logo
کد خبر: ۳۰۲۰۴
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۸
اخبار 24 ساعت گذشته:

انتقاد رئیس دستگاه قضا از عملکرد وزیر ارتباطات

حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی در نشست اخیر شورای عالی فضای مجازی بار دیگر نسبت به عملکرد محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات انتقاد کرده است. وی خطاب به جهرمی گفته است شما درباره وعده‌هایی که نسبت به برخورد با تلگرام داده‌اید، هیچ کاری نکرده‌اید! رئیس قوه قضائیه گفته است شما در جایی گفته‌اید که «اینها می‌خواهند به دست من تلگرام توقیف شود که این امر محالی است.» جهرمی در واکنش به اظهارات آقای رئیسی مدعی شده است، اگر ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) برای انتقال و معرفی شبکه‌های اجتماعی جدید فعال شود، ما نیز به آنها کمک می‌کنیم. ادعاهایی هم که درباره من نقل شده، صحت ندارد. گفتنی است، در این نشست به جهرمی گفته شده است شما مسئول فضای ارتباطات و مخابرات کشور هستید و باید در این زمینه اقدام کنید.

توقف 1/8 میلیارد دلار پروژه‌ ایرانی در عراق

«فرزین مهدیار» عضو هیئت‌مدیره انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی با اشاره به اینکه چند ماه است ضمانت‌نامه‌ بانک‌های ایرانی از سوی عراقی‌ها پذیرفته نمی‌شود، همین موضوع اجرای پروژه‌ها را در این کشور با مشکل روبه‌رو کرده است، گفت: در حال حاضر، 1/8 میلیارد دلار از پروژه‌های ایرانی در عراق متوقف شده است. وی تصریح کرد: 56 پروژه از سوی 34 شرکت ایرانی در عراق در حال اجرا بود که بسیاری از آنها متوقف شده‌اند، تعدادی در حال مذاکره هستند و تعدادی نیز شروع به کار کرده‌اند. مهدیار در ادامه گفت: شرکت‌های ایرانی فعال در عراق در سال 1394 از تسهیلات ۲۰۰ میلیون دلاری برخوردار شدند و توانستند بدهی‌های‌شان را پرداخت کنند و از شرایط بحرانی خارج شوند؛ اما جنگ داخلی در عراق و تحریم‌های آمریکا سبب شد این مبلغ با احتساب سود به 600 میلیون دلار برسد و در واقع حالا این شرکت‌ها بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون دلار خسارت دیده‌اند و پیمانکاران بدهکارتر هستند.

ما شایسته پیروزی در هر جنگی هستیم

فرمانده کل سپاه در بازدید از سد ازگله و طرح ساماندهی و توسعه منابع آب و خاک کشور در استان کرمانشاه تأکید کرد: پروژه توسعه منابع آب و خاک غرب کشور و ده‌ها پروژه راهبردی دیگر در میهن اسلامی، عملیات‌های بیت‌المقدس و فتح‌المبین ما در دفاع مقدس اقتصادی برابر تحریم و جنگ اقتصادی دشمن است. سرلشکر سلامی با بیان اینکه احساس در جنگ بودن به ما برای حرکت‌های بزرگ و سرنوشت‌ساز انرژی می‌دهد، خاطرنشان کرد: ما نگران جنگ نظامی نیستیم؛ چون اقتدار و آمادگی داریم و دشمن هم ناتوان از اراده تهاجم و جنگ نظامی است؛ لذا اتفاقاتی مانند این طرح بزرگ که آثار آن در صحنه زندگی مردم و آینده جوانان عزیز و با غیرت ایرانی پدیدار می‌شود، بایستی واقعه جاری و غالب امروز کشور قرار گیرد. ما از شایستگی پیروزی در هر جنگی، از جمله جنگ اقتصادی برخوردار هستیم و جنگ‌های تحمیلی در واقع نباید دستاوردی جز برد برای ما داشته باشد.

امحا و چاپ مجدد ۷۰۰ میلیون قطعه اسکناس در سال

رئیس کل بانک مرکزی با تشریح دلیل دولت برای تصویب حذف ۴ صفر از پول ملی، گفت: حذف ۴ صفر از پول ملی پاسخ به عرف است و بانک مرکزی درصدد است با تحقق این امر آنچه میان مردم رایج است را عملیاتی کند. همتی بیان کرد: در حال حاضر، ریال در زندگی روزمره مردم استفاده چندانی نمی‌شود و مردم همواره از واحد تومان در مبادلات خود استفاده می‌کنند، به همین دلیل دولت تصمیم گرفت واحد پول ملی به تومان تغییر یابد تا پاسخی به آنچه در جامعه در جریان است، داده شود. وی افزود: حذف ۴ صفر از پول ملی در حال حاضر تنها در دولت تصویب شده است و به تصویب مجلس نیاز دارد، اگر نمایندگان به این تقاضای عمومی و بانک مرکزی پاسخ دهند ما آن را اجرایی می‌کنیم، در غیر این صورت روال موجود ادامه داده می‌شود.

فرافکنی از نوع اصلاح‌طلبان

«حسین مرعشی» از دستگیرشدگان فتنه ۸۸ به تازگی در بخشی از یک مصاحبه که پایگاه «اعتمادآنلاین» آن را منتشر کرد، گفته است: «ما باید با صدای بلند اعلام کنیم محور مدیریت کشور در عرصه داخلی و خارجی رهبری نظام است و دولت، مجلس و قوه قضائیه حتماً باید در هماهنگی با رهبری کارها را پیش ببرندبه نظر می‌رسد این گونه اظهارات تلاشی است در راستای این راهبرد اصلاح‌طلبان که تمام کم و کاستی‌های عملکردی جریان خود را در دولت، مجلس و شورای شهر به رهبری نسبت دهند، خود از قبول مسئولیت شانه خالی کرده و مردم را در مقابل رهبری قرار دهند!

جزئیات دستگیری هادی رضوی
قاضی مسعودی مقام از جزئیات دستگیری هادی رضوی و آخرین وضعیت برخی از پرونده‌های مطرح در شعبه سوم رسیدگی به مفاسد اقتصادی خبر داد. قاضی مسعودی مقام پس از اتمام نخستین جلسه دادگاه
۲۴ متهم پتروشیمی در جمع خبرنگاران در رابطه با زمان و نحوه بازداشت هادی رضوی احدی از متهمان بانک سرمایه که به بیست سال حبس محکوم شده است، اظهار کرد: بعد از صدور حکم پرونده به دادسرای جرایم اقتصادی ارجاع و صبح دیروز جلب آقای رضوی صادر شد و طبق اطلاعات واصله دیشب توسط ضابطین دادگستری، اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی حدود ساعت ۸ و نیم یا ۹ شب به بعد دستگیر و روانه زندان شد. وی در پاسخ به سؤالی در رابطه با اختلاف زمان میان صدور رای و ابلاغ آن گفت: متأسفانه آرای شعب ما حدود ۲۰۰ یا ۳۰۰ صفحه است و قطعا ما پرونده‌های متعدد داریم. من تصدی شعبه ۶۸ دادگاه تجدید نظر کارکنان دولت و مقامات قضایی و شعبه سوم را داریم. این تداخل وجود دارد و ارجاعات پرونده ما زیاد است و هر پرونده که بالای ۲۰۰ صفحه رأی است باید تایپ و ادیت شود تا اشکال رقمی نداشته باشد. هر پرونده یک تا دو هفته طول می‌کشد تا مراحل تایپ و بارگذاری در سیستم انجام شود.

اصلاح طلبان تندرو به براندازان نزدیک‌ترند

بهزاد نبوی درباره نحوه حضور اصلاح طلبان در انتخابات ۹۸ به خبرآنلاین گفته «من تندروی و میانه روی را یک پوشش فراتر از اصلاح‌طلبی و اصول‌گرایی می‌بینم. در حال حاضر اصلاح‌طلب‌های تندرویی داریم که به براندازان نزدیک‌ترند. بر ادامه ائتلاف در انتخابات ۹۸ تأکید دارم و معتقدم اصلاح طلب‌ها به تنهایی نمی‌توانند در انتخابات پیروز شوند. حتی اگر ائتلاف هم نمی‌کنند، لیست مشترک داشته باشند... در هر شرایطی باید در انتخابات شرکت کنیم. منظورم شرایطی است که امکان حضور باشد.» او فرار اصلاح طلبان از مسئولیت دولت روحانی را غیراخلاقی و بی فایده دانسته است: «من اینکه خرج اصلاح طلب‌ها از خرج آقای روحانی جدا نیست را گفته‌ام. این پاسخ به عده‌ای از دوستان اصلاح‌طلبی بود، که وقتی احساس کردند آقای روحانی موقعیت خود را در میان افکار عمومی از دست می‌دهد، شروع به موضع‌گیری علیه ایشان کردند، حتی تندتر از تندروها. متأسفانه امروز هم با توجه به نزدیک شدن به انتخابات مجلس، این کار را در مورد مجلس هم آغاز کرده‌اند. من این کار‌ها را برای اصلاح طلب‌ها علاوه بر غیراخلاقی بودن، بی‌فایده هم می‌دانم. این دسته هر قدر تلاش کنند و بگویند از اول آقای روحانی یا مجلس دهم را قبول نداشته‌اند، حرف‌شان در میان افکار عمومی خریدار ندارد. به این عزیزان می‌گفتم؛ تنها راهی که دارید این است که تلاش کنید آقای روحانی در باقی مانده دولتش تا حدودی موفق شود.»

حرف‌های تازه برادر میترا استاد


مسعود استاد می‌گوید، من همچنان نظرم بر قصاص است، مگر اینکه اتفاقی بیفتد و کمی وضعیت روحی‌ام آرامتر شود و بتوانم به این موضوع فکر کنم. البته احساس می‌کنم که اگر با قصاص جان کسی را بگیرم من هم قاتل هستم.

درآمد ۲ میلیارد دلاری کره شمالی از حملات سایبری


کمیته تحریم کره شمالی در سازمان ملل با انتشار گزارشی، از درآمد
۲ میلیارد دلاری کره شمالی از حملات سایبری و جابجایی این میزان پول از طریق ارز‌های مجازی خبر داده است. به گزارش عصرایران به نقل از سی ان ان، بر اساس این گزارش کره شمالی این میزان درآمد را صرف توسعه موشک‌های بالستیک و برنامه هسته‌ای خود می‌کند.

آمار عجیب از کنسل پرواز و تأخیر‌های فرودگاهی

سخنگوی کمیسیون اصل
۹۰ مجلس گفت: بررسی آمار تأخیر پرواز‌ها نشان می‌دهد حداکثر ۷ میلیون و ۹۰۰ هزار دقیقه تأخیر در سال ۹۵ بوده است. جمع کنسلی ۲۲ ایرلاین در سال ۹۶ فقط در پرواز‌های داخلی تقریبا ۸۰۰۰ پرواز است و از سه هزار و ۲۹۱ کنسلی تا ۳۰۰ کنسلی در یک سال برای هر ایرلاین متغیر بوده است. در پرتلاقی‌ترین خطوط هوایی دنیا هم چنین چیزی اتفاق نمی‌افتد.
فروش «گنبد آهنين»

به گزارش شبكه تلويزيوني «كان» رژيم صهيونيستي، سفر مسئولان رژيم صهيونيستي به كره جنوبي در حالي صورت گرفته است كه احتمال فروش سامانه «گنبد آهنين» به مسئول مطرح شده است. اين سفر كه يك ماه قبل از سفر نتانياهو به اين كشور انجام گرفته، به منظور آماده كردن بستر تبادلات تجاري ميان طرفين براي راه‌اندازي يك بازار آزاد است. خبر فروش اين سامانه در حالي مطرح شده است كه پيش از اين هم موضوع فروش آن در قبال خريد پهپادهاي آموزشي از كره مطرح شده بود كه پس از تغيير تصميم رژيم براي خريداري اين پهپادها و جايگزين كردن ايتاليا، معامله لغو شده بود؛ اما اكنون با سفر رئيس‌جمهور رژيم صهيونيستي به كره جنوبي بار ديگر اين مسئله مطرح شده است.


لابی‌گری برای واردات در جلسه مبارزه با تحریم


رئیس انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی گفت: هم‌اکنون مبارزه با قاچاق مانند سال‌های قبل نیست و میزان قاچاق لوازم خانگی نسبت به گذشته ١٠٠ درصد افزایش یافته است. این کالا‌های قاچاق هم به صورت سازمان‌یافته و هم به صورت کوله‌بری به کشور وارد می‌شود. هفته پیش در جلسه‌ای در رابطه با مبارزه با تحریم‌ها بحث‌هایی برای صدور مجوز واردات قطعات اس‌کی‌دی لوازم خانگی مطرح شده که منتظر امضای مسئولان رده بالاست.

جواد خیابانی: عادل فردوسی پور به تلویزیون بازمی‌ گردد
جواد خیابانی از بازگشت قریب الوقوع عادل فردوسی‌پور به تلویزیون خبر داد اما اشاره‌ای به سرنوشت برنامه نود نکرد. خیابانی در صحبت‌هایش گفت: عادل کاپیتان خوب تیم ماست. حتی من وقتی می‌خواستم بازی ایران و اسپانیا را در جام جهانی گزارش کنم، از او پرسیدم که چه کار انجام دهم تا گزارش بهتر شود. حالا هم با فردوسی پور ارتباط دارم و از احوال هم با خبر هستیم. خیابانی افزود: به مردم ایران می‌گویم که عادل دارد به تلویزیون برمی گردد. با شروع لیگ برتر شاهد گزارش عادل در تلویزیون خواهیم بود. برخی اختلاف نظر‌ها بوده که با توجه به روند موجود حل شده من خودم هم با او صحبت کرده‌ام و از صحت ماجرا خبر دارم. همچنین دیگر دوستان من در صدا و سیما نیز این خبر را داده اند. فردوسی پور باید باشد، همه می‌دانند که من اهل مبالغه نیستم، ولی این را می‌گویم که اگر عادل نباشد، نمی‌شود و یک چیز کم است.

اخبار روزانه:
* یک پایگاه عبری‌زبان اعلام کرد، امارات و عربستان تماس‌های مخفیانه خود با ایران را افزایش داده‌اند و ولی‌عهد سعودی به‌طور جدی در حال بررسی گفت‌وگو با تهران است. در همین راستا، وزیر حج عربستان ضمن استقبال از برقراری دوباره عمره مفرده، از پیگیری ریاض برای بازگشایی دفتر حافظ منافع ایران خبر داد. نکته قابل توجه در زمینه همه این رویدادها این است که این وقایع طی چند روز و پشت سر هم به صورت سلسله‌وار روی داد که نشان‌دهنده وجود یک برنامه مشخص در قبال تغییر رویکرد عربستان و امارات در برابر ایران است.

* در فاصله سال‌های ۱۳۷۵ تا ۱۳۹۵ تعداد مستأجران شهری از ۲۱ درصد به ۳۷ درصد افزایش یافته است. نحوه مالکیت واحدهای مسکونی در کل کشور اعم از شهری و روستایی نیز حاکی از آن است که واحدهای استیجاری از ۱۵ درصد در سال ۱۳۷۵ به ۳۱ درصد در سال ۱۳۹۵ رسیده است. به این ترتیب، در سال ۱۳۹۵ بالغ بر ۶۰ درصد مردم در واحدهای ملکی، ۳۱ درصد در واحدهای استیجاری و ۹ درصد در سایر واحدها زندگی می‌کردند.

* «هارش وارزان شرینگلا» سفیر هند در آمریکا گفته است، تصمیم ایالات متحده آمریکا در امتناع از صدور معافیت‌های تحریمی برای خریداران نفت ایران به منافع هند ضربه وارد کرده و دهلی‌نو امیدوار است واشنگتن در این زمینه انعطاف‌پذیری نشان دهد. دیپلمات هندی تأکید کرده است: «یافتن منابع جایگزین نفت، با همان قیمت و کیفیت برای ما به چالش تبدیل شده و روی سود و زیان‌های ما در هند اثر گذاشته است

* براساس مطالعات مؤسسه «پیو» در سال ۲۰۱۷، آمریکایی‌ها بیشترین میزان سلاح به ازای هر فرد در جهان را در اختیار دارند. از هر ۱۰ غیرنظامی آمریکایی تقریباً ۴ نفر یا مالک سلاح هستند یا در خانه‌ای زندگی می‌کنند که در آن سلاح وجود دارد. ۴۸ درصد آمریکایی‌ها اعلام کرده‌اند در خانه‌هایی بزرگ شده‌اند که در آن سلاح وجود داشته است. ۷۲ درصد از آمریکایی‌ها نیز اعلام کرده‌اند تجربه شلیک با سلاح را داشته‌اند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: