logo
کد خبر: ۲۹۹۱۷
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۶
اخبار 24 ساعت گذشته:

ظریف سخنران مراسم ۱۳ آبان باشد

عزت‌الله ضرغامی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در مصاحبه‌ای با روزنامه وطن امروز گفته که «من دو سال است پیشنهاد می‌دهم آقای ظریف سخنران مراسم ۱۳ آبان در لانه جاسوسی باشد، چون هیچ‌کس مثل ایشان نمی‌تواند درباره بدعهدی‌های امریکا صحبت کند! وقتی به این نقطه رسیدیم که ترامپ آمد و همه چیز را برهم زد، اگر آقای روحانی اعلام می‌کرد درباره این اتفاقات من به امریکا پاسخی ندارم، اما از مردم عذرخواهی و با صدای بلند اعلام می‌کنم اشتباه کردم به امریکایی‌ها اعتماد کردم، این بهترین پاسخ به امریکا بود. شخصیت‌های مستقل و نخبگان امریکا به شدت تحت تأثیر این پاسخ قرار می‌گرفتند. چون می‌گویند یک دولتی آمد و خواست از طریق مذاکره با ما رابطه برقرار کند، اما ما چگونه با او برخورد کردیم و چطور وجهه ما در جهان آسیب دید.»

ضرغامی ادامه می‌دهد: «وقتی در برجام همه چیز را داده‌ایم بعد شما دائماً از آن تعریف می‌کنید و با رقبا سر این موضوع محاجه می‌کنید، طبیعتاً طرف مقابل هم به ما فشار خواهد آورد.»
ارتباطات نگران‌کننده با سفارت‌های اروپایی!

«پرویز سروری» درباره میهمانی‌های اخیر سفارتخانه‌های اروپایی در ایران گفت: امروز یکی از عجیب‌ترین اتفاقات را در حوزه دیپلماسی شاهدیم. دیگر بر کسی پوشیده نیست که آمریکا و بعضاً اروپا و به ویژه انگلیس که همیشه در مدار سیاست آمریکا حرکت کرده، چه دشمنی صریحی را با ملت ایران کلید زده‌اند؛ به تازگی شاهد پررنگ‌تر شدن ارتباط آنها در عرصه تعامل با برخی مدیران هستیم. وی افزود: در هیچ کشوری سفارتخانه‌ها اینقدر با مدیران به ویژه مدیران رده دوم و سوم ارتباط ندارند و این ارتباطات بسیار نگران‌کننده و حساس است. وی در ادامه تأکید کرد: آمریکا و انگلیس در این چهل سال از هیچ اقدامی برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی از خود تردید نشان نداده‌اند؛ ولی با این حال عده‌ای برای سالگرد تولد ملکه انگلیس از جیب ملت ایران هزینه می‌کنند.

ضربه آخر به هژمونی آمریکا

نشریه «فارن افرز» وابسته به اندیشکده «شورای روابط خارجی ایالات متحده» در پرونده‌ای ویژه با موضوع پایان هژمونی ایالات متحده به قلم «فرید زکریا» ریشه‌های این رخداد را بررسی کرده و می‌نویسد: «اکنون که می‌نگریم، این افول اجتناب‌ناپذیر است و آنچه اکنون به توضیح نیاز دارد، رؤیاپردازی در پایان قرن پیش در واشنگتن درباره هژمونی ماندگار ایالات متحده است، نه درگیری‌های دائمی در داخل و خارج از کشور که اکنون به واقعیتی جاری بدل شده است.» وی همچنین اضافه می‌کند: «روی کار آمدن دونالد ترامپ ضربه آخر به هژمونی آمریکا بود. او یک انزواطلب حمایت‌گرای عوام‌فریب است و مصمم است آمریکا را در رتبه نخست قرار دهد. اما حقیقت این است که او بیش از هر چیز دیگری، عرصه را واگذار کرده است... اکنون سؤال این است که آیا در حالی که قدرت آمریکا رو به افول است، قوانین، عرف و ارزش‌های این نظام، دوام می‌آورند یا اینکه آمریکا افول امپراتوری تفکراتش را هم شاهد خواهد بود؟»

ارتقای جایگاه ایران در بین فولادسازان جهان

انجمن جهانی فولاد در جدیدترین گزارش خود شرکت‌ها و کشورهای برتر فولادساز جهان در سال ۲۰۱۸ میلادی را معرفی کرد که بر اساس آن ایران از رتبه سیزدهم در سال ۲۰۱۷ به رتبه یازدهم در سال ۲۰۱۸ ارتقا یافت. بر اساس این، تولید فولاد ایران در سال ۲۰۱۸ میلادی ۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تن به ثبت رسید. نکته قابل توجه این است که کشورمان از نظر میزان تولید، هم ردیف ایتالیا در رتبه دهم قرار دارد؛ اما تداوم تولید در این محدوده، آن کشور را در جایگاه دهم نگه داشته است، البته ایران در رتبه‌بندی ماهیانه ۲۰۱۸ توانسته بود در برخی از ماه‌ها، رتبه دهم را از آن خود کند. طی این مدت، چین با تولید ۹۲۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تن در صدر کشورهای فولادساز جهان قرار گرفت. هند و ژاپن نیز به ترتیب با تولید ۱۰۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تن و ۱۰۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تن در رتبه‌های دوم و سوم جای گرفتند.

داعش در افغانستان مورد حمایت کامل آمریکایی‌هاست

سخنگوی طالبان در واکنش به اظهارات یک مقام آمریکایی گفت: گروه تروریستی داعش در مناطق شرقی افغانستان از کمک نیروی هوایی و اطلاعاتی آمریکا برخوردار است. ذبیح‌الله مجاهد افزود: داعش در افغانستان تهدید قابل توجهی نیست و اگر حمایت هوایی آمریکا از این گروه تروریستی در شرق افغانستان نبود، استان ننگرهار را از وجود آنها پاکسازی می‌کردیم. وی ادامه داد: فتنه داعش از ابتدای ظهور در افغانستان از کمک آمریکا برخوردار بود و البته داعش عددی نیست که تهدید خوانده شود. گفتنی است، ژنرال «فرانک مکنزی» گفته بود داعش از افغانستان قصد حمله به آمریکا را دارد و حضور نظامیان آمریکایی در افغانستان، از وقوع این حمله جلوگیری کرده است.

بازگشت با دستان خالی

شبکه خبری «دویچه‌وله» در بررسی سفر اخیر «هایکو ماس» نوشت: ماس با دست خالی به تهران رفت و با دست خالی هم از این کشور بازگشت؛ سفر وزیر خارجه آلمان به ایران این موضوع را هم روشن کرد که نقش اروپا در غرب آسیا چندان مؤثر نیست. این شبکه خبری نوشت: قاره سبز برای رهایی ایران از تحریم‌های مالی آمریکا، بیشتر از کانال مالی با ایران موسوم به «اینستکس» کار دیگری نمی‌تواند بکند و این در شرایطی است که تاکنون حتی یک تبادل مالی هم از طریق این کانال انجام نشده است. اروپایی‌ها با دلایل خوبی از حفظ توافق هسته‌ای حمایت می‌کنند؛ اما تلاش آنها به منظور حفظ توافق بدون آمریکا، اقدام بیهوده‌ای است که آنها در پیش گرفته‌اند.

اگر کسی برجام را بعد از این دو ماه ادامه دهد، وثوق الدوله زمان است

نماینده، ولی فقیه در خراسان رضوی بیان کرد: شورای عالی امنیت ملی مهلت دوماهه داد که یا باید مشکلات اقتصادی حل شود یا به برنامه هسته‌ای برمی‌گردیم و این اروپا و آمریکا را بیچاره کرده؛ اروپا قول داده بود ایران را در برجام نگه دارد و وزیر خارجه آلمان سراسیمه برای همین به ایران آمد، آمریکا نیز بیچاره است، زیرا دنیا خواهد گفت: آمریکا در مقابل ایران شکست خورد و ایران به فناوری هسته‌ای برگشت، چون آمریکا نقض عهد کرد؛ اروپا و آمریکا بیچاره این مسأله هستند و برای همین دائم میانجی می‌فرستند. علم الهدی افزود: اگر چنین رهبری نداشتیم چه می‌شد؟ اگر چنین رهبری در آن روز مدینه بود امروز قبرستان بقیع ویرانه نبود؛ برخی افراد سست عنصر در مدیریت‌های کشور نکند گول بخورند و بازگردند؛ این اعلامی که شورای عالی امنیت ملی کرد و رئیس جمهور نیز آن را رسما به اروپا اعلام کرد این را پیگیری کنید؛ اگر خدای نکرده کسی در مقابل این جریان بایستد و بخواهد برجام را بعد از این دو ماه ادامه داد، وثوق الدوله این زمان است و در تاریخ اسمش به نام جاسوس انگلیس ثبت خواهد شد.

موج جدید بازداشت اعضای شورای شهر

دادرس شعبه سوم دادگاه عمومی بخش چهارباغ از بازداشت چند تن از اعضای شورای شهر به اتهام فساد مالی خبر داد. قاضی احمدزاده، دادرس شعبه سوم دادگاه عمومی بخش چهارباغ از بازداشت چند تن از اعضای شورای شهر خبر داد و بیان کرد: پس از انجام تحقیقاتی که در حدود شش ماه به طول انجامید، در روز جاری چند تن از اعضای شورای شهر چهارباغ به اتهام فساد مالی بازداشت شدند. این مقام قضایی خاطرنشان کرد: همچنین در این خصوص یکی از معاونین شهردار، چند تن از کارمندان شهرداری و چند تن از اعضای شورای شهر سابق نیز بازداشت شدند و تحقیقات مقدماتی در حال انجام است. وی در پایان گفت: در این پرونده تعداد متهمان بیش از ١٥ نفر است.

قیمت سیب زمینی به مرز ۱۰ هزار تومان رسید

قیمت مصوب هرکیلوگرم سیب زمینی تازه در میدان مرکزی میوه و تره بار شهر تهران ۴ تا ۶ هزار تومان و بر اساس مشاهدات عینی خبرنگار تسنیم در سطح شهر ۶ تا ۹ هزار تومان است. هرکیلوگرم از این محصول در میادین میوه و تره بار شهرداری تهران نیز ۵ هزار و ۹۵۰ تومان به فروش میرسد. هر کیلوگرم سیب زمینی در یکی از فروشگاه‌های اینترنتی ۹۸۰۰ تومان قیمت گذاری شده که با تخفیف ۹۳۰۰ تومان به فروش می رسد؛ بنابراین، گزارش، رسانه وابسته به دولت چندی پیش قیمت هر کیلوگرم سیب زمینی را ۵ هزار تومان خوانده بود و فروش بیشتر از این نرخ را ادعا دانست، اما مشاهدات میدانی مردم نیز متفاوت است. از عمده دلایل افزایش قیمت سیب زمینی در بازار داخلی صادرات عنوان می‌شود. نیازی رئیس انجمن ملی سیب زمینی نیز اخیرا در مصاحبه‌ای گفته است که طی چند روز آینده برداشت سیب زمینی در استان‌های گرگان و اصفهان به پایان خواهد رسید و با ورود این سیب زمینی به بازار، قیمت‌ها شکسته خواهد شد

مالک کشتی ژاپنی ادعای ضد ایرانی آمریکا را رد کرد

آسوشیتدپرس به نقل از شرکت کشتیرانی ژاپنی مالک کشتی کوکوکا کارجس (یکی از دو کشتی که در دریای عمان آتش گرفت): ملوانان این نفتکش لحظاتی پیش از حمله، اجسامی را در هوا مشاهده کردند که این امر نشان می‌دهد، نفتکش مزبور بر اثر برخورد به مین آسیب ندیده است. این اظهارات با فیلم ارتش آمریکا که نیرو‌های ایرانی را متهم به جداسازی مینی منفجر نشده از یکی از دو کشتی کرده بود، در تناقض است. رئیس شرکت کشتیرانی ژاپنی هم امروز گفت، معتقد است اجسامی که ملوانان در هوا مشاهده کرده اند گلوله باشد، وی امکان دخالت اژدر و مین را رد کرد چرا که به گفته او خسارات وارد شده فراتر از خط تراز کشتی با سطح آب (واترلاین) است. وی گزارش‌های حاکی از برخورد مین با این نفتکش را نادرست خواند.

سردار نقدی: ملی کردن فضای مجازی از ملی کردن صنعت نفت اهمیت بیشتری دارد

سردار نقدی در همایش مدیران هیأت رزمندگان اسلام که در مجتمع فرهنگی و آموزشی عمار برگزار شد، اظهار داشت: کمتر از ده کشور دنیا انرژی هسته دارند، انرژی هسته‌ای که ما خودمان آن را به دست آوردیم و جنگ با جوانان همین کشور اداره شد، اگر مدیران ما طبق فرمایش رهبر انقلاب از ارزش‌ها و انقلاب دور نشوند مشکلی در اداره کشور نیست. معاون هماهنگ کننده سپاه با بیان اینکه ملی کردن فضای مجازی از ملی کردن صنعت نفت اهمیت بیشتری دارد، گفت: همه ما باید برای تحقق شبکه ملی اطلاعات و خودکفایی در عرصه فضای مجازی کمر همت ببندیم، چون مهمترین ظرفیت ما در شرایط فعلی جوانان انقلابی هستند. سردار نقدی تصریح کرد: بیان کرامات اهل بیت (ع) و نشر فرهنگ حسینی توفیق بزرگی است، همه به عنوان شاگردان مکتب اهل بیت (ع) باید بدانیم که ولایت بزرگترین سرمایه ماست.

تماس عراقی‌ها با پمپئو در رابطه با ایران

نخست وزیر عراق در گفت‌وگوی تلفنی با وزیر خارجه آمریکا از وی خواست در راستای کاهش تنش‌ها با ایران تلاش کند. «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق روز جمعه در گفتگو تلفنی با «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا بر تلاش‌های ایجاد آرامش در منطقه تاکید کرد. در این گفت‌وگوی تلفنی عبدالمهدی از پامپئو خواست تا در راستای کاهش تنش‌ها با ایران تلاش کند.

روایت گوینده خبر تلویزیون از لحظه خواندن جمله رهبر انقلاب

زهراسادات خلیلی روایتی از حال خود در لحظه خواندن خبر جمله مقتدرانه رهبر انقلاب خطاب به آبه شینزو را در صفحه شخصی‌اش منتشر کرد. روز گذشته (پنجشنبه ۲۳ خرداد) آبه شینزو نخست وزیر ژاپن برای رایزنی و دیدار با رهبر انقلاب و مقامات ایرانی جهت رساندن پیام دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به ایران سفر کرده بود. رهبر انقلاب در دیدار با نخست‌وزیر ژاپن در بخشی از پاسخ خود به وی فرمودند: من شخص ترامپ را شایسته مبادله هیچ پیامی نمی‌دانم. زهرا سادات خلیلی گوینده شبکه خبر در واکنش به بیانات رهبر معظم انقلاب در این دیدار در صفحه توییتر خود نوشت: «در بخش خبری ساعت ۱۳، که خبر رهبری را اجرا می‌کردم، از این جمله رهبر انقلاب که فرمودند من شخص ترامپ را شایسته مبادله هیچ پیامی نمی‌دانم، احساس غرور کردم و تا ثانیه‌های بعد، که به خواندنِ خبر ادامه دادم، به فکر آن جمله مقتدرانه حضرت آقا بودم و به داشتن چنین رهبری به خود می‌بالیدم
افتتاح «دیسکو حلال» در غرب عربستان سعودی


شامگاه چهارشنبه در شهر جده نخستین دیسکو حلال افتتاح شد؛ اقدامی که خشم بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی را به همراه داشت و از مسئولان سعودی نیز به خاطر این اقدام، به شدت انتقاد کردند. به گفته کاربران، هر گونه تصویربرداری در این باشگاه شبانه سعودی ممنوع خواهد بود و هیچ کس اجازه ندارد تلفن همراه با خود بیاورد. بر اساس قوانین این باشگاه، ساحل به صورت مختلط است و افراد حاضر در آن، موظف هستند لباسی را در داخل ساحل بپوشند که از قبل معین شده و بر اساس ضوابط آن باشگاه است. شمار زیادی از کاربران اجتماعی، از چنین تحولاتی ابراز خشم و تأکید کردند که این تحولات غیر قابل پذیرش است. آنان هشتگ‌های مانند «دیسکو در جده» را ایجاد کردند که به سرعت ترند شد.

توقف پخش برنامه‌های رامبد جوان از تلویزیون

طبق تصمیم مدیران سازمان صدا و سیما، بازپخش برنامه‌های رامبد جوان از رسانه ملی متوقف شد. بر اساس این خبر، تکرار فصل‌های قبلی خندوانه یا بریده‌هایی از آن به عنوان میان برنامه در شبکه نسیم تا اطلاع بعدی پخش نخواهد شد. در روز‌های گذشته، سفر رامبد جوان و همسرش نگار جواهریان به کانادا برای به دنیا آوردن فرزندشان در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی بازتاب بسیاری داشت و مورد انتقاد رسانه‌ها قرار گرفت
اخبار روزانه:

«گارلند نیکسون» مجری برنامه‌های رادیویی و تحلیلگر سیاسی در واشنگتن در توئیتی با کنار هم گذاشتن دو مورد از سخنان وزیر خارجه آمریکا اتهام وی به ایران مبنی بر نقش‌آفرینی در حادثه نفت‌کش‌های دریای عمان را زیر سؤال برد و نوشت: «پمپئو: وقتی من رئیس سیا بودم، ما دروغ می‌گفتیم، فریبکاری می‌کردیم، دزدی می‌کردیم. ما برای این کارها یک دوره کامل آموزشی داشتیم/ پمپئو: جمهوری اسلامی ایران عامل حملاتی بوده که امروز در دریای عمان اتفاق افتاد

* «عبدالناصر همتی» درباره تأثیر سفر «شینزو آبه» نخست‌وزیر کشور ژاپن بر نوسانات بازار ارز گفت: متأسفانه در بازار ارز همیشه افرادی به دنبال بهره‌برداری از ابزارهای سیاسی برای بر هم زدن ثبات بازار و ایجاد نوسان هستند، در اینجا باید یادآور شوم هیچ یک از بنیان‌های اقتصادی که تعیین‌کننده نرخ ارز است، تغییری نکرده و بانک مرکزی بر بازار مسلط است.

* سه کارگزار حمل و نقل دریایی به «رویترز» خبر دادند، دو شرکت نفت‌کش «دی‌اچ‌تی هولدینگ» و «هیدمار» در پی حمله به دو نفت‌کش در دریای عمان رزروهای جدید برای منطقه خاورمیانه‌ـ خلیج‌فارس را به حالت تعلیق درآورده‌اند. شرکت «دی‌اچ‌تی» ناوگان عظیمی از نفت‌کش‌های غول پیکر را در اختیار دارد و شرکت «هیدمار» طیف گوناگونی نفت‌کش در تملک دارد.

* «کامران صداقت» کارشناس بازار ارز و سرمایه گفت: عامل اصلی کاهش قیمت دلار در روزهای اخیر، عرضه گسترده ارز از سوی سوداگران بزرگ اقتصادی است که به دلیل تحولات مربوط به سیاست خارجی و از ترس سقوط نرخ دلار اقدام به فروش گسترده ارز خود در بازار کردند. پس از آن دارندگان دلارهای خانگی نیز ارزهای خود را برای فروش روانه بازار کردند.

* محموله‌های ورودی به مجتمع بندرگاهی لس‌آنجلس و لانگ بیچ، که مرکز شماره یک تجارت دریایی آمریکا با چین هستند، در ماه می 6/3 درصد کاهش یافت که نشان می‌دهد تنش‌های تجاری سبب کاهش فعالیت‌های اقتصادی شده است. صادرات آمریکا از بندر کالیفرنیا هم که شلوغ‌ترین بندر صادراتی این کشور است، در ماه می 7/4 درصد افت کرد.

* «حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری» دادستان کل کشور درباره پرونده نجفی که متهم به قتل همسر دوم خود است، گفت: این پرونده طبق مقررات قانونی در حال طی کردن مراحل خود است تا منتهی به رأی نهایی شود، از این رو مانند بقیه متهمان با او رفتار می‌شود.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: