به‌روز شده در: ۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۳
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۰۲۳۰
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۶
مجتبی امانی:
از صدر اسلام تاکنون و بر اساس آموزه های دینی هیچ ارزشی برای برده داری و نابرابری های اجتماعی قائل نشده است، اما غربی ها از همان ابتدا تلاش کردند تا از اعلامیه جهانی حقوق بشر برای تسلط بر سایر جوامع به ویژه مسلمانان استفاده کنند.
مجتبی امانی سرپرست سابق دفتر حافظ منافع ایران در مصر گفت: حقوق بشر بر اساس یک فهم غربی شکل گرفته است که برای حل معضلات آن جوامع مانند تبعیض نژادی، برده داری، نابرابری میان رنگین پوستان و سفید پوستان ایجاد شده در حالی که از زمان حضور اسلام تاکنون چنین تفکراتی بر اساس آیات و روایات در جامعه اسلامی معنایی ندارد.

وی افزود: از صدر اسلام تاکنون و بر اساس آموزه های دینی هیچ ارزشی برای برده داری و نابرابری های اجتماعی قائل نشده است، اما غربی ها از همان ابتدا تلاش کردند تا از اعلامیه جهانی حقوق بشر برای تسلط بر سایر جوامع به ویژه مسلمانان استفاده کنند.

وی با بیان اقدامات غیر حقوق بشری برخی سران کشورهای عربی گفت: زمانی که در مصر مشغول ماموریت بودم، حوادث انقلاب الجزایر را رصد می کردم، وقتی مردم آن کشور با آرای مستقیم و بر اساس دمکراسی تصمیم گرفتند که بر اساس آموزهای الهی و اسلامی برای خود حکومت تعیین کنند، فرانسوا میتران رییس جمهور وقت فرانسه ضمن مخالفت شدید گفت "ما اجازه نمی دهیم به وسیله دمکراسی، دمکراسی را از بین ببرید."

امانی با تاکید بر اینکه فرهنگ اسلام با فرهنگ سکولار دربحث مسایل حقوق بشری با هم اختلاف نظرهایی دارند، گفت: غربی ها به مسایل حقوق بشری و کرامت انسانی بر اساس تفکر اومانیسیم و لیبرالیسم توجه می کنند و فشار زیادی بر سایر کشورها به ویژه ممالک اسلامی می آورند تا با نگاه غربی به مسایل حقوق بشری همسو شوند.

وی همچنین به حوادث مسایل انقلاب مردم مصر هم اشاره کرد و گفت : به رغم حمایت لفظی اوباما رییس سابق آمریکا از انقلاب مردم مصر، وزیر دفاع و مقام های امنیتی این کشور با تمام توان از نظامیان این کشور حمایت کردند تا در نهایت بار دیگر بر قدرت رسیدند.

امانی اضافه کرد: امروز هم ترامپ در مخالفت آشکار با کشورهای اروپایی از دولت های عضو این اتحادیه می خواهد 5 هزار عضو داعش مستقر در عراق و سوریه را که تابعیت آن کشورها را دارند، بپذیرید و رسما سران اتحادیه را تهدید می کند که اگر موافقت نکنند از مبادی غیر رسمی این گروه داعشتی را به اروپا باز خواهد گرداند.

وی بی توجهی اروپایی ها به سرنوشت شیخ زکزاکی رهبر شیعیان نیجریه را یکی دیگر از استانداردهای دوگانه غربی در مسایل حقوق بشری دانست و گفت مهمترین دلیل برای ناتوانی اعلامیه حقوق بشر، وضعیت کنونی حقوق بشر در نقاط مختلف جهان است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: