به‌روز شده در: ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۲
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۰۰۶۴
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۸
اخبار 24 ساعت گذشته:

تلاش امارات برای ترمیم روابط با ایران
روزنامه «الاخبار» با اشاره به حمله پهپاد‌های یمنی به امارات و حوادث الفجیره نوشت: «حاکمان ابوظبی پس از آنکه آتش به داخل خانه‌های‌شان رسیده برای دور کردن این آتش، دست به دامن تهران شده‌اند و هیئتی امنیتی از امارات به ایران سفر کرده که بر اساس اخبار منابع دیپلماتیک، بازگرداندن روابط میان دو کشور به روال قبلی، تأمین مشترک امنیت گذرگاه‌های دریایی خلیج‌فارس و آمادگی امارات برای ترک یمن را به تهران پیشنهاد کردند. اما پاسخ قاطعی که شنیده شده، این بوده که پس از اینکه شما خطوط قرمز را زیر پا گذاشتید، دیگر چیزی نزد ما باقی نمانده که بر سر آن با شما مذاکره کنیم. اما اماراتی‌ها پس از آنکه جواب قاطع ایران را شنیدند، باز هم ناامید نشدند و زمانی که «عبدالله‌بن زاید» به روسیه سفر کرد، خواستار میانجی‌گری این کشور برای (راضی کردن) ایران شدند.

مهاجرهای سپاه بالای سر تروریست‌های کردستان
نیروی زمینی سپاه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد، در پاسخ به اقدامات اخیر تروریست‌ها در مناطق غرب و شمال‌غرب کشور، مواضع این گروهک‌ها در جدار مرزی با اقلیم کردستان عراق را گلوله‌باران کرده است. یگان‌های موشکی، توپخانه و پهپادی نیروی زمینی سپاه مراکز تجمع و مقرهای عملیاتی تروریست‌ها در اقلیم کردستان عراق را هدف قرار داده‌اند که در نتیجه آن شمار زیادی از تروریست‌ها به هلاکت رسیده‌اند. آنچه در این عملیات مهم است، استفاده نیروی زمینی سپاه از پهپاد برای هدف قرار دادن مواضع تروریست‌هاست. یگان پهپادی نیروی زمینی سپاه از جمله یگان‌‌های تازه تأسیس این نیرو است که در مدت زمانی کوتاهی که از زمان تشکیل آن می‌گذرد، توانسته است کارایی بالایی از خود نشان دهد. پس از موشک‌باران مواضع حزب دموکرات کردستان عراق در سال گذشته که پهپادهای نیروی زمینی سپاه در آن عملیات نقش شناسایی را ایفا کردند، این نخستین بار است که نیروی زمینی سپاه در یک عملیات برون‌مرزی، پهپادهای خود را در نقش رزمی به کار گرفته و اهداف مورد نظر را مورد اصابت قرار داده‌اند.
جنگ را آغاز کنند وارد منطقه الجلیل می‌شویم
«
سیدحسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله لبنان با بیان اینکه به اسرائیل توصیه می‌کنم از ادبیات بازگرداندن لبنان به عصر حجر استفاده نکند، گفت: مقاومت به نوار ساحلی سرزمین‌های اشغالی، از شهرک نتانیا تا اشدود که تمامی مراکز دولتی اسرائیل از جمله فرودگاه بن‌گوریون و انبارهای سلاح و کارخانجات پتروشیمی و دو بندر تل‌آویو و اشدود در آن قرار دارد، دسترسی دارد. تصور کنیم مقاومت که هزاران موشک در اختیار دارد این منطقه را موشک‌باران کند، آیا رژیم صهیونیستی می‌تواند با پیامدهای آن کنار بیاید؟ چه کسی می‌تواند طرف دیگر را به عصر حجر بازگرداند؟ «سیدحسن نصرالله» با تأکید بر اینکه سران اسرائیل امروز بیش از هر زمان دیگری از مقاومت هراس دارند، افزود: آنها می‌دانند که جنگ با لبنان آنها را در آستانه نابودی قرار می‌دهد. در صورت بروز هر جنگ ورود به الجلیل جزء برنامه مقاومت خواهد بود.


سازوکار فعلی اینستکس کارایی ندارد
شبکه «دویچه‌وله» در گزارشی سازوکار اینستکس را بررسی کرد و با تشبیه آن به باروت خیس نوشت: «سازوکار فعلی اینستکس کارایی چندانی ندارد.» این شبکه آلمانی در ادامه با اذعان به اینکه سازوکار ایجاد شده از سوی آلمان، فرانسه و بریتانیا برای تسهیل مبادلات تجاری با ایران به دارو و مواد غذایی محدود است که اکنون نیز شامل تحریم‌های آمریکا نمی‌شود، افزود: «اروپا برای آنکه نظر تهران را جلب کند، باید خرید و فروش نفت را نیز به این سازوکار بیفزاید؛ اما این اقدام به مثابه اعلام استقلال اروپا از سوی آمریکا تعبیر خواهد شد و اروپا باید منتظر ضربات وارده از سوی آمریکا باشد.» این شبکه در ادامه گزارش خود پیشنهاد می‌دهد برای کمتر شدن هزینه توسعه سازوکار اینستکس، روسیه و چین نیز به این سازوکار بپیوندند.


رقابت سنگین برای تصاحب بازار محصولات ارگانیک
گردش مالی محصولات ارگانیک در جهان به 80 میلیون دلار رسیده و 172 کشور در این زمینه فعالیت می‌کنند که رتبه ایران در تولید این محصولات به 85 رسیده است. ایران پس از ابلاغ سند راهبردی توسعه کشاورزی ارگانیک در سال 1390 به این سمت گرایش بیشتری پیدا کرد؛ به گونه‌ای که اکنون 300 هزار هکتار از زمین‌های زراعی کشور برای پرورش محصولات ارگانیک رصد می‌شوند و 40 هزار هکتار از این زمین‌ها توانسته‌اند مجوز ارگانیک کسب کنند. ایران همچنین توانسته برای 35 محصول کشاورزی گواهی ارگانیک اتحادیه اروپا را بگیرد.گفتنی است، محصولات ارگانیک محصولاتی هستند که هیچ‌گونه نهاده‌های شیمیایی در آنها استفاده نمی‌شود.

شش ماه حبس تعلیقی برای دختر پادشاه سعودی

دادستان‌های فرانسوی برای تنها دختر پادشاه سعودی به جرم دست داشتن در خشونت و آدم ربایی، شش ماه حبس تعلیقی را خواستار شده اند. دادگاهی در فرانسه غیابی، حسه بنت سلمان، تنها دختر ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی و خواهر ولیعهد این کشور را به اتهام دستور دادن به محافظ شخصی خود برای کتک زدن یک کارگر که در حال تصویربرداری از ساختمانشان بود، محاکمه می‌کند.

گزینه تازه ترامپ برای ارتش متهم به تجاوز جنسی شد

یک سرهنگ زن ارتش آمریکا که گزینه پیشنهادی دولت ترامپ برای نفر شماره دوی ارتش این کشور را متهم به تجاوز جنسی علیه خود کرده است، اعلام نمود، حاضر به ایراد شهادت در سنای آمریکا درباره جزئیات اتفاقات رخ داده است. به گزارش پایگاه هیل، این زن به واشنگتن‌پست گفت، حاضر به ایراد شهادت خطاب به کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا در ارتباط با اتهام تهاجم جنسی خود است که علیه ژنرال جان هایتن، رئیس فرماندهی راهبردی ارتش آمریکا و نامزد معاونت رئیس ستاد مشترک ارتش این کشور است. او ترجیح می‌دهد این شهادت را در جلسه‌ای در پشت درهای بسته ایراد کند.

«اینستکس» برای ایران مانند باروت خیس است


شبکه دویچه وله در گزارشی نوشت: سازوکار فعلی اینستکس کارایی چندانی ندارد و اگر بخواهد بر اقتصاد ایران تأثیرگذار باشد نیازمند حمایت روسیه و چین و تزریق میلیاردها یورو به این سازوکار است. تا کنون تنها چند میلیون یورو به اینستکس تزریق شده است تا شرکت‌های اروپایی بتوانند بدون مبادله مستقیم پول، به ایران کالا صادر کنند.

تصمیم لاریجانی برای نامزدی در انتخابات مجلس به روایت یک نماینده


عضو هیأت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی روایت جدیدی از نامزدی و یا عدم نامزدی علی لاریجانی در انتخابات یازدهمین دوره مجلس ارائه کرده است. امیرآبادی‌فراهانی درباره احتمال عدم حضور لاریجانی در انتخابات مجلس یازدهم در پایان خاطرنشان کرد: از ایشان پرسیدم، گفت من در شش ماه دوم سال تصمیم می‌گیرم؛ چند روز پیش مشاور ایشان آقای زمانی در مجلس به من می‌‌گفت که پیشنهاد می‌کنم شما و آقایان لاریجانی و ذوالنور در یک فهرست قرار بگیرید که من گفتم این دست من نیست و در اختیار شورای مرکزی اصولگرایان قم است

بانوان باز هم سفیر می‌شوند

،سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه در بخشی از گفت‌وگوی خود با ایرنا، درباره انتخاب سفرای جدید گفت: اکنون تقریباً فصل جابه‌جایی سفرا است. در تابستان، کارشناسان و دیپلمات‌های ارشد بعد از پایان مأموریت جابه‌جا می‌شوند. حدود ۲۰، ۳۰ نفر از سفرای ما تا پایان تابستان تعیین تکلیف می‌شوند. نامزدهای جایگزینی معرفی شده‌اند. روندهای اداری در حال انجام است و پس از نهایی شدن، اطلاع‌رسانی خواهیم کرد. وی اضافه کرد: در بین سفرای معرفی شده، چند نفر از بانوان نیز برای تصدی مسئولیت سفارت افرادی پیشنهاد شده‌اند. گفتنی است پیش از این مرضیه افخم و حمیرا ریگی در دولت اعتدال به عنوان سفرای ایران در مالزی و برونئی انتخاب شده‌اند.

احتمال تغییر مجدد حداقل حقوق کارگران

یک عضو اقتصادی کابینه در نامه خود برای تعدادی از مسئولان ارشد دولتی ضمن تشریح این که رویه عملی شورای عالی کار تاکنون، تعیین بیش از یک بار در سال حداقل مزد کارگران نبوده اما با توجه به معیارهای ماده ۴۱ قانون کار و لزوم تامین زندگی یک خانواده متوسط ایرانی که باید از طریق حداقل مزد تعیین ‌شده صورت پذیرد، ضرورت مراعات درصد تورم اعلامی بانک مرکزی نشان می دهد به فرض تحقق شرایط و تصمیم شورای‌ عالی کار، تعیین حداقل حقوق به صورت بیش از یک بار در سال غیرقانونی نباشد.

پیراهن کریم باقری برای کنعانی‌زادگان

شماره پیراهن کنعانی‌زادگان در پرسپولیس مشخص شد. مدافع جدید پرسپولیس پیراهنی که باید در لیگ نوزدهم به تن کند را تحویل گرفت. او در فصل جدید قرار است شماره شش پرسپولیس را به تن کند. این شماره‌ پیش از حضور کنعانی‌زادگان، برای سال‌ها متعلق به کریم باقری، پیشکسوت و مربی فعلی پرسپولیس بوده است.

بازداشت شهردار سابق ازنا

شهردار سابق ازنا به اتهام فساد مالی دستگیر شد. در راستای مبارزه با مفاسد اقتصادی شهردار سابق ازنا به اتهام تخلفات مالی و اداری دستگیر شد. در دو هفته گذشته چهار عضو شورای شهر الشتر، شهردار الشتر و یکی از اعضای شورای شهر بروجرد به اتهام فساد مالی دستگیر شدند.


اخبار روزانه:

* روس‌ها در ملاقات با مقامات ایرانی پیام دونالد ترامپ مبنی بر مذاکره دوباره با ایران در سطح سران کشورها را منتقل کرده‌اند؛ یعنی در سفر شهریور ماه رئیس‌جمهور کشورمان به نیویورک برای شرکت در اجلاس سازمان ملل، ترامپ، پوتین و روحانی با یکدیگر مذاکره کنند. جمهوری اسلامی ایران در واکنش به این پیشنهاد اعلام کرده است، وقتی آمریکایی‌ها از برجام خارج شده‌اند، چگونه می‌توان با آنها مذاکره کرد؟! ایران مذاکره را فقط در سطح وزرای خارجه پذیرفته است.
* «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای چندمین بار در روزهای گذشته علیه ایران لفاظی کرد و از ایران خواست که مراقب باشد! او گفت: «ایران بهتر است مراقب باشد. دارند به حیطه خطرناکی پا می‌گذارند. ایران، اگر داری گوش می‌دهی، بهتر است مراقب باشی.» برخی از ناظران تهدیدهای ترامپ را بخشی از راهبرد او برای وادار کردن طرف مقابل به پذیرش شرایط مدنظر او می‌دانند. گفته می‌شود او از دو تئوری به نام‌های «مرد دیوانه» و «بازی بزدل» برای اثرگذاشتن بر ذهن طرف مقابل استفاده می‌کند.
* «جو بایدن» معاون باراک اوباما و از نامزدهای مطرح حزب دموکرات برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ در یک نشست انتخاباتی با اشاره به فواید توافق برجام، گفت: «ترامپ توافق هسته‌ای را کنار گذاشت و با این کارش باعث شد ایران برنامه هسته‌ای خود را دوباره توسعه دهد. اگر تهران انجام تعهدات هسته‌ای خود را از سر بگیرد، من به برجام بازخواهم گشت.» بایدن در عین حال اتهاماتی را علیه ایران با نام فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده در منطقه مطرح کرده و مدعی مقابله با آن شده است.
* «مجتهد» یکی از مخالفان آگاه به اسرار خاندان پادشاهی آل سعود فاش کرد، براساس دستور محرمانه‌ای که صادر شده، فرودگاه «ابها» در جنوب عربستان که بار‌ها هدف حملات موشکی و پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن قرار گرفته، به علت ناتوانی پدافند هوایی ارتش سعودی از تأمین امنیت آن، شب‌ها تعطیل می‌شود و دستور مشابهی نیز برای برخی دیگر از فرودگاه‌ها صادر خواهد شد.
* در پایان تیر ماه امسال مهلت چهار ماهه رهبر معظم انقلاب برای اصلاح ساختار بودجه به پایان خواهد رسید. این در حالی است که بسیاری از نمایندگان مجلس حتی از انتشار برنامه اصلاحی سازمان برنامه و بودجه اطلاعی ندارند. نکته قابل توجه این است که رهبر فرزانه انقلاب، مجلس و دولت را مکلف به ارائه برنامه اصلاح ساختاری بودجه کرده بودند.
* خبرگزاری «رویترز» به نقل از منابع آگاه مدعی شده است دولت آمریکا فعلاً «محمدجواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران را تحریم نخواهد کرد. منبع مورد استناد رویترز دلایل خاصی برای انصراف از تصمیم به تحریم ظریف ارائه نکرده‌ و تنها ادعا کرده است «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا «فعلاً» با قرار دادن نام ظریف در فهرست تحریم‌ها مخالف است.
* «سیدمحمد علوی» دبیرکل جامعه رسمی حسابداران با اشاره به ضعف سیستمی در حسابرسی گفت: پس از انتشار اسامی دریافت‌کنندگان ارز دولتی در سال گذشته و امسال مشخص شد، 2 هزار و 300 شرکت دریافت‌کننده ارز 4200 تومانی حسابرسی نشده بودند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: