به‌روز شده در: ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۹۹۳۹
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۵
اگر زندگی شهید حاج صادق امانی را در کلام دیگر یارانش نیز مرور کنیم، یکی از جدی ترین ویژگی ها و دغدغه های او تربیت نفوس بوده است. شخصیت‌های بزرگی را پرورش داد که هر یک منشأ اثرات بسیاری شدند و همگی گوش به فرمان مرجعیت بودند تا در دوره غیبت، اثبات کنند گوش به فرمان امام زمانشان هم خواهند بود.
محمد مهدی اسلامی - وقتی برای اولین بار امکان برگزاری مراسم بزرگداشت شهدای مؤتلفه اسلامی مقدور شد، در 26 خردادماه 1358، مرحوم حاج علی اصغر صفار هرندی، این روحانی مبارز که مربی برادر شهیدش رضا صفار هرندی و نیز شهیدان بخارایی و نیک‌نژاد و اندرزگو بود، پس از گرامی داشت یاد برادر شهیدش از برادری دیگر نیز سخن به میان آورد و گفت: «حاج صادق امانی تنها یک مبارز مسلح نبود. بلکه معلمی بزرگ و روشن بین بود که شاگردان بسیاری در مکتبش به درس نشسته اند.» جالب است برای برگزاری این مراسم، دفتر امام خمینی نیز با صدور اطلاعیه‌ای از کلیه مردم دعوت کرده بود و در متن آن اطلاعیه، هنگام اشاره به نام شهید صادق امانی، از عنوان «استاد بزرگ و مؤمن» استفاده شده بود.

شهید حاج مهدی عراقی نیز ، هنگامی که می خواهد از شهيد حاج صادق اماني، سخن بگوید؛ چنین روایت می کند: « خودش مجتهد بود و قريب 6 هزار حديث از ] حفظ ] بود و خودش مربي اخلاق بود، درس اخلاق داشت. بچه‌هاي زيادي از شاگردانش بودند كه روزهاي جمعه بخصوص [به آنها] درس اخلاق مي‌داد.»

اثر رفتاری او چنان بود که شهید آیت الله دکتر بهشتی وقتی سوم شهریورماه 1359 به مسجد گذر لوطی صالح رفت تا برای سالگرد شهید عراقی سخن بگوید، بخشی از سخنرانی را به شهید امانی اختصاص داد و گفت: « حاج صادق اماني اين عنصر فضيلت و تقوي [...] جواني بود مشتاق كلمات خدا و پيغمبر خدا و ائمه هدي (سلام الله عليهم اجمعين) و جداً هم اهل حديث بود. عربي خوب مي‌دانست احاديث را خوب مي‌فهميد و مي‌آمد روي محتواي احاديث بحث مي‌كرد [...]چنان در سيماي اين مرد لاغر اندام و ظريف اما مصمم و قوي الاراده و پرعظمت و درست پيرو خط انبياء و اولياء نور ايمان و قدرت اراده آهنين يك انسان مؤمن متجلي بود كه انسان از معاشرت با او لذت مي‌برد، واقعاً از كساني بود كه ديدار او انسان را به ياد خدا مي‌انداخت.[...] حاج صادق اماني و حاج مهدي عراقي و آقاي عسگراولادي و چندتن ديگر [...] بچه‌هاي جوان عزيز را تربيت مي‌كردند هم با روح ايمان و هم با سلحشوري و هم با سلاح آنها را آشنا مي‌كردند [...] اينها در تمام مراحل مبارزات [...] درست با تمام وجودشان در خط اصيل اسلام و قرآن و فقاهت همان كه امروز به آن مي‌گوئيد در خط امام حركت كردند.»

اگر زندگی شهید حاج صادق امانی را در کلام دیگر یارانش نیز مرور کنیم، یکی از جدی ترین ویژگی ها و دغدغه های او تربیت نفوس بوده است. شخصیت‌های بزرگی را پرورش داد که هر یک منشأ اثرات بسیاری شدند و همگی گوش به فرمان مرجعیت بودند تا در دوره غیبت، اثبات کنند گوش به فرمان امام زمانشان هم خواهند بود.

آنگونه که یارانش می گویند، او با چنین ویژگی وقتی شنید امام قسم جلاله یاد کرده اند که هر کس سکوت کند، مرتکب گناه کبیره شده است، تنش لرزید و خواستار قیامی شد که صدایش سکوت شکن باشد. و چه نیکو لبیکی به ندای استنصار ولی فقیه خود گفت و به آرزوی دیرینه خودش رسید؛ شهادتی که به تعبیر رهبر فرزانه انقلاب ممتاز بود و شباهتش به شهادت اصحاب امام حسین(ع)، بیشتر.

به یقین؛ امروز بنده و هم نسلانم اگر بخواهیم رهرو آن شهیدان باشیم؛ باید ندای استنصار امروز ولی فقیمان را لبیک بگوییم. مطالبات امام خامنه ای از جوانان به روشنی در بیانیه گام دوم آمده است. ایشان تصریح کرده اند «شما جوانان باید پیش‌گام در شکستن این محاصره‌ی تبلیغاتی باشید. در خود و دیگران نهال امید به آینده را پرورش دهید. ترس و نومیدی را از خود و دیگران برانید. این نخستین و ریشه‌ای‌ترین جهاد شما است.» در این جهاد ابلاغی و در دیگر بندهای آن نیز امر مهم تربیت و آگاه سازی دیگران مورد تأکید است.

اگر حاج صادق امانی و دیگر شهدا و یاران مؤتلفه اسلامی آن روز توانستند ندای استنصار امام را پاسخ گویند، به آن دلیل بود که پیش از آن به جمعی از جوانان همدل و همفکر و همراه دست یافته بودند که آمادگی داشتند از مال و جان خویش در راه آرمان بگذرند. خدای را شاکریم که به لطف همت و تلاش بازماندگان آن کاروان شهدا، امروز نیز جوانانی در موتلفه اسلامی متشکل و آماده جانفشانی در راه لبیک به ندای رهبری هستند. اما به نظر می‌رسد تا رسیدن به نقطه مطلوب راه خستگی ناپذیری در پیش است و اهمیت این کادرسازی، کمتر از سایر اولویت های آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی نیست. امید که ما نیز در عرصه عمل، از این امتحان سربلند خارج شویم.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: