به‌روز شده در: ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۹
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۹۸۵۷
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۳
اخبار 24 ساعت گذشته:

ما به ربع آخر بازی رسیده‌ایم

«بروس ریدل» که همزمان با وقوع انقلاب اسلامی در بخش ایران سازمان سیا مشغول به کار شد،‌ در نشست اندیشکده «بروکینگز» گفته است:‌ «انقلاب ایران، ‌دولت آمریکا را غافلگیر کرد؛ اما بیش از هر کشور دیگری این عراق بود که غافلگیر شد... صدام مرتکب این اشتباه شد که درست در عنفوان انقلاب، رهبر آن را از کشورش اخراج کرد. البته حمله صدام به ایران در 1980 با حمایت سعودی‌ها صورت پذیرفت که به بدترین جنگ متعارف در دوران معاصر تبدیل شد... زمانی که انقلاب رخ داد، دولتمردان و کارشناسان امر در واشنگتن اطمینان داشتند که دوامی نخواهد داشت و می‌گفتند این افراد بلد نیستند کشور را اداره کنند. چگونه تعدادی آیت‌الله می‌توانند عملاً‌ اداره‌کننده یک کشور باشند؟ اما ما در سازمان سیا می‌گفتیم اینها را دست کم نگیرید، زیرک‌تر از آن هستند که تصور می‌کنید. آنها نفرات خود را نه تنها در داخل کشور، در عراق و حتی در آلمان دارند. ظرافت کار آنها که به اطلاع ما رسیده بود،‌ نشان می‌داد ایرانی‌ها آگاهانه و حساب شده عمل می‌کنند. اینکه نظام آنها طی این مدت به حیات خود ادامه داده،‌ نشان می‌دهد دست بالا را در رقابت با عربستان دارند. این ایران است که بیش از هر کشور دیگری در عراق اعمال نفوذ می‌کند، رژیم بشار اسد در سوریه را نجات داده و با حمایت حز‌ب‌الله،‌ کشور لبنان را اداره می‌کند. ایران و متحد آن یعنی حوثی‌های یمن کنترل بخش اعظم شمال یمن را در دست دارند. اگر بخواهیم به قضاوت بنشینیم، باید بگوییم ما به ربع آخر بازی رسیده‌ایم و ایران به مراتب،‌ به مراتب و به مراتب جلوتر است

عذرخواهی نامزد رهبری حزب محافظه‌کار بریتانیا برای تریاک کشیدن در ایران

روری استوارت، نامزد رهبری حزب محافظه‌کار بریتانیا، به خاطر کشیدن تریاک در ایران عذرخواهی کرده است. آقای استورات که در حال حاضر وزیر توسعه بین‌الملل بریتانیاست سال‌ها پیش در هنگام سفر به ایران تریاک مصرف کرده است. مصرف تریاک هم در ایران و هم در بریتانیا ممنوع است. آقای استورات در مصاحبه با اسکای نیوز به غیر قانونی بودن این کار خود در ایران اذعان کرد و گفت: اشتباه خیلی احمقانه‌ای بود که ۱۵ سال پیش مرتکب شدم. در واقع به ایران رفته بودم تا تاثیر مخرب تریاک را از نزدیک ببینم. او گفت: من تاثیر آن را وقتی وزیر امور زندان‌ها بودم دیده‌ام. این کار بسیار اشتباهی بود، اشتباهی احمقانه کردم. آقای استورات گفته است: من در یک مراسم عروسی بودم و یک نفر در اتاق وافور را دستم داد و من هم آن را کشیدم. نباید این کار را می‌کردم، اشتباه بود.

ایران قدرت اول منطقه است نه عربستان

«سیدحسن نصرالله» به مناسبت روز جهانی قدس و تحولات منطقه در سخنانی گفت: «ایران قدرت اول و عظیم منطقه است. کسانی هستند که می‌گویند قدرت اول منطقه، عربستان سعودی است؛ ولی ترامپ می‌گوید اگر هواپیماهای سعودی بدون حمایت ما بلند شوند، نمی‌توانند بر زمین بنشینند.» دبیرکل حزب‌الله لبنان درباره «تیم ب» و تلاش‌های آنها برای سوق دادن آمریکا به جنگ با ایران هشدار داد و گفت: «ترامپ به خوبی می‌داند در صورت وقوع جنگ در منطقه، قیمت هر بشکه نفت به 200 یا 300 دلار خواهد رسید و در انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 آمریکا شکست خواهد خورد.» وی به سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه جنگی نخواهد شد، اشاره کرد و گفت: «بر حسب تحلیل ما نیز اگر ایران ضعیف بود، سال‌ها پیش آمریکا علیه این کشور جنگ راه می‌انداخت.» سیدحسن نصرالله به بیانیه پایانی نشست اتحادیه عرب در مکه هم اشاره کرد و از اینکه این بیانیه فقط یک سطر و نصف به فلسطین پرداخته، به شدت انتقاد کرد و گفت: «این همان حجم توجه سران عرب به مسئله فلسطین است

اروپا به جای حمایت لفظی به برجام عمل کند

«محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان با انتقاد از پایبند نبودن دولت‌های اروپایی به برجام و اشاره به اینکه ما تنها با آمریکا توافق نکردیم و کشورهای اروپایی نیز تعهدات مشخصی در برجام دارند، گفت: همه می‌توانند طرفدار توافق هسته‌ای باشند. دولت‌های اروپایی می‌توانند به زبان حامی توافق باشند، ما هم می‌توانیم با زبان از توافق حمایت کنیم. من از دولت‌های اروپایی سؤال می‌کنم چند شرکت اروپایی در حال حاضر در ایران فعالیت می‌کنند؟ چند دولت اروپایی الآن دارند به ایران اعتبار بانکی می‌دهند؟ چند بانک اروپایی در حال کار با ایران هستند؟ وزیر امور خارجه افزود: اروپایی‌ها به جای آنکه زبانی بگویند از توافق حمایت می‌کنند، توافق را اجرا کنند و حمایت‌شان را در عمل نشان دهند. ما هم می‌توانیم همه ابعاد توافق را نقض کرده؛ اما بگوییم از توافق حمایت می‌کنیم.

فرافکنی به جای قبول اشتباه

«محمدرضا خاتمی» از فعالان اصلاح‌طلب که در جریان فتنه 88 نقش فعالی داشت، گفته است: «این اولین دادگاهی است که به طور خاص به مسئله انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸ می‌پردازد و از این نظر مهم است که می‌تواند زخم ناسور ۸۸ را مرهم بگذارد و تصمیم دادگاه در علنی برگزار کردن دادگاه را من به معنای این اراده در حاکمیت می‌دانم که تمایل به عبور از این گردنه دارد. من مطمئن هستم جریان رسیدگی به این پرونده سبب ختم این موضوع اختلاف‌برانگیز و محل انسجام و وحدت ملی به خصوص در زمان پرمخاطره فعلی خواهد شد، اگر لجبازی نباشد.» گفتنی است، سران فتنه که به دلیل کوتاه نیامدن از مواضع غلط خود، انگشت اشاره را به سمت حاکمیت می‌برند، در سال ۸۸ به هیچ عنوان حاضر نشدند مسیر قانونی را برای رسیدگی به ادعای خود طی کنند.

پس از پنج سال ادعا درباره اختیارات غیر قابل قبول است!

«احمد مازنی» نماینده عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی گفت: آقای روحانی بعد از پنج سال نمی‌تواند مدعی شود اختیاراتش کم است! وی افزود: اگر منظور آقای روحانی از اختیارات کم، اختیارات تعریف شده در قانون اساسی است، که معتقدم این‌طور نیست؛ منظور آقای روحانی اختیارات فراتر از قانون اساسی نیست و ایشان درباره تمرکز مدیریت در شرایط بحران در دیدار رهبری سخن گفتند. مازنی در ادامه گفت: تمرکز مدیریت به این معنا است که رهبری بخشی از حوزه‌هایی که زیر نظر ایشان اداره می‌شود، در شرایط بحرانی به ریاست‌جمهوری تفویض اختیار کنند.

درباره ارتباط میترا استاد با نهادهای امنیتی قرائنی وجود ندارد
سخنگوی قوه قضاییه درباره پرونده محمدعلی نجفی گفت: ما تأکید کرده‌ایم که به این پرونده هم با دقت رسیدگی شود و هم به لحاظ جریحه‌دار شدن احساسات مردم و جامعه و بازتابی که پیدا کرده، ضمن دقت با سرعت هم رسیدگی شود. غلامحسین اسماعیلی به ایلنا گفت: ما بنای این را نداریم که دقت را فدای سرعت یا سرعت را فدای دقت کنیم. بایستی تمام ابعاد این پرونده دقیقا روشن شود و با روشن شدن پرونده قاضی پرونده اظهارنظر قضایی خود را انجام خواهد داد. اسماعیلی در پاسخ به پرسشی درباره ارتباط میترا استاد (همسر محمدعلی نجفی) با نهادهای امنیتی گفت: اولا در این ارتباط قرائنی وجود ندارد؛ ضمن اینکه چیزی که الان رسیدگی می‌کنیم پرونده قتل است و فعلا مسئولیت‌مان این است که تکلیف پرونده قتل را روشن کنیم و به سایر زوایای پرونده در فرصت بعدی رسیدگی خواهد شد.
باشگاه پرسپولیس از قلعه‌نویی شکایت می‌کند

معاون حقوقی باشگاه پرسپولیس از شکایت این باشگاه از امیر قلعه‌نویی سرمربی تیم سپاهان بابت اظهارات شب گذشته‌اش خبر داد. مهدی ذاکر معاون حقوقی باشگاه پرسپولیس، در این خصوص، گفت: ما جدی از آقای امیر قلعه‌نویی سرمربی تیم سپاهان بابت اظهارات شب گذشته اش که در کنفرانس خبری مطرح شد، شکایت می‌کنیم چرا که این صحبت‌ها از قبل هم مطرح شده بود و ما به کمیته اخلاق و کمیته انضباطی این مسائل را اعلام کرده بودیم، اما با جدیت از هر شخص یا اشخاصی که بدون سند و مدرک چنین ادعا‌هایی را مطرح می‌کنند شکایت خواهیم کرد.
قیمت منطقی دلار حدود 8500 تا 9 هزار تومان است

سیدحسن حسینی شاهرودی با اشاره به روند کاهشی قیمت ارز در روزهای اخیر، گفت: پیش‌بینی بسیاری از کارشناسان بازار ارز این است که قیمت انواع ارز، به‌خصوص دلار طی ماه‌های آتی روند کاهشی خواهد داشت. وی با تأکید بر اینکه تحریم‌های آمریکا تأثیر بسزایی در افزایش قیمت ارز نداشته است، اظهار داشت: آمریکایی‌ها با جنگ روانی در داخل کشور در صدد آشوب بودند و می‌خواستند این طور القا کنند که تحریم‌ها در افزایش قیمت‌ها و نابسامانی‌های بازار کالاهای اساسی مؤثر نقش داشته، در صورتی که واقعیت چیز دیگری است. با توجه به اینکه تمرکز صادرات و مبادلات تجاری کشور از دلار به‌ سمت ارزهای دیگر در حال سوق پیدا کردن است، بنابراین، دلار دیگر نقشی در مبادلات تجاری نخواهد داشت، البته این مسأله نیازمند طی زمانی است که در آینده محقق خواهد شد. نماینده مردم شاهرود در مجلس در پایان با تأکید بر اینکه قیمت منطقی و واقعی دلار حدود 8500 تا 9 هزار تومان است، خاطرنشان کرد: هنگامی که دلار به 10 و یا 11 هزار تومان رسید، بانک‌ها اعلام کردند که دلارهای بازار را خریداری می‌کنند، این کار عملاً اجازه نداد که نرخ دلار کمتر شود که به‌ نظر می‌رسد دولت نیز تمایل دارد تا قیمت دلار در کانال 10 و یا 11 هزار تومانی بماند، اما طی ماه‌های آینده روند کاهشی خواهد داشت.
حمله با چاقو به رئیس آموزش و پرورش مانه و سملقان

معاون پژوهشی، برنامه‌ریزی و منابع انسانی اداره کل آموزش و پرورش خراسان شمالی گفت: افرادی ناشناس به مدیر آموزش و پرورش شهرستان مانه و سملقان حمله کرده و او را مصدوم کردند. قنبرعلی خوش آئینه روز جمعه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: بهمن صفرپور، مدیر آموزش و پرورش شهرستان مانه و سملقان توسط چند نفر ناشناس جلو منزل خود، با چاقو مورد حمله قرار گرفت. وی افزود: وی که در این حادثه از ناحیه کتف و دست مجروح شده بود ابتدا به بیمارستان پورسینای شهر آشخانه و سپس بیمارستان امام علی (ع) بجنورد منتقل شد. معاون پژوهشی، برنامه‌ریزی و منابع انسانی اداره کل آموزش و پرورش خراسان شمالی با بیان اینکه ضاربان متواری شده‌اند، گفت: خوشبختانه حال این همکار فرهنگی مساعد است و نیروی انتظامی تحقیقات برای دستگیری متهمان را آغاز کرده است
خنثی‌سازی حمله تروریستی در سنندج در روز قدس

فرمانده نیروی انتظامی کردستان، با بیان این مطلب گفت: در چند روز گذشته با اشراف نیرو‌های اطلاعاتی نیروی انتظامی ۳ نفر از اعضای یک گروهک تروریستی که قصد داشتند در روز قدس در سنندج عملیات تروریستی انجام دهند با ۳ قبضه اسلحه و ۱۳ خشاب و حدود ۳۰۰ گلوله دستگیر شدند. سردار علی آزادی افزود: مردم استان کردستان آسوده خاطر باشند که پلیس با هوشیاری کامل از امنیت استان حفاظت می‌کند و چنانچه شهروندان موارد مشکوکی را در اطراف خود مشاهده می‌کنند با شماره تلفن ۱۴۶ تماس حاصل کنند تا مأموران نیروی انتظامی در اسرع وقت موضوع ار بررسی کنند.
پلیس: به ادعای یک سایت خبری در مورد مصاحبه با میترا استاد رسیدگی می‌کنیم

همزمان با اعلام خبر قتل میترا استاد، همسر دوم شهردار اسبق تهران خبری در فضای مجازی دست به دست شد که از قرار مصاحبه یکی از سایت‌های خبری با مقتول در روز قتل حکایت داشت، موضوعی که رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ از ورود پلیس به این مساله خبر داده است. سردار علیرضا لطفی در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد ادعای مطرح از سوی خبرنگار یکی از سایت‌های خبری در مورد قرار مصاحبه با میترا استاد در روز قتلش و ارتباط آن با جنایت رخ داده گفت: صددرصد پلیس به این موضوع وارد خواهد شد و ما حتماً با هماهنگی مقام قضایی از آن سایت خبری بابت ادعایی که مطرح کرده است، می‌پرسیم و این مسأله را بررسی خواهیم کرد. لطفی درباره اخبار ضدو نقیض و بعضاً کذبی که از سوی برخی از رسانه‌ها در مورد محمدعلی نجفی و میترا استاد مطرح می‌شود نیز گفت: شهروندان باید بدانند که اخبار صحیح در این مورد از سوی پلیس و دستگاه قضایی منتشر می‌شود؛ بنابراین به اخبار بعضاً کذبی که به نقل از منابع آگاه طرح شده یا واقعیت ندارد، توجه نکنند. قطعاً اگر مواردی هم باشد که منجر به انتشار شایعات شود پلیس با آن برخورد خواهد کرد.

ترامپ: می‌خواهم با ایران کنار بیایم

رئیس‌جمهور آمریکا در سخنانی مدعی شد: من می‌خواهم با همه کنار بیایم، حتی می‌خواهم با ایران هم کنار بیایم. «دونالد ترامپ» روز پنج‌شنبه بار دیگر ادعا کرد ایران به «کشوری ضعیف» بدل شده و خواهان توافق با آمریکاست. رئیس‌جمهور آمریکا که در محوطه کاخ سفید در جمع گروهی از خبرنگاران صحبت می‌کرد، ابتدا در حال صحبت در مورد جنگ تجاری با چین بود که بحث را به سوی ایران برد و مدعی شد که جمهوری اسلامی ایران خواهان توافق با آمریکاست. او گفت: «به خاطر تعرفه‌های ما، چین در حال تبدیل شدن به کشوری ضعیف‌تر شده است، درست مانند ایران که بسیار ضعیف شده است و ایران هم خواهان توافق است.» وی در ادامه صحبت‌هایش به بحث روابط با روسیه و گزارش «رابرت مولر» در مورد مداخله ادعایی مسکو در انتخابات سال ۲۰۱۶ آمریکا پرداخت و باز هم بحث را به سوی ایران برد. وی داشتن رابطه خوب با رقبا از جمله روسیه و چین را خوب توصیف کرد و گفت: «من می‌خواهم با همه کنار بیایم، حتی می‌خواهم با ایران هم کنار بیایم، ایران می‌خواهد صحبت کند و اگر ایران می‌خواهد گفت‌وگو کند، من حاضرم.» ترامپ پیش از این در جریان سفر به توکیو پایتخت ژاپن هم در اظهاراتی مشابه گفته بود که ایران با رهبران کنونی خود می‌تواند «کشوری فوق‌العاده» باشد و او حاضر است با ایران مذاکره کند.

اخبار روزانه:

* فرماندار اوکیناوا در نامه‌ای به مقامات آمریکا خواستار خروج نیروهای آمریکایی از پایگاه دریایی فوتنمای ژاپن شد. «دنی تاماکی» گفت: در صورت تداوم حضور نیروهای آمریکایی در پایگاه دریایی فوتنما مانند گذشته احتمال قوت گرفتن جریان اعتراضات ضد آمریکایی در شهر اوکیناوای ژاپن بسیار است. وی تصریح کرد: عملیات هوایی‌ـ دریایی آمریکا باید به طور کامل در این جزیره متوقف شود؛ زیرا با تهدیدات اخیر چین و کره شمالی هر آن احتمال دارد که نیروهای آمریکا هدف ناوگان دریایی و نیروی هوایی این کشورها قرار بگیرند.

* «فرزاد طلاکش» دبیرکل کانون سراسری انجمن‌های صنفی پرورش‌دهندگان مرغ تخم‌گذار گفت: ایران سالیانه ظرفیت صادرات بیش از ۱۰۰ هزار تن تخم‌مرغ را دارد. وی با بیان اینکه اکنون قیمت منطقی هر کیلوگرم تخم‌مرغ با نهاده‌های دامی یارانه‌ای و سود ۱۰ درصد بین ۷۵۰۰ تا ۷۸۰۰ تومان است، گفت: اما امروز قیمت هر کیلوگرم تخم‌مرغ درب مرغداری‌های کشور به طور متوسط ۴۴۰۰ تومان است که حداقل ضرر 3000 تومانی را برای‌شان در پی دارد.

* «صلاح زواوی» سفیر فلسطین در ایران با قدردانی از حمایت‌های جمهوری اسلامی از آرمان فلسطین گفت: اگر امام خمینی(ره) این انقلاب را ایجاد و مسئله حمایت از فلسطین را آغاز کردند، امام خامنه‌ای بدون تردید از این تفکر و این عملکرد حفاظت کردند و به زودی نماز جماعت را به امامت آیت‌الله خامنه‌ای در قدس شریف برگزار خواهیم کرد.

* «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه اعلام کرد تعدادی از کشورهای عربی منطقه خلیج‌فارس آماده بررسی و امضای پیشنهاد ایران برای انعقاد معاهده منع تعرض هستند. گفتنی است، وزیر خارجه کشورمان در جریان سفر به عراق پیشنهاد انعقاد معاهده منع تعرض بین جمهوری اسلامی و کشورهای عربی منطقه خلیج‌فارس را مطرح کرده بود.

* «مارک شورت» رئیس دفتر مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا از شرکت «هوآوی» چین خواسته است به همکاری با ایران پایان دهد. به نوشته «سی‌ان‌بی‌سی»، وی گفته است این شرکت می‌تواند در مذاکرات تجاری جاری میان آمریکا و چین نقش‌آفرینی کند، اما باید همکاری با ایران را متوقف کند.

* به نوشته فارین پالیسی، «کاترین ویلبرگر» دستیار موقت وزیر دفاع آمریکا در امور امنیت بین‌المللی درباره گسترش «خزنده» نفوذ روسیه و ایران هشدار داد و ادعا کرد، هر دو کشور «برنامه‌های تجدیدنظرطلبانه‌ای» در دستور کار دارند که بر شرکای آمریکا در منطقه اثر منفی خواهد گذاشت.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: