به‌روز شده در: ۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۳
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۰۱۷۶
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۴
اخبار 24 ساعت گذشته:


خلیج فارس گورستان نیروهای خارجی خواهد شد!

روزنامه «القدس العربی» با اشاره به شکست طرح ترامپ برای ایجاد ائتلاف امنیتی در خلیج‌فارس نوشت: پس از اینکه کشورهایی مانند چین و هند تصمیم گرفتند از سیاست‌های غرب دوری کنند و کشورهایی، مانند ژاپن و کره جنوبی نیز به صراحت از همراهی با آمریکا سر باز زدند، اتحادیه اروپا نیز در قبال سیاست آمریکا در این باره، محتاطانه رفتار نمود و ناتو هم موضع بی‌طرفی اتخاذ کرد تا طرح‌های مختلف درباره تشکیل این ائتلاف موفق نشد. این روزنامه در ادامه نوشت: به جز انگلیس که یک رزم‌ناو به خلیج‌فارس اعزام کرد، هیچ کشور اروپایی کشتی جنگی به این منطقه نفرستاد و حتی کشورهایی مانند اسپانیا، رزم‌ناوهای خود را از منطقه خارج کردند؛ چرا که اروپایی‌ها به خوبی می‌دانند کشتی‌های جنگی آنان، نمی‌توانند در برابر قدرت موشک‌ها و کماندوهای ایران مقاومت کنند و در صورت بروز هر درگیری در منطقه، خلیج‌فارس گورستان نیروهای اروپایی خواهد بود.

واگذاری ملك ۳۹۶ ميلياردی به رفيق فرح پهلوی!
به تازگی در اقدامی حيرت‌انگيز يكی از مرغوب‌ترين و ارزشمندترين املاك قلب شهر تهران به متراژ ۷۲۰ متر واقع در محله يوسف‌آباد از سوی شهرداری تهران به رفيق فرح ديبا واگذار شده است. «الف‌ـ د» از دوستان صمیمی فرح ديبا بوده كه به علت تعاملات صميمانه خود با خاندان پهلوی و سازمان اطلاعات رژيم طاغوت پس از انقلاب در خارج از كشور زندگی كرده و حالا در سال‌های پایانی عمر خود به طرز مشكوكی به كشور دعوت و ضمن تأسيس بنیادی به نام خود، موردتوجه و حمايت حيرت‌انگيز و ناباورانه شهرداری تهران قرار گرفته است.

آمریکا با شعار تأمین امنیت مردم افغانستان را بمباران می‌کند
«
حامد کرزی» رئیس‌جمهور سابق افغانستان با اشاره به 18 سال حضور نظامیان خارجی در افغانستان خاطرنشان کرد: همیشه با سیاست‌های آمریکا مخالف بوده‌ام، چون شعار و عمل این کشور با هم فرق داشته است. وی گفت: آمریکایی‌ها با شعار برقراری امنیت و زندگی بهتر به افغانستان آمدند؛ اما نتیجه حضور آنها جز بمباران خانه‌های مردم، ناامنی و نابود شدن زندگی مردم عادی چیز دیگری نبود. کرزی در ادامه گفت: آمریکا هدفش را امنیت، بهبود وضعیت زندگی مردم و ثبات مردم‌سالاری در افغانستان اعلام کرده بود؛ اما هیچ یک از این اهداف محقق نشد؛ از این رو مردم افغانستان برای بار اول در تاریخ کشورمان به حضور نیروهای خارجی نظامی روی خوش نشان دادند؛ چرا که اکثریت مردم بعد از سال‌ها اشغال و خونریزی دنبال رهایی بودند. روزهای اول خوب بود، اما بعداً دیدید که کار برعکس شد!
عزم امارات برای ترمیم روابط با تهران
روزنامه «العربی الجدید» با اشاره به اینکه پس از تنش سیاسی شدیدی که به دنبال جنگ سوریه و یمن در روابط تهران و ابوظبی ایجاد شد، اکنون نزدیکی میان ایران و امارات وارد مرحله تازه‌ای شده و به نظر می‌رسد در مسیر تحولات مثبت قرار گرفته است، نوشت: «آمادگی امارات برای همکاری با ایران در زمینه اقتصادی، در شرایط فعلی اعمال تحریم‌های آمریکا، اهمیت زیادی برای تهران داشته و تهران آن را شاخصی برای جدی دانستن تغییر سیاست‌های این کشور عربی در منطقه می‌داند. در این راستا گزارش‌ها حاکی است، امارات با درک این مسئله در تلاش برای ارسال پالس مثبت در این زمینه است و خبرها نشان می‌دهد امارات زمینه را برای استفاده از بندرهای اماراتی، در راستای صادرات نفت و همچنین شرایط انتقال ارز و همکاری مالی، بانکی و مرزی بین دو طرف فراهم کرده است


افزایش دو برابری مبادلات تجاری ایران و آذربایجان
«
رضا رحمانی» وزیر اقتصاد در دیدار با وزیر اقتصاد آذربایجان با بیان اینکه هیچ مانع و محدودیتی برای گسترش همکاری‌ها وجود ندارد، خاطر نشان کرد: توافقات انجام شده در صنایع خودروسازی و تولیدات قطعات خودرو، تولید دارو، ایجاد منطقه مشترک صنعتی و... با اهتمام جدی طرفین می‌تواند هر چه سریع‌تر عملیاتی شود. وزیر اقتصاد کشور آذربایجان نیز در این دیدار با اشاره به افزایش 2/2 برابری حجم مبادلات تجاری ایران و آذربایجان، گفت: ارتقای سطح همکاری‌های اقتصادی، تجاری و صنعتی دو طرف مورد استقبال ما نیز هست و در این خصوص تمام تلاش خود را به‌کار می‌بندیم. وی اعلام کرد: ایرانی‌ها هم اکنون ۱۳۷۱ واحد صنعتی در کشور آذربایجان راه‌اندازی کرده و این واحدها فعال هستند.

روایتی دیگر از دیدار قالیباف با احمدی‌نژاد
یکی از نزدیکان احمدی‌نژاد میگوید: آقای قالیباف به منزل آقای احمدینژاد رفته و با هم ملاقات کرده‌اند و آن چیزی که درباره علت این ملاقات و بیماری آقای احمدینژاد گفته شده، صحت ندارد. یکی از نزدیکان محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری اسبق که نخواست نامش فاش شود، درباره دیدار احمدینژاد و محمدباقر قالیباف، شهردار اسبق تهران به ایرناپلاس می‌گوید: آقای قالیباف به منزل آقای احمدینژاد رفتند و با ایشان ملاقات کردند. دلیلش را نمیدانم، اما این که علت این ملاقات، بیماری آقای احمدی‌نژاد اعلام شده، صحت ندارد. او همچنین اضافه میکند: افرادی که درباره این دیدار صحبت و اطلاع‌رسانی کردند، افراد غیرمسئول و از نزدیکان آقای قالیباف هستند. این منبع آگاه در ادامه میگوید: اصل این جلسه که اعلام شدهاست، خبر کذبی نیست و صحت دارد، اما خبر‌ها درباره محتوای جلسه کذب است

سیاست‌نشناسی یک دیپلمات

حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در انگلیس از ماجرای تحریم محمدجواد ظریف که نمایشی از وحدت مواضع جریان‌های مختلف سیاسی ایران مقابل دولت امریکا را ایجاد کرد، سوءاستفاده کرده تا طعنه و کنایه‌های حزبی بزند! بعیدی‌نژاد با اشاره به تحریم محمد جواد ظریف از سوی دولت امریکا، در توئیتی نوشته که: «امریکایی‌ها بعد از واکنش تند جهانی در مقطع اولی که می‌خواستند علیه دکتر ظریف تحریم اعلام کنند از موضع خود عقب نشینی کرده بودند. امیدوار باشیم که اهانت‌های سریال گاندو امریکایی‌ها را به اشتباه نینداخته باشد.» عجیب است که یک دیپلمات که از قضا در تیم مذاکرات هسته‌ای هم حضور داشت و باید شناخت بهتری از دولتمردان امریکایی داشته باشد، تصور می‌کند دولت امریکا عقب نشینی و مجدد به خاطر یک سریال تصمیمش تغییر کرده است. امریکا می‌خواست از انتشار قطره‌ای خبر تصمیم برای تحریم ظریف به عنوان یک ابزار فشار استفاده کند و، چون موفق نشد، آن را عملی ساخت. اصل تصمیم هم به قبل از پخش سریال گاندو باز می‌گردد. از سویی ربط دادن تحریم ظریف به سریالی در مورد جاسوس امریکا نشان می‌دهد دیپلمات‌های وزارت خارجه چقدر ماجرای دشمنی امریکا با ایران را اشتباه گرفته‌اند. نکته دیگر آنکه از یک دیپلمات کاربلد انتظار نمی‌رود که هنگامه وحدت علیه دشمن خارجی را عرصه‌ای برای طعنه و کنایه به منتقدان داخلی بداند.

هدیه ازدواج استاد فاطمی‌نیا به پسرش چه بود؟

صفحه اینستاگرامی آیت الله فاطمی‌نیا، کتاب‌شناس و استاد اخلاق، به مناسبت سالروز ازدواج حضرت امیرالمؤمنین و فاطمه زهرا علیهم السلام خاطره‌ای را از هدیه ایشان به پسرشان نقل کرده است. مشروح این خاطره به شرح ذیل است:

«زمانی که ازدواج کردم کادوی ازدواجم تابلویی بود که پدر با دست خود به عربی نوشته بودند. مضمون آن تابول این بود که: بپرهیز از ظلم به کسی که یاوری جز خدا ندارد. این جمله‌ای است که اباعبدالله(ع) در لحظه آخر زندگی بر لب آوردند. یکی از علما وقتی این تابلو را دیدند، گفتند این را حاج آقا به خاطر همسرشان نوشته‌اند که همیشه در ذهنشان باشد، چون یک زن در منزل شوهر همه داشته‌اش را می‌آورد و باید بدانیم جز خدا پناهی ندارد و نباید به این زن بگوییم بالای چشمت ابروست وگرنه مستقیم وارد جنگ با خدا شده‌ایم. خداوند در هیچ چیزی شتاب نمی‌کند مگر یاری به مظلومان.»


گفت‌وگوی اینستاگرامی کم سابقه ظریف با مردم
وزیر امور خارجه درواکنش به کاربری که ظریف را شایسته دریافت "نماد خیانت" خوانده و او را "ابوموسی اشعری" نامیده بود، نوشت: خدا رو شکر شما اینقدر ولایتمدارید. وزیر خارجه در پاسخ به یکی دیگر از کابران این شبکه اجتماعی که ابراز امیدواری کرده بود ظریف "در پیشگاه خداوند به خاطر دروغ‌های که گفته و حق الناس است، توبه کند" نوشت: فانتظروا انی معکم من عن المنتطرین. ظریف همچنین در واکنش به نوشته یکی دیگر از کاربران مبنی بر این که "شما شجاعت لازم را ندارید که از حق خودتان دفاع کنید از جمله در مورد چهره‌ای که از شما در سریال گاندو به نمایش گذاشته شد"، نوشت: سلام دوست خوبم. من مدت‌ها پیش به زبان سیف فرغانی جوابشان را دادم (بر تیر جورتان ز. تحمل سپر کنیم تا سختی کمان شما نیز بگذرد.) یکی از مخاطبان ظریف در این صفحه اجتماعی خطاب به وی نوشت "از دو تا خونه‌ای که در آمریکا داری برامون بگو، با کدام پول خریدی؟ پولش را از کجا آوردی" که وزیر امور خارچه پاسخ داد: سلام بر شما من نه خانه‌ای در آمریکا دارم و نه حتی ملک و یا حتی حساب بانکی خارج از ایران. یکی از مواردی که افشارگری فرمودند: و به اضافه ده
۱۲ مورد دیگر، آپارتمان‌های استیجاری است که در دوران تحصیل و کار در آمریکا در آن سکونت داشتم. مورد دیگر هم اصلا ربطی به من ندارد و اقامتگاه سفرای نمایندگی ایران در سازمان ملل است که من هیچ گاه حتی در آن سکونت نداشتم. همسرم و فرزندانم نیز هیچ دارایی در خارج ندارد. امیدوارم رفع نگرانی شده باشد شبتان بخیر.

توصیه امنیتی رهبر انقلاب به قالیباف

محمدباقر قالیباف که برای حضور در یادواره شهدای نیروی انتظامی استان فارس در شیراز حضور یافته بود، در حاشیه سخنرانی خود، گذری به زمان مسوولیتش در سمت فرماندهی ناجا زد و توصیه‌ای که رهبر انقلاب در مورد امنیت به وی در آن مقطع زمانی کرده بود.فرمانده سابق ناجا در خصوص موضوع مذکور اظهار داشت: تعبیر دقیق و شاملی که رهبر انقلاب از موضوع امنیت داشتند، موجب می‌شود که انسان قدر زندگی در یک نظام ولایی را بیشتر درک کند.قالیباف توصیه رهبری به وی در مورد برقراری امنیت را این گونه برشمرد: در جلسه‌ای که در اوایل فرماندهی ناجا خدمت رهبر انقلاب رسیده بودیم، ایشان بنده را کنار کشیدند و گفتند: امنیت برای مردم بسان خورشیدی است که صبح گاهان بر همه بندگان طلوع می‌کند؛ چه بر آن‌هایی که تا سحرگاهان مشغول عبادت پروردگار بوده چه بر آن‌هایی که خدایی ناکرده در معصیت خدا، شب را به صبح رسانده‌اند. الان هم شما در نیروی انتظامی باید شبیه خورشید بوده و امنیت را برای همه به طور مساوی ایجاد کنید بدون آنکه به سلایق و گرایش افراد توجه کنید که چه دینی یا چه مذهبی و مرامی دارند الا آن قلیل افرادی که بر اساس قانون مجرم بوده و باید با آن‌ها طبق قانون برخورد کرد. در اجرای قانون نیز دقت کنید. اگر در خانواده‌ای پدری خطا کرده به‌گونه‌ای عمل نکنید که سایه خطای پدر بر فرزندش سنگینی کند چراکه فرزند وی که گناهی نکرده که باید سرشکسته شود.اخبار روزانه:
* اداره آمار آمریکا اعلام کرد صادرات نفت خام این کشور در ماه ژوئن 260 هزار بشکه در روز افزایش یافت و به رکورد ماهیانه 3/16 میلیون بشکه در روز رسید. کره جنوبی با خرید روزانه 605 هزار بشکه به اولین خریدار تبدیل شد. کانادا با 311 هزار بشکه نفت و چین با حدود 292 هزار بشکه نفت در روز در رتبه‌های بعدی هستند. دیگر خریداران بزرگ نفت آمریکا، هند با 290 هزار بشکه نفت در روز و هلند با 274 هزار بشکه نفت در روز هستند.
* معاون وزیر خارجه روسیه در واکنش به تحریم‌های تازه واشنگتن علیه مسکو گفت: «اقدام تازه آمریکا هیچ ربطی به روابط ندارد؛ بلکه مستقیماً به شرایط سیاسی داخل آمریکا و رقابت‌های انتخاباتی 2020 مربوط است.» «سرگئی ریابکوف» در ادامه افزود: روسیه موفق شده بخشی از اقتصاد خود، از جمله بخش کشاورزی را به واسطه این تحریم‌ها مؤثرتر کند و با کنار گذاشتن دلار به عنوان ابزار پرداخت در تبادلات اقتصاد با ثبات‌تری ایجاد کند.
* «عبدالله ناصری» عضو شورای مشورتی اصلاح‌طلبان در بخشی از یک مصاحبه درباره سیاست اعلامی اصلاح‌طلبان برای انتخابات آتی گفته است: سیاست جریان اصلاحات نه به تحریم و نه به مشارکت تحت هر شرایطی است؛ یعنی نه تنها اصلاح‌طلبان به تحریم انتخابات تمایلی ندارند، بلکه از سوی دیگر حضور در عرصه انتخابات تحت هر شرایطی را هم قبول نخواهند کرد.
* اداره کل اطلاعات استان خراسان جنوبی اعلام کرد: سرپل مرتبط با شبکه‌های ضدانقلاب که در راستای تشدید تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران در استان‌های البرز و خراسان جنوبی فعالیت می‌کرد، صبح امروز با تلاش سربازان گمنام امام زمان(عج) در بیرجند دستگیر شد. بر اساس اطلاعات اولیه وی از اعضای شاخص یکی از فرق ضاله است.
* «عباس معمارنژاد» معاون بیمه و بانک وزارت اقتصاد درباره نامه‌ای که به مدیران عامل بانک‌های دولتی مبنی بر رعایت نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات داشته است، گفت: در حال حاضر، سپرد‌ه‌های بلندمدت در بانک‌ها نداریم و حداکثر زمان سپرده بانکی یک ساله است که با نرخ سود 15 درصد محاسبه می‌شود.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: