به‌روز شده در: ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۲
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۹۸۸۷
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۶
اخبار 24 ساعت گذشته:

مصادره به مطلوب یک سخنرانی رهبری

در ادامه موج سازی دولت و حامیانش در مورد کمی اختیارات رئیس جمهور، هفته گذشته صفحه اینستاگرام حسن روحانی اقدام به انتشار فیلمی از حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب کرد که در آن رهبری از کمی اختیارات رئیس جمهور گلایه می‌کنند. این فیلم مربوط به اواخر دوران ریاست جمهوری ایشان و مربوط به ایراد خطبه‌های نماز جمعه توسط آیت‌الله خامنه‌ای است. انتشار این فیلم در صفحه روحانی به منظور نشان دادن وحدت نظر رهبری و روحانی در موضوع کم بودن اختیارات رئیس جمهور است. اما آنچه در این میان مورد غفلت واقع شده آن است که در دوران ریاست جمهوری آیت‌الله خامنه‌ای، رئیس دولت در واقع نخست وزیر بود و عملاً رئیس جمهور اختیارات بسیار کمی داشت. از همین رو مقامات کشور به فکر تغییر قانون اساسی افتادند که این امر در سال ۶۸ محقق شد و با حذف نخست وزیری، اختیارات او به رئیس جمهور واگذار شد. این تغییر مهم در قانون اساسی باعث افزایش اختیارات رئیس جمهور شد و بدین ترتیب قیاس اعتراض به میزان اختیارات رئیس جمهور، در قبل و بعد تغییر قانون اساسی و حذف نخست وزیری قیاسی نادرست است.

اولیای دم تقاضای قصاص برای نجفی کردند

پرونده محمدعلی نجفی شهردار اسبق تهران که به قتل عمد همسر دومش متهم شده، برای رسیدگی به دادگاه کیفری یک استان تهران ارسال شد. بر اساس آنچه دادستانی تهران پیشتر اعلام شده، اتهامات نجفی در کیفرخواست صادره از سوی دادسرای جنایی، قتل‌عمد میترا استاد، حمل و نگهداری سلاح غیرمجاز و ایراد صدمه بدنی عمدی منتهی به جرح (غیر فوتی) با تقاضای اولیای دم مبنی بر قصاص است
ارتش آمریکا از جنگ خسته شده است

وضعیت نظامی آمریکا در شرایط کنونی با هیچ یک از برهه‌های تاریخی قابل مقایسه نیست. ارتش آمریکا نزدیک به 19 سال است که در جنگ بوده و طولانی‌ترین جنگ در منطقه را دنبال می‌کند و کاملاً خسته و فرسوده شده ‌است. همچنین بیش از 10 سال است که اجازه به روزرسانی و تغییر و جابه‌جایی سلاح به آنان داده نشده است. فرمانده نیروی دریایی آمریکا گفته است، یک سوم این نیرو در جنگ بوده است. ارتش آمریکا در زمینه پروازی به مناطق خود نیز با کاهش توان نظامی روبه‌رو است. این در حالی است که نزدیک به 50 درصد مردم آمریکا آمادگی عملیات نظامی را ندارند.

باید رژیم صهیونیسیتی را به رسمیت بشناسیم!

«فریدون مجلسی» دیپلمات پیشین و از فعالان اصلاح‌طلب در مصاحبه‌ای گفته است: «علت اصلی تقابل ایران و آمریکا در منطقه خاورمیانه تقابل دو شعار متضاد با همدیگر است؛ نخست تهدید ماهیت اسرائیل توسط ایران و دوم تضمین آمریکا برای حفظ اسرائیل و بقای این کشور. بدون‌شک تا زمانی که این دو شعار متضاد وجود داشته باشد و هر دو کشور روی شعارهای خود پافشاری کنند، مذاکره به جایی نخواهد رسید. با ادامه این وضعیت آمریکا سیاست خود را حتی با جنگ نظامی ادامه خواهد داد و در عین حال به خیال خود به تضعیف ایران می‌اندیشد

کدام دولت حامی تروریسم است؟

«تونی کارتالوکی» از تحلیلگران سرشناس غربی با اشاره به طرح اتهام حمایت از تروریسم علیه ایران نوشت: «ایران به حمایت از حزب‌الله و حماس متهم می‌شود. آیا شبه‌نظامیان القاعده و داعش، لیبی و سوریه و یمن و افغانستان را به خاک و خون نکشیده‌اند و عملیات تروریستی در خاک اروپا و آمریکا انجام نداده‌اند؟ حالا حزب‌الله لبنان بیشتر لایق تعبیر تروریسم است یا القاعده و داعش؟ چه کسی از القاعده و داعش حمایت و جریان انتقال پول و تسلیحات را برای آنان فراهم کرد؟ چگونه است که القاعده و داعش تنها در قلمروهایی از سوریه که تحت نظارت آمریکا و ناتو هست حضور دارند، از جمله در ادلب؟ آمریکا حتی از گروه‌های تروریستی درون ایران، مانند سازمان مجاهدین خلق نیز حمایت می‌کند و اصلاً مشاور امنیت ملی ترامپ که داعیه‌دار اصلی جنگ با ایران است، خود در همایش‌های مجاهدین خلق حاضر می‌شود... تازه باید در نظر داشت گروه‌های مورد حمایت ایران عمدتاً در مقابل گروه‌های تروریستی مورد حمایت واشنگتن در منطقه می‌جنگند

پتروشیمی ایران قابل تحریم نیست

«احمد صرامی» عضو هیئت مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی گفت: تحریم و ایجاد فشار بر منابع درآمدی ایران تازه نیست و تنها در دوره‌های سیاسی مختلف در آمریکا نوع آن متفاوت بوده است. وی ادامه داد: مطرح کردن تحریم صنعت پتروشیمی ایران، بازی روانی علیه کشورمان است و برخی از پتروشیمی‌های موجود در فهرست جدید تحریمی آمریکا، از سال قبل تحریم بودند. از طرفی باید دقت داشت نوع و میزان تولید محصولات پتروشیمی ایران به نحوی نیست که بتوان آن را از بازار حذف کرد؛ چرا که برخی از محصولات تک محصول بوده و خریداران به آن وابستگی دارند. از سویی دیگر قرارداد خرید محصولات پتروشیمی بلندمدت بوده و قیمت‌گذاری آنها نیز بر اساس نرخ‌های بین‌المللی است. وی افزود: میزان درآمد صادراتی بخش پتروشیمی این اتحادیه در سال ۹۷ حدود 11/2 میلیارد دلار بود که از این میزان نزدیک به ۹ میلیارد دلار وارد کشور شد.

فرمانده دفاع از بلاد اسلامی

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا گفت: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نه تنها فرمانده کل قوای ایران، بلکه فرمانده دفاع از بلاد اسلامی در عراق، سوریه، فلسطین، یمن و بحرین است که با یک حکمت و دوراندیشی توانسته‌اند انقلاب اسلامی را جلو ببرند. ایشان به طور خاص در مباحث مربوط به مقابله با نظام سلطه به سرکردگی ایالات متحده آمریکا یا مقابله با رژیم صهیونیستی در جهان معاصر بی‌نظیر هستند. سردار سرلشکر صفوی افزود: رهبری ایشان سیاست‌های آمریکا در منطقه غرب آسیا را با شکست مواجه کرده است. این رهبر متقی، مدیر، مدبر، شجاع، مردم‌دار و عدالت‌خواه یک رهبر بی‌نظیر است و امانت الهی بزرگی برای ملت ایران و ملت‌های اسلامی به شمار می‌آید. اعتقاد من آن است کسانی که به رهبری انقلاب اسلامی دشمنی و خیانت کردند، عاقبت‌بخیر نشدند و نمی‌شوند.

به زودی قیمت‌های غیر واقعی خودرو خواهد شکست

«محمدرضا نجفی‌منش» رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی گفت: با تکمیل و عرضه خودروهای ناقص موجود در دو کارخانه بزرگ خودروسازی قیمت‌های غیر واقعی فعلی در بازار خودرو شکسته خواهد شد. وی افزود: بیش از ۱۵۰ هزار دستگاه خودروی ناقص در کارخانه‌ها منتظر قطعه هستند و قطعه‌ها نیز در انتظار نقدینگی‌اند که در این زمینه اقداماتی در حال انجام است و به زودی این خودروها وارد بازار شده و قیمت‌های غیرواقعی را در بازار خواهد شکست و به قیمت‌های واقعی نزدیک خواهد کرد؛ از این رو به مردم توصیه می‌کنیم در این شرایط حفظ ارزش دارایی‌های خود را در بازار خودرو جست‌وجو نکنند.

اعلام شماره تلفن قوه قضائیه برای گزارش بدحجابی و پارتی


محمد مهدی حاج محمدی، سرپرست دادسرای ارشاد تهران از شهروندان اخلاق مدار تهرانی خواسته است که به محض مشاهده هرگونه «کشف حجاب در خودرو»، «کشف حجاب یا سرو مشروبات یا برگزاری مراسم مختلط رقص در اماکنی همچون سفره خانه، کافه، رستوران، مراکز خرید، باغ تالار و...»، «اطلاع از برگزاری پارتی‌های شبانه یا خانه‌های فساد و فحشا»، «انتشار مطالب خلاف عفت در اینستاگرام و ...» موضوع را پس از جمع آوری مستندات لازم با ذکر کامل مشخصات محل و زمان وقوع جرم به شماره
۰۹۰۵۴۳۰۹۴۸۴ در پیام رسان‌های سروش، ایتا و... ارسال نمایند. او که این مستندات را شخصا بررسی و رسیدگی می‌کند، به شهروندان تهرانی اطمینان خاطر داده است که گزارشات واصله در سریع‌ترین زمان ممکن رسیدگی و با اعمال مجرمانه برخورد می‌شود.

سال سیاه برای ۶ میلیون اجاره‌نشین


فرشید پورحاجت، کارشناس بازار مسکن گفت:شکافی که در بحث قیمت‌های مسکن از سال
۹۶ به وجود آمده و انفجار قیمتی که اکنون نیز با آن مواجه هستیم باعث شده است که قیمت اجاره بهای مسکن رشد و شرایط را برای اجاره‌نشین‌ها بسیار سخت و دشوار کند. شرایطی که در حوزه مسکن‌های استیجاری وجود دارد، برای بیش از ۶ میلیون خانوار اجاره‌نشین کشور بسیار دشوار است و قطعا در چنین وضعیت اقتصادی به این خانوار‌ها فشار بسیار زیادی وارد خواهد شد. شاخص‌های آماری در دوره‌های پنج ساله از وضعیت مسکن، بیانگر آن است که تعداد خانوار‌های اجاره نشین در هر دوره افزایش پیدا کرده است و این مساله دلایل متفاوتی دارد که باید به آن‌ها رسیدگی شود.

ترامپ باز هم گاف داد، این بار نجومی!

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا جمعه شب پیام عجیبی در توئیتر منتشر کرد که عده‌ای آن را به عنوان یک گاف در زمینه علم نجوم تفسیر کردند. او در توئیتر نوشت: «با این همه پولی که هزینه می‌کنیم ناسا نباید درباره رفتن به ماه صحبت کند، ما این کار را ۵۰ سال پیش انجام داده‌ایم. آن‌ها باید تمرکزشان را روی کار‌های بزرگتری قرار دهند که ما انجام می‌دهیم، از جمله مریخ (که ماه هم بخشی از آن است) مسائل دفاعی و علوم.» عده‌ای از کاربران پای این پست ترامپ او را به باد سخره گرفته و نوشته‌اند که او ماه را بخشی از مریخ می‌داند.

تنبیه جالب دادستان نظرآباد برای مانتوفروش نژادپرست
روح الله احمدی، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان نظرآباد از صدور قرار تعلیق برای فروشنده مغازه مانتوفروشی که با نصب بنری از ورود اتباع افغانستانی به مغازه خود جلوگیری کرده بود خبر داد و گفت: این فرد که به دلیل توهین به اتباع افغانستانی یک روز بازداشت شده بود، مدعی شد که درصدد جبران عمل ناپسند خود برخواهد آمد. دادستان عمومی و انقلاب شهرستان نظرآباد با اشاره به اینکه مجازات تکمیلی متهم سه بند است، بیان کرد: در قرار تعلیق، متهم مکلف به عذرخواهی از اتباع افغانستانی در فضای مجازی، ارائه تخفیف ویژه به اتباع این کشور طی مدت سه ماه، درج موضوع تخفیف با نصب بنر و انجام پژوهش در خصوص سابقه تاریخی رابطه دوستی بین ایران و افغانستان شد.
من دستور مي‌دهم!

«سردار صفوي» مشاور عالي نظامي رهبر معظم انقلاب با ذكر خاطره‌اي از يك جلسه محرمانه گفت: «حضرت امام در شروع جنگ تحميلي فرمودند ديوانه‌اي آمده و سنگي انداخته و رفته و جاي نگراني ‏‎‎‏نيست، ما چنان به صدام و ‏‎‎‏حزب بعث عراق سيلي بزنيم كه ديگر نتواند از جا بلند شود. آقاي شمخاني كه در آن زمان فرماندهي نيروي دريايي ارتش و سپاه را بر عهده داشت، در جلسه‌اي از حضرت آقا پرسيد كه اگر جنگي در خليج‌فارس رخ دهد، من نمي‌دانم چه كسي به من دستور مي‌دهد! رهبر معظم انقلاب در جواب اين جمله آقاي شمخاني فرمودند «خود من به شما دستور مي‌دهم و بر شما فرماندهي خواهم كرد.» روحيه حضرت آقا روحيه‌اي جهادي است كه در صحنه نبرد حاضر مي‌شود و حتي ايشان دستور دادند در برخي از مناطق قرارگاه فرماندهي ايشان را آماده كنند.»

قدم بعدي برجام!

«جان كري» در مصاحبه‌اي عجيب از نقشه مناسب خروج از برجام سخن گفت و ترامپ را به دليل خروج ناشيانه از اين توافق محكوم كرد! جان كري تأكيد كرد، بايد به ترامپ مشاوره مي‌دادند كه چگونه از برجام خارج شود. بهتر بود ترامپ پس از برجام، به ايراني‌ها پيشنهاد مذاكرات موشكي و منطقه‌اي مي‌داد و اگر رد مي‌كردند، از برجام خارج مي‌شد. اشتباه ترامپ اين بود كه اول خارج شد و بعد تقاضاي مذاكره كرد. اين موضع جان كري شاهد مثالي است بر اينكه سياست‌هاي كلان آمريكا عليه ايران خصمانه است و فرقي نمي‌كند جمهوري‌خواه باشند يا دموكرات!

مذاكره بر سر فتوشاپ

«برايان هوك» نماينده ويژه آمريكا در امور ايران در تازه‌ترين ادعاي خود، مقامات اين كشور را به فريبكاري در راستاي بزرگنمايي دستاوردهاي (دفاعي) و پنهان‌كاري درباره نيات واقعي خود متهم كرده است. وي در پيامي ويدئويي مدعي شد، ايران صحنه‌هاي پرتاب موشك خود را با فتوشاپ خلق كرده تا به اين ترتيب توانايي‌هاي موشكي خود را به رخ بكشد. هوك در ادامه ادعاهاي مضحك خود مي‌افزايد، ايراني‌ها تصاوير هواپيماهاي قديمي را هم دستكاري كرده‌اند تا آنها را به جاي جت جنگنده رادارگريز جا بزنند! گفتني است، در فوريه 2019، ايران آزمايش پرتاب يك موشك بالستيك را با موفقيت پشت ‌سر گذاشت و ويدئوي آن را نيز منتشر كرد. پس از اين ادعا بايد به مسئولان آمريكايي بگوييم ايران را تحريم فتوشاپ كند يا مذاكره موشكي با ايران را قطع كرده و درباره نرم‌افزارهاي گرافيكي مذاكره كند!

12 سال وزير بوديد!

«دكتر عبدالحسين روح‌الاميني» رئيس خانه احزاب با بيان تاكتيك مظلوم‌نمايي برخي از افراد ناتوان گفت: «چند سال پيش در جلسه‌اي يك كسي آمد و گفت كشاورزي در هر دو رژيم مظلوم بوده و مشكل داشته است. چنين تعبيري به‌كار برد و من خيلي ناراحت شدم. آدم رُكي هم هستم، با هيچ كسي در هيچ سطحي در كشور جز يك نفر كه مقلد ايشان هستم و رهبري هستند، شوخي و تعارف ندارم. در طول عمر سياسي‌ام اين چنين بوده است. من دست بلند كردم و گفتم اين حرف‌ها چيست مي‌گوييد. شما 12 سال وزير كشاورزي بوديد. در اين دولت و آن دولت وزير بوديد. شش ماه اول نمي‌فهميديد، يك سال اول نمي‌فهميديد، چند سال اول نمي‌فهميديد كه مي‌توان كاري كرد يا خير، خودكفايي اشكال دارد يا خير، 12 سال مسئوليت داشتيد، الآن متوجه مي‌شويد؟ به نظرم اينها قدري بي‌انصافي در پذيرش مسئوليت و اختيارات است.»


اخبار روزانه:

* خبرنگار «وال‌استریت‌ژورنال» خبر داد، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طی هفته جاری به اعضای خود گزارش فنی درباره تولید اورانیوم با غنای پایین ایران ارائه داده که بر اساس این گزارش، ایران در حال حاضر ماهیانه 12 کیلوگرم اورانیوم با غنای پایین تولید می‌کند که 3 تا 4 برابر بیشتر از میزان تولید قبلی تا گزارش 20 مه (30 اردیبهشت) آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است. در گزارش 20 مه آژانس، ایران 174/1 کیلوگرم اورانیوم با غنای پایین داشت.

* «ابوالقاسم رحیمی‌انارکی» مدیرعامل بانک مسکن با تشریح جزئیات وام ارزان‌قیمت مسکن، گفت: منابع مالی این وام تأمین شده و با معرفی شرکت بازآفرینی شهری ایران به سازندگان پرداخت خوهد شد، در این بسته به تعادل بین عرضه و تقاضا و بازار رهن و اجاره توجه ویژه‌ای شده است. وی افزود: این وام‌ها به طور متوسط 45 میلیون تومان است که با سود 9 درصد پرداخت خواهد شد.

* بررسی مصوبه دولت درباره افزایش حقوق‌ها در سال 98 نشان می‌دهد، در حالی که برخی مدیران با افزایش 3 میلیون تومانی حقوق رو به رو‌ شده‌اند، سقف جدید حداکثر پرداختی از 20 به 23 میلیون تومان افزایش خواهد یافت. البته این میزان پرداختی بعد از کسر مالیات 5 میلیون و 200 هزار تومانی به 18 میلیون و 300 هزار تومان تبدیل می‌شود.

* «علی کوهستانی» معاون مدیریت توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی تهران گفت: انحصار مرغ در میدان بهمن شکسته شده و سازمان تعزیرات با ورود خود به این بازار، انحصار 30 ساله را از بین برده است. وی تصریح کرد: 32 نفر در این زمینه بازداشت شدند و قیمت‌ها در بازار مرغ به ثبات رسیده است.

* «سردار محمد تولایی» مسئول اشراف کلی سپاه از دستور سرلشکر سلامی به مراکز علمی، مطالعاتی و دانشگاهی سپاه برای نقش‌آفرینی و مشارکت در تدوین نقشه راه و الزامات تحقق بیانیه گام دوم انقلاب در سپاه به منزله یک اولویت جدی و غفلت‌ناپذیر خبر داد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: