به‌روز شده در: ۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۳
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۰۰۹۲
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۹
اخبار 24 ساعت گذشته:

«بن‌سلمان» باید تجدید نظر کند!

«مؤسسه بین‌المللی مطالعات ایران» وابسته به خاندان پادشاهی سعودی در گزارشی محرمانه تصریح کرد: تداوم مشی فعلی در سیاست خارجی سعودی می‌تواند این کشور را با چالش‌های جدی در حوزه منطقه‌ای و بین‌المللی مواجه کند. این اندیشکده با تشریح ناکامی‌های سعودی در یمن، عراق و سوریه نسبت به شکل‌گیری احساس سرخوردگی و تحقیر در درون جامعه سعودی به دلیل صرف هزینه‌های هنگفت و ناکامی در تأمین اهداف، احساس نگرانی کرده و اعتبار خاندان سلمان و مشروعیت حاکمیت سعودی را چه در داخل و چه در بین کشورهای اسلامی در معرض لطمات جدی عنوان کرده است. در بخشی از این گزارش پیشنهاد شده است، با توجه به پشتیبانی ناکافی آمریکا از سعودی در برابر ایران و مصلحت‌سنجی و احتیاط آمریکا در مقابل تهران، سعودی باید تلاش کند به ایران نزدیک شده و با راه‌های به ظاهر دوستانه مانع افزایش نفوذ منطقه‌ای ایران شود. همچنین «محمدصفر السلمی» رئیس این مؤسسه مطالعاتی که در پوشش سازمان غیر انتفاعی مستقل نسبت به جمع‌آوری اطلاعات درباره ایران اقدام می‌کند، تصریح کرده است، «محمدبن‌سلمان» باید در رویکردهای خود نسبت به ایران تجدیدنظر کند.

عملیاتی که از همه جهات موفق بوده است

سردار «امیرعلی حاجی‌زاده» فرمانده نیروی هوافضای سپاه در مراسم اهدای حکم خادمی حضرت رضا(ع) از سوی تولیت آستان قدس رضوی به نیروهای نظامی که موجب سرنگونی پهپاد متجاوز آمریکایی شدند، با بیان اینکه این عملیات ابعاد گوناگونی داشت که با گذشت زمان روشن خواهد شد، اظهار داشت: عملیات سرنگونی پهپاد آمریکا در آسمان ایران به تعبیر رهبر معظم انقلاب از همه جهات موفق بوده است، این عملیات هیمنه استکبار جهانی را شکست و اسکلت پوسیده و ترک‌خورده استکبار را برای همه روشن کرد. وی این پیروزی را حاصل توسل به امام رضا(ع) خواند و افزود: حدود یک ماه قبل از این عملیات به حرم مطهر رضوی مشرف شده بودیم، در آن تشرف از امام رضا(ع) خواستیم که شرایطی را فراهم آورند تا بتوانیم اقتدار نظام را به دشمن نشان دهیم، بنابراین این پیروزی را حاصل عنایت حضرت رضا(ع) می‌دانیم.

مذاکره با دشمن خیانت به کشور است

«صادق خرازی» از چهره‌های اصلاح‌طلب درباره چرایی طرح موضوع مذاکره از سوی برخی افراد گفت: «مطابق قانون اساسی، در باب امنیت ملی و سیاست خارجی، تشخیص هویت دفاع مشروع یا مذاکرات مشروط بر عهده رهبر انقلاب است. اگر کسی بر خلاف نظر رهبری و شورای عالی امنیت ملی در زمان جنگ و بحران امنیتی بخواهد اظهارنظری داشته باشد، از دو حالت خارج نیست یا اینکه ناآگاهانه زمزمه‌کننده منویات دشمن است یا به صورت مشخص و با آگاهی کامل دست به اقدام خیانت‌آمیز می‌زند. تعارف نداریم، ما امروز در دوران جنگ هستیم. چیزی به اسم مذاکره با دشمن عهدشکن، امروز در دکترین امنیتی ایران وجود ندارد

تحت تأثیر هیچ جریانی قرار نمی‌گیریم

آیت‌الله «احمد جنتی» با بیان اینکه به عنوان ناظر انتخابات باید خدا، قانون و اخلاق را در نظر بگیریم، گفت: «شورای نگهبان نهاد بی‌طرفی است و کار این نهاد در چارچوب قانون است و برای ما هیچ فرقی ندارد که فرد ثبت‌نام‌کننده مربوط به کدام جریان سیاسی است؛ لذا هرکس شروط مصرح در قانون را داشته باشد احراز صلاحیت می‌شود.» دبیر شورای نگهبان تأکید کرد: «شورای نگهبان وابسته به هیچ جریان سیاسی نیست و تحت تأثیر جریانات سیاسی و هیچ کسی قرار نمی‌گیرد و هیچ ضرر و نفعی هم از اینکه چه کسی وارد مجلس بشود یا نشود نمی‌برد بلکه بر اساس وظیفه‌ای که دارد کار خود را انجام می‌دهد

جمع‌آوری امضا برای فشار به دستگاه قضا درست نیست

«محمدصالح جوکار» عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم درباره اقدام تعدادی از نمایندگان مجلس برای جمع‌آوری امضا با هدف فشار به قوه قضائیه به منظور لغو مجازات محمدرضا خاتمی، عضو جبهه منحله مشارکت گفت: «دستگاه قضا محلی برای رسیدگی به جرایم و تخلفات است و اگر قرار باشد هر کسی احکام آن را زیر سؤال ببرد، نظم و انضباط در جامعه به هم می‌خورد.» وی افزود: «اینکه عد‌ه‌ای بیایند با گرایش سیاسی خاص و وابستگی به یک جریان بخشی از احکام قوه قضائیه را زیر سؤال ببرند و بخش دیگری را دور بزنند، قابل قبول نیست

ایستگاه بعد از 4/5 درصد، 20 درصد است

«بهروز کمالوندی» سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره میزان انباشت اورانیوم غنی‌سازی شده گفت: در حال حاضر میزان انباشت اورانیوم غنی‌سازی شده بیش از 300 کیلوگرم است و سرعت انباشت افزوده می‌شود؛ در حال حاضر سطح غنی‌سازی ایران 4/5 درصد است. سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این پرسش که آیا ایران از سطح غنی‌سازی 4/5 درصد عبور نمی‌کند، اظهار داشت: قرار ما این نیست که از غنی‌سازی 4/5 درصد عبور کنیم، فعلاً در این سطح می‌مانیم اما غنی‌سازی همانند قطاری سریع‌السیر است که ایستگاه بعد از 4/5 درصد، 20 درصد است.
خیلی اتفاق افتاده که اطرافیان یک مقام سیاسی ناتو از آب درآیند

احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتگو با «آزادی» گفت: «من معتقد نیستم که الان قوه قضاییه کار سیاسی می‌کند. اگر بازداشت طبری صحت داشته باشد که تکذیب هم نشده است، به نظر من کار درستی انجام شده و نشانه این است که دیگر رودربایستی‌های متداول بین مقامات وجود ندارد.» وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا این موضوع به معنی تضعیف جایگاه آملی لاریجانی است، گفت: «آقای آملی نیز مثل هر فرد دیگری انسان است و ممکن است نسبت به فردی خوشبین باشد و یا غفلت کند. همان طور که قبلا هم برخی اخباری درباره ایشان منتشر شد، اما درست نبود. این موضوع نیز می‌تواند لایه‌های پیچیده‌تری داشته باشد. به اضافه اینکه همه جا ممکن است افراد ناجوری پیدا شوند. در تاریخ سیاسی خیلی اتفاق افتاده که اطرافیان یک مقام سیاسی ناتو از آب درآمده‌اند. اگر بعد از آنکه معلوم شد او فرد بدی است، از او دفاع کند می‌توان به او ایراد گرفت.»توکلی درباره اهداف افشاگران این ماجرا نیز گفت: «من به آقای زاکانی اعتماد داردم و او را دلسوز می‌دانم و فکر می‌کنم خواسته وظیفه‌اش را انجام دهد. البته هر افشاگری خوب نیست و هر افشاگری هم بد نیست، بستگی دارد که هدف از افشاگری چیست. اگر هدف تسویه حساب سیاسی باشد که حتما بد است، اما اگر هدف از افشاگری انجام وظیفه و دفع خطری از دستگاه باشد، خوب است.»

مداخلات در پرونده نجفی چه بود؟

خبرنگاری در نشست خبری قوه قضاییه پرسید در دادگاه آقای نجفی مطرح شد که برخی نهاد‌های اجرایی مانع از روند دادرسی شده اند. در این باره توضیح می‌فرمایید؟ اسماعیلی گفت: رئیس دادگاه گفت: بخش‌های اجرایی مداخله کردند. نگفت مانع شدند. آنچه مد نظر بود، مورد انتقاد ما بود، عملکرد پلیس، عملکرد بخش‌های خبری صدا و سیما و رسانه ها، مداخلاتی در روز‌های اولیه تحقیقات داشتند که مطابق با ضوابط قانونی نبود. رئیس دادگاه بدون ذکر اسم، این مداخلات را بیان کرد. این که اسلحه را دست کسی بدهند و اینگونه سؤال شود مداخلات غیرقضایی بود. رئیس دادگاه به دولت و غیردولت اشاره نکردند. نگفت هم مانع شدند. گفت: مداخله شد. این که کسی سمت ندارد و برود اسلحه دست بگیرد، مداخله بود.

اینفانتینو قول داده بود درباره ایران با ترامپ حرف بزند

علی سلیمانی، خزانه‌دار فدراسیون فوتبال ایران گفت: در فیفا پول داریم، اما فیفا تا زمانی که نام ایران از لیست تحریم‌ها خارج نشود، به هیچ وجه نمی‌تواند به ما پولی بدهد. ما فقط یک میلیون و ۵۰ هزار دلار بابت زمین شماره یک آکادمی ملی فوتبال اعتبار خواهیم داشت، کمک سالانه ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار یورویی فیفا به اعضا هنوز پرداخت نشده و پروژه‌های تعریف شده دیگری هم وجود دارد.

حکم ۸۰۰ صفحه‌ای پرونده پدیده شاندیز صادر شد
سخنگوی قوه‌قضائیه از صدور حکم
۸۰۰ صفحه‌ای پرونده پدیده شاندیز خبر داد. غلامحسین اسماعیلی در ششمین نشست خبری خود در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا دستور بازداشت معاون اجرایی سابق حوزه ریاست قوه‌قضائیه توسط رئیس دستگاه قضا صادر شده است یا خیر اظهار کرد: صدور دستور بازداشت از اختصاصات مقامات قضایی دادسراست نه رئیس قوه قضائیه و نه من به عنوان رئیس کل دادگستری. وی در پاسخ به سؤال دیگری درباره صدور حکم پرونده پدیده شاندیز و صدور رای حبس ابد برای پهلوان متهم این پرونده گفت: در پرونده پدیده شاندیز حکم سنگین و مطولی صادر شده که حکم دست نویس حدود ۷۰۰ الی ۸۰۰ صفحه است. اجازه بدهید حکم فرایند قضایی را طی کند و ثبت دادنامه بشود و به امضا قاضی صادرکننده حکم برسد تا جزییات آن حتما اطلاع رسانی شود.

ویلاهای ۲۰۰ تا ۷۰۰ میلیاردی در باستی هیلز لواسان
نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با تأکید بر این‌که ساخت شهرک‌های لاکچری نظیر باستی‌ هیلز در لواسان در نظام اسلامی تعجب برانگیز است، گفت: تصمیم قوه قضاییه در برچیدن حصارهای این شهرک نقطه عطفی در تصمیم مسئولان بود. سید احسن علوی در گفت‌وگو با ایسنا درباره ساخت و سازهای غیرقانونی یا غیرمجاز در شهرک باستی هیلز لواسان بیان کرد: این‌که ساخت‌وسازها در این شهرک قانونی انجام شده است یا نه را باید از شهرداری پرسید؛ اما آنچه اعلام شده این است که قیمت هر یک از ویلاهای این شهرک بین
۲۰۰ میلیارد تا ۷۰۰ میلیارد است. وی در ادامه اظهار کرد: گویا این شهرک توسط گیت‌هایی از محیط اطراف جدا شده بودند و تنها افراد خاصی اجازه ورود به آن را داشته‌اند. وجود چنین شهرک‌هایی در جمهوری اسلامی عجیب است. وجود چنین شکاف طبقاتی در جامعه جای سؤال دارد. اقدام قوه قضاییه در برچیدن گیت‌های اطراف این شهرک نقطه عطفی در تصمیم مسئولان است.

تقلید از برنامه عصر جدید، پسر دوازده ساله را به کشتن داد

پسر دوازده ساله بابلی که به تقلید از یک برنامه تلویزیونی در حال انجام حرکات نمایشی با ریسمان بود دچار خفگی شد و جانش را از دست داد. اقدام این نوجوان هنگامی رخ داده که اعضای خانواده او برای انجام کاری به بیرون از خانه رفته بودند و سهیل در خانه تنها بود اما پس از مراجعه به خانه با جسد حلق آویز فرزندشان مواجه شدند. سهیل نصیرایی ساکن بخش گتاب روستای کرتیچ‌کلا (بالا میرکلاء) بابل بود. به گفته خانواده‌اش وی با دیدن حرکات نمایشی در برنامه تلویزیونی عصر جدید قصد انجام این حرکات را داشته که به‌دلیل نداشتن مهارت و آشنایی کافی با فنون ریسمان پروازی جان خود را از دست داد. جسد قربانی برای تعیین علت و زمان دقیق مرگ به پزشکی قانونی انتقال داده شده است.

وزیر بهداشت: با دو میلیون یورو ارز دولتی، به جای فنر قلب، کابل برق وارد کردند

در سومین جلسه هیأت امنای مؤسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت در جمع خبرنگاران افزود: حدود چهار ماه است که گروه‌هایی به صورت چراغ خاموش در زمینه ارزهایی که توسط شرکت‌های واردکننده تجهیزات پزشکی گرفته شده است، کار می‌کنند. در زمینه اینکه این ارزها کجا مصرف شده و چه کسانی دریافت کرده اند، عده‌ای تخلفاتی داشتند که در حال رسیدگی هستیم و با این موارد برخورد قانونی می‌کنیم. وزیر بهداشت با بیان اینکه داروهای تاریخ مصرف گذشته در برخی موارد وارد شده است گفت: با این موضوع‌ها برخورد می‌کنیم. همچنین با دو میلیون یورو ارز دریافتی، به جای استنت قلب، کابل برق وارد شده است. مواردی نیز وجود دارد که با دریافت ارز دولتی، تجهیزات وارد شده و به بخش خصوصی منتقل شده است. در تجهیزات پزشکی سامانه به روزی ایجاد می‌کنیم تا مشاهده شود چه کسی ارز دریافت و چه چیزی وارد کرده است. درباره دارو نیز ثبت و ضبط درست نبوده است. این قول را می‌دهم که برای حمایت از بیت المال از هیچ کاری کوتاهی نمی‌کنیم.

اصلاح‌طلبان تقابل و تنش را همکاری معنا می‌کنند!

اگر کسی از سوابق روابط ایران و اروپا بگوید، ذهن‌ها سمت همه ظلم‌های دهه‌های متمادی غرب به مردم ایران خواهد رفت، اما به نظر روزنامه اعتماد همکاری میان ایران و اروپا بوده است و بعد که مصادیق این همکاری را برمی‌شمرد، فقط می‌شود تعجب کرد. این روزنامه در یادداشتی به قلم مهدی ذاکریان از سابقه همکاری میان ایران و اروپا می‌نویسد: «برجام نخستین و تنها مسئله میان اروپا با جمهوری اسلامی ایران نبود، آن‌ها ۴۰ سال است که با جمهوری اسلامی ایران در موضوع‌های گوناگون همکاری کرده‌اند. از همان ابتدای انقلاب، موضوعاتی مانند جنگ تحمیلی، موضوع‌های حقوق بشری، پناهندگان، کتاب آیات شیطانی، مسائل منطقه‌ای، مسائل هسته‌ای و مسئله تروریسم، اروپایی‌ها با ایران تعامل، همکاری و گفتگو داشتند. می‌توان گفت اروپایی‌ها به خوبی ایران را می‌شناسند... و می‌دانند جمهوری اسلامی ایران هرگز حاضر نمی‌شود تحت‌فشار، به اجبار و بدون تعامل، به اقدامی تن دهد. در نتیجه همین دانش و آگاهی است که اروپایی‌ها تلاش می‌کنند از دریچه گفتگو و تعامل با ایران در موضوع برجام، بعد از خروج امریکا از این توافق وارد شوند.»آنچه همکاری میان ایران و اروپا نامیده شده، تقابل و مخاصمه جدی میان دو طرف بوده است. مثلاً در جریان جنگ تحمیلی آنچه از اروپایی‌ها در خاطره مردم ایران باقی مانده، تجهیز ارتش بعثی صدام به سلاح‌های شیمیایی و مجروحیت شیمیایی صد‌ها ایرانی و صدای سرفه‌های آنان در طول سالیان متمادی است. این نامش هر چه باشد، همکاری نیست. در مورد آیات شیطانی هم تقابل میان ایران و اروپا جدی بود، یک سو حکم ارتداد داده و سوی دیگر برای نویسنده آیات شیطانی محافظ گذاشته تا حکم ارتداد منجر به قتل او نشود. فرانسه هم که در دهه اخیر تبدیل به میزبان مهربان منافقین شده است. تقابل در مسائل منطقه‌ای و تروریسم هم که روشن است. به نظر می‌رسد مشکل با اصلاح‌طلبان حتی در معنای واژگان هم وجود دارد و آنچه تقابل و تنش است، از نگاه اصلاح‌طلبان نامش «همکاری» است.

منتقدان دولت منافق و باج‌گیر و جنگ‌طلب و نفوذی هستند!

اصلاح‌طلبان همیشه گفته و می‌گویند که باید به نظرات مخالف احترام گذاشت، اما در عمل، صاحب هر نظر مخالفی را با موج ترور شخصیت و ناسزاگویی روبه‌رو کرده‌اند. اخیراً محمدرضا خباز، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفت‌وگویی، منتقدان را با اعضای سازمان مجاهدین خلق (منافقین) قیاس کرده است. او گفته که «این روز‌ها عده‌ای جنگ‌طلب که احساس می‌کنند دولت به آن‌ها باج نمی‌دهد و اجازه نمی‌دهد تا مانند سال‌های ۸۹، ۹۰ و ۹۱ منابع نفتی کشور را حراج کنند، شمشیر را برای جنگ با دولت از رو بسته‌اند. چون منافع خودشان به خطر افتاده، بی‌محابا و بی‌توجه به منافع ملی کشور بر نیرو‌های خدوم داخلی می‌تازند. در این راه از هیچ تهمتی فروگذار نمی‌کنند. این روش، روش منافقین است... شعار آن‌ها این است که هدف، وسیله را توجیه می‌کند.» این در حالی است که اتفاقاً این اصلاح‌طلبان هستند که همچون خباز افراد دیگر را، چون منتقد هستند، با هر روشی از میدان رقابت به در می‌کنند. از جمله با تشبیه به منافقین!خباز به همین یک توهین هم اکتفا نکرده و در ادامه منتقدان دولت را اهل باج‌گیری معرفی کرده: «آن‌ها فکر می‌کنند یا باید دولت باج بدهد، فروش نفت را در اختیار ما بگذارد و آش را با جایش ببریم یا اینکه باید دولت را ساقط کنیم. تلاش می‌کنند به هر طریقی به دولت ضربه بزنند. دروغ، توهین، افترا و شایعه‌پراکنی هم روش آنهاست…» جالب نیست؟ خباز در حالی که خود مشغول توهین به مخالفان است، می‌گوید آن‌ها از هر ابزاری برای ضربه به دولت استفاده می‌کنند! و در نهایت هم منتقدان دولت را نفوذی‌هایی می‌نامد که برای سقوط دولت تلاش می‌کنند: «نمی‌توان گفت این رفتار‌ها را از روی ناآگاهی و غفلت انجام می‌دهند... چه بسا که پای عده‌ای نفوذی هم در بین باشد که هدفشان ضربه زدن به کشور است. بعید نیست که آن‌ها بخواهند مردم را به ناامیدی نهایی بکشانند و در آخر موجبات سقوط دولت و نظام را فراهم کنند.»
اخبار روزانه:
* «کنت آبراموویتز» میلیاردر آمریکایی‌ـ صهیونیستی و رئیس لابی صهیونیستی «دوستان آمریکایی لیکود» گفته است، اسرائیل باید برای نابودی ایران تلاش کند. او جهان را درگیر «جنگ جهانی سوم» می‌خواند و می‌گوید: تمدن غربی، باید ایران، اخوان‌المسلمین و جریان‌های سیاسی چپ‌گرا را نابود کند و تا زمانی که ایران و اخوان‌المسلمین نابود نشده‌اند، هیچ طرح صلحی در خاورمیانه وجود نخواهد داشت!

* «عمر الرزاز» نخست‌وزیر اردن با تأکید بر اینکه «امان» هرگز با سازش یا موافقت با طرحی که سبب تضییع حق فلسطینیان در زمینه پایان دادن به اشغالگری شود، همراهی نخواهد کرد، گفت: از قدس و قیمومیت بر اماکن مقدس چشم‌پوشی نخواهیم کرد. همچنین «طارق الخوری» نماینده پارلمان اردن در این باره گفته است: نبرد ازلی میان حکومت هاشمی اردن و آل‌سعود و حامیان آنها در خلیج‌فارس به ویژه امارات نسبت به قیمومیت بر مقدسات اسلامی در قدس وجود دارد.

* «محمدجواد ظریف» در گفت‌وگو با شبکه «ان‌بی‌سی» آمریکا گفت: «آمریکایی‌ها قبل از آنکه درباره موشک‌های بالستیک صحبت کنند، باید درمورد تسلیحاتی توضیح دهند که توسط آمریکا و اروپایی‌ها در منطقه ما فروخته می‌شود. ایران با ۸۲ میلیون جمعیت سال گذشته تنها 16 میلیارد دلار در حوزه نظامی هزینه کرد، اما امارات با چند میلیون جمعیت 22 میلیارد دلار هزینه کرد و عربستان که جمعیتش از نصف جمعیت ما هم کمتر است، 67 میلیارد دلار

* «ناصر بهزاد» رایزن بازرگانی ایران در عراق گفت: سهم ایران در بین مقاصد صادراتی طی سه ماهه اول سال جاری ۲۱ درصد برآورد می‌شود که نسبت به دوره مشابه سال 97 افزایش ۴۰ درصدی را نشان می‌دهد. وی افزود: میزان صادرات غیر نفتی ایران به عراق ۲۳۸۶ میلیون دلار بوده و در مقایسه با ارزش صادرات در همین مقطع سال قبل، یعنی ۱۷۶۳ میلیون دلار بیانگر رشد ۳۵ درصد در صادرات ایران به عراق است.

* «گنگ شوانگ» سخنگوی وزارت خارجه چین با تأکید بر اینکه توافق هسته‌ای ایران جایگزین‌ناپذیر است، از مواضع دولت آمریکا در قبال این توافق انتقاد کرد و گفت: «اجرای کامل و مؤثر این توافق (توافق برجام)، تنها راه عملی و مؤثر فیصله دادن به موضوع هسته‌ای ایران و کاستن از تنش‌هاست. آمریکا باید به اعمال فشار بر ایران پایان داده و شرایط را برای حل سیاسی و دیپلماتیک تنش‌ها مهیا کند

* «عبدالناصر همتی» رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه این بانک مشکلی برای تأمین ارز کالاهای اساسی کشور ندارد گفت: بانک مرکزی فهرستی ۱۵۰ نفره از صادرکنندگانی که در مجموع حدود ۴ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات داشته‌اند و به کشور بازنگردانده‌اند، به قوه قضائیه ارسال کرده است.

* «موسی ابومرزوق» مسئول دفتر روابط بین‌الملل جنبش حماس اعلام کرد: «روابط حماس با ایران روابطی مستحکم است و هیچ وقت و در هیچ مقطعی قطع نشده و اکنون در بهترین حالت خود قرار دارد

* بنیاد «رزولوشن» گزارش داد این احتمال وجود دارد که اقتصاد انگلیس طی سه سال آینده وارد رکود شود. در گزارش این مؤسسه آمده است، دلایل ورود انگلیس به رکود هم داخلی است و هم خارجی که از جمله آن می‌توان به کاهش رشد اقتصادی به دلیل تشدید تنش‌های تجاری و افزایش عدم اطمینان نسبت به آینده در سایه خروج این کشور از اتحادیه اروپا اشاره کرد. بر اساس این گزارش، اگر دولت انگلیس نتواند تأثیرات کاهش رشد اقتصادی این کشور را جبران کند، ممکن است شاهد سقوط 12 درصدی تولید ناخالص داخلی انگلیس باشیم که معادل ضرر 8000 پوند به ازای هر خانوار است.
* سخنگوی رسمی وزارت خارجه چین با بیان اینکه کشورش نگران اوضاع متشنج درباره توافق هسته‌ای با ایران است، گفت: «علت اصلی وضعیت به وجود آمده، فشار حداکثری آمریکا است و امیدواریم واشنگتن از اقدامات اشتباه خود دست بردارد و به حقوق مشروع {ایران} احترام بگذارد.» «گنگ شوانگ» از همه طرف‌های مسئول خواست در قبال این مسئله خویشتن‌دار باشند و همه تلاش خود را برای اجرای این توافق به کار بگیرند.
* «علیرضا یزدانی» مجری طرح چغندر قند وزارت جهاد کشاورزی گفت: در سال ۱۳۹۶ حدود یک میلیون و ۱۲۳ هزار تن شکر چغندری و حدود ۸۷۲ هزار تن شکر نیشکری در کشور تولید شد و ایران به رکورد تاریخی در تولید این محصول راهبردی دست یافت. گفتنی است، نیاز سالیانه شکر کشور حدود ۲/۲ میلیون تن است که در سال‌های اخیر حدود ۸۰ درصد آن در داخل کشور تولید و مابقی آن از طریق واردات تأمین می‌شود.
* «لیندسی گراهام» سناتور آمریکایی گفت: در صورتی که کشورهای اروپایی به حمایت از ایران ادامه دهند، آمریکا آنها را با تحریم‌ له خواهد کرد. من به اروپایی‌ها خواهم گفت اگر می‌خواهید از ایران جانبداری کنید، راحت باشید؛ ولی حق استفاده از یک بانک آمریکایی یا مراوده با اقتصاد آمریکا را نخواهید داشت.
* «مسیح کشاورز» دبیر انجمن واردکنندگان برنج با بیان اینکه واردات برنج در چهار ماهه امسال ۱۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است، گفت: در دو ماه اخیر، ۱۰۰ هزار تن برنج در گمرک معطل تخصیص ارز است.
* «مرکز حقوقی شورات هادین» که مأموریتش را وکالت پرونده‌های مربوط به «قربانیان تروریسم» اعلام کرده، قصد دارد با اقامه دعوا علیه «اینستکس» به نیابت از چند خانواده، دارایی‌های ایران در این کانال را توقیف کند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: