

«سردار سلامی» در همایش اساتید بسیجی حوزه‌های علمیه با بیان اینکه آنچه که امروز به ما ثبات بخشیده دل‌های مستحکم است، گفت: ما امروز می‌دانیم امید بستن به دشمنان برای حل مسائل ما ساده‌اندیشی است و فقط باید به خدا تکیه کنیم، زیرا دشمن هرگز در مذاکره به خواسته‌های ما تن نمی‌دهد. فرمانده کل سپاه خاطرنشان کرد: وقتی از منطق مقاومت به مذاکره روی آورید نشانه ضعف است و وقتی دشمن ما را در موضع ضعف ببینید فشار‌ها را بیشتر می‌کند، پس نسخه مذاکره و سازش اصلأ راه ‌حل مشکلات ما نیست و هیچ مسئله‌ای از ما را حل نمی‌کند. وی افزود: وقتی ما ایستادگی می‌کنیم که بدانیم راه حل مسائل ما مقاومت است مقاومتی که به معنای ایستادن و پذیرش فشار نیست بلکه به معنای حرکت به سمت رونق تولید، محرومیت‌زدایی، تلاش شبانه‌روزی و بسیج تمام ظرفیت‌ها و منابع و... است.

کشاورزی در 50 هزار هکتار «میدان مین»

«محمدجواد صالحی‌نژاد» مدیرعامل «مؤسسه جهاد نصر» گفت: 295 هزار هکتار از اراضی طرح 550 هزار هکتاری برای طرح احیای دشت‌های خوزستان و ایلام طبق فرمان مقام معظم رهبری سال گذشته به مرحله بهره‌برداری رسید و این امر باعث شد با وجود خشکسالی‌ها و سیلی که در کشور داشتیم شاهد افزایش عملکرد در تولیدات کشاورزی باشیم. وی افزود: در فاز یک این طرح همچنین 50 هزار هکتار از اراضی که در جنگ تحمیلی در شهرهای دشت عباس، فکه، آبادان و اهواز که در دوران دفاع مقدس مین‌گذاری شده بود، پاک سازی صورت گرفت و به زیر کشت محصولات کشاورزی رفت. گفتنی است با اجرای فاز دو این طرح نیز 2/5 میلیون به تولیدات کشاورزی کشور اضافه می‌شود و برای 300 هزار نفر کارآفرینی و 16 هزار میلیارد تومان درآمدزایی انجام می‌شود.

اعطای کمک‌های «بلاعوض رانتی» به افراد خاص

کوچکی‌نژاد رئیس کمیته تحقیق و تفحص از ستاد هدفمندی یارانه‌ها گفت: طبق قانون هدفمندی یارانه‌ها قرار بر این است که ۳۰ درصد از درآمد حاصل از هدفمندی یارانه‌ها به بخش تولید و بهداشت اختصاص داده شود که بخشی از این موارد اختصاص داده شده که متأسفانه در این اختصاص‌ها رانت‌های وجود داشته است و هر فرد و گروهی توانسته کانالی را در «سازمان هدفمندی یارانه‌ها» و «سازمان برنامه» پیدا کند، توانسته کمک‌های بلاعوض کلانی به میزان ۱۰ و ۱۵ میلیارد تومان دریافت کند. در این کمک‌های بلاعوضی که انجام شده فساد‌هایی وجود دارد که باید قوه ‌قضائیه پیگیر این موضوعات حتماً باشد.

بختیاری ماجرای ۶۰ حساب قوه قضائیه را تایید کرد

مرتضی بختیاری رییس کنونی کمیته امداد و از مسئولین قضایی سابق در برنامه دستخط در شبکه ۵ درباره ماجرای ۶۳ حساب قوه قضائیه در دوران آملی لاریجانی صحبت کرده است. بختیاری درباره این حساب‌ها گفت: ٦٠ و خُرده‌ای حساب قوه قضائیه حالا به ۵ حساب و سه امضا محدود شده است.
بخشی از این سوال و جواب‌ها به شرح زیر است:
سوال مجری از بختیاری رییس کمیته امداد: یک سوالی از قوه قضائیه آقای رئیسی می‌خواستم بپرسم که در دوران قوه قضائیه آقای لاریجانی
۲۳ یا ۲۵ حساب بود که ظاهرا تجمیع شد.
بیشتر از این بود؛ حدود
۶۰ و خرده‌ای حساب بود. آیت‌الله رئیسی هم در صحبت‌هایشان بیان کردند. همه این‌ها کاهش پیدا کرد و در ۵ حساب خلاصه شد.
مجری:
۵ حساب با سه امضا؟
بله.
مجری: قبلاً چند امضا بود؟
فکر می‌کنم تک امضایی بود. دقیقش را نمی‌دانم، ولی فکر می‌کنم، تک امضایی بود.


حرکات زشت بازیگر زن در کنسرت سالار عقیلی
یک زن بازیگر سینما و تئاتر، در کنسرت یکی از خوانندگان دست به رفتاری سخیف زد. این بازیگر [فرزانه کابلی]که سالهاست به انزوا رانده شده، در حین برگزاری کنسرت سالار عقیلی به روی صحنه رفت و دست به انجام حرکاتی مغایر با فرهنگ ایرانی و اسلامی زد! نکته تاسف‌آور اینکه خواننده یاد شده، گویا از پیش از قصد زن بازیگر مطلع بوده است. او در حین اجرا نیز، مانع کار زشت زن بازیگر نشد. گفتنی است آقای خواننده سال‌ها پیش به انگلستان رفت و با دعوت شبکه صهیونیستی - بهایی من و تو، به دفتر این شبکه قدم گذاشت و با چند عنصر بهایی عکس یادگاری گرفت. این فرد پس از مراجعت به ایران با گذشت نهاد‌های فرهنگی و امنیتی روبرو شد، اما ظاهرا وی نه قدر هنر را می‌داند و نه قدردان خوبی است!


اکثر رتبه‌های برتر کنکور شرایط اقتصادی برتری داشتند


رضوان حکیم زاده، معاون وزارت آموزش و پرورش گفت: اکثر رتبه‌های برتر کنکور هم شرایط اقتصادی و اجتماعی برتری داشتند که بیانگر تفاوت در دسترسی به فرصت‌های برابر است. البته باید همه جوانب را درنظر گرفت و به پیشرفت‌های حاصل شده در زمینه عدالت آموزشی نیز توجه کرد. هرچند هنوز در بخش‌هایی نیازمند بهبود و ارتقا هستیم. یکی از دستاورد‌های خوب نظام آموزشی، پوشش تحصیلی
۹۸.۱۳ درصدی در دوره ابتدایی است.

پرونده تفحص از سرخابی‌ها به قوه قضائیه می‌رود

یوسف‌نژاد عضو هیئت تحقیق و تفحص از باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس گفت: گزارشی که تهیه و تدوین شده، چندین هزار صفحه اسناد، مدارک و پشتیبان دارد که به جلسه علنی ارجاع می‌شود؛ در جلسه علنی قرائت شده و نظر نمایندگان را اخذ می‌کنیم و پس از جمع بندی نهایی آن را به دستگاه قضا ارسال می‌کنیم. در گزارش مذکور نام کلیه افراد متخلف آورده شده است که شامل مدیران عامل، اعضای هیأت مدیره، مدیران مرتبط و ... می‌شود؛ در صورت تأیید تخلفات تمامی افراد از طریق قضایی مورد پیگرد قانونی قرار می‌گیرند.

دفاع نماینده مجلس از ۲ روزه شدن تعطیلات آخر هفته
یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: طرح تعطیلی پنجشنبه‌ها در کمیسیون اجتماعی مجلس رد نشده و تنها به این خاطر که طراحان آن در جلسه کمیسیون برای دفاع مبسوط غایب بوده اند وضعیت نهایی آن مشخص نشد. ناهید تاج الدین گفت: طرح تعطیلی روز‌های پنجشنبه مراکز اداری، آموزشی و قضایی در تمامی استان‌ها و شهرستان‌ها، مانند تهران در کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی رد نشده و تنها به این خاطر که طراحان آن در جلسه کمیسیون برای دفاع مبسوط غایب بوده اند وضعیت نهایی آن مشخص نشد. وی افزود: هفته پیش دو کمیسیون مجلس یعنی کمیسیون اجتماعی و کمیسیون آموزش و تحقیقات این طرح را بررسی کردند از یکی خبر رد این طرح و از دیگری خبر تصویب این طرح بیرون آمد، در حالیکه کمیسیون اجتماعی مجلس این طرح را رد نکرده بود و عملا وضعیت نهایی طرح مشخص نشد. تاج الدین گفت: دو روزه شدن تعطیلات آخر هفته می‌تواند کمی از توزیع نامناسب مکانی و زمانی سفر در ایران بکاهد و نهاد تفریح را ساماندهی کند، ضمن آنکه به رونق اقتصاد گردشگری کمک می‌کند و اگرچه گفته می‌شود برای کشور بار اقتصادی دارد، اما می‌تواند به افزایش سرانه کار مفید منجر شود، چون الان کشوری با ۱۱۷ روز تعطیلی در سال ۴۲ ساعت کار مفید هفتگی دارد، اما ایران با ۷۸ روز تعطیلی تنها ۱۱ ساعت کار مفید دارد.

اخبار روزانه:

* سیدجواد حسینی‌کیا عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: بیش از 90 درصد چادر مشکی موجود در کشور وارداتی است حال آنکه می‌توان با راه‌اندازی کارخانه‌‌هایی در داخل، علاوه بر تأمین چادر مشکی مورد نیاز، اشتغالزایی نیز ایجاد کرد. وی افزود: باید مشوق‌هایی برای سرمایه‌گذاران در نظر گرفت تا خطوط تولید چادر مشکی در کشور فعال شود، به نظر می‌رسد دولت نسبت به این ظرفیت بی‌تفاوت بوده و اقدام کارآمدی برای رونق تولید چادر مشکی در داخل انجام نمی‌دهد.

* رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با بسیج اصناف گفت: با توجه به ظرفیت بسیار بالای بسیج و تجربه مؤثر حضور بسیج در عرصه‌های مختلف، ما در مکاتبه با بسیج اصناف، درخواست کردیم که بسیج اصناف در موضوع نظارت بر بازار ورود کرده و از توان خود برای نظارت استفاده کند که خوشبختانه آنها نیز بدون منت اعلام آمادگی کردند و از این ظرفیت برای کنترل هرچه بیشتر بازار استفاده خواهیم کرد.

* خبرگزاری سانای سوریه اعلام کرد که پدافند هوایی این کشور با چندین هدف متخاصم در حریم هوایی دمشق مقابله و اکثر آنها را سرنگون کرد. منابع خبری از شنیده شدن صدای انفجار در دمشق خبر داده و برخی خبرنگاران نیز هدف قرار گرفته شدن فرودگاه المزه دمشق را تأیید کردند. خبرنگار سانا اعلام کرد که پدافند هوایی سوریه تمامی موشک‌ها را پیش از آنکه به اهداف خود برسند سرنگون کرده است.

* فاطمه صالحی فرزند سرلشکر صالحی فرمانده سابق کل ارتش خبر بازداشت خود را تکذیب کرد و گفت: اینگونه شایعات با مقاصد سیاسی مطرح می‌شود. وی با بیان اینکه، قصدی برای کاندیداتوری در انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی ندارد، افزود: با نزدیک شدن به ایام انتخابات، برخی برای گمراه کردن افکار عمومی به چنین شایعاتی متوسل می‌شوند.

* ولی‌محمد احمدزی فرمانده نیرو‌های ارتش در شمال افغانستان اعلام کرد نیرو‌های گروه تروریستی داعش در ولایت‌های شمالی این کشور در حال سازماندهی و ایجاد تشکیلات هستند. این اظهارات در حالی مطرح شده است که چندی قبل مقامات دولتی افغان، داعش را تهدید بالقوه برای امنیت افغانستان اعلام کردند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: