logo
کد خبر: ۳۰۰۱۹
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۳
اخبار 24 ساعت گذشته:

افشای محتوای نامه اوباما به رهبر معظم انقلاب
مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در یک مصاحبه اختصاصی با پایگاه «بریت بارت» بخش‌هایی از نامه باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق آمریکا به رهبر معظم انقلاب را افشا کرد. طبق گفته جان بولتون، اوباما یک سال پیش از امضای برجام در نامه خود به حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای، حق غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران را به رسمیت شناخته و اعلام کرده بود این مسئله توسط یک توافق قابل‌قبول بین ایران و 1+5 مورد تأیید قرار خواهد گرفت. طبق گفته بولتون، رئیس‌جمهور سابق آمریکا در ادامه نامه خود به رهبر معظم انقلاب نوشته بود: «من معتقدم با ایران باید مانند هر کشور دیگری در معاهده منع گسترش تسلیحات هسته‌ای (NPT) رفتار شود و این موضوع نتیجه کامل اجرای چنین توافقی خواهد بود


جزئیاتی از چگونگی آزادی «نزار زاکا»
پس از رایزنی‌های میشل عون، رئیس‌جمهور لبنان و وساطت سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان برای آزادی «نزار زاکا» که به جرم جاسوسی برای آمریکا در ایران زندانی بود، ایران وی را به شرط مدیریت و کنترل از سوی دستگاه امنیتی لبنان آزاد کرد. در جریان آزادی وی نیز پرچم سپاه روی میز پیش روی وی قرار گرفت تا به غرب پیام داده شود این اقدام با وساطت سپاه صورت می‌گیرد. گفته شده است در واکنش به این اقدام جمهوری اسلامی ایران، در اولین گام سه نفر از نیروهای حزب‌الله در امارات آزاد شده‌اند و به زودی تعداد دیگری از نیروهای جبهه مقاومت که در منطقه بازداشت شده بودند، آزاد می‌شوند.


دست ایران برای مقابله با تهدید جنگ پر است
روزنامه فرانسوی «لوموند» با اشاره به افزایش تنش‌ها میان تهران و واشنگتن درباره علت خودداری ترامپ از آغاز درگیری نظامی با ایران نوشت: ایران کشوری پهناور با ۸۱ میلیون جمعیت و تاریخی اصیل است که قدمت آن به هزاران سال قبل باز می‌گردد. ملی‌گرایی در ایران از اختلافات سیاسی و دینی فراتر می‌رود و نفوذ منطقه‌ای این کشور از دمشق گرفته تا صنعا، آنکارا و... را شامل می‌شود. درگیری نظامی حتی در ابعاد محدود، آثار منفی بر بخش نفت و قیمت‌های جهانی آن می‌گذارد. همچنین تهران امکانات زیادی در زمینه سامانه‌های دفاعی و موشک‌ها در اختیار دارد و از پهپاد‌هایی برخوردار است که می‌تواند بر خطر مقابله با هرگونه حمله‌ای که اراضی ایران را هدف گیرد، بیفزاید. ایران مهارت زیادی در تحریک و مبارزه نابرابر داشته و می‌تواند بر گروه‌های وابسته به خود در سوریه، لبنان، یمن و عراق تکیه کند. هر یک از اینها برای ناموفق بودن اقدام نظامی علیه ایران کفایت می‌کند.


درآمد 1/4 میلیارد دلاری ایران از صدور نیروی کار
بانک جهانی در گزارشی درآمد ارزی کشورها از صدور نیروی کار به دیگر کشورها را اعلام کرد. بنا بر این گزارش، در سال 2018 کشورهای جهان 529 میلیارد دلار از این محل درآمد کسب کرده‌اند که پیش‌بینی شده است این رقم در سال 2019 با رشد 4 درصدی به 550 میلیارد دلار برسد. بر اساس این گزارش، درآمد ارزی ایران از محل صدور نیروی کار در سال 2018 به 1 میلیارد و 400 میلیون دلار رسیده و ایران در رتبه هشتم در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا از نظر میزان جذب درآمد ارزی از صدور نیروی کار قرار گرفته است. رتبه نخست درآمد ارزی از محل صدور نیروی کار در سال 2018 که بالغ بر 78/6 میلیارد دلار اعلام شده، متعلق به هند است. چین با 67/4 میلیارد دلار و مکزیک با 35/7 میلیارد دلار هم به‌ترتیب رتبه‌های دوم و سوم را به خود اختصاص داده‌اند.


اذعان به ناکارآمدی دولت یا مواضع انتخاباتی؟
«
پروانه مافی» نماینده عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در یادداشتی در روزنامه «سازندگی» نوشت: «متأسفانه بخش مهمی از نتایج حاصل از وضعیت اقتصادی به مدیران دولتی برمی‌گردد؛ چرا که اغلب این مدیران تنها در صورت وفور منابع نفتی می‌توانند مدیریت کنند. در صورتی که در عرصه رقابت امروز تنها به تفکرات مدیرانی نیاز داریم که بتوانند در زمان محدودیت منابع با خلق درآمدهای پنهان موفق باشند. اعتقاد بر این است که مشکلات سیستم مدیریت در کشور می‌تواند بیش از تحریم‌ها و فشار دشمنان بر پیکرهای اقتصاد ضربه وارد کند!» حال مشخص نیست هدف این نماینده در آستانه انتخابات مجلس، اذعان به ناکارآمدی دولت مورد حمایت اصلاح‌طلبان است یا تلاشی برای قرار گرفتن در جایگاه اپوزیسیون دولت است!


اصلاح ساختار بودجه در شورای هماهنگی سران قوا
پس از دستور رهبر معظم انقلاب در اواخر سال گذشته، در زمینه تدوین نقشه راه اصلاح ساختار بودجه؛ سازمان برنامه و بودجه، چارچوب کلی برنامه اصلاح ساختار بودجه عمومی را با رویکرد قطع وابستگی مستقیم بودجه به نفت ارائه کرده است. هدف از ارائه این برنامه، تأمین منابع مطمئن برای اداره کشور و کارا کردن دولت، حمایت از تولید و اشتغال، ایجاد ثبات در اقتصاد کلان و ارتقای عدالت و بهبود معیشت عمومی بوده است. گفتنی است، با توجه به محدودیت زمان و اهمیت موضوع به جای طرح در مجلس شورای اسلامی، شورای هماهنگی سران قوا به این موضوع ورود کرده است و در دو جلسه اخیر سران قوا برنامه اصلاح ساختار بودجه از سوی مدیران ارشد کشور نقد و بررسی شده است.

مسیح علینژاد، منبع اطلاعاتی دولت امریکا

جست‌وجوی نام مسیح علینژاد در سایت ویکی لیکس اسنادی را در مورد همکاری او با وزارت خارجه امریکا نشان می‌دهد. در این مورد همیشه البته گمانه زنی‌هایی بر مبنای قراین و شواهدی وجود داشت، گمانه‌هایی که نزدیک به یقین می‌شد. اما تاکنون هر تحلیل و خبری در این زمینه وجود داشت، او را همکار دولت امریکا برای تهاجم فرهنگی و براندازی نرم معرفی می‌کرد، از جمله، پیش از این اسنادی از مسیح علینژاد در سایت‌های امریکایی منتشر شد که نشان می‌داد، او در راستای مبارزه با قانون حجاب و پوشش در ایران و طی طرح‌هایی نظیر پروژه کمپین چهارشنبه‌های سفید در فاصله زمانی سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ مبالغ زیادی را از دولت امریکا دریافت کرده است. در اسناد ویکی لیکس، اما او به عنوان یکی از منابع مهم اطلاعاتی وزارت خارجه امریکا معرفی می‌شود و این یعنی او برای دولت امریکا جاسوسی می‌کند!وب سایت ویکی لیکس در سال ۲۰۱۱ سندی را منتشر کرده است که در آن مشخصات ۲هزار نفر از سراسر جهان دیده می‌شود که برای نهاد‌های نظامی و امنیتی امریکا از اهمیت بالایی برخوردار هستند؛ و از این لیست با عنوان (strictly protect) به معنی «تحت حفاظت شدید» یاد شده است. این عبارت در اسنادی وجود دارد که دیپلمات‌ها هویت این منابع اطلاعاتی را محرمانه شمرده‌اند. بنابراین مهم‌ترین منابع اطلاعاتی و نفوذی نهاد‌های امنیتی امریکا، با این عبارت کدگذاری شده است. با جست‌وجوی نام (masih alinejad) در وب سایت ویکی لیکس با اسنادی روبه رو می‌شویم که در آن‌ها برای مسیح علینژاد از عبارت (strictly protect) استفاده شده و سطح حفاظتی مسیح علینژاد برای نهاد‌های امنیتی امریکا را نشان می‌دهد. بر اساس این اسناد او از سال ۲۰۰۹ تا کنون به عنوان یکی از منابع اطلاعاتی مهم امریکا به شمار رفته و مورد حفاظت قرار می‌گیرد.نزدیکی مسیح علی‌نژاد به دولت امریکا تا جایی پیش رفت که چندی پیش او توانست به ملاقات خصوصی با مایک پمپئو وزیر خارجه امریکا دست یابد و گزارش اختصاصی از او تهیه کند. در حالی که او برای انجام چنین کاری رقبای بسیار داشت. مسیح علینژاد شاید از حقوق زنان و فعالیت مدنی بگوید، اما او در واقع ابزار عملیاتی سیاست‌های دولت امریکاست.

اگر نفتکش ایرانی رفع توقیف نشود، وظیفه دستگاه‌های مسئول اقدام متقابل است

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نطام در صفحه شخصی خود در توئیتر نسبت به توقف نفتکش ایرانی در جبل الطارق واکنش نشان داد که متن آن به شرح زیر است: انقلاب اسلامی در تاریخ چهل ساله خود، در هیچ معرکه‌ای آغازگر تنش نبوده، اما در پاسخ به زورگویان و گردنکشان، تعلل نکرده و تردید به دل راه نداده است. انگلیس اگر نفتکش ایرانی را رفع توقیف نکند، وظیفه دستگاه‌های مسئول، اقدام متقابل و توقیف یک نفتکش انگلیسی است.

چرا تخریب ویلای دختر نعمت‌زاده هنوز کامل نشده؟

معاون فنی و شهرسازی شهرداری لواسان با بیان اینکه دو عامل عدم همکاری مالک و تداخل بخش مجاز و غیرمجاز باعث کندی فرآیند تخریب شده است، گفت: تخریب ویلای دختر وزیر سابق از اردیبهشت ماه پیشرفت کرده است. معاون فنی و شهرسازی شهرداری لواسان به تخریب طی دو ماه گذشته اشاره و بیان داشت: در پشت بام تمام سنگ‌ها برداشته و به ایزوگام رسیده، ضلع شرقی و غربی که غیرمجاز بوده، سنگ‌ها و کنگره‌های نما کنده و اکنون دیوار‌ها در حال تخریب است؛ همچنین تأسیسات ملک که خلل در روند تخریب ایجاد کرده بود، پس از صدور اخطار به مالک باز شد. تخریب ویلای دختر وزیر سابق صنعت ۱۲ اسفند ۹۷ با دستور مقام قضایی آغاز شد که پس از مدت کوتاهی بنا به درخواست مالک به خودش واگذار شد و با توجه به اهمال در تخریب این ویلا در ابتدای اردیهشت ۹۸ تخریب مجدد با دستور مقام قضایی توسط پیمانکار شهرداری لواسان ادامه یافت.

الویری: شاید در انتخابات آینده لیست ندهیم

مرتضی الویری، عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح طلبان ادامه داد: اما اگر به هر دلیل، مسیر حرکت اصلاح‌طلبان برای حضور موثر در انتخابات آینده بسته و به عبارتی قلع و قمع کاندیدا‌ها شروع شود و ما به مقطعی برسیم که ببینیم از طریق صندوق رأی حتی کوچکترین قدمی نمی‌توانیم برای اصلاحات برداریم، به طور طبیعی سرفصل جدیدی باز خواهد شد که ممکن است هیچ لیستی ارایه ندهیم. علت آن هم این است که نمی‌توانیم لیستی را به جامعه معرفی کنیم که در آینده نتوانیم از آن دفاع کنیم در این شرایط است که بگوییم ما لیستی نخواهیم داد. وی با بیان اینکه نحوه برخورد اصلاح‌طلبان فارغ از نظرات شخصی افراد زمانی مشخص می‌شود که شورای نگهبان به موضوع بررسی صلاحیت نامزد‌ها ورود کند، تأکید کرد: بعد از اینکه شورای نگهبان بررسی صلاحیت‌ها را در دستور کار قرار داد و لیست‌ها مشخص شد در آن مقطع اگر اصلاح طلبان ببینند که حضور آن‌ها در انتخابات برای حل مشکلات مردم میسر است به طور طبیعی با شور و هیجان حضور پیدا خواهند کرد، اما اگر ببینید این امید وجود ندارد سیاست دیگری را اجرایی می‌کنند.

تغییر فرمانداران و استانداران تا پایان انتخابات متوقف شد

جمال عرف در گفتگو با ایسنا به توقف تغییر فرمانداران و استانداران تا پایان انتخابات اشاره کرد و افزود: ما طی بخشنامه‌ای جز در موارد اضطرار هرگونه تغییر فرمانداران و استانداران را متوقف کردیم چرا که عملا وزارت کشور و ستاد انتخابات وارد مرحله اجرایی و عملیاتی شده است. عرف بیان کرد: در چنین شرایطی که عملیات براساس تقویم انتخابات در استان‌ها و شهرستان‌ها نیز با محوریت استانداران و فرمانداران شروع شده تغییر آن‌ها هیچ معنایی ندارد و ما قطعا از این امر اجتناب می‌کنیم. وی ادامه داد: با توجه به رفتن استاندار گیلان به سازمان تامین اجتماعی ما تنها معرفی استاندار جدید گیلان را با تصویب هیئت دولت شاهد خواهیم بود و به غیر از این هیچگونه تغییر استانداران تا پایان انتخابات در دستور کار وزارت کشور نیست.

تمایل ترکیه به میانجیگری بین ایران و آمریکا

رئیس جمهور ترکیه از تمایل کشورش برای ایفای نقش میانجی بین ایران و آمریکا خبر داد. به گزارش آسوشیتدپرس، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد که کشورش مایل است برای حل تنش‌ها در منطقه بین ایران و ایالات متحده آمریکا میانجیگری کند. وی در پاسخ به خبرنگاران گفت: در نشست سران گروه ۲۰ در ژاپن با «شینزو آبه» نخست وزیر این کشور در مورد امکان میانجیگری دو کشور برای حل بحران خاورمیانه رایزنی کرده است. اردوغان در عین حال تاکید کرد که چنین کاری باید با حساسیت انجام شود و سئوالاتی اساسی درباره چگونگی انجام آن وجود دارد: اینکه چگونه و از کجا شروع کنیم؟ کجا باید برویم و چطور به نتیجه برسیم؟ این‌ها سئوالات اساسی هستند. ایرانی‌ها ضرب‌المثلی دارند که می‌گوید «خودشان بریدند و دوختند» اگر اینگونه باشد، این کار هیچ فایده‌ای ندارد و وقت تلف کردن است. رئیس‌جمهور ترکیه افزود که از نظر او، چنین مذاکراتی- اگر رخ دهد - باید بر روی رسیدن به نتیجه متمرکز باشد.


اراذل و اوباش در ورزشگاه‌ها چطور شناسایی می‌شوند؟

سردار حسین رحیمی فرمانده انتظامی تهران بزرگ گفت: مقرر شد تا حد ممکن نیازهای لازم اعلام شده از سوی پلیس برای برگزاری فصل جدید لیگ برتر فوتبال «جام خلیج فارس» توسط وزیر ورزش تأمین شود و هم اکنون نیز تأمین این نیازها آغاز شده و در ورزشگاه آزادی تهران رسیدگی به موضوع گیت‌های ورودی در حال انجام است. برخی از لیدرها مسائل مربوطه و شأن ورزش و ورزشگاه را رعایت نمی‌کنند، لذا طبق هماهنگی با دستگاه قضایی در فصل پیش رو از ورود افراد لیدری که مسائل را پشت گوش انداخته و به ایجاد تفرقه و ناهنجاری در ورزشگاه‌ها کمک می‌کنند و از طرفی هم عامل ایجاد حاشیه هستند، به ورزشگاه‌ها جلوگیری به عمل آورده و متخلفان در این رابطه را بازداشت خواهیم کرد.

خواننده انگیسی درباره بازداشتش در کیش دروغ گفت؟

در پی انتشار اخباری مبنی بر بازداشت و اخراج: جاس استون: "خواننده زن انگلیسی به همراه گروهش در جزیره کیش، پلیس این جزیره اعلام کرد: نامبرده باز داشت نشده بلکه به خاطر نداشتن مدارک لازم و فقدان مجوز ورود به جمهوری اسلامی ایران با اولین پرواز باز گردانده شدند. پلیس کیش اضافه جاس استون و همراهانش که روزشنبه ۹ تیرماه باپرواز مستقیم مسقط به جزیره کیش وارد فرودگاه این جزیره شده بودند، برابر ضوابط مسافری با اولین پرواز در صبح روز بعد به مقصد امارات پرواز کردند.
واکنش ظریف به احتمال قرار گرفتن نامش در لیست تحریم آمریکا

ظریف در مصاحبه با روزنامه نیویورک‌تایمز در پاسخ به این سوال که مقام‌های دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا از احتمال قرار دادن او در فهرست تحریم‌ها سخن گفته‌اند، گفت: «هر کس که من را می‌شناسد می‌داند که من یا خانواده‌ام ملکی در خارج از ایران نداریم. من شخصاً حتی حساب بانکی هم در خارج از ایران ندارم. ایران کل زندگی و تنها تعهد من است. بنابراین، من هیچ مشکل شخصی با تحریم‌های احتمالی ندارم.»

پلمب آرایشگاه‌ها و اتاق‌های ماساژ مختلط
رئیس پلیس امنیت پایتخت از برخورد با تخلفات اخلاقی و عرفی در آرایشگاه‌ها خبر داد. سردار علی ذوالقدر در گفت‌وگو با ایسنا، درباره نظارت پلیس بر آرایشگا هایی که در آن اقدام به ارائه خدمات به جنس مخالف می شود، گفت: پلیس در این زمینه موارد لازم را به صنف مربوطه ارجاع داده و در صورت بروز تخلف نیز با آن برخورد خواهد کرد، کما اینکه در دو ماه اخیر، ۲۶ واحد صنفی که در این زمینه فعال بودند، شناسایی و پلمب شد. به گفته رئیس پلیس امنیت تهران بزرگ، متصدیان این مراکز نیز بازداشت و برای آنها پرونده قضایی تشکیل شده است.

کارگردان «گاندو»: شخصیت «ظریف» در این سریال منفی نیست

کارگردان سریال گاندو گفت: سکانس مربوط به وزیر امور خارجه ایران هنوز پخش نشده و اصلا شخصیت ایشان در سریال "گاندو" منفی نیست. جواد افشار کارگردان مجموعه تلویزیونی سریال "گاندو" در واکنش به صحبت‌های روز گذشته محمدجواد ظریف درباره این سریال، گفت: محمدجواد ظریف از شخصیت های مورد علاقه من است و گفت‌وگویی که به نقل از ایشان پخش شده است را نشان از ذکاوت و درایت ایشان دانسته و او را تحسین می کنم. فقط در نکته ای که ایشان گفته اند من اصلا تلویزیون نگاه نمیکنم، باید بگویم که این نوعی تکرار بی مهری نسبت به صدا وسیماست.. چراکه صدا و سیما متعلق به همه ملت ایران است و اگر کسانی خودشان را از آن جدا می دانند، مقصر خودشان هستند. در همین تلویزیون صدای مخالف و موافق شنیده می‌شود. وی افزود: پرسش آن خبرنگار قطعا از روی شیطنت بوده و هدف دیگری را دنبال می کرده و نقش ظریف در سریال "گاندو" را نقش منفی توصیف کرده است. اولا هنوز سکانس مربوط به ایشان پخش نشده و دوم آنکه اصلا شخصیت ایشان در سریال "گاندو" منفی نیست


اخبار روزانه:
* بر اساس گزارش‌های منتشر شده در سال ۲۰۱۸ میلادی، هکرها و مجرمان سایبری تمایل بیشتری برای دسترسی به اطلاعات تجاری و اقتصادی کشورهای مختلف و سرقت داده‌های مذکور داشته‌اند. کارشناسان امنیتی بارها خطاب به همه شرکت‌های فعال در جهان هشدار داده بودند به ارتقای امنیت سایبری زیرساخت‌ها و سرورهای مربوط به خود اقدام کنند تا اطلاعات محرمانه و فوق سری خود را در برابر نفوذ هکرها و مجرمان سایبری مصون نگه دارند.
* «کمال خرازی» رئیس شورای راهبردی روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران درباره نشست اخیر کمیسیون مشترک برجام در زمینه عملیاتی شدن «اینستکس» اظهار داشت: هنوز ارزیابی درستی در این باره نداریم. وی ادامه داد: آنچه می‌توان با اطمینان گفت، این است که عمده منابع مالی در سامانه اینستکس قرار دارد؛ ولی قطعاً با چند میلیون یورویی که اروپا به عنوان خط اعتباری این سازوکار در نظر گرفته است، نمی‌توان تجارت کرد.
* «بهرام پارسایی» سخنگوی کمیسیون اصل90 مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خودروسازان سابقه خوبی در مدیریت منابع مالی ندارند، بیان کرد: پرداخت تسهیلات به خودروسازان به معنای تبعیض میان خودروسازان و سایر واحدهای تولیدی است، زیرا بانک‌ها به واحدهای تولیدی دارای چک برگشتی یا بنگاه‌هایی که تسهیلات بسیار دریافت کرده‌اند یا زیان‌ده باشند، تسهیلات پرداخت نمی‌کند.
* «محمدمهدی زاهدی» رئیس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شبکه نفوذ در آموزش و پرورش با وجود مصوبه هیئت دولت مبنی بر کنار گذاشتن «سند 2030» در تلاش برای اجرای آن است، افزود: استنباط من این است که یکی از دلایل کنار گذاشته شدن آقای بطحایی، این بود که ایشان مصمم بود تا 2030 را کامل حذف کند و برخی‌ها این را برنمی‌تابیدند.
* در پی توقیف یک فروند نفت‌کش ایرانی در نزدیکی «جبل‌الطارق» از سوی نیروی دریایی انگلیس وزارت خارجه اسپانیا اعلام کرده از انگلستان شکایت خواهد کرد؛ چرا که عمل توقیف در آب‌های نزدیک به جبل‌الطارق صورت گرفته است که تحت حاکمیت دولت اسپانیا است و این کشور به صورت غیر قانونی این توقیف را انجام داده است.
* ساعاتی پس از درخواست «جکی ولکات» نماینده آمریکا در سازمان‌های بین‌المللی برای برگزاری نشست ویژه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در زمینه ایران، خبرگزاری فرانسه به نقل از سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نوشت: جلسه شورای حکام آژانس اتمی، رأس ساعت ۱۴:۳۰ روز ۱۰ جولای (۱۹ تیر ماه) برگزار خواهد شد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: