logo
کد خبر: ۳۰۰۱۸
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۶
اخبار 24 ساعت گذشته:

مافیای اقتصادی فیلترشکن‌ها!

با وجود حجم بالای گردش مالی خرید و فروش فیلترشکن‌ها، منابع مطلع از حضور برخی گروه‌های صاحب نفوذ و به تعبیری شکل‌گیری نوعی مافیای اقتصادی در آن خبر می‌دهند. در ایران دست‌کم ۴۰ میلیون کاربر موبایل در شبکه‌های اجتماعی فعال هستند و از آنجایی که تقریباً همه شبکه‌های اجتماعی جهانی ‌به جز اینستاگرام در ایران فیلتر هستند، می‌توان ادعا کرد تقریباً همه این افراد در تلفن‌های همراه‌شان از فیلترشکن استفاده می‌کنند. هزینه‌ اشتراک ماهیانه نرم‌افزارهای ضدفیلتر اینترنت بین ۵ تا ۱۸هزار تومان است و با این حساب گردش مالی فروش فیلترشکن در ایران ماهیانه به ۵۰ میلیارد تومان و سالیانه به ۶۰۰ میلیارد تومان می‌رسد. استفاده از درگاه‌های پرداخت اینترنتی قاعدتاً باید برای کسب‌وکارهای مجاز که نماد اعتماد الکترونیکی داشته باشند، صادر شود و این احتمال وجود دارد که اشخاص با ثبت شرکتی که کسب‌وکار مجاز ارائه می‌کند، یک درگاه صوری گرفته و این تراکنش‌ها را از طریق آن انجام می‌دهند. بسیاری از کارشناسان معتقدند همان‌طور که در زمینه استفاده از فیلترشکن‌ها قوانین مشخصی وجود ندارد، قوانین روشنی درباره خرید و فروش فیلترشکن نیز موجود نیست.

دردسر‌های هشت ساله یک تغییر املایی در کابینه

یک مقام ارشد اجرایی با ارسال گزارشی برای تعدادی از مدیران نهاد ریاست‌جمهوری اعلام کرده اگرچه با توافق تعدادی از مدیران دولتی در سال ۱۳۸۸ مقرر شده بود تعدادی از اموال غیر منقول و ساختمان‌های اداری، تحویل یکی از معاونت‌های زیر نظر ریاست‌جمهوری شود، اما در خلال گردش کار صورت گرفته، هیئت وزیران وقت در سال ۱۳۹۰ حق بهره‌برداری از این اموال را به جای معاونت ریاست‌جمهوری، به نهاد ریاست‌جمهوری واگذار کرد که همین موضوع سبب بروز مشکلات مختلف قانونی و اجرایی در زمینه تملک و بهره‌برداری از این ساختمان‌ها شده است. بر اساس بخشنامه روز‌های اخیر دولت به همه وزرا و رؤسای سازمان‌های دولتی، تأکید شده است با توجه به الزامات مندرج در ماده ۸ قانون برنامه ششم توسعه، از این پس در صورتی طلب اشخاص حقیقی و حقوقی از دولت، مورد تأیید رسمی خواهد بود که قبل از تعهد، تضمین آن به وسیله مبانی قانونی به تأیید سازمان برنامه رسیده باشد و در صورتی که مرجع دیگری غیر از این سازمان برای صدور و تأیید تضامین اقدام کند، فاقد وجاهت قانونی است.

چه کسانی زمینه‌ساز شکست برجام شدند؟

«احمد خرم» از چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب در اظهاراتی تأمل‌برانگیز کاهش تعهدات جمهوری اسلامی ایران را بدعهدی ایران دانسته و گفته است: «ایران باید برای حفظ برجام همه هم‌ّ و ‌غم‌اش را به کار بگیرد. در کل کشورها باید برای قراردادهای بین‌المللی ارزش قائل شوند و بدانند ساختار نظام بین‌الملل بدعهدی را با هیچ متر و معیاری نمی‌پذیرد.» وزیر راه دولت اصلاحات همچنین بدون اشاره به نقش ایالات متحده آمریکا در شکست توافق جامع هسته‌ای، می‌گوید: «گروهی که از چند سال پیش با عنوان دلواپس شناخته می‌شوند،‌ اصولاً نمی‌توانند نه آرامش را و نه هر نشانه‌ای از موفقیت را برتابند. به همین دلیل با هر مسئله‌ای که با منافع کشور ارتباط دارد، مخالفت کرده و حتی گاهی به خود اجازه اشکال مختلف تهدید را می‌دهند

اروپایی‌ها همچنان به دنبال خرید زمان هستند!

خبرگزاری انگلیسی «رویترز» به نقل از دو دیپلمات اروپایی نوشت: بریتانیا، فرانسه و آلمان فعلاً سازوکار حل و فصل مناقشه در توافق جامع هسته‌ای را که می‌تواند به بازگشت تحریم‌های سازمان ملل متحد بینجامد، کلید نمی‌زنند. این خبرگزاری همچنین مدعی شد: یک دیپلمات اروپایی حاضر در توافق هسته‌ای دیگر اظهار داشته سه قدرت اروپایی تلاش خواهند کرد ایران به تعهداتش پایبند بماند و اکنون به دنبال به دست آوردن زمان بیشتر برای گفت‌وگو هستند، اروپا قصد دارد براساس گزارش آژانس، مسئله عبور ایران از حد مجاز ذخیره‌سازی اورانیوم، در چارچوب فرایند برجام را بررسی کند. این دیپلمات تأکید کرده است ایران باید به تعهداتی که به آنها پایبند بوده، بازگردد. هنوز فرصت برای مذاکره وجود دارد.


برق‌دزدی در استان البرز

مدیرعامل برق منطقه‌ای استان البرز:با بررسی‌های صورت گرفته متوجه شدیم که حدود ۵۰ تا ۶۰ مگاوات از برق ما نیست لذا این برق چیزی جز راه‌اندازی سرور‌های ماینری که برای تولید ارز دیجیتال استفاده می‌شود به مصرف نمی‌رسد. استفاده از برق واحد‌های صنعتی برای استخراج ارز دیجیتال خلاف قانون است با بررسی تک‌تک نمودار‌های مصرف برق این واحدها، با تولید ارز دیجیتال مصرف برق ۱۴ الی ۱۵ برابر می‌شود و این موضوع برای ما مسجل شدتغییر تعرفه و اخذ جریمه در انتظار استفاده‌کنندگان از برق واحد‌های صنعتی و تولیدی برای استخراج ارز دیجیتال در نظر گرفته شده و بر‌اساس قانون تعرفه این واحد‌ها تغییر می‌کنند

اطلاعیه فدراسیون دوچرخه‌سواری درباره لیدا کاوه
روابط عمومی فدراسیون دوچرخه سواری کشورمان درباره ادعای لیدا کاوه مبنی بر دوچرخه سوار بودن وی اطلاعیه‌ای صادر کرد: لیدا کاوه همانند دیگر هموطنان فقط گاهی از دوچرخه شخصی استفاده می‌کرده است و سابقه حضور در هیئت‌های دوچرخه سواری و سامانه این فدراسیون را ندارد و ورزشکار این رشته محسوب نمی‌شود.

بعید نیست جریان نفوذ در شهادت تهرانی مقدم دست داشته باشد
محمد حسن آصفری، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس نهم نیز در گفت و گو با «آزادی» ضمن تاکید بر اینکه اطلاع دقیقی در این‌باره ندارد، گفت: « به هر حال از ابتدای پیروزی انقلاب تا کنون همیشه بحث نفوذ وجود داشته و نمی‌توان این مساله را کنار گذاشت. از همان زمان که ستون 5 در دوران جنگ تحمیلی در یگان‌ها نظامی نفوذ می‌کردند تا وقتی عوامل نفوذی مسبب شهادت شهید رجایی، باهنر، شهید بهشتی و یاران او شدند. امروز بعد از 38 سال مشخص شده که این عوامل اتفاقا از نزدیکان شهید بهشتی بودند، در دولت حضور داشتند و اعتماد مسئولین را به خود جلب کرده بود لذا در بحث شهادت شهید تهرانی مقدم نیز باید زمان بگذرد تا موضوع مشخص شود».این نماینده پیشین مجلس با تاکید بر اینکه «نمی‌توانم تروریستی بودن آن انفجار را تایید کنم» گفت: « دستگاه امنیتی باید در این باره نظر بدهد».وی همچنین درباره اینکه به فرض تکمیل پرونده و تروریستی شناخته شدن انفجار مذکور چرا از طریق یک سریال تلویزیونی بیان شده است؟ گفت: « سریال که روشن است فیلم است و نمی‌توان آن را یک مستند واقعی به حساب آورد. البته سناریو فیلم‌ها نیز بر اساس واقعیت‌ها تهیه می‌شود ضمن اینکه عوامل دست اندر کار این سریال دوستانی هستند که بالاخره اطلاعات لازم را دارند و بدون برنامه چیزی را نمی‌گویند».آصفری در پایان خاطرنشان کرد: « در کل جریان نفوذ در کشور وجود دارد و بعید نیست که در شهادت تهرانی مقدم هم دست داشته باشند
کسری ۵ میلیون تومانی سبد معیشت کارگران حداقلی
رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار گفت: مقایسه هزینه سبد معیشت فروردین و اردیبهشت ماه کارگران نشان می دهد که هزینه اردیبهشت ماه کارگران حدود ۵۷۴ هزار و ۶۵۳ تومان افزایش یافته است. سبد معیشت خانوار در اسفند 97، 3 میلیون و 759 هزار و 262 تومان تعیین شد؛ هر سه ضلع مذاکرات مزدیکارگران، کارفرمایان و دولت- پای این رقم را امضا کردند؛ اما طبق محاسبات تا انتهای فروردین ماه، 57 درصد افزایش قیمت باعث شد تا کارگران برای حفظ قدرت خرید خود نیازمند2میلیون و 100هزار تومان مازاد دستمزد باشند. هزینه سبد معاش در انتهای فروردین ماه 5 میلیون و 907هزار و 562 هزار تومان تعیین شد. چندین بار درخواست تعیین جلسات شورای عالی کار را داده ایم،اما تا کنون موافقت نشده است.
خودروسازان ساختن ارابه مرگ را کنار بگذارند
سعید نمکی وزیر بهداشت: ۱۶ هزار مرگ سالانه در صحنه تصادف داریم؛ ضمن آنکه ممکن است افراد زیادی در طول نقل و انتقال و عدم رسیدن به موقع در مراکز درمانی از دست بروند. توجه به پیشگیری از حوادث جاده‌ای ضرورتی اجتناب ناپذیر است و هم باید از بعد پیشگیری کار کرده و به مردم آموزش دهیم و خودروسازان را نیز مکلف کنیم که ساختن ارابه مرگ را کنار بگذارند و خودرو بسازند.
دستور ویژه دولت برای پرداخت ۶۰ میلیونی به یک فرد

بر اساس ابلاغیه روزهای اخیر یک مسئول ارشد دولتی به وزیر اقتصاد، مقرر شده با توجه به مجوز هیئت دولت و به استناد ماده ۵۵ قانون محاسبات عمومی، مبلغ ۶۰۰ میلیون ریال از محل ردیف شماره ۵۱۰۰۰۰ قانون بودجه سال ۱۳۹۸ (هزینه های پیش بینی نشده) به یک نفر بابت غرامت ملی شدن سهام وی در یکی از کارخانجات پرداخت شود تا این موضوع به شکل مصالحه حل شود.
مداحان همدانی شناسنامه‌دار شدند

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان از ساماندهی مداحان مجاز در این استان در قالب ثبت نام در کانون مداحان، رتبه‌بندی و صدور کارت شناسایی برای آنان خبرداد. گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام محمدهادی نظیری با بیان اینکه مداحان مجاز در استان همدان ساماندهی شده، همگی در کانون مداحان کشور ثبت نام و رتبه‌بندی شده‌اند و برای آنان کارت شناسایی صادر شده است، اظهار کرد: از این مداحان آزمون‌های لازم گرفته شده و بر عملکرد آنان نظارت می‌شود. نظیری، از آنچه ناسازگاری میان فضای هیأت‌های حسینی سنتی و هیأت‌های حسینی با رویکرد جوانگرایانه خواند، انتقاد کرد و خواستار رفع این وضعیت شد.

ذره بین نظارتی روی کارنامه پدافندی مدیران

یک نهاد مسئول با ارسال بخشنامه ای خطاب به مدیران تعدادی از سازمان ها و ادارات دولتی، از آنها خواسته است با توجه به تاکیدات قانون گذار در بودجه امسال و مفاد مندرج در قانون برنامه ششم توسعه مبنی بر ضرورت برنامه ریزی و اجرای طرح های پدافند غیرعامل و مصون‌ سازی زیرساخت‌ ها، اقدامات انجام گرفته ظرف سه ماه اول امسال شامل پیگیری و اجرای پروژه ها یا برگزاری دوره های آموزشی را فهرست و با ذکر جزئیات تا پایان تیرماه ارسال کنند.


اخبار روزانه:

* «مرتضی عزالدین» مدیرعامل شرکت فاضلاب تهران درباره بزرگ‌ترین پروژه محیط‌ زیستی کشور گفت: در این پروژه تاکنون ۹۰۰۰ کیلومتر شبکه جمع‌آوری، ۱۹۲ کیلومتر خطوط انتقال و تونل، ۲۰ واحد تصفیه‌خانه فاضلاب برای ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در نظر گرفته شده است. عزالدین با بیان اینکه این پروژه در حال حاضر ۶۳ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، افزود: برای هر یک متر لوله‌گذاری با احتساب هزینه خرید لوله، حفاری، پیمانکار و ترمیم آسفالت حدود ۴۰۰ هزار تومان هزینه می‌شود.

* یک وبگاه صهیونیستی با اشاره به سخنان‌ دبیرکل حزب‌الله مبنی بر توانایی این جنبش برای ورود به «الجلیل» اعلام کرد، حزب‌الله قصد دارد در صورت لزوم هزاران رزمنده یگان «رضوان» را وارد فلسطین اشغالی یا پایگاه‌های آن کند. گفتنی است، کارشناسان و تحلیلگران رژیم صهیونیستی همزمان با افزایش احتمالات درباره وقوع جنگ مجدد با حزب‌الله، درباره ضعف نیروی زمینی خود هشدار داده‌اند.

* «عزت‌الله ضرغامی» عضو شورای عالی فضای مجازی و انقلاب فرهنگی با انتشار توئیتی در صفحه شخصی خود نوشت: «سال‌هاست که یک تفکر نادرست، رسانه‌ای شدن برخورد با قضات فاسد را به صلاح قوه قضائیه نمی‌داند. حالا که قرار است روند مبارزه با فساد در قوه تشدید شود، اطلاع‌رسانی مستمر از جزئیات اقدامات، مورد انتظار افکار عمومی است. این رویکرد به صلاح همه است

* «برنی سندرز» سناتور دموکرات آمریکایی با انتقاد از نقش دولت ترامپ در جنایات عربستان علیه مردم یمن، گفت: «او مصوبه کنگره آمریکا را که من از آن حمایت کردم و ما در مجلس سنا و نمایندگان توانستیم آن را تصویب کنیم وتو کرد؛ مصوبه‌ای که ایالات متحده را از جنگ وحشتناک یمن خارج می‌کرد؛ جنگی که دیکتاتور بی‌رحمی به نام محمدبن‌سلمان آن را رهبری می‌کند

* «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان در پیامی توئیتری تأکید کرد: «هر زمان که سه کشور اروپایی تعهدات اقتصادی خود را انجام دهند، ایران به اجرای کامل برنامه جامع اقدام مشترک پایبند خواهد بود. ایران به تعهدات خود تحت برنامه جامع اقدام مشترک دقیقاً به شیوه مشابه سه کشور اروپایی پایبند خواهد بود و با آنها تطبیق خواهد یافت. این روش به اندازه کافی منصفانه است

* «الکساندر نواک» وزیر انرژی روسیه در مصاحبه با «دن مورفی»، مجری شبکه خبری سی‌ان‌بی‌سی گفت: «در خصوص محدودیت‌ها علیه صادرات نفت ایران از این کشور حمایت می‌کنیم و معتقدیم که این تحریم‌ها غیر قانونی هستند؛ آنها به تأیید سازمان ملل متحد نرسیده‌اند.» وی اضافه کرد: «این اقدامات هستند که اوضاع را بی‌ثبات می‌کنند

* شرکت‌کنندگان در میزگردی در یک شبکه تلویزیونی آمریکایی متفق‌القول بوده‌اند که مقابله نظامی با ایران کار بسیار سختی خواهد بود. آنها معتقد بودند ایران افغانستان و عراق نیست و ایرانی‌ها به لحاظ ذهنی آدم‌های توانمندی هستند و آمریکا در صورت جنگ احتمالی با نیروهای مسلح ایران، مشکلات زیادی خواهد داشت.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: