به‌روز شده در: ۰۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۱
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۰۱۵۸
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۲
اخبار 24 ساعت گذشته:

رمزگشایی از ناگفته‌های عملیات 11 سپتامبر
«
خالد شیخ محمد» مغز متفکر و طراح اصلی حملات ۱۱ سپتامبر اعلام کرد، حاضر است در قبال لغو حکم اعدام خود به خانواده قربانیان این حادثه و برای تحت پیگرد قانونی قراردادن عربستان سعودی کمک کند. کارشناسان سیاسی و امنیتی معتقدند در صورت انصراف آمریکا از اعدام خالد شیخ ‌محمد در قبال رمزگشایی وی از ناگفته‌های عملیات ۱۱ سپتامبر، بحران سیاسی و بین‌المللی بسیار شکننده‌ای پیش روی حاکمان ریاض قرار خواهد گرفت. عربستان سعودی همواره به حمایت مالی و اطلاعاتی از گروه‌های تروریستی و افراط‌گرایان تکفیری متهم بوده و اعترافات خالد شیخ محمد می‌تواند نقطه عطفی در اثبات اتهامات دولت سعودی باشد. دولت سعودی از هم اکنون رایزنی‌های فشرده‌ای را برای تسریع در اجرای حکم اعدام خالد شیخ محمد آغاز کرده تا اسرار بسیار مهم وی درباره نقش سعودی‌ها در حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر با مرگ او دفن شود.


اظهار عجز و ناتوانی مقامات آمریکا در برابر ایران
مقامات نظامی آمریکا در جلسه‌ای با ترامپ به وی یادآور شده‌اند که ما همه سناریو‌ها را بررسی کرده و به این نتیجه رسیده‌ایم که از رفتار ایران و آرایشی که در منطقه گرفته، معلوم است ایران به هر حمله ما پاسخ خواهد داد. مقامات نظامی آمریکا گفته‌اند ما آمادگی جنگ با ایران را نداریم. به اذعان کارشناسان نظامی و امنیتی آمریکایی‌ها در نهایت آمادگی سه روز درگیری در منطقه را دارند و برای درگیری بلندمدت اصلاً آمادگی ندارند. گفتنی است، آمریکایی‌ها در دو سه روز اول پس از سرنگونی پهپاد آرایش عملیاتی گرفته؛ اما پس از چند روز از آرایش عملیاتی خارج شده‌اند.
هجمه اصلاح‌طلبان به شورای نگهبان
«
رسول منتجب‌نیا» فعال سیاسی اصلاح‌طلب در یادداشتی در روزنامه «آرمان» نوشت: «شورای نگهبان باید به مردم و جناح‌های مختلف این اطمینان را بدهد که فقط قانون را پیاده می‌کند و ذره‌ای جناح‌بندی یا طرفیتی نسبت به یک جناح در کارش نیست. اینها باید بیش از گذشته در جامعه ایجاد شود. اگر فرش قرمز هم پهن کنند کار بزرگی نکرده‌اند؛ بلکه خدمت به نظام کرده‌اند و منتی بر سر اصلاح‌طلبان نگذاشته‌اند. انتظار اصلاح‌طلبان این است که این اطمینان و اعتماد داده شود که در انتخابات حق و عدالت اجرا شود تا اتحاد و انسجام ایجاد شود.» شبیه این اظهارات از سوی دیگر چهره‌های اصلاح‌طلب نیز مطرح می‌شود و هر چه به انتخابات مجلس نزدیک می‌شویم، بر شدت حملات این جریان به شورای نگهبان افزوده می‌شود.

استقبال رژیم صهیونیستی از سفر اعراب به سرزمین‌های اشغالی
«
حسن کعبیه» سخنگوی عرب‌‌زبان وزارت خارجه رژیم صهیونیستی در ویدئویی کوتاه به بهانه برگزاری مراسم حج، از مسئولان سعودی برای میزبانی از فلسطینی‌های مقیم سرزمین‌های اشغالی‌ قدردانی کرد! او شهروندان کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس به ویژه عربستان سعودی را «دوستان» رژیم صهیونیستی خطاب کرد و افزود: «اسرائیل از شما به گرمی استقبال می‌کند، اسرائیل را خانه دوم خود بدانید.» خوش‌آمدگویی این مقام صهیونیست به شهروندان کشورهای عربی برای سفر به سرزمین‌های اشغالی در حالی است که به تازگی سفر یک هیئت رسانه‌ای عربی به فلسطین و دیدار با مقامات صهیونیست، به شدت جنجال‌برانگیز شده است و بسیاری این سفر را محکوم کرده‌اند.

ترامپ اظهارنامه مالیاتی‌اش را ارائه نمی‌دهد!
روزنامه «لس‌آنجلس‌تایمز» گزارش داد، «گوین نیوسام» فرماندار کالیفرنیا قانون لزوم انتشار اظهارنامه مالیاتی نامزد‌های انتخابات ریاست‌جمهوری به منظور احراز صلاحیت برای رقابت‌های درون‌حزبی را که به تصویب کنگره ایالت کالیفرنیا رسیده، امضا کرد. این قانون کسانی را که از انتشار اظهارنامه مالیاتی پنج سال گذشته خودداری کنند، از شرکت در رقابت‌های درون‌حزبی در این ایالت برای نامزد شدن در انتخابات ریاست‌جمهوری منع می‌کند. گفتنی است، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا تاکنون دو بار از ضرب‌الاجل تعیین شده از سوی مجلس نمایندگان آمریکا برای ارائه اظهارنامه مالیاتی خود سر باز زده و اعلام کرده است هرگز چنین کاری نخواهد کرد.

نگرانی آمریکا از سیاست‌های عراق
«
رابرت فورد» سفیر سابق آمریکا در سوریه اعلام کرد: واشنگتن متقاعد شده است بشار اسد دست کم تا انتخابات آتی به عنوان رئیس‌جمهور سوریه باقی می‌ماند. وی افزود: روابط کنونی میان بغداد و دمشق در حال بهبود یافتن است که این با خواسته آمریکا از بغداد همخوانی ندارد. وی گفت: «واشنگتن ترجیح می‌دهد بغداد با نیروهای دموکراتیک سوریه همکاری داشته باشد و آمریکا به هیچ وجه نمی‌خواهد انزوای دولت سوریه شکسته شود؛ به همین دلیل با بهبود روابط میان دمشق و بغداد مخالف است.» فورد هدف آمریکا از استقرار نیروهایش در شمال سوریه را جلوگیری از نفوذ ایران اعلام کرد.

عرضه 27/5 میلیارد دلار ارز نیمایی در یک سال
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به تعمیق تدریجی سامانه نیما اعلام کرد: از مرداد ماه سال گذشته تاکنون معادل 27/5 میلیارد دلار ارز در سامانه نیما عرضه شده است که ۳ میلیارد دلار آن واردات در مقابل صادرات خود و غیر بوده است. «عبدالناصر همتی» تأکید کرد: این حجم از عرضه ارز با ۷۴ هزار مورد عرضه در سامانه تحقق یافته است. رئیس کل بانک مرکزی افزود: این حجم از عرضه ارز عمدتاً توسط صادرکنندگان موجب ۱۰۸ هزار مورد تأمین واردات به میزان حدود ۲۲ میلیارد دلار شده و بقیه نیز صرف تسویه تعهدات بانک‌ها شده یا در جریان اقدام برای تأمین است.

سکوت سؤال‌برانگیز موسوی لاری و سازمان اوقاف!

روزنامه جوان نوشت:چند روزی است که فیلمی در فضای مجازی دست به دست می‌چرخد که در آن اتهاماتی متوجه عبدالواحد موسوی لاری، وزیر کشور دولت خاتمی می‌شود. در این ویدئو ادعا شده که موسوی لاری ملکی را که از سازمان اوقاف به منظور انجام کار فرهنگی گرفته، تغییر کاربری داده و مشغول ساختمان‌سازی مسکونی ۷ طبقه در آن ملک است. در این فیلم ادعا شده که «در سند اجاره‌نامه ملک تجریش، اداره اوقاف ملک مذکور را به منظور استفاده احداث اعیانی جهت مؤسسه خیریه فرهنگی و آموزشی به مؤسسه خیریه آقای موسوی لاری واگذار نموده، اما در عمل آقای لاری در حال ساخت ساختمانی ۶ طبقه با کاربری مسکونی در متراژ بالا است... موسوی لاری با این توجیه که این ملک جوابگوی کار فرهنگی نیست، به دنبال تغییر کاربری ملک تجریش درآمده است و حتی برای گسترش این ملک، به زمین‌های دیگر هم تجاوز کرده و اعلام شده است که این زمین‌ها بلامعارض است... این اقدامات با شکایت یکی از مالکان زمین‌های مجاور روبه‌رو می‌شود، ولی در آخر مجوز ساخت و ساز برای موسوی لاری صادر شده و با قطع درختان و ضرر به ملک مجاور کار پیش می‌رود.» در متن قرارداد سازمان اوقاف با موسوی لاری آمده که «حق هیچ‌گونه تغییر در کاربری و نوع استفاده از مورد اجاره را ندارد.»سؤال‌هایی با پخش این ویدئو به وجود آمده که هم موسوی لاری و هم سازمان اوقاف را متهم می‌کند. آنچه این میان حایز اهمیت است که اگر چنین تخلفی روی داده باشد، سازمان اوقاف متهم است. نکته جالب ماجرا، اما سکوت سازمان اوقاف و موسوی لاری پس از سه روز است. آنان با این شدت متهم به تخلفی بزرگ شده‌اند، اما نه تکذیب می‌کنند و نه توضیح می‌دهند. همین سکوت، ابهامات را بیشتر نمی‌کند؟! طبیعی است چند سؤال باید مورد توجه قرار بگیرد؟ چه کسی یا چه کسانی در اداره اوقاف تجریش با تغییر کاربری موقوفه تجریش موافقت کرده‌اند؟ ریاست اداره اوقاف چه نظری درباره این تخلف ادعایی دارد؟ چه کسی باید درباره تخلف احتمالی و نظارت بر موقوفه تجریش پاسخگو باشد؟ و اینکه چرا هیچ‌کس توضیحی در این زمینه نمی‌دهد؟

زمین ۳ هزارمتری سعادت‌آباد؛ قرار بود حسینیه شود، برج شد

در سال ۸۵ به تعدادی از نمایندگان وقت مجلس یک قطعه زمین ۳ هزارمتری در خیابان درختی سعادت‌آباد برای احداث حسینیه واگذار می‌شود و این افراد طبق قراردادی که با سازمان ملی زمین و مسکن داشتند، اجازه تغییر کاربری نداشتند و وزارت راه و شهرسازی این اراضی را تنها برای ساخت حسینیه واگذار کرده بود. با این حال، افراد مزبور این زمین را بدون اینکه حق واگذاری داشته باشند، می‌فروشند و مالک جدید با فرایند‌های نامتعارف، شهرداری را ملزم به صدور پروانه ساخت می‌کند تا اینکه وزارت راه و شهرسازی متوجه تغییر کاربری و فروش اراضی واگذارشده می‌شود و شکایت می‌کند! جالب‌تر آنکه در زمان طرح شکایت، هیچ سازه‌ای به‌روی این ملک وجود نداشت، اما در حال حاضر یک ساختمان که تا طبقه هشتم هم بالا رفته، احداث و البته جلوی ادامه احداث آن با دستور مقام قضایی گرفته شده است. بر اساس آنچه حسین معصوم نماینده تام‌الاختیار سابق وزیر راه و شهرسازی پیشتر به آن اشاره کرده، به‌رغم ابلاغ دستور موقت برای توقف ساخت‌وساز، متخلفان اقدام به بتن‌ریزی مجدد می‌کنند که با اطلاع دادسرای ویژه مبارزه با زمین‌خواری، بازپرس مربوطه شخصاً در محل حضور یافته و دستورات لازم را صادر می‌کند

آیت الله مصباح‌یزدی: سرسفره‌ای نشسته‌ایم که ۱۴۰۰ سال زحمتش را کشیده‌اند

آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی در دیدار با شرکت‌کنندگان در دوره آموزشی خط امام (ره): امروز ما سرسفره‌ای نشسته‌ایم که حدود ۱۴۰۰ سال، برای آن زحمت کشیده شده است. بخشی از آن را خدا ضمانت کرده که به دست ما برسد و معانی و مفاهیم و تفسیرش هم به دست علما و بزرگانی صورت گرفت که سختی‌های زیادی کشیدند و بسیاری از آن‌ها نیز به شهادت رسیدند. امروز ما به سادگی بر سر این سفره نشسته‌ایم؛ آیا انصاف است که حتی به خودمان زحمت ندهیم که ببینیم در این سفره، چه وجود دارد و چگونه قابل استفاده است؟ باید اعتراف کنیم که متأسفانه کمابیش، همه ما در این زمینه کوتاهی کرده‌ایم.

روزانه چند کارت سوخت جدید صادر می‌شود؟


حمید قاسمی معاون مدیر عامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: با توجه به محدودیت عرضه بنزین با استفاده از کارت سوخت جایگاه که از
۲۰ مرداد ماه اعمال می‌شود، سرعت صدور کارت سوخت شخصی افزایش یافته است و روزانه ۵۰ هزار کارت سوخت جدید صادر می‌شود. افرادی که پس از این تاریخ نتوانستند کارت سوخت دریافت کنند می‌توانند با کارت سوخت جایگاه اقدام به سوختگیری کنند، اما با محدودیت‌هایی مواجه خواهند شد. ممکن است این خودرو‌ها در میزان سوخت دریافتی در هر بار سوختگیری با محددویت‌هایی مواجه شوند و درهربار مراجعه با جایگاه به جای ۶۰ لیتر، ۳۰ لیتر سوخت دریافت کنند.


ارزش واقعی یارانه‌ها به ٨هزارتومان رسیده است


به گفته برخی از تحلیلگران (برآورد غیررسمی) با توجه به اثر انباشتی تورم طی این سال‌ها، ارزش واقعی یارانه‌ها به ٨ هزارتومان رسیده است که این مبلغ در قدرت خرید دهک‌های درآمدی یکم تا پنجم تغییری ایجاد نمی‌کند. در مجموع هر فرد از ابتدا تاکنون چهار میلیون و ٢٠٠ هزار تومان یارانه دریافت کرده است. افرادی که در دهک‌های درآمدی هشتم تا دهم قرار دارند از دو منظر برنده اجرای طرح غیر کارشناسی پرداخت یکسان یارانه‌ها هستند. دریافت یارانه همسان با سایردهک‌ها و افزایش نرخ تورم که بخشی از آن متأثر از رشد مستمر نقدینگی بوده است.

ماجرای رانتخواری در حوزه غذا و دارو


قربانی نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفتگو با تسنیم: کمیته مشترک دولت و مجلس برای تحقیق و رسیدگی به تخلفات در حوزه تأمین دارو و تجهیزات پزشکی تشکیل شده است. طبق تحقیقات به عمل آمده رانت‌های زیادی در مجموعه سازمان غذا و دارو اتفاق افتاده است به همین دلیل کمیته‌ای مشترک برای بررسی عملکرد این سازمان در حوزه تأمین دارو تشکیل شد. در این جلسه حذف امضا‌های طلایی در سازمان غذا و دارو و نظارت دقیق‌تر بر نحوه صدور مجوز‌ها به صورت مفصل توسط نمایندگان مورد کنکاش قرار گرفت.

روایت ضرغامی از مخالفت رهبری با دولت پنهان


عزت‌الله ضرغامی درباره بر مخالفت رهبری با دولت پنهان تاکید کرد و گفت:رهبری خیلی از دولت حمایت می‌کنند. خیلی جدی فرموده بودند فرمانده کار اقتصادی، دولت است. هنوز هم با احمدی نژاد سلام و علیک دارم. چند وقت پیش هم به منزلش رفتم. خانم ایشان شام کتلت درست کرد و خوردیم. یک آشپزخانه کوچک که مثل خانه‌های قدیمی با پرده جدا شده بود. مدیریت و راهبری صداوسیما در فتنه
۸۸ را جزو افتخارات خود می‌دانم. مدیریتی شجاعانه و بدون اشتباه راهبردی. اقداماتم در صداوسیما آنقدر متفاوت بود که آقای خاتمی بار‌ها در جلسات تحسین می‌کرد. /سازندگی

حق مشاوره‌های چندصدهزارتومانی برای ازدواج


مدتی است تعدادی از مشاوران و روان شناسان با فعالیت گسترده در فضای مجازی به شهرت رسیده‌اند و همین باعث شده که افراد زیادی تمایل به مراجعه به این افراد داشته باشند. یکی از کاربران در صفحه مجازی خود نوشته که یکی از آشنایانش بابت یک ساعت مشاوره ازدواج پیش «دکتر ...» یکی از کارشناسان مشهور مشاوره، مجبور به پرداخت
۵۰۰ هزار تومان پول شده‌است. طرح این قضیه باعث واکنش کاربران زیادی شده است و برخی از آن‌ها پرسیده اند که آیا چنین مبالغی سودجویی و خالی کردن جیب جوانان علاقه‌مند به ازدواج نیست و آیا مغایرت با الگوی ازدواج آسان ندارد؟ /خراسان

به جای وضو تیمم کنید و آب آن را به دریاچه ارومیه هبه کنید!


شهربانو امانی، عضو شورای شهر تهران گفت: در یکی جلسات من به کارشناسان و دوستان در ارومیه گفتم که در تریبون‌های نماز جمعه به موضوع استفاده از آب اشاره شود و حتی دوستان می‌توانند این را عنوان کنند که عزیزان در ارومیه به جای وضو تیمم و آب آن را انفاق و برای پر شدن دریاچه ارومیه هبه کنند. یکی از موضوعاتی که باید مورد توجه قرار بگیرد، جلوگیری از هدررفت آب است.

میانگین سنی ائمه جمعه کشور چقدر است؟

حاج علی اکبری در پاسخ به این که میانگین سنی ائمه جمعه کشور چقدر است؟ خاطرنشان کرد: میانگین سنی ائمه جمعه حدود ۴۰ سال است و بافت عمومی و بدنه ائمه جمعه از جوانان و افراد بانشاط هستند. وی تأکید کرد: عملکرد ائمه جمعه ارزیابی می‌شود و سامانه نظارت و ارزیابی داریم که در حال تقویت آن هستیم، مردم، نهاد‌ها و علمای مناطق مختلف کشور هم می‌توانند در امر نظارت به شورای سیاست گذاری کمک کنند.

واعظی: وزرا حق فعالیت انتخاباتی ندارند

رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: گزارش‌هایی مبنی بر اینکه مسئولی در دولت فعالیت انتخاباتی داشته باشد نداریم، اما رئیس‌جمهور روی این مسئله بسیار حساس است. محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور درخصوص انتشار برخی اخبار مبنی بر اینکه برخی نمایندگان مجلس برای انتخابات اسفندماه سال جاری با برخی از وزرای دولت همکاری سیاسی می‌کنند از جمله اینکه وعده افتتاح پروژه‌های استانی می‌دهند، اظهار داشت: تاکنون چنین گزارشی به دست ما نرسیده است، اما وزیر یا مسئولی حق ندارد فعالیت انتخاباتی کند. قطعا آقایان وزرا، اولویت اولشان مأموریتی است که بر عهده دارند و همه تمرکزشان باید بر روی این موضوع باشد.

کنایه توئیتری آشنا به ترامپ

حسام الدین آشنا، مشاور رئیس جمهوری به توئیت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا واکنش نشان داد و در توئیتر خود نوشت: درست این است که، ایرانی‌ها هرگز جنگ ناعادلانه‌ای را آغاز نکرده اند و هرگز مذاکره عادلانه‌ای را ترک نکرده اند.

اخبار روزانه:
* «بیل اربن» یکی از سخنگوهای سازمان تروریستی «سنت‌کام» گفته است مقامات این سازمان به این جمع‌بندی رسیده‌اند که ظرف ۱۲ساعت قبل و بعد از سرنگونی پهپاد آمریکایی، ایستگاه‌های پدافند هوایی ایران شش بار از هواپیماها یا پهپادهای آمریکا سؤالاتی مطرح کرده یا به آنها هشدار داده‌اند اما این مقام آمریکایی ادعا می‌کند ایران قبل از سرنگون کردن «گلوبال هاوک» اخطاری به این هواپیما نداده؛ در حالی که سردار حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه ۳۱ خرداد ماه گفته است هواپیمای آمریکایی قبل از سرنگون شدن چهار اخطار دریافت کرده است.
* وزیر اطلاعات اعلام کرد: سربازان گمنام امام زمان(عج) در اداره کل اطلاعات استان هرمزگان یک شبکه تخلفات ارزی را شناسایی کردند و به دام انداختند. «حجت‌الاسلام علوی» گفت: متخلفان طی سال‌های 1395 تا 1397 اقدام به ثبت یا اجاره تعدادی شرکت تجاری صوری کرده و پس از پرداخت میلیون‌ها تومان رشوه توانسته‌اند اقدام به ثبت سفارش واردات کالاهای اساسی و دریافت بیش از 250 میلیون دلار ارز دولتی از بانک‌های مختلف کنند.
* «گاردین» در گزارشی نوشت، بوریس جانسون، نخست‌وزیر جدید بریتانیا به دلیل نزدیکی به ترامپ در موقعیت مناسبی برای ارسال یک پیام به ایران قرار دارد. گاردین با بیان اینکه انگلستان باید به دنبال از سرگیری دیپلماسی با تهران باشد، به طور تلویحی پیشنهاد کرده است جانسون می‌تواند به نیابت از ترامپ با ایران مذاکره کند.
* آمارها حاکی از آن است که در فاصله سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۷ تلفات برق در ایران از 15/2 به 11/1 درصد کاهش یافته است. این چهار درصد کاهش به ‌معنای صرفه‌جویی در احداث ۲۵۰۰ مگاوات نیروگاه جدید با هزینه سرمایه‌گذاری حدود 1/5 میلیارد یورو و کاهش هشت میلیارد مترمکعب مصرف گاز طبیعی در نیروگاه‌ها طی این دوره است.
* «شیخ نعیم قاسم» معاون دبیر کل حزب‌الله لبنان گفت: «هرگاه مقاومت قوی‌تر شود، جنگ‌ بیشتر دور می‌شود؛ چرا که دشمن تنها زبان قدرت را می‌فهمد و این همان توازن بازدارنده است که به لطف قدرت مقاومت [اسلامی] و حضور آن در میدان، ۱۳ سال است که محقق شده است
* «واشنگتن‌پست» در گزارشی نوشت: وزیر خزانه‌داری آمریکا توانسته ترامپ را برای تمدید معافیت‌های هسته‌ای ایران متقاعد کند. این در حالی است که «پمپئو» وزیر خارجه و «بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا با این تصمیم مخالف بودند.
* «برایان گیلواری» مدیر ارشد مالی «بریتیش پترولیوم» گفت: این شرکت نفتی در حال حاضر برنامه‌ای برای فرستادن هیچ کدام از کشتی‌هایش به تنگه هرمز ندارد و برای حمل نفت خود از نفت‌کش اجاره‌ای استفاده می‌کند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: