logo
کد خبر: ۲۹۹۲۵
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۱
اخبار 24 ساعت گذشته:

جلسه رهبری با شعرا روی مخ ترامپ بود!
«
عزت‌الله ضرغامی» با بیان بی‌تأثیر بودن عملیات روانی آمریکا علیه ایران گفت: من اعتقاد دارم و نوشتم که جلسه شعر و شاعران با رهبری روی مخ ترامپ بود. آنها هدف‌شان از کارهای تبلیغاتی این روزها، مثل ورود ناو آبراهام لینکلن و بمب‌افکن‌‌های 52 B، اعزام نیرو و... این بود که ببینند در داخل چه واکنشی نشان داده خواهد شد، آیا نگرانی در هیئت حاکمه ایران دیده خواهد شد؟ بعد می‌بینند رهبری با شاعران جلسه می‌گذارند و درباره زبان فارسی رهنمود می‌دهند! این موضوع جدی است؛ چرا که روان‌شناسان آمریکایی روی این کار می‌کنند که ببینند واکنش‌‌های رهبری و مسئولان چیست. آیا کشور به هم ریخته و بورس سقوط کرده است؟ می‌بینند نه! مردم دارند زندگی عادی‌شان را می‌کنند. این در دنیا پیام دارد. وقتی شما تصویری نشان دادید که دارید قدم می‌زنید، در واقع به دنیا نشان می‌دهید ما خیلی رفیق هستیم و دیگر مشکل نداریم!


موعد جنگ بزرگ نزدیک می‌شود!
عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن همزمان با افزایش حملات موشکی و پهپادی نیروهای یمنی علیه مواضع عربستان سعودی، اعلام کرد: موعد جنگ بزرگ نزدیک می‌شود. «محمدناصر البخیتی» افزود: این حق مردم یمن است که به دشمن در خاک و مقر خود حمله‌ور شوند و خسارت‌های مادی خود را جبران کنند. او سپس از قبایل یمنی خواست در صورت آغاز حمله، میان اموال عمومی و خصوصی تفاوت قائل شوند و باید میان آنها و «آزادگان» عربستان هماهنگی برقرار شود. البخیتی تأکید کرد: چرا که ما نیروهای آزادی‌بخش هستیم نه اشغالگر.


چه کسی از انفجارهای دریای عمان نفع می‌برد؟
یک نشریه آمریکایی در گزارشی حادثه روز پنج‌شنبه برای دو نفت‌کش در دریای عمان را بررسی کرد و نوشت: بازیگران متعددی می‌توانند عامل این حمله باشند. «نیوزویک» با تأکید بر اینکه هیچ دلیلی برای مسئول دانستن ایران در این حملات وجود ندارد، افزود: باید این سؤال پرسیده شود که اگر ایران عامل این حمله نیست، پس چه کسی می‌تواند آن را انجام داده باشد؟ می‌توان این احتمال را داد که گروه داعش این حملات را انجام داده تا جنگ میان دو دشمن‌ـ ایران و آمریکاـ را علیه یکدیگر شعله‌ور کند یا اینکه عربستان سعودی یا امارات متحده عربی چنین حادثه‌ای را ایجاد کرده‌اند تا بتوانند از آن برای افزایش فشار بر ایران استفاده کنند. سعودی‌ها در حالت هشدار قرار دارند و واکنش آنها با هدف فشار به آمریکا برای انجام یک اقدام است. اسرائیل یکی دیگر از دشمنان ایران هم می‌تواند مسئول این حمله باشد.


ثبت رکوردی تازه در تولید و فروش پتروشیمی
«
سیدحمید زارع» رئیس مجتمع پتروشیمی پارس از شکسته شدن سه رکورد تولید، تداوم تولید با ظرفیت حداکثری و فروش در این پتروشیمی که از ‏آبان ماه سال گذشته در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفت، خبر داد و گفت: تولید در این واحد پس از انجام تعمیرات از ابتدای دی ماه سال گذشته تا ۱۹ خرداد ماه امسال بیش از ۱۷۰ روز بی‌وقفه با ‏ظرفیت ۱۰۱ تا ۱۰۶ درصد ‏تداوم دارد. وی تصریح کرد: در حالی که این مجتمع از ۱۵ آبان ۹۷ در فهرست تحریم آمریکا قرار گرفت، اما هم‌اکنون شاهد هستیم بیشترین ‏تولید، فروش داخلی و صادرات در پتروشیمی پارس در اردیبهشت ماه امسال ‏تحقق یافته است.‏ بنا بر اعلام وزارت نفت، از ابتدای امسال تا پایان اردیبهشت ماه ۳۹۲ هزار و ۷۲۳ تن از محصولات پتروشیمی ‏پارس به بازار داخل عرضه و ۲۵۹ ‏هزار و ۲۵۶ تن نیز صادر شده است.


ناتوانی ترامپ در برابر ایران
روزنامه «واشنگتن‌پست» با بررسی اتهام‌زنی بی‌سند و مدرک اخیر رئیس‌جمهور آمریکا علیه ایران نوشت: این ادعاها، محدود بودن استراتژی دولت «دونالد ترامپ» در اعمال فشار حداکثری را نشان می‌دهد. این روزنامه افزود: منتقدان دولت ترامپ در آمریکا معتقدند او عامدانه تلاش می‌کند ایران را به خروج از توافق هسته‌ای وادار کند و می‌گویند فشار حداکثری ترامپ نه تنها نتوانسته رفتار ایران را تغییر دهد؛ بلکه حتی آنها را از میز مذاکره هم دورتر کرده است. واشنگتن‌پست ضمن اشاره به وعده دولت آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت خام ایران، توضیح می‌دهد: «ایالات متحده نمی‌تواند به تنهایی تحریم تمام‌عیاری را علیه ایران اعمال کند و تلاش ترامپ برای کاهش صادرات نفت ایران، به بهای فشار بر متحدانش نیز تمام شده است


بدون اینستکس هم می‌توان مشکلات اقتصاد را برطرف کرد
«
حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری» عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: قرار بود عمل به تعهدات برجامی ما متقابل باشد نه اینکه ما به برجام پایبند باشیم؛ اما آمریکا از آن خارج شده و هیچ کدام از طرف‌های برجام به تعهدات خود عمل نکنند. نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: ناگفته نماند که ما با توکل به خدا قادر هستیم بدون اینستکس و حتی با وجود تحریم‌های آمریکا هم مسیر پیشرفت اقتصادی خود را طی کنیم، اما متأسفانه تا به حال چنین اراده‌ای را از مسئولان شاهد نبوده‌ایم و دولتمردان ما همواره یک امید واهی به غرب داشته‌اند. اگر مسئولان ما تکیه بر توان داخلی را انتخاب کنند، اوضاع اقتصادی ما بسیار بهبود یافته و مشکلات ما به حداقل خواهد رسید.

هدايت به آشوب!

«ابراهيم اصغرزاده» در مصاحبه با روزنامه «سازندگي» گفته است: «من مي‌گويم دولت بايد مقتدر باشد. اگر دولت مقتدر باشد، اصلاح‌طلبان مي‌توانند سرشان را بالا بگيرند. دولت در حال گدايي اقتدار است و مي‌گويد به من اختيار بدهيد. روحاني بايد شرط بگذارد كه اگر اين اقتدار به من برنگردد و من نتوانم در حوزه اقتصاد، فرهنگ، رسانه، جامعه و سياست و به خصوص سياست خارجي به عنوان رئيس دولت و نفر دومي كه از مردم رأي گرفته انجام وظيفه كنم، استعفا مي‌دهم. من با اين روش موافق هستم. دولت اگر بخواهد اين اقتدار را به دست نياورد و دولت فرسوده و رنجوري باشد، اصلاح‌طلبان بايد موازنه قدرت را به سمت جامعه مدني ببرند؛ يعني بايد به سمت جامعه مدني برگردند و با جامعه گفت‌وگو كنند. بايد توده‌هاي مردم از جمله كارگراني كه ماه‌ها حقوق نگرفته‌اند، معلمان، پرستاران، دانشجويان و... همه گروه‌هاي اجتماعي را كه به دليل شرايط موجود اقتصادي و سياسي آسيب مي‌بينند، نمايندگي كنند و بلندگوي آنها باشند.»

كوپن يا يارانه؟

پس از يك سال اختصاص حدود 14 ميليارد دلار ارز 4200 توماني براي واردات 25 قلم كالاي اساسي به منظور جلوگيري از افزايش قيمت‌ها، مسئولان دولتي به‌ صورت رسمي اعلام كردند كه ارز اختصاص داده شده به دست مصرف‌كننده واقعي نرسيده است و دولت روش‌هاي ديگري در اين زمينه اعمال خواهد كرد. نمايندگان نيز سه راهكار را براي توزيع كالاهاي اساسي ارائه داده‌اند. يكي از روش‌ها اين است كه مواد اوليه وارداتي با ارز دولتي قيمت‌گذاري شود؛ اما با كوپن الكترونيك در اختيار مردم قرار بگيرد. روش دوم اين بود كه دولت قيمت كالا را افزايش دهد؛ اما يارانه ريالي را به‌عنوان مابه‌التفاوت در اختيار مردم قرار دهد و راهكار سوم نيز اين است كه براي حمايت از توليد يارانه ريالي تنها در اختيار توليدكنندگان قرار بگيرد.

يك قلم تخلف

بازار بزرگ ايران در ميان تهران و كرج به مساحت 27 هكتار كه حالا با نام ايران‌مال شناخته مي‌شود، يكي از پنج مال بزرگ دنياست؛ اما تخلفات موجود در ساخت اين پروژه پرونده‌اي مفصل دارد. «سالاري» رئيس كميسيون شهرسازي و معماري شوراي شهر تهران، چندي پيش از تخلفات بزرگ و متعدد صاحبان اين پروژه بزرگ سخن گفته و مجموع تخلفات آنها را حدود 210 هزار متر مربع بيان كرده بود. علي نوذرپور شهردار منطقه 22 شهر تهران نيز اعلام كرد كه حكم در حال اجرا بوده و تنها اجراي يك بخش‌هايي از آن باقي مانده است. تا اين لحظه حدود 500 ميليارد تومان به حساب شهرداري مركز از سوي ايران مال پول واريز شده است و موجب شد كل بودجه شهرداري منطقه 22 تا پايان سال از محل اين جريمه محقق شود.»

امارات در پشت پرده

يك حساب توئيتري منتسب به نهاد امنيتي امارات كه خود را افسر دستگاه امنيتي امارات معرفي كرده و بيش از 200 هزار نفر آن را دنبال مي‌كنند،نوشت: امارات در پس حمله به دو نفتكش در درياي عمان قرار دارد. هدف از اين حمله وادار كردن ايران به مذاكره با آمريكاست تا ترامپ در انتخابات آتي به پيروزي دست يابد.

ماجرای دستور رهبری برای ساخت اس ۳۰۰

رئیس دانشگاه عالی دفاع ملی در بخشی از گفت‌وگوی مفصل خود با فارس تأکید کرد که تمام پیشرفت‌های ما (در حوزه نظامی و دفاعی) از نظر فنی و تکنولوژی مرهون حمایت‌های حضرت آقاست؛ اگر می‌بینید که امروز صنعت دفاعی در نقطه اوج قدرت ایستاده مرهون تدابیر رهبری است که بعضاً به جزئیات فرموده‌اند چه کاری را انجام دهید.سردار احمد وحیدی در بیان مصداق این موضوع گفت: مثلاً زمانی که ما می‌خواستیم اس -۳۰۰ را از روسیه بخریم، روس‌ها در آن دوره این سامانه را به ما نمی‌دادند؛ در اینجا حضرت آقا در یک جمله برای ما نوشتند که «خودتان بسازید» و این شروع شد در وزارت دفاع و من امروز این را اعلام می‌کنم آن چیزی که امروز جمهوری اسلامی از نظر فنی قادر به ساختش است، به مراتب توانمندی بیشتری از اس -۳۰۰ دارد. و یا در حوزه هوایی هم ان‌شاالله در آینده نزدیک هواپیمای جدید آموزشی جمهوری اسلامی ایران توسط وزارت دفاع به پرواز درخواهد آمد و این خواست مشخص حضرت آقا از ما بود که حتی ایشان پیگیری کردند این طرح به کجا رسید.

توضیح وزیر خارجه ژاپن درباره برگه معروف آبه

تارو کونو، وزیر خارجه ژاپن با انتشار یک توئیت به رفع ابهامات درباره برگه کاغذی پرداخت که نخست وزیر این کشور حین دیدارش با رهبر معظم انقلاب با خود به همراه داشت.به گزارش تابناک، وی در حساب کاربری خود در توئیتر خطاب به برخی شایعات درباره این برگه نوشت: «اشتباه است. آنچه نخست وزیر به همراه داشت حاوی نکاتی بوده که وی در صحبت‌هایش مطرح کرد، نه پیام رئیس جمهوری دونالد ترامپ

شایعه خودکشی عبدالرضا داوری؛ از انتشار تا تکذیب

اخیرا شایعه‌ای در فضای مجازی پیچید مبنی بر اینکه عبدالرضا داوری، مشاور محمود احمدی‌نژاد خودکشی کرده است. این شایعه در پی آن منتشر شد که طی روزهای قبل از آن همسر عبدالرضا داوری وی را به داشتن ارتباط مشکوک با یک زن متهم کرده بود.خبر خودکشی داوری اما تا یکی - دو ساعت توسط هیچ منبع رسمی تأیید نشد تا اینکه بالاخره مرکز اطلاع‌رسانی پلیس پایتخت به «ایلنا» اعلام کرد: «با بررسی‌های صورت گرفته تاکنون خبری در این رابطه دریافت نشده است.» این پاسخ پلیس هم باز شائبه‌هایی در پی داشت، از جمله اینکه آیا احتمال دارد که خبر صحیح بوده باشد و هنوز پلیس در جریان آن قرار نگرفته باشد؟ ساعاتی پس از این، برخی از نزدیکان احمدی‌نژاد نیز در گفت‌وگو با «ایرنا پلاس» از خودکشی داوری اظهار بی اطلاعی کردند.از جمله علی‌اکبر جوانفکر و حجت‌الاسلام بهمن شریف‌زاده. در نهایت اما چیزی که به شایعات پایان داد، اظهار نظر یکی از نزدیکان خود داوری بود. محمد محمدی مدیر هماهنگی داوری در گفت و گو با ایرنا ضمن رد خبر خودکشی داوری گفت: «آقای داوری به دلیل بیماری دیابت (قند خون) بامداد دیروز در بیمارستان بستری شد و هم اکنون به خانه منتقل شده است

مجوز ویژه برای قرض ۱۰۰ میلیاردی درآمدهای یک سازمان

یک مسئول ارشد اجرایی در ابلاغیه روزهای اخیر خود به تعدادی از اعضای کابینه، اعلام کرده حسب اختیارات ناشی از اصل ۱۳۸ قانون اساسی، یکی از سازمان های مشهور دولتی می تواند برای حل فوری مشکلات تعدادی از تشکل های صنفی و اعضای این مجموعه ها، مبلغ ۱۰۰ میلیارد ریال را به صورت قرض الحسنه و در قبال گرفتن ضمانت نامه های معتبر بانکی، در اختیار آن تشکل ها قرار دهد به شرطی که پس از شش ماه، به سازمان مذکور مسترد شود.


اخبار روزانه:
* «عطاءالله مهاجرانی» در حساب توئيتری خود نوشت: مقامات انگلستان، به ویژه بوریس جانسون که ترامپ شاهین نخست‌وزیری را بر سرش نشاند، کتاب خاطرات تونی بلر را دو بار بخوانند. تونی بلر که به تونی بلایر، یعنی تونی دروغگو معروف شد، کمک به صدام در جنگ علیه ایران را اشتباه استراتژیک آمریکا و انگلیس می‌داند؛ اشتباهی ویرانگر. تونی بلر نوشته است: آنچه را فکر می‌کردم انجام می‌دادم، اما به خدا قسم آرزو می‌کنم کاش آن کار‌ها را انجام نداده بودم!
* «عباس عبدی» فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به سناریوی پرستوسازی از سوی برخی هم‌قطارانش در ماجرای قتل میترا استاد، به دست محمّدعلی نجفی نوشت: «متأسفانه این رفتار غیراخلاقی و ناجوانمردانه‌ای است که حتی توهین به شعور و فهم آقای نجفی هم هست.» عبدی در ادامه آورده است: «این برداشت در درجه اول هدفش لکه‌دار کردن دستگاه‌های اطلاعاتی است، ولی پیش از آن یک زن را متهم کرده که عملی به غایت غیراخلاقی است
* آمارهای جدید مرکز آمار درباره شاخص قیمت تولیدکننده زراعت، باغداری و دامداری سنتی بر اساس سال پایه ۱۳۹۰ نشان می‌دهد، تورم در این بخش به 47/8 درصد در سال ۱۳۹۷ رسیده است. جزئیات این بررسی آماری از این حکایت دارد که تورم در بخش زراعت و باغداری به 45/4 درصد، غلات به 28/6 درصد، سبزیجات به 51/8 درصد و میوه‌ها و میوه‌های آجیلی به 54/4 درصد رسیده است.
* دولت هند در بیانیه‌ای اعلام کرد: این کشور از امروز تعرفه‌های بالاتری بر 28 کالای آمریکایی از جمله بادام، سیب و بادام‌زمینی اعمال خواهد کرد. هند بزرگ‌ترین بهره‌مند از سیستم تعرفه ترجیحی با آمریکا طی سال 2017 با 5/7 میلیارد دلار در واردات به آمریکا با وضعیت مالیات آزاد بوده است.
* «احمد توکلی» رئيس سازمان مردم‌نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت، با انتقاد از اتخاذ سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی از سوی دولت، گفت: تا زمانی که سیاست ارزی دولت تغییر نکند، توزیع نامناسب کالاها ادامه خواهد داشت.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: