به‌روز شده در: ۰۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۲
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۰۱
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۳۹۰ - ۱۲:۰۴
گزارش عزاداری دهه آخر
مراسم عزاداری دهه آخر صفر حزب موتلفه اسلامی در تهران با حضور شخصیت های سیاسی و لشگری با هدف افزایش بصیرت در خیمه اهل بیت (ع) که در ...
گزارش از: مصطفی حسینی
مراسم عزاداری دهه آخر صفر حزب موتلفه  اسلامی در تهران با حضور شخصیت های سیاسی و لشگری با هدف افزایش بصیرت در خیمه اهل بیت (ع) که در موسسه شهدای موتلفه اسلامی برپا شده بود برگزار شد.
محور سخنان حجج اسلام ذاکری، تقوی،مصباحی مقدم، خرسند ، سید مهدی طباطبایی  و آيت الله سيد احمد خاتمي  به شرح ذیل می باشد:
محور سخنان حجت الاسلام ذاکری
دین داری
یکی از سفارشات مهمی که اهل بیت(ع) به شیعیانشان دارند دین داری است. جایگاه و اهمیت دین داری به حدی است که اگر دچار خدشه و آسیب شود لطمات جبران ناپذیری را به اسلام و جامعه اسلامی می زند.
واقعه کربلا که طوفان عظیمی را در دل تاریخ ایجاد کرده سستی در دین بود.

سیر انحرافات در جامعه اسلامی
اهل نفاق در بنی سقیفه کارهایی کردند که انحرافات آن تا به امروز ادامه دارد. کارهای بنی امیه به تدریج جامعه اسلامی را از دین تهی کرد.  هدف بنی امیه بی دین کردن مردم بود و در این عرصه تلاش بسیاری انجام دادند.

افراد در مقابل امام حسین(ع) در روز عاشورا
پنج دسته مقابل امام حسین(ع) ایستادند که یک دسته آنها باقیمانده خوارج و دسته دیگر کسانی بودند که دراثر کثرت گناه از آدمیت خارج شده بودند. دسته دیگر کسانی بودند که از ترس از یزید به کربلا آمده بودند و دسته دیگری نیز به سبب وعده های مالی و دسته دیگر هم کسانی بودند که از دین منحرف شده بودند.

کوفیان چه کسانی بودند
کوفیان محبان اهل بیت(ع) و امیر المومنین علی (ع) بودند اما همان کسانی که برای امام حسین(ع) دعوتنامه نوشتند در ظهر عاشورا در لشگر یزیدیان قرار گرفتند. کوفیان یزیدی مسیحی و مجوس نبودند اما به خاطر زاویه پیدا کردن با ولایت در مقابل امام خود ایستادند.
مگر می شود محب امام حسین (ع) بود و در مقابل اش شمشیر کشید؟ با نگاهی به حادثه عاشورا می بینیم که افراد سپاه یزید امام حسین(ع) را می شناختند اما سستی در دین باعث شد آن اتفاق به وجود آید.

غارت زده اصلی کیست؟
غارت زده کسی است که دین او را به غارت ببرند و از کارهای بنی امیه غارت دین بود. وقتی دین از بین رود همه چیز از بین خواهد رفت .

کارهای بنی امیه
به غارت بردن دین ، دین ستیزی و دین زدایی، عدالت ستیزی،تقدس زدایی.
فعالیت هایی که امروز وهابیت انجام می دهد منشا آن در سقیفه است، همان کارهایی که بنی امیه انجام داد. امامت زدایی، ولایت ستیزی  و اسلام جعلی را به جای اسلام ناب محمدی جا زدند.

خصوصیات اهل نفاق
آنچه جامعه اسلامی را تهدید می کند نفاق است. یکی از راههای بصیرت داشتن شناخت نفاق است، ملاکهای بصیرت را باید از قرآن و اهل بیت(ع) گرفت.
وظیفه امروز ما داشتن بصیرت است زیرا لازمه دوام ، بقا و استمرار نظام اسلامی و اسلام بصیرت است.
نباید با شعار زیبا فریب خورد و بصیرت جز با دین داری حاصل نمی شود.

محور سخنان حجت الاسلام تقوی
انواع تحولات در جامعه
تحولات اجتماعی که در جامعه به وجود می آیند مانند سکه دو رو است که یک روی آن ظاهری و دیگر روی آن باطنی است.
ظاهر یک پدیده را می توان با چشم ظاهری دید و همه هم آن را می بینند اما لایه های زیرین تحولات اجتماعی را افراد خاصی می توانند مشاهده کنند.
برای اینکه بخواهیم لایه های زیرین تحولات اجتماعی را درک کنیم باید با چشم باطن مشاهده کرد که نیاز به بصیرت دارد. قرآن به عنوان برنامه زندگی انسانها ظاهری دارد که همه آن را می بینند و آیات آن را تلاوت می کنند اما شناخت باطن آیات نورانی قرآن کار ساده ای نیست و نیار به دانش خاص دارد و توانایی ویژه ای می خواهد که انسان از سطح به عمق نگاه کند.
حرکت از سطح به عمق
در تحولات اجتماعی باید از سطح به عمق و از ظاهر به باطن حرکت کنیم و قیام عاشورا نیز دارای ظاهر و باطنی است.
در آغاز انقلاب اسلامی عده ای قصد داشتند نهضت انقلاب اسلامی را مادی جلوه دهند و آنهایی که نگاه چپ به انقلاب داشتند می خواهند نگاه مردم را در این مسائل خلاصه کنند اما بلافاصله ملت ایران روبروی کسانی که پیام های انقلاب را معکوس منتقل می کردند ایستادند و گفتند که برای هدف دیگری در این صحنه حاضر شده ایم و آن تحقق آرمانهای دینی و اسلامی است.

تغییر ذهنیت جامعه، هدف دشمنان
دشمن اگر ذهنیت مردم را تغییر دهد، هر کاری بخواهد می تواند در آن فضا انجام دهد و جامعه را به هر سمتی بخواهد کشیده و هدایت می کند که باید بسیار هوشیار باشیم.
تغییر ذهنیت جامعه از موضوعات مهم و حساسی است که باید توجه ویژه داشت، دشمن در این راه با استفاده از ماهواره ها،رسانه ها و بوق های تبلیغاتی خود می خواهد به اهداف اش دست پیدا کند و اگر دشمن بتواند ذهنیت نسل جوان ما را تغییر دهد در حرکت انقلاب دچار مشکل می شویم.
بنی امیه با هدف کنار زدن حضرت علی (ع) برنامه ریزی کرد و وارد صحنه شد و در این راه ذهنیت جامعه را نسبت به اهل بیت(ع) تغییر داد و کار را حتی به واقعه عاشورا کشاند.
دشمن در فتنه سال 88 از نزدیک ترین نیروهای به مرکزیت نظام سرباز گرفت و آن فتنه را به وجود آورد. بسیاری از کسانی که در آغاز انقلاب همراه انقلاب بودند و حتی برای انقلاب شهید دادند، دشمن بر روی ذهنیت آنها کار کرد و دیدیم چه اتفاقاتی افتاد.

وظیفه و رسالت رسانه ها
رسانه ملی رسالت خاصی را بر عهده دارد و دستگاههای فرهنگی بار سنگینی بر روی دوششان است، باید مراقب ذهنیت جامعه باشیم تا مبادا توسط دشمن تغییر کند. اگر در حوزه تغییر ذهنیت جامعه به نفع دشمن قلمی، فیلمی و یا سخنی منتشر می شود تا ذهن ها را مشغول کرده و می خواهد نسبت به آرمانها و اصول انقلاب اسلامی تردید ایجاد کند باید حساسیت داشته و مراقب باشیم.
مقام معظم رهبری بارها تهاجم فرهنگی دشمن را به اصحاب فرهنگ هشدار داده اند و تاکید فرموده اند که دشمن بر روی ذهنیت جامعه کار می کند و اگر موفق شوند نیاز به لشکر کشی نظامی ندارند.

جنگ امروز جنگ فکر ها و فرهنگ ها
جنگ امروز در جهان جنگ اذهان، فکر و فرهنگ ها است . مقام معظم رهبری بارها تهاجم فرهنگی دشمن را به اصحاب فرهنگ هشدار داده اند و تاکید فرموده اند که دشمن بر روی ذهنیت جامعه کار می کند و اگر موفق شوند نیاز به لشکر کشی نظامی ندارند. دشمن در لشکر کشی های نظامی توفیقی نداشته و می خواهد با تسخیر اذهان ملت ها استعمار خود را انجام دهد.

خصوصیات انقلاب عاشورا
توکل به خداوند متعال، برپایی نماز،فتوت و جوانمردی و استفاده از فرصت ها.
باید از فرصت ها استفاده کرد، انقلاب اسلامی یک فرصت است که در خدمت ولایت انجام وظیفه کنیم و به ندای ولی زمان لبیک بگوییم.

بصیرت داشتن
بصیرت نکته بسیار مهمی است که متاسفانه در برخی ها وجود ندارد، جایگاه انقلاب اسلامی جایگاه بلندی است که بیداری اسلامی منطقه از برکت مقاومت و بصیرت به وجود آمده و اگر بصیرت وجود داشته باشد جانشین امام زمان(عج) را رها نکرده و در فتنه نمی افتیم و بصیرت است که محتوای انقلاب را منعکس می کند.
ما در برابر تحریم ها نباید رنگ ببازیم و تسلیم شویم بلکه باید در برابر فشارهای دشمن ایستادگی و مقاومت داشت زیرا دشمن می خواهد که تسلیم شویم.
راه ما همان است که امام خمینی (ره ) و مقام معظم رهبری نشان داده اند و این راه عاشورائیان است، نهضت ما نهضت حسینی است.

محور سخنان حجت الاسلام مصباحی مقدم
جنگ احد
آنها که در جنگ احد از دستور پیامبر سرپیچی کردند ، عده ای بودند که ایمانشان خالص نبود و استقامت نکردند .

نداشتن دین کامل
آنهایی که دین پایه داری ندارند اگر روزی نماینده مجلس هم شوند وقتی کار به جایی نبرند به بیگانگان پناه می برند.

توسعه و پیشرفت کشور توسط عاشقان رهبری
نباید توسعه و پیشرفت علمی را مختص به کرواتی ها دانست. این بسیجی ها، متدینین و عاشقان رهبر هستند که با جدیت در جهت پیشرفت و توسعه علمی گام بر می دارند.
امروز جمهوری اسلامی ایران توانسته به توسعه علمی دست یابد، به خاطر همین دشمنان به ترور دانشمندان هسته ای روی آورده اند که آخرین آن ترور  شهید احمدی روشن بود.
نمی توان ایران قبل از انقلاب را با ایران بعد از انقلاب قیاس کرد، به برکت انقلاب اسلامی امروز توانسته ایم بالاترین نرخ رشد علمی جهان را به دست آوریم این پیشرفت بخاطر تلاش جوانان و دانشجویان کشورمان است.
قبل از شهادت شهید احمدی روشن و طهرانی مقدم کسی آنان را نمی شناخت این عزیزان گمنام بودند و فقط یک عده معدودی آنان را می شناختند.

جایگاه ولایت فقیه
حقیقتا رهبر معظم انقلاب  همان راه و روش بنیانگذار انقلاب اسلامی را ادامه می دهند، بحران های زیادی برای انقلاب به وجود آمد اما با مدیریت حکیمانه معظم له توانستیم این بحران ها را پشت سر بگذاریم، باید قدر ولایت و نظام اسلامی را بدانیم.
پس از ارتحال امام خمینی(ره) برخی اعلام کردند که ما در زمان امام ولایت را قبول نداشتیم اما جرات نمی کردیم آن را بیان کنیم، اگر قبول نداشتید چرا در همان زمان عنوان نکردید تا امام (ره) شما را به عنوان نماینده خود منصوب نکند اما با این  حال بدانید که  ملت آثار پربرکت ولایت را درک کرده است.
پس از فتنه 88 عده ای به بیگانگان پناه بردند و نقشه آنها را عملی کردند بخاطر آنکه ایمانشان خالص نبود و به راحتی به کشورهای بیگانه پناه بردند.

محور سخنان آیت الله سید احمد خاتمی

عبرت های پس از رحلت پیامبر اکرم(ص)
پیامبر اکرم(ص) در مراسمی با شکوه در غدیر دست امیر المومنین(ع) را بالا گرفت و او را به عنوان وصی خود معرفی کرد اما 70 روز بعد از این واقعه و رحلت پیامبر(ص) چه شد که امیر المومنین (ع) در جایگاه خلافت قرار نگرفت.

عوامل غصب خلافت امام علی(ع)
طراحی دقیق دشمنان
دشمن کاملا کار کرده بود و با برنامه ریزی هایی که از قبل انجام داده بودند توانستند بعد از رحلت پیامبر(ص) ، ماهی خود را از آب گل آلود بگیرند.

ایجاد رعب و وحشت
طبیعی است که اکثریت مردم می خواهند زندگی طبیعی خود را داشته باشند، اذیت و آزاری که حاکمان بعد از پیامبر(ص) به حضرت زهرا(س) روا داشتند هر چند به نظر بر ضرر آنها بود اما سیاست آنها سیاست مشت آهنین بود و می خواستند رعب و وحشت را حاکم کنند.

عدم حضور به موقع با بصیرت ها
عدم حضور افراد با بصیرت همواره به اسلام ضربه زده است و حضور با بصیرت ها همواره منشا خیر و برکت بوده است.

مسائل روز
در طول 32 سال تاریخ انقلاب اسلامی همواره برکات بسیاری از حضورهای ارزشمن مردم در حماسه های مختلف وجود داشته است که این حماسه ها كشور را در دو عرصه داخلی و خارجی بیمه کرد.
8 سال دفاع مقدس انقلاب را در برابر تهاجم بیگانگان بیمه کرد و این حضور گسترده مردم باعث شد تا امروز دیگر دشمنان نتوانند ایران را تهدید به حمله نظامی کنند.

ویژگی های حضور موثر
حضور با بصیرت
کسانی که انقلاب و ولایت را با بصیرت انتخاب کرده باشند به این راحتی از موج و مسیر انقلاب کنار نمی کشند و داریم افرادی که با بصیرت آمدند و هنوز در صحنه سیاسی حضور دارند.
حضور ولایتمدارانه
در صحنه سیاسی نیاز به فرمانده داریم و این فرمانده است که خطاها را گوشزد می کند و در نظام اسلامی حجت شرعی برای ما مواضع مقام معظم رهبری است.
نگاه ما به ولایت تنها نگاه به یک رهبر سیاسی نیست،  بلکه نگاهی است که اهل بیت به ما آموزش داده اند، نگاه به جانشین امام زمان(عج) است. حجت شرعی در مسائل سیاسی مواضع ولایت فقیه است.
حضور در مسائل سیاسی اگر با حجت شرعی نباشد یقینا آسیب پذیر است و آزمون خطای آن بیش از ثواب است.

انتخابات
حضور پر شور مردم در پای صندوق های رای هم در عرصه داخلی و هم در عرصه خارجی تاثیر گذار است. تمام علاقه مندان به انقلاب اسلامی باید زمینه را فراهم کنند تا حضور مردم پای صندوق های رای در انتخابات مجلس مانند حماسه نهم دی تکرار شود.
انتخابات باید در فضایی آرام انجام شود، دشمنان و ضد انقلاب نمی خواهند انتخابات در فضای آرام برگزار شود، نباید ذره ای اغتشاش و تشنج در انتخابات صورت گیرد.
شورای نگهبان اگر دید کاندیدایی در پی اغتشاش و تشنج است باید     صلاحیت اش را رد کند زیرا آن کاندیدا منافع خود را به نظام ترجیح می دهد و پایبند به ولایت نیست.
مسئولان اجرایی و نظارتی باید زمینه رقابت سالم در انتخابات را فراهم کنند و کاندیداها نیز باید اخلاق انتخاباتی را رعایت کنند و اگر می خواهند انتقادی از کاندیدای رقیب داشته باشند باید آن را محترمانه و در چارچوب قانون بیان کنند و از تخریب رقیب خودداری کنند.
رقابت ضد اخلاقی و نا سالم این است که در پی تخریب کاندیدا های دیگر باشند، اگرکاندیدایی حرفی دارد باید به مقامات قانونی و اجرایی بگوید.
مردم هستند که نامزدهای اصلح را انتخاب می کنند چرا که فقط شورای نگهبان کف صلاحیت ها را تعیین می کند و سقف صلاحیت ها که همان اصلح بودن نامزدها است برعهده مردم است. باید افرادی وارد مجلس شوند که از کارایی لازم برخوردار بوده و با قانون آشنا باشند.
وظیفه نمایندگی فراموش شده است کاندیداها مواردی را مطرح می کنند که این مطالب هیچ سنخیتی با وظیفه نمایندگی ندارد البته نماینده تا آنجایی که می تواند باید برای مردم کار انجام دهد ولی نباید وظایف اصلی نماینده تحت شعاع قرار گیرد.
نامزد اصلح نامزدی است که ولایت مدار باشد اگر ولایتمدار نباشد مجلس ششم تکرار می شود. فراموش نکرده ایم که از داخل مجلس شورای اسلامی با کنگره آمریکا ارتباط برقرار می کردند و به راحتی منافع کشور را نادیده می گرفتند.
مردم باید توجه داشته باشند مجلسی در شان نظام اسلامی است که نمایندگان آن نه تنها در شعار که در عمل ولایتمدار باشند.

محور سخنان حجت الاسلام خرسند


فتنه
فتنه که در قرآن با تعبیر امتحان یاد می شود ترفند سیاسی و اجتماعی است که از آمیزش حق و باطل به وجود می آید. فتنه گر کسی است که حق و باطل را مخلوط کرده و باطل را در پوسته حق معرفی می کند.

درس گرفتن از فتنه
باید از امتحان ها و فتنه ها درس بگیریم و یکی از اهداف قرآن کریم از بیان داستانهای پیامبران درس گرفتن از زندگی انبیا و به کار بستن آن در فتنه های آینده است.
خداوند متعال بعد از هر پیروزی بزرگی امت را دچار آزمایش و فتنه بزرگ می کند تا مشخص شود آن امت قدر پیروزی را می داند .

دلایل به وجود آمدن فتنه
امام علی (ع) در خطبه ای در خصوص فتنه دو دلیل را می آورند، هوا و هوس انسان و حب جاه، مقام و ثروت و همچنین نو آوری های غلط.

نو آوری های غلط
برخی نو آوری هایی که در عرصه فکر و اندیشه است هر چند ظاهری زیبا دارد اما هیچ هماهنگی با کتاب خدا ندارد و مانند مار خوش خط و خالی می ماند اما درونش سمی است، سکولاریسم و لیبرالیسم از همین اعتقادات غلط است که که ظاهری زیبا دارد اما در بطن به تقابل دین و خدا می رسد و بسیار خطرناک است.

 بی ولایتی ضربه همیشگی به اسلام
درد امت اسلام همواره بی ولایتی بوده نه بی نمازی،دشمن هیچ گاه با عبادت ها مبارزه نکرده بلکه با ولایت مخالف بوده است.
مومن و مسلمان باید دشمن شناس باشد،یکی از خصوصیات فتنه گران این است که دشمن را توهم می داند، می گویند خودی و غیر خودی معنا ندارد.

دشمن شناسی
جریان انحرافی که تکیه خود را به ایرانیت داده و در برخی مناصب دولتی نفوذ کرده چیست؟ آیا عزت ملت ایران این است که لوح سنگی کوروش را نمایش دهند؟ باید به ایران بعد از اسلام توجه داشت.
دشمن را توهم ندانیم، مگر می شود کسی ادعای اسلام کند اما دشمن را نشناسد، ضربه ای که اسلام در طول تاریخ خورده از مسلمانانی بوده که به ظاهر مسلمان بوده اند اما خودی نبوده اند بلکه یا نفوذی بوده و یا فریب دشمن را خورده اند.
چرا وقتی برخی ها دشمن از آنها تعریف می کند به خود نمی آیند و دلیلش را نمی پرسند، اگر سران فتنه در تبعیت از ولایت صادق بودند وقتی اسرائیل و آمریکا از آنها تعریف و تمجید کرد باید می فهمیدند که کارشان ایراد دارد اما اختیار خود را به دست دشمن دادند.
امت اسلام همواره در معرض فتنه ها قرار دارد و کسانی می توانند از فتنه ها بیرون روند و پیروز شوند که در چارچوب اطاعت از ولایت عمل کنند.

انتخابات
دشمن به انتخابات مجلس امید بسته و سرش به سنگ نمی خورد، باید خیلی هوشیار باشیم، دشمن در صدد مسموم کردن فضای انتخابات است و همه باید مراقب باشند.
اصولگرایانی که خود را زیر چتر اصولگرایی می داندد باید از اختلاف پرهیز کنند و اگر اختلافی دارند بر سر میز مذاکره آن را حل کنند نه با تریبون، اگر اصول یکی باشد بر سر مسائل فرعی می توان کنار آمد.
انتخابات مجلس شورای اسلامی بسیار حساس است و مقام معظم رهبری می خواهند انتخابات پر شور برگزار شود، باید عینک بد بینی را کنار گذاشت و تحت پرچم ولایت زمینه حضور گسترده مردم در پای صندوق های رای را فراهم کرد.

محور سخنان حجت الاسلام طباطبایی
اهم و مهم
مردم باید چیزی را که ارزش مهمتری دارد بگیرند و به دنبال چیزی که مهم نیست نروند. افراد با هم وحدت رویه داشته باشند.
امام رضا(ع) راجع به سه اصل خدا، روز قیامت و امامت بسیار قوی عمل کردند و به حدی خوب کار کردند که عده زیادی شیعه شدند.

توجه به ضعف های جامعه
نکته ای که امام رضا(ع) همواره بر آن تاکید دارند اینکه اگر جامعه ای نا سالم است باید دید مشکل آن چیست . باید اول مشکل را درک کرد و بعد از آن به دنبال درمان رفت. مردم باید اول بدانند کجای زندگی شان مشکل دارد و آفت زندگی شان کجاست.
شناختن و شناساندن موضوع بسیار مهمی است که امام رضا بر آن تاکید بسیار داشته اند.
مسائل روز: بسیاری از مردم امروز بیکار شده اند و از بس دروغ شنیده اند ناراحت اند. محبت ها میان مردم کم شده و حالت یاس دست داده است.
بزرگان ما باید با جرات بگویند اشتباه کردیم و از مردم معذرت خواهی کنند. عذر خواهی عزت و عظمت است.
مردم آنقدر خوب هستند که اگر بفهمند ما اشتباه کردیم کمک و یاری می کنند.

مشکلات کشور:
سیاست خارجی
مسائل پیچیده ای در سیاست خارجی کشور اتفاق افتاده و هرچند با داشتن قدرت نظامی و تسلیحاتی، ارتش ، سپاه و بسیج و رهبری قوی و مقتدر همچون آیت الله العظمي خامنه ای از دشمن بیمی نداریم و دشمن جرات حرکتی علیه ایران را ندارد.
متاسفانه برخی ها قطعنامه های دشمن را کاغذ پاره می دانند اما این ها مشکل ساز شده است.

مشکلات ارز و سکه
مشکلات ارز و سکه به دولت بر می گردد و کسانی که اخلال می کنند اصل اشکال به دولت بر می گردد و دولت باید از مردم عذر خواهی کند.
انتخابات
عده ای برایشان مهم نیست که از شهرهای بزرگی همچون تهران، اصفهان ، مشهد و ... رای نیاورند زیرا به دنبال رای خود از شهرهای کوچک هستند.
رای دادن واجب است و همه باید پای صندوق های رای حضور پیدا کنند، برخی حرف ها را مردم گوش ندهند که رای ندادن به نفع اسلام است ، اصلا اینطور نیست و همه باید در انتخابات حضور پیدا کنند.
ای کاش دولت به مردم بگوید اشتباه کردم و ای کاش ما هم که حمایت کردیم بگوییم اشتباه کردیم.
مطالب مرتبط
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: