به‌روز شده در: ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۹
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۰۱۴۹
تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۱
اخبار 24 ساعت گذشته:


ضربه اطلاعاتی که منجر به برکناری شد

در پی کناره‌گیری «دن کوتس» مدیر اطلاعات ملی آمریکا، رسانه‌های این کشور تلاش کردند موضوع را به فشارها درباره پرونده ترامپ و دخالت روسیه در انتخابات مرتبط کنند؛ اما بنا بر اطلاعات دریافتی از یک منبع آگاه در کنگره آمریکا، طرح سؤالات متعدد و ابهامات موجود درباره شکست اطلاعاتی اخیر آمریکا از ایران و ضربه به شبکه جاسوسان سازمان سیا دلیل اصلی این استعفا بوده است. اطلاعات دریافت شده سند محکمی است که نشان می‌دهد مدیر اطلاعات ملی آمریکا که مجبور به استعفا شده، نخستین قربانی این ضربه اطلاعاتی غیر منتظره به دستگاه اطلاعاتی آمریکاست. گفتنی است، وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران هفته گذشته تصاویری مستند از کنترل اطلاعاتی این نهاد بر افسران سازمان سیا در کشورهای مختلف را افشا کرد که به گفته تحلیلگران امنیتی در آمریکا «موجب فرو رفتن بخش مهمی از سیا به دوره نقاهت و تحمیل هزینه‌های سنگین به این سازمان» شده است.

دو اتفاق مرتبط با مرگ آمانو

برخی رسانه‌ها با اشاره به دو اتفاق، مرگ «یوکیو آمانو» را مشکوک می‌دانند؛ قبل از خروج «دونالد ترامپ» از برجام «نیکی هیلی» در دیداری 3 ساعته از «یوکیو آمانو» درخواست می‌کند که در گزارش جدید آژانس، پایبند نبودن ایران به مفادی از برجام را تأیید کند؛ چرا که دولت ترامپ به شدت اصرار داشت تا خروج یکجانبه از برجام را به گزارش آژانس مستند کند. اما مدیر کل آژانس با خواسته نماینده آمریکا در سازمان مخالفت می‌کند و در پی آن نیکی هیلی به مقامات دولت ترامپ توصیه می‌کند برای حضور فرد دیگری در رأس معادلات اجرایی آژانس زمینه‌سازی کنند! ولی با توجه به فرایند طولانی‌مدت انتخاب مدیر کل آژانس، آمریکا ناچار شد بدون اعلام پایبند نبودن ایران به برجام از این توافق خارج شود. جایگاه دیگری که نتانیاهو و ترامپ به بهره‌برداری از آن امید زیادی بسته بودند، ماجرای اسناد جعلی تورقوزآباد بود؛ اما باز هم واکنش آمانو کاملاً حرفه‌ای و حقوقی بود و حتی تلاش‌ها برای تطمیع و تهدید یوکیا نیز بی‌نتیجه ماند.

دلایل روزنامه اصلاح‌طلب برای اشتباه بودن سیاست ارز دولتی

روزنامه «اعتماد» در یادداشتی با عنوان «دلایلی برای اشتباه بودن سیاست ارز دولتی» نوشت: «تثبیت آنی نرخ ارز در یک قیمت مشخص، مشکلات خاص خودش را دارد. از جمله این مشکلات، ایجاد رانت‌های گسترده است. اختصاص ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی به همه واردکنندگان و کسانی که دستی در واردات دارند، ‌کار نادرستی بود. این اتفاق باعث شد کل ثبت سفارش‌ها برای واردات کالا در چهار ماه اول سال ۹۷ سه برابر ثبت سفارش‌ها در سال ۹۶ شود؛ لذا مشخص شد که اصل سیاست تثبیت نرخ ارز برای تمام واردکنندگان، از ابتدا نادرست و ادامه آن تا به امروز نیز اشتباه دیگری است... عدم جراحي اقتصاد توسط دولت و تعويق هميشگي اصلاحات اقتصادي به دلايل سياسي كار غلطي است كه دولت بايد هر چه زودتر جلوي آن را بگيرد. بايد به جايي رسيد كه قيمت ارز مديريت شود چرا كه در صورت مديريت نشدن آن، شاهد نوسان‌هاي به مراتب شديدتري در قيمت ساير كالاها خواهيم بود

تازه‌ترین نتایج نظرسنجی‌ها درباره برجام، اروپا و آمریکا

نتایج جدیدترین نظرسنجی‌ها حکایت از آن دارد که تنفر از آمریکا در افکار عمومی ایران گسترش پیدا کرده و احساس هم‌سویی با آمریکا کاهش یافته است. همچنین رویکرد منفی به برجام برای اولین بار به بیش از 50 درصد رسیده و بی‌اعتمادی به اروپا بیشتر شده و تلقی‌ مردم این است که اروپا اختیار لازم را ندارد. بیش از 60 درصد مردم در نظرسنجی‌ها تأکید کرده‌اند که ایران نباید به تعهدات خود در برجام عمل کند. 70 درصد نیز دادن هر گونه امتیاز به دشمن را به ضرر کشور می‌دانند. بیشتر پاسخ‌دهندگان به نظرسنجی معتقدند، وضعیت آینده رو به بهبودی خواهد بود؛ البته مردم خواهان برون‌رفت از وضع موجود هستند.

ورود ایران به باشگاه صادرکنندگان بنزین

برای اولین بار 10 هزار تن بنزین با اکتان 91 در رینگ بین‌المللی بورس انرژی با هدف صادرات عرضه می‌شود. مقصد این بنزین افغانستان تعیین شده و حجم آن 10 هزار تن است که روز چهارشنبه در بورس انرژی به خریداران عرضه خواهد شد. این محموله بنزین با اکتان 91 به صورت ارزی و ریالی عرضه خواهد شد و در صورت موفقیت‌آمیز بودن این عرضه از این پس هر هفته این عرضه تکرار خواهد شد و همه متقاضیان ایرانی و خارجی می‌توانند در این عرضه شرکت کنند. گفتنی است، این عرضه نخستین گام برای ورود ایران به باشگاه صادرکنندگان بنزین محسوب می‌شود.
آمریکا در مسیر افول
مجله «فارن‌افرز» روی جلد جدیدترین شماره خود تصویری تمام‌صفحه از عقاب سرسفید [نمادین آمریکا] چاپ کرده که پرهای آن در حال ریختن است و به نظر می‌آید حتی پای چشمش هم کبود باشد. این مجله آمریکایی که اندیشکده «شورای روابط خارجی آمریکا» منتشر می‌کند، با بررسی روند افول آمریکا می‌نویسد: «یک نسل قبل‌تر، آمریکا با اعتمادبه‌نفس داشت جهان را به سوی آن چیزی هدایت می‌کرد که قرار بود هزاره‌ای جدید با صلح، رفاه، آزادی و اجتماع باشد. در حال حاضر، جهان به سوی آشفتگی پیش می‌رود و آمریکا هم مصداق آهنگ «لئونارد کوهن» [خواننده کانادایی] است: «زندگی همین است و همه هم می‌دانند.» چگونه می‌شود همه چیز این‌قدر سریع از هم بپاشد. به نظر می‌رسد این افول اجتناب‌ناپذیر بوده است. رؤیاهای تب‌آلود واشنگتن در انتهای قرن [بیستم] درباره تداوم سلطه نیک‌اندیشانه آمریکا، جای خود را به واقعیت کنونی یعنی درگیری‌های دائمی در داخل و خارج از کشور داده است


چین بزرگ‌ترین صادرکننده و عراق بزرگ‌ترین واردکننده
بر اساس اعلام معاونت بررسی‌های اتاق بازرگانی تهران، پنج مقصد اول صادرات ایران در بهار ۹۸ به ترتیب به کشورهای عراق، چین، امارات، افغانستان و ترکیه بوده است. عراق با ۲ میلیارد و ۳۹۱ میلیون دلار در رتبه اول، چین با ۲ میلیارد و ۳۵۴ میلیون دلار در رتبه دوم، امارات با 1 میلیارد و ۵۵۵ میلیون دلار در رتبه سوم، افغانستان با ۵۱۳ میلیون دلار در رتبه چهارم و ترکیه با 382/3 میلیون دلار در رتبه پنجم قرار دارد. همچنین بررسی آمارهای روزانه گمرک نشان می‌دهد، بزرگ‌ترین صادرکننده به ایران، چین با ۲ میلیارد و ۲۷۵ میلیون دلار است. در جایگاه دوم این فهرست، امارات با صادرات یک میلیارد و ۵۳۵ میلیون دلار است و رده سوم این فهرست نیز در اختیار ترکیه با یک میلیارد و ۲۴۹ میلیون دلار است. ایران همچنین از هند در فصل بهار یک میلیارد و ۲۱۸ میلیون دلار وارد کرده است.


‌روحانی تنها کاندیدای ممکن ما بود!
«
محمدجواد امام» فعال سیاسی اصلاح‌طلب و مدیر عامل بنیاد «باران» در اظهاراتی جالب گفته است: «مردم باید این را بدانند، هم در سال 92 و هم در سال 96 اصلاح‌طلب‌ها در شرایطی پشت روحانی درآمدند که امکان معرفی یک چهره اصلاح‌طلب نبود و در واقع‌ حسن ‌روحانی تنها کاندیدای ممکن ما بود. همچنین شرایط کشور ایجاب کرد تا برای خروج از وضعیتی که آقای احمدی‌نژاد ایجاد کرده بود، از حسن ‌روحانی اعلام حمایت کنیم. در واقع جریان اصلاحات در آن برهه حساس، به ‌جای اینکه به فکر منافع جریانی باشد، مصلحت نظام و کشور را در نظر گرفت تا به هر طریقی که ممکن است، از بحران عبور کنیم.» این در حالی است که عارف و جهانگیری از نیروهای مطرح اصلاح‌طلب در انتخابات بودند که به نفع حسن روحانی از صحنه انتخابات کنار رفتند.


ایران گام بعدی کاهش تعهدات را برخواهد داشت!
«
سرگئی ریابکوف» نماینده ارشد روسیه در کمیسیون مشترک برجام در مصاحبه با خبرگزاری «اینترفکس» تأکید کرد، ایران قصد دارد دور تازه کاهش تعهدات خود در چارچوب برجام را آغاز کند. وی در بخش دیگری از اظهارات خود افزود: شرکت‌کنندگان در نشست وین توافق کردند تلاش‌های لازم را برای بهره‌مندی ایران از مزایای اقتصادی(در چارچوب برجام) به کار گیرند. وی با بیان اینکه درباره شرایط مربوط به توقیف کشتی حامل نفت ایران در جبل‌الطارق نیز بحث و گفت‌وگو شد، اضافه کرد: ایران و بریتانیا نتوانستند به درک مشترکی در این زمینه دست یابند. ریابکوف همچنین بر لزوم تکمیل پروژه‌های اراک، فردو و دیگر پروژه‌های قید شده در برجام علی‌رغم تحریم‌های آمریکا تأکید کرد.

ادعای کاهش ۲۵ درصدی قیمت مسکن در نیمه دوم سال

«عقبایی»، نایب رئیس اول اتحادیه املاک استان تهران گفت: هم‌اکنون بازار مسکن در رکود به سر می‌برد و میزان معاملات مسکن کاهش چشم‌گیری یافته است. واحد‌های بالای ۱۵۰ متر نه تنها افزایش قیمت نخواهند داشت بلکه در نیمه دوم سال شاهد ریزش قیمت این واحد‌ها نیز خواهیم بود. در واحد‌های زیر ۱۵۰ متر کاهش قیمت از ۵ درصد تا ۲۵ درصد در نیمه دوم سال رخ خواهد داد. در صورتی که قیمت ارز افزایش نیابد و طرح مالیات بر عایدی مسکن اجرایی شود واحد‌های متراژ متوسط با شکسته شدن قیمت مواجه خواهند شد.

هشدار تندگویان درباره ازدواج‌های صوری در پی افزایش «وام ازدواج»

محمدمهدی تندگویان، معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: برخی معتقد هستند که افزایش وام ازدواج دیگر به شکل گیری ازدواج کمکی نمی‌کند. بسیاری از متقاضیان وام ازدواج که در حال حاضر به بانک مراجعه می‌کنند درخواست رقم وام کمتری دارند چرا که قادر به پرداخت اقساط و بازپرداخت وام نیستند. در حال حاضر اقساط مربوط به وام ۳۰ میلیونی ازدواج تا یک میلیون تومان می‌رسد که جوانان باید بتوانند از پس این اقساط بربیایند. اگر این وام تبدیل به ۵۰ میلیون شود نیز تاثیری در افزایش میزان ازدواج نخواهد داشت. عده‌ای در حال حاضر برای گرفتن وام ازدواج آگهی می‌کنند که ازدواج صوری انجام می‌دهند با شناسنامه‌های سفید نهاد‌های مسئول باید در این زمینه پاسخگو باشند.

اظهارات شگفت انگیز پیرامون برخی نمایندگان مجلس

آن‌طور که رئیس هیأت‌مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت می‌گوید «گاهی برخی نمایندگان لیستی از افراد برای استخدام در شرکت‌های خودروسازی می‌دهند و مدیران آن‌ها هم اطاعت می‌کنند»؛ معامله‌ای که توکلی نامش را «تجارت نفوذ» می‌گذارد و تصریح می‌کند ریشه خیلی از مشکلات در حوزه خودروسازی همین قبیل بده‌وبستان‌هاست؛ بده‌وبستان‌هایی که مصونیتی آهنین برای آن‌ها درست کرده و سال‌هاست انحصاری دست‌نیافتنی برای آن‌ها رقم زده است. این البته تنها فسادی نیست که نماینده عدالتخواه پیشین مجلس روی آن دست گذاشته است؛ او دو هفته قبل هم در نامه‌ای به رئیس دستگاه قضا، آزادی یکی از نمایندگان که اخیرا به اتهام فساد اقتصادی بازداشت شده بود آن‌هم با «قول شرف» را به باد انتقاد گرفت.

ماجرای حضور مخفیانه آذری‌جهرمی در قزوین

با انتشار تصویر حضور وزیر ارتباطات در یکی از رستوران‌های قزوین، برخی کاربران و کانال‌ها از سفر مخفیانۀ آذری جهرمی به قزوین با مقاصد سیاسی خبر دادند، اما وزیر جوان کابینه سفر سیاسی و کاری به قزوین را تکذیب کرد و گفت: در بازگشت از گیلان تنها توقفی کوتاه در این شهر داشته است. انتشار تصویری از حضور محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در یکی از رستوران‌های قزوین، حاشیه‌ساز شد و برخی از کاربران فضای مجازی و کانال‌های پیام‌رسان‌ها از سفر مخفی و سیاسی وزیر جوان به قزوین خبر دادند. برخی هم این سفر وزیر جوان کابینه به قزوین را به مسائل انتخاباتی ربط دادند و از تبدیل شدن قزوین به حیاط خلوت سیاسی مسئولان گلایه کردند؛ اما ماجرا از این قرار بود که وزیر ارتباطات در پایان سفری غیرکاری و خانوادگی به استان گیلان و در راه بازگشت، توقفی کوتاه در قزوین داشته و در یکی از رستوران‌های مشهور شهر حاضر می‌شود. یکی از سهامداران رستوران نیز که سابقۀ فعالیت خبری نیز دارد، با انتشار تصویر وزیرجوان در استوری اینستاگرامش از حضور وی در رستوران خود در قزوین خبر می‌دهد و همین تصویر مورد تحلیل برخی کاربران و کانال‌های خبری فضای مجازی قرار می‌گیرد.

هشدار دستگاه قضا درباره همکاری با مسیح علی‌نژاد

رئیس محاکم انقلاب استان تهران گفت: ارسال فیلم و عکس به مسیح علی‌نژاد جرم است. حجت الاسلام و المسلمین موسی غضنفرآبادی رئیس محاکم انقلاب استان تهران گفت: براساس قانون فیلمبرداری و عکس برداری در سه مورد جرم محسوب می‌شود. او افزود: طبق قانون فیلمبرداری و عکس گرفتن از استحکامات نظامی، حریم خصوصی مردم و همکاری با دول متخاصم جرم است. رئیس محاکم انقلاب استان تهران گفت: با توجه به اینکه مسیح علینژاد در حوزه خبری با دولت آمریکا قرارداد دارد، افرادی که از خود و دیگران فیلمی در رابطه با کشف حجاب ارسال کنند، مشمول ماده ۵۰۸ قانون مجازات اسلامی می‌شوند که یک تا ده سال مجازات حبس دارد. غضنفرآبادی تصریح کرد: هر شخصی در هر زمینه‌ای فیلم و عکس به مسیح علینژاد ارسال کند که علیه نظام و جمهوری اسلامی ایران باشد، مشمول ماده ۵۰۸ قانون مجازات اسلامی می‌شود.

فتاح: عمدا دانشکده خبر را پلمب کردیم

فتاح: عمدا دانشکده خبر را پلمب کردیم. فتاح، رئیس جدید بنیاد مستضعفان در توییتر خود نوشت: عمدا از دانشکده خبر شروع کردیم تا خبرش به گوش همه برسد، عزم جدی است. اموال مستضعفان دست هر مقام و منصبی باشد باید برگردد. مخلص و ارادتمند اهالی رسانه و دانشجویان عزیز هستیم. گفتیم فعلا ملاحظه و فک پلمپ کنند ولی مهلت تا پایان مرداد خواهد بود. اینبار را ملاحظه کردیم ولی بعدا ملاحظه ای در کار نیست. امروز انتشار برخی تصاویر حکایت از پلمب شدن دانشکده خبر داشت.

ورزشگاه‌های تهران برای زنان آزاد شد

داورزنی، عضو هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال هم‌چنین در واکنش به این که آیا با وجود ضرب الاجل فیفا به فوتبال ایران برای ورود بانوان به ورزشگاه‌ها و برابری جنسیتی، آیا با اجرای الزامات فدراسیون در ورزشگاه‌ها، بانوان می‌توانند در خوزستان وارد ورزشگاه شوند، تأکید کرد: این موضوع یک پروسه دیگر است. قرار نیست این موضوع در استان‌ها و شهرستان‌ها به غیر از تهران برگزار شود. به عنوان مسئول برگزاری مسابقات هیچ بحثی درباره این مطلب نداشتم. او یادآور شد: این موضوع صرفا درباره تیم ملی است که سخنگوی فدراسیون فوتبال به عنوان مسئول می‌تواند درباره چگونگی اجرای آن توضیح دهد.


ارجاع نامه رئیس‌جمهور به هیئت حل اختلاف
«
محمدرضا صباغیان» نماینده مردم بافق در مجلس طی تذکری در مجلس، اظهار داشت: قرار بود رئیس‌جمهور و وزرا در مردادماه طبق قانون برای ارائه گزارش به مجلس اقدام کنند و در صحن حاضر شوند؛ اما شنیده‌ام سخنگوی دولت با این کار مخالفت کرده است. وی خطاب به علی لاریجانی افزود: به عنوان رئیس مجلس در این باره موضع‌گیری کرده و تذکرات لازم را بدهید. لاریجانی هم در پاسخ به تذکر صباغیان گفت: هیئت رئیسه در این رابطه نامه رسمی به دولت داده است و شنیده‌ام ایشان (رئیس‌جمهور) در نامه به رهبر معظم انقلاب اعلام کرده است که این کار اشکال دارد. لاریجانی افزود: این نامه از سوی رهبری به هیئت حل اختلاف قوا داده شده، اما مجلس در این باره به وظایف خود عمل می‌کند؛ چرا که این موضوع آیین‌نامه است.

اخبار روزانه:
* جدیدترین نظرسنجی‌ صورت گرفته در ترکیه حکایت از آن دارد که مردم این کشور رژیم صهیونیستی و آمریکا را بزرگ‌ترین تهدید علیه این کشور و جهان می‌دانند، به گونه‌ای که 81/3 درصد آمریکا و 70/8 درصد رژیم صهیونیستی را تهدیدی بزرگ برشمرده‌اند. 39/4 درصد نیز معتقدند آمریکا غیر قابل اعتماد است. این نظرسنجی همچنین نشان داد، به باور 42/1 درصد شرکت‌کنندگان، ترکیه باید در زمینه سوریه بی‌طرف باشد و در امور این کشور دخالت نکند.

* «هوا چانینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرد، در نشست کمیسیون برجام در وین همه طرف‌های توافق هسته‌ای قاطعانه مخالفت خود را با تحمیل تحریم‌های یکجانبه علیه ایران اعلام کردند. وی همچنین اضافه کرد: مایلم بار دیگر تأکید کنم که اجرای کامل و مؤثر برجام هم از ضروریات قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد است و هم تنها راه عملی و مؤثر برای حل و فصل مسئله هسته‌ای ایران است.

* «رسول منتجب‌نیا» در نشست خبری حزب جمهوریت ایران اسلامی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه رویکرد تشکل متبوع وی در انتخابات مجلس، ورود مستقل به انتخابات است یا قائل به ائتلاف با سایر احزاب اصلاح‌طلب هستند، اظهار داشت: ما قطعاً بنای‌مان بر تک‌روی نیست؛ اما ائتلاف شرط و شروطی هم دارد و یکی از مهم‌ترین شروطش تعامل و پذیرش نظر همه طرفین ائتلاف است.

* یک منبع مطلع در وزارت نفت با اشاره به مرحله اول دادگاه مربوط به اختلافات گازی با ترکمنستان، گفت: در طول دو سالی که از شکایت ایران از ترکمنستان به دلیل قطع گاز در زمستان سال 95 می‌گذرد، ایران مدارک معتبر و مستدلی را تحویل داد که نشان می‌دهد این کشور اجازه قطع گاز را نداشته است؛ بنابراین این کشور باید بابت این کار به ایران غرامت پرداخت کند.

* «بهزاد محمدی» معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی گفت: با اجرا و بهره‌برداری از هفت طرح پروپیلنی در صنعت پتروشیمی، ۳ میلیون تن به ظرفیت تولید این محصول در کشور افزوده می‌شود. وی تأکید کرد: هم‌اکنون بیش از ۹۰۰ هزار تن پروپیلن در دو پالایشگاه و ۶ مجتمع پتروشیمی تولید می‌شود که تمام آن در داخل کشور به مصرف می‌رسد.

* در صورت تصویب طرح «راه‌اندازی و استفاده از پیام‌رسان مالی و انعقاد پیمان‌های پولی دو و چندجانبه در تجارت خارجی» در مجلس شورای اسلامی، ایران هم مشابه برخی کشورهای دیگر، از جمله چین و روسیه به دنبال ایجاد و استفاده از پیام‌رسان‌های مالی موازی سوئیفت خواهد رفت.
* هفته‌نامه «اشپیگل» نوشت: دلیل عقب‌نشینی امارات از یمن به طور عمده در نگرانی این کشور از رویکرد انصارالله نهفته است؛ زیرا احتمال دارد نیروهای انصارالله همان استراتژی را درخصوص اماراتی‌ها دنبال کنند که درباره عربستانی‌ها اجرا ‌می‌کنند و به حملات پهپادی به امارات متوسل شوند. این هفته‌نامه در ادامه نوشت: امارات برای آنکه ناخشنودی متحد خود در منطقه، عربستان سعودی را برنینگیزد، نیروهای نظامی خود را به شکل پنهانی و در سکوت کامل خارج کرده است.

* بر اساس آخرین ارزیابی صورت گرفته، در حال حاضر نزدیک به 44 هزار مگاوات از ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی مربوط به بخش خصوصی و 21/5 هزار مگاوات مربوط به بخش دولتی است. همچنین نیروگاهی با ظرفیت 6 هزار مگاوات از سوی بخش دولتی و نیروگاهی با ظرفیت 12 هزار و 800 مگاوات از سوی بخش خصوصی در حال احداثند که بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، سهم 33 درصدی بخش دولتی در مالکیت نیروگاه‌های حرارتی با احتساب 11 هزار و 146 مگاوات نیروگاه حرارتی آماده واگذاری به 16 درصد کاهش خواهد یافت.
* «سوزان رایس» مشاور امنیت ملی دولت اوباما به ترامپ توصیه کرد پیشنهاد «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در ارتباط با برجام را بررسی کند. گفتنی است، ظریف دو هفته پیش از سفر به نیویورک گفت که تهران حاضر است تصویب پروتکل الحاقی پادمان‌های آژانس را همین حالا انجام دهد؛ در مقابل، آمریکا نیز باید همه تحریم‌های اعمال‌شده علیه ایران را «لغو» کند.
* «کمال خرازی» رئیس شورای راهبردی روابط خارجی گفت: ما برای امنیت کشورمان از هیچ چیز فروگذار نخواهیم کرد و در برابر تجاوزات بیگانگان خواهیم ایستاد و اساساً روحیه ایرانی تسلیم و تحقیر را نمی‌پذیرد. خرازی درباره سقوط پهپاد آمریکایی و گرفتن کشتی متخلف انگلیسی تأکید کرد: ما در تحقق حقوق خود و حفظ امنیت و ثبات کشور و منطقه قاطع هستیم.
* در سه ماهه نخست سال جاری ۱۸۴ هزار و ۴۴۳ دستگاه خودروی سواری تولید شده است که مقایسه این رقم با مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد، تولید خودرو‌های سواری در مدت مذکور، اُفت 41/5 درصدی داشته است. همچنین طبق اطلاعات منتشر شده در ۱۵ ماه گذشته، دولت به ۱۸ قطعه‌ساز بیش از ۲۴۴ میلیون دلار ارز دولتی تخصیص داده است.
* «رحیم سرهنگی» مدیر کل دفتر توسعه کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت‌: در حال حاضر یک میلیون و 390 هزار نفر فارغ‌التحصیل دانشگاهی بیکار در کشور وجود دارند که یا مهارت آنها به درد جامعه و بازار کار نمی‌خورد یا اینکه اساساً مهارتی برای ورود به بازار کار ندارند.
* بر اساس اعلام بانک مرکزی، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در تیر ماه سال 1398، به 4800 واحد مسکونی رسید که در مقایسه با مشابه سال قبل 64/6 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: