به‌روز شده در: ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۰۲۶۹
تاریخ انتشار: ۰۲ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۷
اخبار 24 ساعت گذشته:


دردسری بزرگ برای رژیم صهیونیستی

پایگاه خبری «آویا پروم» که اخبار صنایع دفاعی و تسلیحاتی را منتشر می‌کند، با انعکاس خبر ساخت سامانه پدافند موشکی باور ۳۷۳ در ایران، توان و قدرت آن را تشریح کرد و نوشت: این سامانه می‌تواند اهداف متخاصم هوایی را در ارتفاع بالا مورد حمله قرار دهد و برد مؤثر این سامانه به ۳۰۰ کیلومتر می‌رسد. این رسانه روسی اضافه کرد: «این سامانه در آینده دردسری بزرگ برای اسرائیل خواهد بود؛ چرا که ایران رسماً کار طراحی و تولید آن را به پایان رسانده است و گمان می‌رود سوریه از مشتریان آن است، در این صورت این کشور به آسانی مانع حملات هواپیماهای جنگی اسرائیل در خاک خود می‌شود

پیشنهاد تأمل‌برانگیز برای مذاکره با آمریکا!

«الیاس حضرتی» عضو فراکسیون امید مجلس به تازگی در گفت‌وگویی پیشنهاد داده است یک تیم 100 نفره برای مذاکره با آمریکا و اروپایی‌‌ها تشکیل شود! وی گفته است، این گروه در سفر به آمریکا و اروپا با نمایندگان، شخصیت‌های برجسته، روزنامه‌نگاران، احزاب، شخصیت‌های روشنفکر، صاحبان صنایع و کارخانجات آمریکا، گفت‌وگوهایی داشته باشند. شورای عالی امنیت ملی به وی تذکر داده است این پیشنهاد خلاف مصوبه این شورا مبنی بر منع مذاکره با آمریکاست. حضرتی نسبت به این تذکر واکنش نشان داده و آن را مغایر با آزادی بیان دانسته است!

تلافی چین علیه اقدامات غلط آمریکا

«ژائو فنگ» سخنگوی وزارت بازرگانی چین اعلام کرد، در صورتی که واشنگتن اقدامات غلط خود را تصحیح نکند،‌ پکن آماده تلافی است. وی افزود: چین از اول سپتامبر و 15 دسامبر به ترتیب تعرفه‌های 5 درصدی و 10 درصدی بر 75 میلیارد دلار از کالاهای آمریکایی اعمال خواهد کرد. لیست کالاهایی که چین قصد دارد بر روی آنها تعرفه اعمال کند، شامل محصولات کشاورزی، نفت خام، هواپیماهای کوچک و خودرو می‌شود. در مقابل رئیس‌جمهور آمریکا از کسری تجاری این کشور در روابط با چین و اتحادیه اروپا گلایه دارد و مدعی است، پکن از طریق دستکاری ارزش پول و سرقت اطلاعات شرکت‌های آمریکایی، میزان صادرات خود به آمریکا را افزایش می‌دهد. وی از شرکت‌های آمریکایی در چین خواسته است تا به خاک خود برگردند. گفتنی است، در سند راهبرد امنیت ملی آمریکا که در سال ۲۰۱۷ تدوین شد، برای اولین بار چین در کنار روسیه به منزله یک رقیب راهبردی برای ایالات متحده توصیف شده است.

فرافکنی به جای پاسخگویی در هفته دولت!

روزنامه اصلاح‌طلب «اعتماد» همزمان با آغاز هفته دولت، در یادداشتی با عنوان «روحانی و سابقه کارشکنی‌ها» به قلم «نجف‌قلی حبیبی» نوشت: «در دولت اول آقای روحانی تمهیدات و رویکردهای خوبی در زمینه کنترل نقدینگی و تورم به عمل آمد و کارها داشت پیش می‌رفت. متأسفانه تحت فشار همین کسانی که امروز می‌گویند دولت آقای روحانی از بیشترین اختیارات برخوردار است، فضا تغییر کرد و از آن کنترل خارج شد. کسانی که دنبال سوداندوزی برای خود بودند، از باز شدن فضا بیشترین سوءاستفاده را کردند و دیدیم که چه بلایی بر سر دلار، سکه و مسکن آوردند. بر اثر این سوءاستفاده‌هاست که امروز بسیاری از مردم برای تأمین مسکن اجاره‌ای هم دچار مشکل هستند.» پس از شش سال از عمر دولت اعتدال، فرافکنی درباره ناکارآمدی دولت و مقصر دانستن منتقدان و نیروهای خارج از آن به نظر ساده‌ترین راهی است که حامیان آن پیدا کرده‌اند!

برای دفاع از خود به کسی وابسته نمی‌شویم

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به سرنگونی پهپاد آمریکایی که وارد حریم هوایی ایران شده بود، تصریح کرد: پهپاد پیشرفته آمریکایی را با سلاح ایرانی زدیم؛ برای اینکه بدانند ما برای دفاع از خود به کسی وابسته نمی‌شویم. «محمدجواد ظریف» همچنین تأکید کرد: کشورهایی در منطقه داریم که چندین برابر ما برای تسلیحات هزینه می‌کنند، چندین برابر ما برای خرید سلاح‌های پیشرفته سرمایه‌گذاری می‌کنند، اما همه آنها می‌دانند که این سلاح‌ها در روز مبادا به هیچ کارشان نمی‌آید؛ خود غربی‌ها هم این را می‌دانند. وی افزود: وقتی غربی‌ها با ما در مورد سلاح‌های ایران صحبت می‌کنند، به آنها می‌گوییم که چرا درباره سلاح‌های دیگر کشورها در منطقه صحبت نمی‌کنید. آنها می‌گویند به خاطر اینکه آنها حتی نمی‌توانند از این سلاح‌هایی که خریداری کرده‌اند استفاده کنند، ولی شما دارید سلاح‌های مورد نیازتان را خودتان می‌سازید.

جزئیات بسته پیشنهادی فرانسه به ایران

روزنامه «ایران» در گزارشی با عنوان «بسته پیشنهادی فرانسه» نوشت: «بعد از ناکام ماندن طرح «فریز در برابر فریز» که در خلال گفت‌وگوهای اخیر مقامات ایرانی و فرانسوی مطرح شد، این‌بار پاریس گزینه دیگری (مذاکره با ایران) را روی میز گذاشته است؛ ایده کمک مالی فرانسه به تهران مشروط به فراهم شدن مقدمات گفت‌وگو پیرامون سه موضوع چالش‌برانگیز که به روایت روزنامه «دولت» عبارت است از: «بند غروب» برجام که محدوده زمانی 10 ساله توافق هسته‌ای را مشخص کرده است، فعالیت‌های موشکی کشورمان و مسائل منطقه غرب آسیا. پاریس همچنین خواستار آن شده که تهران در صورت پذیرفتن این پیشنهاد در زمینه اجرای برجام خویشتن‌داری کرده و شرایط تعهدات برجامی‌اش را به نقطه آغاز بازگرداند.

‌اختلاف حزبی یا بحث شخصی بین کرباسچی و عارف؟

جواد امام، دبیرکل حزب اصلاح طلب مجمع ایثارگران بحث‌هایی را که این هفته‌ها موجب اختلاف در جبهه اصلاح طلبی شده و از انتقاد به عملکرد شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان شروع شد، بحث‌های شخصی دانست. او گفت: «اگر بحث بر سر تقویت جبهه اصلاحات بود، مطالب باید به گونه دیگری مطرح می‌شد، البته هنوز هم حرف واحدی از حزب کارگزاران شنیده نمی‌شود و من معتقدم که بحث شخصی میان کرباسچی و عارف است و ارتباطی با شورای عالی ندارد.» جواد امام در عین حال، وارد بودن نقد به عملکرد شورای عالی را تأیید کرد و گفت: «همه اصلاح‌طلبان باید برای رفع این انتقادات اقدام کنند. انتقادات به شورای عالی به خروجی لیست این شورا بازمی‌گردد، زیرا افرادی که معرفی شدند، نتوانستند پاسخگوی مسئولیت خود و انتظارات جامعه باشند، اما نقد با تخریب تفاوت داردبه نظر می‌رسد بسیاری از اصلاح طلبان نقد درون گروهی را برنمی‌تابند. چه آنکه موضوع بحث‌های اخیر چندان محصور بین کرباسچی و عارف نیست و افراد دیگر هم انتقاداتی دارند. مثلاً در آخرین نمونه اسماعیل دوستی، عضو سابق شورای شهر تهران و فعال سیاسی اصلاح‌طلب می‌گوید که: «متأسفانه اعضای شورای عالی انتقادات را نمی‌پذیرند و به همین دلیل احتمال اینکه برخی شخصیت‌های برجسته اصلاح طلب‌ساز جدایی بزنند وجود دارد... نه تنها منتجب نیا بلکه بسیاری از اصلاح طلبان دیگر به شورای عالی نقد دارند و احتمالاً به صورت ائتلاف با شورای عالی وارد انتخابات نمی‌شوند
نوع جدید اعتراض به کمبود پارکینگ در تهران

زهرا نژاد بهرام، عضو کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران در رابطه با این سبک اعتراضات مردمی به خبرنگار اجتماعی برنا گفت: مردم می‌توانند ماشین هایشان را به خیابان نیاورند. من جزو کسانی هستم که مخالف حضور زیاد ماشین‌ها در سطح شهر هستم. وی افزود: شهر نباید به پارکینگ اختصاص پیدا کند. تلاش می‌کنیم ساماندهی کنیم، ولی شهر پارکینگ نیست و مردم می‌توانند کمتر از خودرو استفاده کنند. نژاد بهرام با بیان اینکه افراد زودتر از خانه خارج شوند تا جای پارک پیدا کنند ادامه داد: چون افراد توانایی پیدا کردن جا پارک را ندارند نباید خودروهایشان را وسط شهر رها کنند و بروند. این اتفاق یک اختلال مدنی است و با قانون مغایرت دارد و تعرض به حقوق دیگران است. آیا شهروندِ مسئول به حقوق دیگری تعرض می‌کند؟ معمولا این گونه نیست. این افراد مطمئنا جزو شهروندان مسئول نیستند. حق نداریم حق دیگران را تضییع کنیم و خیابان را به نشانه اعتراض بند بیاورم.

شوخی کاربران فضای مجازی با پزشکانی که بلد نیستند از پوز استفاده کنند

رئیس سازمان نظام پزشکی در نامه‌ای به رئیس سازمان امور مالیاتی، خواستار به تعویق افتادن مهلت ثبت نام کارتخوان پزشکان به دلیل ندیدن آموزش‌های لازم شد که این امر واکنش بسیاری از کاربران فضای مجازی را به دنبال داشت. ️یکی از فعالان فضای مجازی در این باره نوشت: بهتر بود می‌گفتند از کارت خوان یک اشعه و امواجی ساطع می‌شود که برای بیماران ضرر دارد! حتی حاضر نیستند برای پروژه‌های روابط عمومی شان یک کم خرج کنند! ️دیگری اینطور واکنش نشان داد: کاش رئیس سازمان مالیاتی هم جواب دهد که هر پزشکی به نزدیک‌ترین بقالی محل خود مراجعه کند و نحوه استفاده از کارتخوان و پرداخت مالیات را از او بیاموزد.

یک گزارشگر تلویزیونی دیگر مهاجرت کرد؟

با مهاجرت مزدک میرزایی به شبکه ماهواره‌ای ایران اینترنشنال و حذف تدریجی عادل فردوسی‌پور از شبکه سوم، موج جدایی گزارشگران فوتبال از تلویزیون فروکش نکرده است. به‌ نظر می‌رسد یکی دیگر از گزارشگران صداوسیما جذب شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان در خارج از ایران شده است. سه‌شنبه‌شب در یک تلویزیون آن‌ور آبی صدایی آشنا روی یک مستند نظر مخاطبان ایرانی این کانال را به ‌خود جلب کرد. صدا، تعدیل‌شده همان صدایی بود که عادت داشتیم روی گزارش‌های فوتبال از این گزارشگر بشنویم. او برای نریشن این مستند دیگر نیازی به هیجان دادن با گزارش خود نداشت و از روی متنی آماده‌شده می‌خواند. همه نشانه‌ها حکایت از آن دارد که گزارشگر مورد اشاره به خارج مهاجرت کرده است. چند وقت پیش و قبل از شنیدن صدایش از کانال مورد نظر شایعه شده بود که همسر و فرزندش از ایران خارج شده‌اند. دیروز تماس‌هایش را جواب نمی‌داد و بعد از چندبار زنگ خوردن، تماس روی پیغام‌گیر می‌رفت و عجیب اینجا بود که صدای ضبط شده پیغام‌گیر او به زبان عربی بود. این را هم در نظر بگیرید که دفتر این کانال ماهواره‌ای در یکی از کشور‌های همسایه جنوبی ایران در حاشیه خلیج‌فارس است

اسرائیل آماده حمله به حوثی‌های یمن می‌شود

الجریده کویت نوشت: اسرائیل خود را برای حمله به حوثی‌ها و حزب الله یمن آماده می‌کند تا آن‌ها را از گرفتن سلاح از ایران دور کند. به نوشته این رسانه، اسرائیل با حملات اخیری که به متحدین ایران در عراق کرده، قصد حملات مشابه در یمن را داشته و در اولین حمله قصد اصابت مواضع یمنی‌های متحد ایران نزدیک باب المندب را دارد. موساد به شدت در تلاش است تا راه ارسال پهپاد و موشک به یمن را بگیرد. هفته گذشته عراق، پس از حملات هوایی اسرائیل، تمام پرواز‌های غیرقانونی روی آسمان خود را از جمله هواپیما‌های آمریکایی بست. عراق می‌گوید ممکن است این حملات بدون تأییدیه آمریکا صورت گرفته باشد، اما ابومهدی المهندس رهبر PMU حشد الشعبی اعلام کرد، مسئول کامل حملات آمریکاست.

برایان هوک: از ایران بپرسید که آیا جنگ می‌شود یا نه!

برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در پاسخ به این که آیا تنش‌های اخیر میان آمریکا و ایران به درگیری نظامی منجر خواهد شد یا نه، گفت:️ این تنها در صورتی خواهد بود که ایران تصمیم بگیرد اختلافاتش با ما را از طریق نظامی حل کند. ما به وضوح بیان کرده‌ایم که می‌خواهیم آن‌ها از طریق دیپلماسی با دیپلماسی ما مواجه شوند، اما متأسفانه ایران از طریق نظامی با دیپلماسی ما مواجه شده است. ️این که آیا خطر درگیری در منطقه وجود دارد یا نه را باید از حکومت ایران پرسید. آن‌ها چند نفت‌کش و خطوت نفتی را منفجر و به پهپاد آمریکایی که در حریم هوایی بین‌المللی بود حمله کردند؛ بنابراین ایران از رویکرد ترور و خشونتش استفاده می‌کند، چرا که نمی‌خواهد «نه» بشنود.

پاسخ فرزند شهید تندگویان به ادعای دختر صدام

فرزند شهید تندگویان، دومین وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران که اوایل جنگ به دست نیرو‌های ارتش بعث عراق اسیر شد، با انتشار پستی در حساب کاربری اش، نسبت به ادعای دختر صدام حسین درخصوص شهادت پدرش واکنش نشان داد. محمدمهدی تندگویان با تأکید بر این‌که پدرش زیر شکنجه‌های دوران اسارت در عراق به شهادت رسیده است، ادعای تازه رغد صدام را رد کرد. دختر صدام حسین، به‌ تازگی دست‌نوشته‌ای از دیکتاتور عراق را منتشر کرده و مدعی شده است صدام دستور داده بوده با شهید تندگویان مناسب و درست رفتار کرده و از بازجویی‌های اضافی و شکنجه او خودداری شود. در واکنش به این ادعا، محمدمهدی تندگویان، فرزند این شهید، پستی را در حساب کاربری خود در توییتر به اشتراک گذاشت و نوشت: «شهید محمدجواد تندگویان پس از جنگ و آزادی اسرا در عراق به شهادت رسید. البته هیچ زمان تاریخ دقیق شهادت ایشان مشخص نشد، ولی در آذر ماه ۱۳۷۰ یعنی ۸ سال بعد از این نامه اگر واقعی باشد؛ پیکر ایشان تحویل داده شد و همان موقع شایعه بود توسط تیم بازجویی منافقین در عراق تحت شکنجه به شهادت رسیده است

ربیعی: حضور بانک مرکزی در بازار ارز با دستور روحانی بود

سخنگوی دولت در خصوص مباحثی که در فضای رسانه‌ای کشور در مورد سیاست‌ها و فعالیت‌های دولت در خصوص آرامش بخشی به بازار سرمایه و مقابله با التهابات ارزی مطرح شده است، به نامه دبیر شورای عالی امنیت ملی در نوزدهم مهرماه سال ۹۶ به رئیس جمهوری در تشریح وضعیت بازار ارز اشاره کرد که در آن پیشنهاد شده بود سیاست‌های مقابله‌ای در دستور کار قرار گیرد. ربیعی گفت به دنبال این نامه آقای روحانی به معاون اول و رئیس کل وقت بانک مرکزی دستور داد تا بر اساس مفاد نامه برای کنترل بازار ارز اقدام کنند.

توییت کدخدایی درباره اختلاف فقهای عضو شورای نگهبان

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در صفحه شخصی خود درتوییتر درباره ماجرای چند روز اخیر بین دو فقیه شورای نگهبان نوشت: در قضایای چند روز اخیر ـ که متأسفانه برخی آتش بیار معرکه شده بودند ـ دیگرانی نیز با چشمان بسته چاره کار را در انتشار مذاکرات شورا دیدند؛ غافل از اینکه این مذاکرات چند سالی است هم به صورت کاغذی و هم در پایگاه پژوهشکده منتشر می‌گردد. اگر برخی نمی‌بینند شاید عینک دیگری لازم است

کدام بازیگران درآمد میلیاردی دارند و چرا؟

خیلی جالب است بدانید بسیاری از بازیگران سینما برای رسیدن به دستمزد‌هایی بالاتر، دست به برخی بازاریابی‌ها نیز می‌زنند. رقمی که بازیگر طبق برگه قرارداد می‌گیرد با رقمی که به ‌حساب وی واریز می‌شود، تفاوت بسیاری دارد. به‌ عنوان مثال بازیگری ۵۰۰ میلیون دستمزد واقعی می‌گیرد، اما از تهیه‌کننده‌اش می‌خواهد که رقم دستمزد وی در قرارداد را ۷۰۰ میلیون تومان تنظیم کند. این اتفاق سبب می‌شود تا بازیگر برای فیلم بعدی خود، به رقم ۷۰۰ میلیونی قرارداد قبلی‌اش توجه داشته باشد و از تهیه‌کننده فیلم جدیدش بخواهد که مثلا ۲۰ درصد بیشتر از فیلم قبلی به او پرداخت کند که می‌شود ۸۵۰ میلیون.

نتایج کنکور امسال فاجعه است

تحلیل نتایج به دست آمده از برگزاری کنکور سال جاری دانشگاه‌های کشور، نشان می‌دهد در گروه‌های علوم انسانی و ریاضی کلیه شرکت‌کنندگان در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی پذیرفته خواهند شد ضمن اینکه ظرفیت خالی هم وجود خواهد داشت. اما در گروه علوم تجربی که بیش از ۶۳ درصد داوطلبان را شامل شده است فقط ۲۴/۲۷ درصد شرکت‌کنندگان پذیرفته خواهند شد و ۷۶/۷۲ درصد آنان رد و خداحافظی خواهند کرد. در عرصه گرایش به سمت رشته‌های علوم تجربی، کشور با یک فاجعه مواجهه است و ظرفیت بسیاری از رشته‌های علوم پایه خالی مانده است

اخبار روزانه:

* اوپک در ماه جولای سال 2019 تنها 30 درصد نفت مورد نیاز بازار را تأمین کرد؛ در حالی که طی یک دهه گذشته سهم اوپک از بازار بالای 34 درصد بوده و در سال 2012 به 35 درصد رسیده بود. با وجود آنکه اوپک عرضه نفت خود به بازار جهانی را کاهش داده، شاهد آن هستیم که قیمت نفت از 75 دلار در هر بشکه در ماه آوریل به زیر 60 دلار رسیده است که دلایل آن کاهش رشد اقتصاد جهانی و نگرانی‌ها نسبت به عواقب جنگ تجاری چین و آمریکا و خروج انگلیس از اتحادیه اروپاست.

* بر اساس آخرین آمار از وضعیت فعالیت بنگاه‌های مشکل‌دار، ۱۳۰ هزار و ۴۰۰ کارگر در کل کشور حقوق معوق دارند که این کارگران در ۱۱۹۳ بنگاه کشور مشغول به کار هستند. بررسی آمار به تفکیک هر استان نیز نشان می‌دهد، که بنگاه‌های اقتصادی استان تهران با حقوق معوق ۱۷ هزار و ۲۷۱ کارگر در صدر قرار دارند.

* «امانوئل مکرون» رئیس‌جمهور فرانسه در گفت‌وگو با شبکه صهیونیستی «کان» اعلام کرد: فرانسه دیگر امیدی به معامله قرن دونالد ترامپ ندارد. نمی‌توان توافقی را به طرف‌هایی تحمیل کرد که خواهان مذاکره نیستند. مکرون افزود: هم‌اکنون به دنبال راه‌حل‌های دیگری برای حل این مسئله هستیم.

* «محمدرضا عارف» با انتقاد به استفاده نکردن از جوانان در دولت گفت: «به نظرم ناکارآمدی‌ها، سیاست‌گذاری‌های غلط و فساد، بسیار بیشتر از تحریم‌ها بر اقتصاد کشور و زندگی مردم اثر سوء داشته است. ناکارآمدی و فساد زمینه اثرگذاری تحریم‌ها در نظام مدیریت اقتصادی کشور را فراهم کرد

* «عمر ایوب خان» وزیر نفت و نیروی پاکستان در دیدار با «مهدی هنردوست» سفیر ایران در اسلام‌آباد گفت: پاکستان به دنبال افزایش همکاری‌ها در حوزه انرژی با ایران است؛ چرا که ظرفیت زیادی برای همکاری بین دو کشور در حوزه انرژی وجود دارد و این مسیر می‌تواند به نفع هر دو کشور باشد.

* «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه در نشست شورای امنیت این کشور به وزارت دفاع، وزارت امور خارجه و دیگر ارگان‌های مرتبط دستور داد سطح تهدیدات ناشی از آزمایش موشک جدید کروز در آمریکا ارزیابی شده و اقدامات کاملی برای پاسخ‌گویی متقارن به آن انجام شود.

* مرکز آمار ایران گزارش نرخ تورم مرداد ماه سال جاری را منتشر کرد. این گزارش نشان می‌دهد، نرخ تورم ۱۲ ماهه به 42/2 درصد افزایش یافته و نرخ تورم نقطه به نقطه نیز با کاهشی 6/4 درصدی به 41/6 درصد رسیده است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: