به‌روز شده در: ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۹
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۰۱۲۱
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۸
اخبار 24 ساعت گذشته:

تلاش برای اعاده حیثیت!

شبکه «العربیه» در گزارشی مدعی ‌شد، «در حالی که در رسانه‌ها به جان بولتون و مایک پمپئو به عنوان رهبران جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران اشاره می‌شود؛ یک زن آمریکایی در بالاترین رده‌های این جنگ قرار دارد و فرماندهی جنگ اقتصادی علیه ایران را عهده‌دار شده که البته در پشت پرده فعالیت می‌کند. این زن «سیگال مندلکر» نام دارد که معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی است.» به نظر می‌رسد، پس از شکست‌های متعدد و پی در پی آمریکا و متحدانش در مقابل ایران به ویژه در هفته‌های اخیر، از سرنگونی پهپاد جاسوسی تا بازداشت 17 جاسوس آمریکایی، اکنون شبکه العربیه می‌کوشد با یاری جستن از یک زن آمریکایی و توصیف آن به عنوان یک زن آهنین که رهبری جنگ اقتصادی ضد ایران را به عهده گرفته، اندکی از آبروی خود و همچنین آمریکا و رژیم صهیونیستی را بازگرداند.

ایران هژمونی غرب را در هم شکسته است

روزنامه لبنانی «البناء» با تأکید بر اینکه ایران در حال تغییر دادن معادلات بین‌الملل است، به ماجرای اسقاط پهپاد آمریکایی و توقیف نفت‌کش انگلیسی اشاره کرد و نوشت: «ایران یک عرصه بین‌المللی راهبردی و مهمی را ترسیم می‌کند که فراتر از معادله «هواپیما در ازای هواپیما و نفت‌کش در ازای نفت‌کش» است. تأثیرات آنچه ایران انجام می‌دهد، فراتر از چارچوب روابط بین‌الملل است و شامل همه معادلات جهانی می‌شود و الگوی جدیدی مبتنی برخودباوری و شکستن هژمونی غربی را به جهان عرضه می‌کند که به واسطه آن دیگر استعمار نمی‌تواند کشورها را به تسخیر خود درآورده و اموال و حقوق آنها را به یغما ببرد. وقتی چنگ و دندان غربی‌ها کشیده ‌شود، آن زمان مسیر برای آزادی‌خواهان واقعی باز می‌شود. ایران به نیابت از آزادگان و مظلومان جهان برابر استعمارگران ایستاده است و این نشان می‌دهد، نگرانی از غرب بیشتر از اینکه واقعی باشد، خیالی است. امروز ایران با در هم شکستن هژمونی غرب، دیگران را هم به مقابله با آن تشویق می‌کند

نگرانی فرماندهان پنتاگون از قدرت ایران!

روزنامه «رأی‌الیوم» نوشت: «یک هفته از ادعای دونالد ترامپ مبنی بر اینکه ناوشکن «یواس‌اس باکسر» یک پهپاد ایرانی را سرنگون کرده، گذشته است؛ ولی او هیچ‌گونه اطلاعات و شواهد مستندی ارائه نکرده است و همین امر نادرست بودن این اظهارات را نشان می‌دهد.» این روزنامه در ادامه می‌نویسد: «نیویورک‌تایمز، واشنگتن‌پست و نشریه‌هایی مانند نیوزویک یک‌سره رئیس‌جمهور آمریکا را به دروغ‌گویی و حرف مفت زدن متهم می‌کنند؛ ولی هیچ‌کسی فکر نمی‌کرد او اظهاراتی دروغ درباره ساقط کردن پهپاد ایران در آب‌های خلیج‌فارس مطرح کند؛ چرا که این امر با هیبت و اعتبار ارتش آمریکا ارتباط دارد. فراتر از دروغ ترامپ مسئله این است که قدرت ایران نگرانی واقعی را بر رهبران پنتاگون حاکم کرده است، آنها متعجب هستند که چگونه ایران موفق به ساخت پهپادهایی شده است که می‌توانند از ناوشکن‌های این نیرو تصویربرداری کنند بدون آنکه رادارها توان رهگیری‌شان را داشته باشند

سرنوشت انتقال روزانه ۱۵ میلیون بشکه نفت در دستان ایران

خبرگزاری «بلومبرگ» با تأکید بر اینکه توقیف «استنا امپرو»، یک اقدام تلافی‌جویانه مستقیم به توقیف نفت‌کش ایرانی «گریس 1» در اوایل این ماه در جبل‌‌الطارق بود، نوشت: توقیف نفت‌کش «استنا امپرو» نشان می‌دهد، چقدر برای ایران آسان است که مانع کشتیرانی در تنگه هرمز شود و سرنوشت انتقال روزانه 14/7 میلیون نفت از این آبراه در دستان ایران است. این خبرگزاری آمریکایی افزود: ترامپ با اعمال تحریم‌های فراسرزمینی بر همه خریداران نفت ایران از طریق تهدید به ممانعت از دسترسی به دلار آمریکا و سیستم بانکی این کشور که مبادلات بین‌المللی به آن وابسته است، به میزان زیادی همه را مجبور کرده است تا نفت ایران را نخرند. انتظار اینکه ایران بدون هیچ منفعتی از مبادلات تجاری و سرمایه‌گذاری که قرار بود دریافت کند به توافق هسته‌ای پایبند بماند، ساده‌لوحی است.

رهبر ایران قلب‌ها را فتح کرده است

«ارجان دولاپچی» از روزنامه‌نگاران شاخص ترکیه در یادداشتی درباره شخصیت رهبر معظم انقلاب با تأکید بر اینکه «رهبر ایران قلب‌ها را فتح کرده است» سال‌های زعامت رهبر معظم انقلاب را مرور کرده و نوشته است: «وی ایران را همانند قلعه‌ای تسخیرناپذیر و یکپارچه نگه داشت و امکان روی پای خود ایستادن این کشور را فراهم کرد. پای بسیاری از پیشرفت‌های اقتصادی و توسعه در بسیاری از عرصه‌ها، امضای وی قرار دارد.» این ستون‌نویس روزنامه ترکیه‌ای «آیدینلیک» در بخش دیگری از یادداشت خود می‌آورد: «او چهل سال توطئه‌ها و نقشه‌های شوم امپریالیسم جهانی برای به شکست کشاندن جمهوری اسلامی را خنثی کرده است

وفادار به نظام نمی‌تواند اصلاح‌طلب باشد؟

بخشی از اصلاح‌طلبان پیش از این محمدرضا عارف را اصلاح‌طلب بدلی می‌نامیدند. حالا در اظهاراتی، شکوری راد، دبیرکل حزب اتحاد ملت، از احزاب مهم اصلاح‌طلب گفته که عارف از تبار اصلاح‌طلبان نیست. او در گفت‌وگویی با توانمند ندانستن عارف برای لیدری و رهبری در مجلس و عدم توانمندی در ارتقای عملکرد فراکسیون امید گفته که «دکتر عارف هنوز هم یک چهره سیاسی نیست. آقای دکتر عارف یک آدم تکنوکرات وفادار به نظام است که به دلیل اینکه آقای خاتمی از ایشان برای کار در دولت خود دعوت کرد در جرگه اصلاح‌طلبان قرار گرفت. والا قبل از دولت اصلاحات ایشان در زمره جناح چپ، که تبار اصلاح‌طلبان حساب می‌شود، نبود. دکتر عارف که اکنون رئیس فراکسیون امید مجلس است دارای این حد از توانمندی است. ایشان بیشتر به درد کار اجرائی در دولت می‌خورد تا نمایندگی مجلس. بنابراین در مجلس دهم شاهد حضور یک عنصر رهبری کننده نیستیم...»در واقع شکوری راد تلویحاً اذعان دارد که نیرو‌های وفادار به نظام نمی‌توانند اصلاح‌طلب باشند! عباس عبدی هم اخیراً در گفت‌وگویی تصریح کرده که «آقای عارف در انتخابات ۹۲ خودش آمده بود و فکر می‌کرد که می‌آید و این‌ها هم حمایت می‌کنند. هیچ‌کس به آقای عارف نگفته بود که نامزد شود. البته حقش بود که نامزد شود و هر کسی این حق را دارد، ولی اصلاح‌طلبان به کسی نگفته بودند که برود نامزد شود و از او حمایت کنند.» پیش از این در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲، اصلاح‌طلبان عارف را مجبور کردند به نفع حسن روحانی از کاندیداتوری کنار بکشد و او با یک دلخوری که ماه‌ها و بلکه سال‌ها باقی ماند و بدون نام بردن از روحانی، انصراف داد. او را اصلاح‌طلب بدلی نامیدند و بعضاً حتی پشت او را در رقابت با علی لاریجانی در انتخابات ریاست مجلس خالی کردند. روشن است که او را نمی‌خواهند، وفادار به نظام است و حتی به تلویح هم در صف مخالفان قرار نمی‌گیرد. همین‌ها کافی است که تا تندرو‌ها او را نخواهند.

ظریف به کمیسیون امنیت ملی مجلس می‌رود

یکشنبه هفته آینده میزبان وزیر امور خارجه برای بررسی آخرین تحولات حوزه دیپلماسی و ارائه گزارشی از سفرشان به نیویورک خواهد بود. در این جلسه موضوع آخرین وضعیت نفتکش توقیف‌شده ایران در جبل الطارق توسط دولت انگلیس و توقیف نفتکش انگلیسی توسط سپاه هم مورد بررسی قرار گیرد.

از زمستان ١٤٠٤ واردکننده گاز خواهیم شد؟

با داشتن حجم عظیمی از ذخایر گازی جهان، پذیرش این موضوع که ایران طی یک دهه آینده، با علایم هشداردهنده اولیه بحران گاز روبرو خواهد شد و بعد از دو دهه عملاً بحران انرژی را تجربه خواهد کرد بسیار سخت به نظر می‌رسد. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به منحنی‌های افت فشار پارس جنوبی بدون سرمایه گذاری مناسب برای بهبود بهره برداری از پارس جنوبی، تولید از فاز‌های ١،٤ و ٥ و ١١ در سال ١٤١٤ عملاً به صفر خواهد رسید و تولید از هر یک از فاز‌های (٢ و ٣)، ١٢، (١٥ و ١٦) و ١٩ به کمتر از ٢ میلیون متر مکعب در روز کاهش خواهد یافت.

دختران بدون حجاب در مدارس حاضر شوند

معصومه ابتکار معاون رئیس‌جمهوری در امور زنان و خانواده تأکید کرد: امروزه دختران نمی‌توانند در پارک‌های عمومی مانند پسران ورزش کنند که یکی از دلایل آن اعتقاد ما به حجاب است. حجاب جزو شئون اسلامی و قانون کشور ماست. وی افزود: برخورد سلبی با این موضوع درست نیست بلکه باید برخورد ایجابی داشته باشیم و با تأسیس پارک‌های بانوان شرایط و فضای موردنظر را فراهم کنیم. همچنین یکی از وظایف ما این است که فضا‌های آموزش‌وپرورش را به‌ گونه‌ای طراحی کنیم که دختران بدون حجاب در مدارس حضور یابند. ابتکار یادآور شد: حجاب در برابر نامحرم واجب است. در مدارس ما نامحرم وجود ندارد و طراحی مناسب ساختمان بدون اشراف در آموزش‌وپرورش به دختران اجازه می‌دهد که بدون حجاب در کلاس درس حضور یابند و به ‌راحتی ورزش کنند.

با بزرگ‌ترین تقلب انتخاباتی تاریخ جهان آشنا شوید

در جریال انتخابات عمومی لیبریا در سال ۱۹۲۷ یک اتفاق بسیار عجیب رخ داد. در جریان این انتخابات چارلز کینگ یک آبروریزی بزرگ به راه انداخت. چارلز کینگ که کاندیدای ریاست جمهوری بود برنده ۲۴۳، ۰۰۰ رأی شد. آن هم در شرایطی که تنها ۱۵، ۰۰۰ رأی دهنده رای خود را ثبت کرده بودند. با وجود این تقلب خیره کننده وی به مقام خود رسید

داماد روحانی برکنار شد؟

کانال تلگرامی سلام مدعی شد کامبیز مهدی زاده داماد حسن روحانی که در معاونت علمی ریاست جمهوری شاغل است اخیرا از سوی سورنا ستاری از مسئولیت خود در این معاونت برکنار شده است. به گزارش انصاف نیوز، داماد روحانی دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حوزه انرژی بود که سورنا ستاری به کل این ستاد را منحل کرده و داماد روحانی را نیز کنار گذاشته است. او که سال گذشته پس از آنکه از سوی رضا رحمانی وزیر صمت به عنوان معاون وزیر منصوب شد، بلافاصله با توبیخ حسن روحانی رئیس جمهور کنار گذاشته شد، حالا با کنار گذاشته شدن از فعالیت در زیر مجموعه‌ی سورنا ستاری، گویا می‌خواهد از تبریز برای انتخابات مجلس کاندیدا شود. کانال تلگرامی «تبریز من» چند روز پیش در خبری با تیتر «داماد حسن روحانی کدام کلید را به تبریز آورده؟» نوشت: داماد رئیس جمهور چند وقتی است به تبریز رفت و آمد دارد و به گشت و گذار سیاسی یا تفریحی! می‌پردازد. اما آنطور که وی به گشت و گذار می‌پردازد نشان از حضور کامبیز مهدی‌زاده در تبریز با رنگ و بوی انتخاباتی دارد». این رسانه‌ی محلی نوشته است: «او در مراسم مهم ختم حاضر می‌شود، به ‌همراه برخی اعضای شورای شهر از بازار تبریز بازدید می‌کند و سری هم به نماز جمعه می‌زند. مهدی‌زاده فعلا با گارد باز سیاسی رفتار می‌کند. نشان به آن نشان که در مراسم ختمِ عموی حجت الاسلام محمدیان رئیس سابق نهاد رهبری در دانشگاه‌ها شرکت کرد».

یک سال حبس برای محسن افشانی

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران، در خصوص آخرین وضعیت پرونده محسن افشانی اظهار کرد: علت زندانی بودن این فرد به دلیل یک محکومیت قطعی شده از قبل است. سخنگوی قوه قضاییه بیان کرد: این فرد دو پرونده دارد؛ یک پرونده برای گذشته است که برای آن به یک سال حبس محکوم شده و این حکم قطعی است. وی تأکید کرد: این فرد هم اکنون در حال تحمل محکومیت قطعی شده یک سال حبس است. اسماعیلی با بیان اینکه پرونده جدید او نیز در حال سپری کردن مراحل رسیدگی بوده و علت زندانی بودنش به دلیل پرونده قبلی است. لازم به ذکر است، محسن افشانی، بازیگر سینما ماه گذشته به دلیل انتشار کلیپی با مضمون ترویج و تبلیغ سلاح گرم و سرد در فضای مجازی، به دستور مقام قضایی دستگیر شد.

ظریف به جانسون درباره توقیف نفتکش حامل نفت ایران چه گفت؟

محمدجواد ظریف در صفحه توئیتر خود نوشت: توقیف نفت ایران توسط دولت «ترزا می» به درخواست آمریکا دزدی دریایی است. وی ادامه داد: من به همتای سابق خودم بوریس جانسون برای تصدی سمت نخست‌وزیری بریتانیا تبریک می‌گویم. وی افزود: ایران به دنبال مقابله به مثل نیست، اما ما ۱۵۰۰ مایل در خلیج فارس خط دریایی داریم. اینجا آب ها‌ی ماست و ما از آن محافظت می‌کنیم.


اخبار روزانه:

* «کنستانتین کاساچوف» رئیس کمیسیون امور بین‌الملل مجلس فدرال روسیه گفت: «آمریکا در تلاش است از طریق ایجاد ائتلاف برای گشت‌زنی در تنگه هرمز، به زور منافع خود را تقویت کندگفتنی است، پس از ردّ طرح آمریکا برای ایجاد گشت دریایی در تنگه هرمز از سوی کشورهای گوناگون، به نظر می‌رسد دونالد ترامپ از این طرح عقب‌نشینی کرده، چنانکه گفته است: «این غیرمنصفانه است که آمریکا نقش پلیس تنگه هرمز را ایفا کند و از کشتی کشورهای ثروتمندی همانند عربستان سعودی، چین و ژاپن حفاظت کند

* «کاظم پالیزدار» دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی از دستور رهبر معظم انقلاب برای رسیدگی به زمین‌خواری گسترده در استان گلستان به ویژه منطقه روستای زیارت خبر داد. گفتنی است، روستای زیارت در سال ١٣٨٥ به عنوان یکی از ۱۰ روستای دارای بافت با ارزش تاریخی در فهرست آثار ملی کشور فقط با شش خانه ثبت شد و الآن بیشتر از ۷ هزار واحد مسکونی غیرمجاز در جنگل و کوه و حریم رودخانه در آن ساخته شده و تمام بافت طبیعی تخریب شده است.

* به نوشته خبرگزاری «شینهوا»، «هوآ چونینگ» از سخنگویان وزارت خارجه چین اقدامات مخرب آمریکا علیه ایران را عامل تنش‌های حال حاضر دانست و اظهار داشت: «ضروری است که ایالات متحده اقدام اشتباه خود در اعمال فشار حداکثری بر ایران را کنار بگذارد و در اجرای توافق جامع هسته‌ای مانع‌تراشی نکند. ایالات متحده باید حقوق مشروع و منافع همه طرف‌های برجام را رعایت کند

* «سبین ویاند» مدیر‌کل کمیسیون تجارت در اتحادیه اروپا تأکید کرد، این اتحادیه آمادگی دارد تا درجهت اصلاح ساختار سازمان تجارت جهانی و چالش‌های کنونی برای تجارت با واشنگتن همکاری کند؛ اما با این حال هشدار داد در صورتی‌ که آمریکا به تهدید خود برای اعمال تعرفه‌های تجاری بر واردات خودرو از اروپا عمل کند، اروپایی‌ها نیز این اقدام را تلافی خواهند کرد.

* حجت‌الاسلام و المسلمین حاجی‌صادقی، نماینده ولی‌فقیه در سپاه گفت: «همان گونه که بار‌ها گفته شده است، سپاه پاسدار تمامیت انقلاب و دستاورد‌های آن به ویژه در شرایط خطیر و تاریخی کنونی است، ما بصیرت سیاسی را در سپاه واجب و جناح‌پذیری سیاسی را حرام می‌دانیم

* «ضاحی خلفان» معاون رئیس پلیس دبی با اشاره به تحولات خلیج‌فارس و اقدامات انقلابی ایران در برابر تجاوزات کشورهای غربی در توئیتر خود نوشت: «دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در برابر اعراب شیر است؛ اما در برابر ایران، مانند یک خرگوش است

*
سردار «علیرضا تنگسیری» فرمانده نیروی دریایی سپاه با تأکید بر اینکه امروز به لطف انقلاب اسلامی شرایط ایران و دیگر کشورها در منطقه کاملاً متفاوت است، به اقتدار نیروهای دریایی جمهوری اسلامی در برخورد با بیگانگان در منطقه اشاره کرد و افزود: «صدای ضبط شده بیسیم آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها را داریم که خطاب به نیروهای کشورهای حاشیه خلیج‌فارس می‌گویند: خفه شوید

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: