logo
کد خبر: ۳۰۱۹۵
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۲
اخبار 24 ساعت گذشته:

ادعای اقتدار با زبان تسلیم!

فریگیت انگلیسی مونترز F236 به تازگی در یک روز طی پنج مرحله با زبان‌های انگلیسی و فارسی اقدام به قرائت اعلامیه دریایی به این شرح کرده است: «به همه کشتی‌ها؛ اینجا نیروی دریای متفقین است. اما در آب‌های بین‌المللی عبور می‌کنیم و برای آزادی کشتی‌هایی که از اینجا عبور می‌کنند، خواهش می‌کنیم که اگر چیزی غیر قانونی دیدید فوراً به کشتی‌های متفقین اخبار بدهید. شماره کانال ما 16 است.» از آنجایی که آمریکا و انگلیس در ایجاد ائتلاف برای برقراری امنیت دریایی در خلیج‌فارس و تنگه هرمز ناکام مانده‌اند، این اقدامات برای نشان دادن اقتدار و وانمود کردن این است که اوضاع در کنترل ماست. البته این موضوع مورد تمسخر شناورهای ایرانی قرار گرفته و در پاسخ به این اعلامیه با صدا زدن فریگیت مذکور، اعلام کرده‌اند: «همین که شما فارسی صحبت می‌کنید، یعنی تحت مدیریت جمهوری اسلامی ایران و در امنیت مد نظر جمهوری اسلامی ایران هستید
جنگ با ایران منافع آمریکا را از بین می‌برد

پایگاه «واشنگتن اگزماینر» نوشت: «در زمینه سیاست آمریکا در خاورمیانه و به ویژه درباره عربستان سعودی، واشنگتن به شکل اسفناکی کمتر از حد انتظارات عمل کرده است. دولت ترامپ یا به دلیل بی‌تجربگی یا به دلیل تمرکز بر تقابل با ایران یا هر دو، همچنان با تمایل به تحقق اهداف ریاض، به اشتباه خود در تشخیص منافع محدود آمریکا در منطقه پافشاری می‌کند. آمریکا از مشارکت در جنگ هوایی عربستان سعودی علیه یمن چیزی به دست نمی‌آورد... همچنین با فروش تسلیحات به ریاض که برخی از آنها به طور غیرقانونی در اختیار گروه‌های افراطی طرف جنگ با آمریکا قرار می‌گیرند نیز آمریکا به منفعتی دست نمی‌یابد. جنگ با ایران نیز منافع آمریکا را از بین می‌برد؛ پس از دو دهه عملیات نظامی در خاورمیانه که جز کاهش سرمایه و ارزش جایگاه راهبردی، پیامدی برای ایالات متحده نداشته است بدترین چیز برای آمریکایی‌ها جنگی دیگر خواهد بود

دست ردّ استرالیا به مشارکت با آمریکا در خلیج‌فارس
وبگاه «اینترپرتر» در گزارشی به درخواست اخیر دولت آمریکا از استرالیا برای مشارکت در طرح امنیتی خلیج‌فارس اشاره کرده و می‌نویسد: «این از آن دست درخواست‌هایی است که استرالیا مایل به پذیرش آن نیست. تصمیم یک طرفه واشنگتن مبنی بر خروج از برجام و درخواست توافقی بهتر بدون اینکه چارچوبی برای توافق بهتر ترسیم شود، تناقضی بود که حتی از طرف نزدیک‌ترین متحدان واشنگتن نیز حمایتی را در بر نداشت.» این وبگاه در ادامه درباره دلیل ردّ این پیشنهاد توضیح می‌دهد: «در راستای منافع حاکمیتی استرالیا، پاسخ به یک سؤال تصمیم‌گیری را ساده می‌کند. هزینه نه گفتن چقدر است؟ بسیاری از مردم استرالیا نگران این هستند که استرالیا قرار است درگیر موضوعی شود که اساساً ناشی از تمایل دونالد ترامپ برای برچیدن میراث گذشتگانش است تا اینکه متکی بر اصول اساسی باشد


بازار متشکل ارزی با تأخیر افتتاح می‌شود
با وجود اینکه قرار بود بازار متشکل ارزی روز شنبه و در آستانه عید قربان افتتاح شود، اما بانک مرکزی تصمیم گرفته است افتتاح این بازار برای مدتی به تعویق بیفتد. تاکنون 35 صرافی و دو بانک مراحل حضور در بازار متشکل ارزی را طی کرده‌اند و با توجه به اینکه هدف بانک مرکزی آغاز به کار بازار با 120 صرافی و 6 تا 7 بانک است‌، بازار پس از تحقق این نسبت، به طور رسمی آغاز به کار خواهد کرد. گفتنی است، تاکنون 120 صراف عضو بازار شده‌اند، اما هنوز فرایند تکمیل پرونده و اجرای عملیات آزمایشی معامله ارز در بازار متشکل ارزی را طی نکرده‌اند. بانک مرکزی امیدوار است با ایجاد بازار متشکل ارزی بتواند ثبات را در بازار ارز ایجاد کند؛ افزایش شفافیت، کشف نرخ و امنیت در انجام و تسویه معاملات از دیگر اهداف این بازار به شمار می‌رود.


تجویز مذاکره با تحریم‌کنندگان ملت ایران
«
نعمت احمدی» از فعالان و تریبون‌داران جریان اصلاحات در روزنامه «اعتماد» نوشت: «مدتي قبل آقاي دونالد ترامپ در قضاوتي غير‌واقعي نسبت به اوضاع داخلي ايران و وضع اقتصادي ما، سخناني نزديك به اين مضمون داشت كه از وقتي من رئیس‌جمهور آمريكا شدم، اوضاع ايران كاملاً فرق كرده است و در همه شهرها شورش است و تكه‌اي نان پيدا نمي‌شود. وقتي راه گفت‌وگو يا راه رفت‌و‌آمد ديپلمات‌هاي دو كشور بسته باشد، معاندين و مخالفين كانال ارتباط با دشمنان كشور خواهند شد...». جای تأمل است که یک چهره اصلاح‌طلب مذاکره با دولتی را تجویز می‌کند که تا این حد برداشت غیرواقعی از کشورمان دارد و سیاست‌های خصمانه‌اش، به ویژه در اعمال تحریم‌ها بر کسی پوشیده نیست!


شاه‌کلید پرونده مرگ آمانو در دست کیست؟

حدود یک سال پیش از مرگ «یوکیو آمانو» اتفاقی رخ داد که نمی‌تواند با مرگ وی و به عبارت بهتر، تصمیم دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا و رژیم صهیونیستی در زمینه حذف مدیر کل آژانس بی‌ارتباط باشد. اواخر اردیبهشت ماه سال گذشته و در بحبوحه منازعات بین‌المللی بر سر خروج یکجانبه آمریکا از برجام، شاهد انتشار خبر استعفای ناگهانی مسئول پرونده‌های بازرسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بودیم. «ترو واریورانتا» که یک دیپلمات فنلاندی محسوب می‌شود، معاون سابق دبیرکل آژانس و رئیس اداره پادمان‌های بین‌المللی آژانس بوده است. اعلام استعفای واریورانتا همزمان با اعمال فشارهای مخفی و آشکار رژیم صهیونیستی بر آژانس در زمینه طرح مطالعات ادعایی جدید بوده است. در آن زمان، آمانو و دیگر مقامات ارشد آژانس، در عرض کمتر از ۲۴ ساعت با این استعفا موافقت کردند و اجازه رسانه‌ای شدن دلایل آن را ندادند. ترو واریورانتا از زمان استعفای خود تا کنون، از ترس حذف فیزیکی از سوی آمریکا و رژیم صهیونیستی سخنی در زمینه دلایل این موضوع بیان نکرده است! اما بی‌تردید شاه‌کلید پرونده مرگ آمانو، در دست این دیپلمات فنلاندی است.

اشتباه وارداتی یا مقابله مرموز با تولید داخلی

«احد کرمانی» عضو انجمن صنایع نساجی با اشاره به واردات 180 هزار تن نخ ریسندگی به کشور، گفت: توزیع نخ‌های وارداتی در بازار در حال انجام است و با این واردات، کارخانه‌های ریسندگی دچار تعطیلی خواهند شد. وی ادامه داد: 95 کارخانه ریسندگی در کشور وجود دارد که 30 درصد آنها تعطیل شده‌اند و بقیه نیز با ظرفیت متوسط 70 درصدی در حال فعالیت هستند. کرمانی با بیان اینکه نیاز کشور به نخ ریسندگی در طول سال بیشتر از 200 هزار تن نیست، گفت: هر چقدر نخ از سوی تولیدکننده‌های داخلی به تولید برسد در انبارها خواهد ماند و خریدار ندارد. وی با اشاره به اینکه نخ‌های وارداتی عمدتاً پنبه‌ای هستند، اظهار داشت: این نخ‌ها تولید هند، چین و ازبکستان هستند که بابت هر کیلو از آن 2/5 تا 3 دلار پرداخت شده است. کرمانی در پایان تأکید کرد: تنها جوابی که به ما دادند، این بود که احتمالاً اشتباهی در واردات این نخ‌ها رخ داده است.
نظر رهبر انقلاب درباره جمعیت چین و هند

صفحه اینستاگرام khamenei.ir بیانات منتشرنشده رهبر انقلاب درباره موفقیت‌هایی که چین و هند بخاطر جمعیت بالای مردمشان کسب کردند را منتشر کرد. امروز در دنیا آن کشور‌هایی که جمعیّت‌های زیادی دارند، به برکت آن به خیلی امکانات دست یافته‌اند؛ چین یک نمونه است، هند یک نمونه است؛ با اینکه مشکلاتی هم دارند، امّا در عین حال خود این جمعیّت زیاد به عنوان یک ارزش اجتماعی، ارزش سیاسی، یک ارزش بین‌المللی برای آن‌ها توانسته موفقیت هایی را به وجود بیاورد. بنا بر این نسل باید افزایش پیدا کند؛ اینکه من تکرار می کنم، تأکید می کنم، به خاطر این است. بیانات در دیدار جمعی از زوج‌های جوان فروردین ماه ۱۳۹۸

آمریکا به دنبال خالی کردن خزانه سعودی

گویا خالی کردن خزانه عربستان به دست آمریکا تنها به فروش سلاح‌های مدرن منحصر نبوده و واشنگتن با فروش سلاح‌های از رده خارج شده نیز سعی دارد دلارهای نفتی سعودی را به آمریکا انتقال دهد. چنانکه «دیلی‌بیست» طی گزارشی نوشته، نیروی دریایی عربستان از سال ۲۰۰۸ برنامه‌ریزی کرده تا ۲۰ میلیارد دلار در پروژه گسترش نیروی دریایی خود سرمایه‌گذاری کند. طبق این گزارش، ریاض در حال حاضر سه ناو محافظ، چهار ناوچه هزار تُنی کلاس بدر و ۹ قایق گشت‌زنی ۵۰۰ تنی را در عملیات خود به کار می‌گیرد که ساخت همه آنها به جز سه ناو محافظ به دهه ۱۹۸۰ میلادی باز می‌گردد! قابل اطمینان نبودن، هزینه‌های بالا، عدم برخورداری از قدرت شلیک و عدم قابلیت این شناور در تطابق با واحدها عملاً کارایی این شناورها را زیر سؤال برده و با وجود هزینه بالایی که برای آنها پرداخت شده، نمی‌تواند اهداف ریاض را تأمین کند.

هر طرحی برای امنیت خلیج‌فارس باید با تأیید ایران باشد

«دنیس اتلر» استاد دانشگاه و تحلیلگر سیاسی آمریکایی در پاسخ به پرسشی درباره تلاش‌ آمریکا برای تشکیل ائتلاف دریایی در منطقه و مخالفت کشورها با اشاره به هدفی که آمریکا از این طرح دنبال می‌کند، گفت: ایالات متحده می‌خواهد نیروی امنیتی خود را که متشکل از نیروهای آمریکایی و متحدان اروپایی‌اش است، به ‌طور یکجانبه به خلیج‌فارس تحمیل کند؛ اما حتی وفادارترین همپیمان ایالات متحده یعنی انگلیس هم به پیشنهاد آمریکا پاسخ مثبت نداده است. این استاد آمریکایی تصریح کرد: هرگونه طرح امنیتی در خلیج‌فارس باید از سوی همه طرف‌های مربوطه، از جمله ایران مورد تأیید قرار گیرد و سازمان ملل آن را اداره کند.

جبران کسری بودجه انگلیس در جنگ یمن!

روزنامه «گاردین» نوشت: یمن هر روز با بمب‌ها و جنگنده‌های انگلیسی با خلبانانی که تحت آموزش انگلیس قرار گرفته‌اند و همچنین صدها پیمانکار انگلیسی که در عربستان وظیفه نگهداری و آماده‌سازی آنها را بر عهده دارند، هدف قرار می‌گیرد. بیش از ۶ هزار پیمانکار انگلیسی و حتی نیروهای هوایی پادشاهی بریتانیا در اتاق‌های عملیات عربستان سعودی مستقر شده‌اند که وظیفه آنها ارائه خدمات و آموزش به خلبانان سعودی در زمینه‌های کنترل و توزیع بمب‌ها و تأثیر آب و هوا بر آنها و مدیریت رادارها و سیستم‌های هوایی است؛ چرا که کسری بودجه جاری انگلیس به وسیله عربستان سعودی تأمین می‌شود.

جلسه ناگهانی تاج و وزیر ورزش برای لیگ برتر

سرانجام روز سه شنبه به عنوان زمان قرعه کشی رقابت‌های لیگ برتر مشخص شد. مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال به دیدار وزیر ورزش رفت. علت دیدار ناگهانی تاج برگزاری رقابت‌های لیگ برتر است. امروز با تصمیم سازمان لیگ و فدراسیون روز سه شنبه به عنوان روز قرعه کشی رقابت‌ها معرفی شد و قرار است مهدی تاج هم بر سر این مسأله با مسعود سلطانی فر گفت‌وگو کند.

حمله به ایران حمله به روسیه خواهد بود

پپه اسکوبار» روزنامه نگار و تحلیلگر مسائل بین المللی در «آسیا تایمز» نوشت: دولت روسیه با اتخاذ رویکرد تقابل با آمریکا بیش از پیش به ایران نزدیک می‌شود و به پیشروی خود در منطقه اوراسیا ادامه می‌دهد. کرملین رویکرد جدیدی را برای افزایش حضور و نفوذ خود در منطقه اوراسیا در پیش گرفته و سندی که ده روز پیش «سرگئی لاوروف» درباره تلاش جمعی برای تامین امنیت خلیج فارس در سازمان ملل متحد ثبت کرد، نمونه‌ای از آن است که در آن، دولت روسیه خواستار رایزنی برای ایجاد ائتلافی منطقه‌ای در این زمینه شده است.

توصیه قاضی‌پور به مدیران دولت

نماینده ارومیه در مجلس گفت: باید مدیران ارشد کشور و دولت به ارتباط مستقیم اقتصاد با افزایش اقتدار باور داشته و بدانند وقتی اقتدار نیرو‌های مسلح افزایش پیدا کرده است، روند داخلی هم بهبود پیدا کرده و رونق تولید ایجاد می‌شود.

یک مجسمه در تهران گم شد

احمد مسجدجامعی، عضو شورای شهر تهران در تذکری که به مناسبت سالروز مشروطه بیان داشت، گفت: در همه شهر‌ها خانه مشروطه داریم، به غیر از تهران و در شورای شهر دوم قرار بود خانه مدرس تملک شود، اما این موضوع محقق نشد و بودجه برای خانه نصیرالدوله اختصاص یافت. مسجدجامعی در ادامه در ارتباط با میدان حسن‌آباد گفت: مرمت این میدان می‌تواند جهت بهتر شدن پیگیری شود. مجسمه ملک‌المتکلمین در این میدان قرار داشت، ولی پس از مدتی به پارک‌شهر انتقال یافت و اکنون می‌گویند که گم شده است که باید دستور سریع برای پیگیری این قضیه داده شود. وی خاطرنشان کرد:‌ در منطقه کن تنها پل تاریخی آن به ثبت ملی رسید، ولی متأسفانه در سیل اخیر این پل آسیب دید و باید برای مرمت و ترمیم آن از سوی شهرداری منطقه اقدامی فوری صورت گیرد

آمار تازه‌ای از خانه‌هایی که ایرانی‌ها در ترکیه خریده‌اند

حدود 4 درصد کل خانه‌های فروخته شده ترکیه در نیمه نخست سال ۲۰۱۹ توسط اتباع خارجی خریداری شده است. اتباع عراقی با خرید ۴۲۹ خانه بزرگ‌ترین گروه خریدار مسکن ترکیه بوده اند و ایرانی‌ها با ۴۱۵ واحد، روس‌ها با ۱۹۰ واحد، آلمانی‌ها با ۱۲۶ واحد، انگلیسی‌ها با ۱۱۳ واحد و کویتی‌ها با ۱۱۲ واحد به ترتیب دومین تا ششمین گروه بزرگ خریدار مسکن در ترکیه بوده اند.

نصیحت جالب امام به شاه و بنی صدر

احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: حضرت امام در ماجرای فرار بنی صدر از موضع خیرخواهی با او حرف زد و فرمود: حالا که رفتید به فرانسه تحقیقات عمیقی انجام بدهید و بیشتر در مفاهیم اسلام تحقیق کرده و نویسندگی کنید. حضرت امام به محمدرضای پهلوی هم خطاب کرد و گفت: حالا که از کشور رفتی به درس خودت ادامه بده و خودت را تربیت کن.

اخبار روزانه:
* وزارت بازرگانی چین اعلام کرد، شرکت‌های چینی خرید محصولات کشاورزی از آمریکا را متوقف کردند. خبرگزاری «رویترز» در گزارشی با اشاره به این تصمیم چین نوشت، این اقدام ضربه محکم دیگری به کشاورزان آمریکایی وارد کرد که پیشتر نیز شاهد آن بودند. پیش از آنکه جنگ تجاری آغاز شود،‌ چین در سال 2017 حدود 19/5 میلیارد دلار محصولات کشاورزی، اعم از سویا، ذرت،‌ لبنیات و گوشت از آمریکا خریداری کرده بود که جنگ تجاری میان واشنگتن و پکن این میزان را در سال 2018 به 9/1 میلیارد دلار کاهش داده است.
* بانک «نورد ال‌ بی» مستقر در هانوفر آلمان، مالکان نفت‌کش‌های چینی حامل نفت ایران را به قصور در یک قرارداد وام 30 میلیون دلاری متهم کرده و درخواست توقیف آنها را داده بود. گزارش‌ها نشان می‌دهد، توقیف دو نفت‌کش چینی حامل ال‌پی‌جی ایران از سوی سنگاپور، با اتهام و درخواست یک بانک آلمانی صورت گرفته است. دادگاه عالی سنگاپور اعلام کرده است این نفت‌کش‌ها عمداً دستگاه‌های ناوبری خود را زمانی‌که به تنگه هرمز می‌رسند، خاموش می‌کنند و چند روز بعد، وقتی بارگیری کردند، دوباره آن را روشن می‌کنند.
* مرکز آمار ترکیه اعلام کرد: در نیمه نخست سال ۲۰۱۹، تعداد کل خانه‌های فروخته شده در ترکیه معادل ۵۰۵ هزار و ۷۹۶ واحد بوده است که از این تعداد، ۱۹هزار و ۹۵۲ واحد خانه را اتباع خارجی خریداری کرده‌اند. طبق قوانین جدید، اتباع خارجی با خرید خانه‌ای به ارزش ۲۵۰ هزار دلار و بالاتر می‌توانند شهروندی و تابعیت ترکیه را به دست آورند. از زمان تصویب این قانون خرید خانه از سوی خارجی‌ها رونق زیادی گرفته است. در حال حاضر، متوسط قیمت مسکن در ترکیه ۱۵۰ هزار دلار است.
* مقامات دولت آمریکا ادعا می‌کنند، همه تحرکات شرکت ملی نفت چین را پس از انتشار گزارشی درباره نقض تحریم‌های نفتی این کشور علیه ایران تحت نظر دارند. «نیویورک‌تایمز» به تازگی گزارش داده بود پکن همچنان به واردات نفت از ایران ادامه می‌دهد. این گزارش یک هفته پس از آن منتشر شد که واشنگتن، شرکت نفتی چینی با نام «ژوهای ژنرونگ» را به‌ دلیل واردات نفت از ایران تحریم کرد.
* «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد در گزارشی به شورای امنیت این سازمان اعلام کرد، گروه تروریستی داعش با وجود از دست دادن به اصطلاح «خلافت» خود در سوریه و عراق، منابع مالی بالغ بر ۳۰۰ میلیون دلاری در اختیار دارد.

* «یائیر نتانیاهو» پسر نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی مدعی شد، «یولی ادلشتین» رئیس کنست و از اعضای برجسته حزب لیکود به همراه «آویگدور لیبرمن» رهبر حزب بیتنا، در حال طراحی کودتا علیه پدرش هستند. پسر نتانیاهو برای اثبات ادعای خود به مصاحبه لیبرمن با ‌شبکه یک این رژیم اشاره کرد که در آن وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی گفته بود در صورتی که بنیامین نتانیاهو موافق تشکیل کابینه وحدت با حضور «بنی گانتز» نباشد، وی از حزب لیکود خواهد خواست تا نامزد دیگری را برای نخست‌وزیری معرفی کند.

* «خالد الفالح» وزیر انرژی عربستان و «نواک» همتای روسی وی درباره تمدید طرح کاهش تولید نفت‌ـ که قرار بود در نشست اوپک بررسی شود‌ـ به نتیجه رسیدند. این مسئله مورد انتقاد زنگنه، وزیر نفت ایران قرار گرفت و در همان نشست اعلام کرد، اوپک 14 عضو دارد و همه آنها باید در تصمیم‌گیری نقش داشته باشند. اینکه دو کشور قبل از نشست اوپک بخواهند برای این سازمان تصمیم بگیرند، پذیرفته نیست.

* «عباسعلی کدخدایی» سخنگوی شورای نگهبان در پیام توئیتری نوشت: آنها که واجد شرایط قانونی نامزدی در انتخابات هستند فرش قرمز قانون برای‌شان پهن است، اما آنان که مشمول موانع قانونی‌اند، خط قرمز قانون اجازه نمی‌دهد به خانه ملت وارد شوند. گفتنی است، برخی چهره‌های تندرو خواستار پهن شدن فرش قرمز برای چهره فاقد صلاحیت در انتخابات مجلس یازدهم شده بودند.

* «صالح‌آبادی» مدیرعامل و رئیس هیئت‌مدیره بانک توسعه صادرات ایران با تصریح اینکه در حوزه دانش‌بنیان‌ها جزء کشورهای پیشرو هستیم، گفت: ما در بحث فناوری نانو رتبه چهارم را در دنیا داریم و بیش از 100 میلیون دلار در حوزه نانو در سال 1397 صادرات داشته‌ایم‌.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: