به‌روز شده در: ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۱
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۹۸۱۶
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۶
اخبار 24 ساعت گذشته:


اصلاح‌طلبان در دورهمی نهضت آزادی‌چی‌ها!

مراسم پنجاه‌وهشتمین سالگرد حزب منحله نهضت آزادی پاتوقی بود تا آنها که هنوز دل در گرو افکار این حزب منحله دارند، دور هم جمع شوند و از به اصطلاح افتخارات تشکیلات سابق خود بگویند. تشکیلاتی که در دهه‌های گذشته،‌ انحراف‌هایی از اصول انقلاب داشته و در نهایت انحلالش را رقم زده است. اما نکته عطف این مراسم نه سخنان دبیرکل و اعضا، بلکه حضور و سخنرانی اصلاح‌طلبان در آن بود! مصطفی معین از جمله کسانی است که در این مراسم سخنرانی کرده است! اما این تنها نمونه از استقبال رسمی اصلاحات از نهضت آزادی نیست و پیش از این نیز آنها با عضویت «عماد بهاور» عضو شاخه جوانان نهضت آزادی در شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان همبستگی خود را با این حزب منحله اعلام کرده بودند که جای بسی تأمل دارد! براساس آنچه در تصاویر این مراسم دیده می‌شود، در این دیدار محمود صادقی عضو فراکسیون امید مجلس،‌ مرتضی الویری عضو شورای شهر تهران و فیض‌الله عرب‌سرخی دیگر فعالان سیاسی اصلاح‌طلب هم حضور داشته و با اعضای حزبی که زمانی شمشیر را علیه‌شان از رو کشیده بودند، عکس یادگاری گرفته‌اند. اصول‌فروشی مولود نگاه ابزاری به سیاست است و اصلاح‌طلبان از آنجایی که ابتدا از اصول ایدئولوژیک انقلاب و سپس خود اصلاحات عبور کردند، طبیعی است که در دامن نهضت آزادی بیفتند؛ چون فصل مشترک این دو، امروز و در شرایط کنونی غرب‌گرایی است. اصلاح‌طلبانی که زمانی عَلَم آمریکاستیزی دست‌شان بود، امروز هم‌نوا با نهضت آزادی شده‌اند که از ابتدا ساز ناکوک با آمریکاستیزی انقلاب زده است.

تحقیر سامانه‌های دفاعی گران‌قیمت عربستان

«القدس العربی» در یادداشتی با عنوان «زرادخانه غول‌آسای عربستان و فناوری ناچیز الحوثی» نوشت: حمله پهپادی موفق به تأسیسات نفتی عربستان به بازارهای مالی این کشور و به ویژه شرکت نفتی آرامکو 31 میلیارد دلار خسارت وارد کرد. این رسانه افزود: چیزی که اثربخشی این گزینه تهاجمی را افزایش می‌دهد، این است که پهپادهایی که ایستگاه پمپاژ نفت عربستان را هدف گرفتند، از مسافتی بالغ بر 800 کیلومتری به هوا برخاستند و برد آنها تا بیش از 1600 کیلومتر می‌رسد و از پیچیده‌ترین شبکه‌های دفاعی پیرامون تأسیسات نفتی عربستان و امارات که برایش میلیاردها دلار هزینه شده است عبور کردند. القدس العربی در ادامه می‌نویسد: همین خطرها، ملک سلمان‌بن‌عبدالعزیز، شاه سعودی را مجاب کرد بلافاصله برای برگزاری دو نشست اضطراری یکی در سطح سران کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس و دیگری سران عرب برنامه‌ریزی کند.

جامعه اطلاعاتی آمریکا ادعای همکاری ایران و القاعده را رد کرد

«دیلی‌بیست» به نقل از یک مقام دولت آمریکا گفت: جامعه اطلاعاتی آمریکا هیچ مدرکی دال بر همکاری میان ایران و القاعده در اختیار ندارد. این روزنامه نوشت: این موضوع که سه منبع آگاه دیگر نیز آن را تأیید کرده‌اند، یکی از بهانه‌های بالقوه‌ای را که دولت آمریکا می‌توانست از آن برای توجیه درگیری نظامی با ایران استفاده کند، از بین خواهد برد. گفتنی است این ارزیابی در نشستی غیرعلنی که میان مقامات ارشد دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا و ده‌ها نفر از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا برگزار شد، به قانونگذاران آمریکایی ارائه شد. یکی از مقامات دولت ترامپ که از حاضران در این نشست غیر علنی بود، گفته است دولت شواهدی از هماهنگی عملیاتی میان تهران و گروه القاعده در اختیار ندارد. این در حالی است که «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا ماه گذشته بدون ارائه هیچ سندی مدعی شده بود، ارتباط میان ایران و القاعده «بسیار واقعی» است.

خریداران نفت نگران نفت250 دلاری!

خبرگزاری «راشاتودی» با اشاره به مباحث مطرح شده درباره تقابل نظامی تهران و واشنگتن، نوشت: با اینکه نه مقامات آمریکایی و نه مقامات ایرانی به دنبال جنگ نیستند و احتمال وقوع آن چه به صورت برنامه‌ریزی شده و چه به صورت تصادفی بسیار کم است؛ اما با وجود این خریداران نفت بسیار نگران هستند، زیرا کارشناسان حوزه نفت می‌گویند هر تنشی میان این دو کشور می‌تواند قیمت نفت را به 250 دلار برساند. این رسانه روسی در ادامه نوشت: برای اثبات این ادعا می‌توان به دو اتفاق هفته گذشته اشاره کرد که طی آنها چهار نفت‌کش در ساحل فجیره امارات آسیب دیدند و یمنی‌ها به خط لوله نفتی شرق به غرب عربستان حمله کردند که هر دوی آنها سبب شد قیمت نفت در بازار جهانی روند صعودی را در پیش گرفته و به مرز 73 دلار در هر بشکه برسد.

ابراز تردید تحلیلگر صهیونیست درباره موفقیت «معامله قرن»

«شلومو شمیر» نویسنده صهیونیست در مقاله‌ای که در روزنامه «معاریو» منتشر شد، درباره موفقیت طرح معامله قرن آمریکا ابراز تردید کرد و نوشت: محتوای طرح معامله قرن رئیس‌جمهور آمریکا به‌تنهایی نمی‌تواند امکان پذیرش این طرح را افزایش دهد. وی با نقد هویت ارائه‌کننده طرح (ترامپ) و جایگاه و میزان اختیاراتش در جامعه بین‌المللی، درباره دلایل و اسبابی که امکان موفقیت طرح معامله قرن ترامپ را دشوار می‌کند، نوشت: جایگاه و اعتبار دست‌اندرکاران این طرح متزلزل است، همچنین مضمون و محتوای این طرح هنوز به‌صورت رسمی مشخص نیست و آنچه منتشر شده، مطالبی است که به رسانه‌ها درز پیدا کرده یا اشاره تلویحی به آن صورت گرفته است.

کانتینر‌های شرکت اسرائیلی در تهران چه می‌کنند؟

تصویری از یک کانتینر در ایستگاه راه آهن اسلامشهر در استان تهران خبر‌ساز شده است. این کانتینر مطابق آرمی که روی آن است، مربوط به شرکت حمل و نقل دریایی زیم، یکی از شرکت‌های بزرگ حمل و نقل دریایی بین المللی است. مشکل و سؤال، اما آنجاست که این شرکت برای رژیم صهیونیستی است و روشن نیست کانتینر شرکت در ایران چه می‌کند! شرکت زیم شرکت کوچکی نیست و یقیناً افرادی که کارشان مرتبط با حمل و نقل بین المللی است، این شرکت را با عنوان (ZIM) و با هفت ستاره داود روی اسم آن می‌شناسند. حال سؤال این است که این کانتینر در ایران چه می‌کند؟ در این سال‌ها بار‌ها کانتینر‌های این شرکت اسرائیلی در بنادر مختلف و با فعالیت حامیان صلح متوقف شده است.
سخنان مشکوک یکی از فعالان فتنه 88

«
مصطفی تاج‌زاده» از دستگیرشدگان فتنه ۸۸ در بخشی از یک مصاحبه با روزنامه «همشهری» با اشاره انتخابات پایان سال گفته است: «ما بارها دیده‌ایم وقتی جامعه بی‌تفاوت بوده، بسیاری ردّ صلاحیت شده‌اند؛ اما زمانی که فشار زیاد شده به همان نسبت موج ردّ صلاحیت‌ها فروکش کرده است. اگر فشار زیاد باشد اینها‌ـ شورای نگهبان‌ـ مجبورند آقایان خاتمی و موسوی را هم تأیید صلاحیت کنند.» تاج‌زاده در پاسخ به این پرسش که این فشار چگونه باید منتقل شود، تصریح کرده است: «این انتقال عمدتاً از طریق دو پدیده صورت می‌گیرد: شرایط بد اقتصادی از یک طرف و نارضایتی گسترده مردم از طرف دیگر.» عوامل فتنه و برخی چهره‌های یک جریان خاص که پیش‌بینی‌شان از وقوع اعتراضات مردمی محقق نشده، به هر قیمتی دنبال تحریک مردم هستند تا از این طریق به خواسته‌های سیاسی‌شان برسند!


عامل کاهش نرخ ارز در روزهای اخیر
بر اساس اخبار یک منبع مطلع، اصلی‌ترین عامل کاهش نرخ ارز در روزهای اخیر، افزایش شدید عرضه «درهم» از کانال دوبی بوده است. بانک مرکزی از ابتدای امسال شبکه‌ ارزی در دوبی را فعال کرد و با تقویت عرضه ارز از این کانال، بهای ارز در بازار داخلی با افت قابل توجه مواجه شد. برخی کارشناسان دلیل دیگر کاهش نرخ ارز را فروکش کردن تب احتمال جنگ و درگیری نظامی می‌دانند. تحلیلگران معتقدند در ادامه این روند بهای ارز در روزهای آینده به 12900 تومان می‌رسد.
آمریکا می‌خواهد در تحلیل ملت ایران اخلال ایجاد کند!
«
سعید جلیلی» عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اکنون دشمن به دنبال ایجاد اخلال در تحلیل‌های ملت است تا باور غلط در جامعه ایجاد کند. آنها می‌گویند دنبال جنگ با ایران نیستیم و حتی حاضر به گفت‌وگو هستیم. آمریکا می‌گوید دنبال تحریم‌های فلج‌کننده هستیم و رسماً می‌گویند راهبرد ما فشار حداکثری است؛ آیا اینها جنگ علیه ملت ایران نیست؟ آمریکا باید بداند ملت ایران هر تحریم او را رفتار جنگی تلقی کرده و آن را بی‌پاسخ نمی‌گذارد. سعید جلیلی افزود: بسیار مهم است که آنچه می‌گذرد را دقیق تحلیل کرده و آن را به جامعه منتقل کنیم. آمریکا هرچه در توان داشته علیه کشورمان اعمال کرده است و هرچه در توان ندارد را می‌گوید انجام نمی‌دهم؛ بر همین اساس است که بیان می‌کند دنبال جنگ نیست تا این‌گونه از ایران امتیاز بگیرد. وی با تأکید بر اینکه ما دنبال تعامل سازنده هستیم نه تعامل بازنده، اظهار داشت: خواسته‌های آمریکا حد یقف ندارد و حرکت مردم ما در دفاع از حقوق، منافع و ارزش‌های خود تابعی از خواسته آمریکا نیست.


مشاوران خارجی برای اصلاح ساختارهای اقتصادی!
«
ابوالفضل ابوترابی» عضو کمیسیون امور داخلی مجلس شورای اسلامی با اعلام این خبر که وزارت اقتصاد برای اصلاح ساختار بودجه، به جای استفاده از توان بومی از مشاوران صندوق بین‌المللی پول دعوت کرده تا با حضور در ایران در این زمینه به ما مشاوره بدهند، هشدار داد: ما تجربه بسیار ناگواری داریم که در ذهن تاریخی ما مانده است. ما پس از جنگ تحمیلی شاهد مشاوره‌های بین‌المللی از این طریق بوده‌ایم که همه آمدند داخل کشور و متأسفانه به بهانه‌ها و پوزیشن‌های بین‌المللی جز اینکه جاسوس بودند و تجویزهای‌شان مشکل‌گشایی برای کشور ما نبوده است، کاری نکردند. وی خاطرنشان کرد: اخیراً هم تجربه بسیار تلخی بعد از برجام داریم که مکان‌های مهم ما تا دورافتاده‌ترین نقاط کشور را به بهانه‌های سرمایه‌گذاری برای کار کارشناسی و تکنولوژی به روز دنیا بازدید و اطلاعات جمع‌آوری کرده و الآن در تحریم می‌دانند که نقاط قوت و ضعف ما چیست و از آن استفاده می‌کنند.


جزئیات بسته جدید ارزی تشریح شد
«
صمد کریمی» مدیر اداره صادرات بانک مرکزی بسته جدید بانک مرکزی را تکمیل‌کننده سیاست‌های کلی سال گذشته این بانک دانست و اعلام کرد: از این پس هیچ‌گونه محدودیت قیمتی برای صادرکنندگان در بازار دوم نخواهیم داشت. معاملات اسکناسی که در بانک‌ها انجام می‌شود باید در سامانه نیما(بازار دوم) ثبت شود. وی افزود: صرافی‌ها نیز مجاز به معاملات اسکناسی ارز هستند که این معاملات در سامانه نظارت ارز(سنا) باید ثبت ‌شود. کریمی درباره بازار متشکل ارزی و کنترل نرخ ارز گفت: کارگزاران این بازار صرافی‌ها هستند. نگاه بانک مرکزی به بازار متشکل ارزی شبیه نگاه به یک بانک است که زیر نظر بانک مرکزی اقدام به تجارت و تعاملات اقتصادی می‌کند. وی افزود: قبل از شروع این بازار که قرار است در کل کشور عرضه شود باید نیازسنجی صورت گیرد.


دولت مستقیم برای 2030 بودجه گذاشت و آن را اجرا کرد!
«
حسن رحیم‌پورازغدی» عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در پاسخ به این پرسش که چرا شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره سند ۲۰۳۰ موضع‌گیری نکرد، گفت: سند ۲۰۳۰ اصلاً در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح نشد، دولت و آقای رئیس‌جمهور این سند را نه در شورا و نه در مجلس و نه در هیچ نهاد قانونی دیگری مطرح نکردند. عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: دولت این سند را مستقیم تصویب کرد و برای آن بودجه گذاشت و آن را اجرا کرد و حتی در مورد اجرای بخشی از آن هم گزارش داد، الآن هم برخی‌ها دارند بخش‌هایی از آن را اجرا می‌کنند.

ترامپ مشاورش را از شهادت در کنگره منع کرد

کاخ سفید اعلام کرد، به یکی از مشاوران سابق رئیس‌جمهور دستور داده شده است در کنگره حاضر نشود. «سارا ساندرز» سخنگوی کاخ سفید در این‌باره به خبرنگاران گفت: دموکرات‌ها نتایج تحقیقات مولر را دوست ندارند. هیچ توطئه‌ای در کار نیست، آن‌ها می‌خواهند هزینه‌های غیرضروری تحمیل کنند. به گفته سخنگوی کاخ سفید، «دان مک‌گان» مشاور سابق ترامپ پیش از این ۳۰ ساعت توسط مولر بازجویی شده است. گفتنی است نمایندگان حزب دموکرات آمریکا قصد دارند مک‌گان را مجبور کنند در رابطه با تلاش‌های ترامپ برای کارشکنی در تحقیقات مربوط به دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶، شهادت دهد.

رونمایی از بدهکار جدید ۳ هزار میلیاردی

هنوز یک سال از اعدام باقری درمنی بدهکار بانکی، شش ماه از دستگیری قربانعلی فرخ زادرین، خریدار ماشین‌سازی تبریز و متهم دریافت یک میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی، چند هفته از برگزاری دادگاه هدایتی، چند روز از برگزاری جلسات دادگاه متهمان بانک سرمایه نگذشته که باز هم پای یک پرونده بانکی به محافل خبری باز شده است. بر اساس اطلاعاتی که سازندگی از منابع آگاه و همچنین بررسی اطلاعات مالی یک بانک خصوصی به دست آورده، سهامدار اصلی این بانک خصوصی ۳ هزار میلیارد تومان به نظام بانکی بدهی دارد. مجموعه شرکت‌های او همچنین ۱۳۶ میلیون یورو بدهی به نظام بانکی کشور دارند. بررسی‌ها نشان می‌دهد طی ماه‌های گذشته چند مجموعه شبه‌دولتی تلاش کرده‌اند تا با خرید بخشی از سهام این بانک مانع از بروز بحران گسترده در سطح نظام مالی کشور شوند، ولی بررسی صورت‌های مالی این بانک خصوصی تایید می‌کند سهامدار اصلی این بانک، هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان از مجموعه خودش وام گرفته است. سهامدار اصلی این بانک بیش از ۶۰ شرکت در اختیار دارد. همچنین او موفق شده تعداد قابل توجهی شرکت اقماری با حضور کارمندان خود راه‌اندازی کند.
فتاح: حسرت تلفن زدن به دل ترامپ خواهد ماند

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) با تأکید بر اینکه خواب آشفته ترامپ در مورد ایران هرگز محقق و تعبیر نمی‌شود، گفت: حسرت تلفن زدن به دل ترامپ خواهد ماند. سید پرویز فتاح در گفت‌وگو با خانه ملت، با بیان اینکه ملت، نظام و رهبری کمر تحریم را شکستند، گفت: حسرت تلفن زدن به دل ترامپ خواهد ماند و هیچ تلفنی زده نخواهد شد. رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) افزود: آمریکایی‌ها با مطرح کردن این موضوع به التماس افتاده اند؛ آن‌ها به دنبال درگیر کردن نظام بودند، اما کور خواندند و نظام ما محکم ایستاده و همه متفق القول هستند.

دوچرخه سواری برای بانوان با رعایت ضوابط شرعی منع قانونی ندارد

اسماعیلی سخنگوی قوه‌قضاییه گفت: آنچه در زمینه دوچرخه سواری بانوان از قول دادستان اصفهان نقل شد، یک برداشت ناقص از نظر و نامه دادستان اصفهان بود. آنچه ایشان در آن نامه اعلام کردند این نیست که دوچرخه سواری توسط بانوان مطلقا ممنوع است. موضوع آن بخشنامه و دستور پیشگیری و برخورد با مظاهر اعمال منافی عفت، بد حجابی یا بی حجابی و تشویق دیگران به فساد و فحشا و امثال آن است و در این راستا، دستوراتی دادند و‌ای کاش کسانی که در فضای مجازی به اظهارنظر پرداختند، ذیل این دستور را می‌دیدند. در ذیل دستور اعلام کرده که شهرداری لازم است محل‌هایی را برای دوچرخه سواری بانوان تعبیه کند. کسی که چنین چیزی را می‌خواهد آیا معتقد است بانوان مجاز به دوچرخه سواری نیستند؟‌ای کاش افرادی می‌آمدند و از این اقدام که بخشی از آن صیانت و پیشگیری از جرایم و حفظ شان و منزلت زنان است، حمایت می‌کردند. دوچرخه‌سواری برای بانوان به موجب قانون اگر با رعایت ضوابط شرعی باشد، منعی ندارد. البته من فقیه نیستم و به فتاوا نمی‌پردازم.

واکنش جالب بهداد سلیمی به مجسمه‌اش در موزه ملی ورزش

قهرمان المپیک درباره مجسمه‌اش در موزه ملی ورزش، المپیک و پارالمپیک اظهارنظر جالبی کرد. بهداد سلمی درباره شباهت این مجسمه به خودش گفت: «البته که این مجسمه شباهت بسیار زیادی با من دارد، اما همه این شباهت‌ها از گردن به پایین است!» او این را گفت و ادامه داد: «البته ماهیت کار، کار زیبایی است. ضمن اینکه قرار شده پس از افتتاح موزه نسبت به به تغییراتی روی این تندیس اقدام شود
توئیت کدخدایی درباره دغدغه اخیر رهبر انقلاب

سخنگوی شورای نگهبان در توئیتر، نوشت: این شورا اجازه تأیید مصوباتی که در آن از لغات غیر فارسی استفاده شده را نمی‌دهد. عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان طی توییتی نسبت به دغدغه‌ای که شب گذشته رهبر انقلاب در دیدار با شاعران درباره زبان فارسی بیان فرمودند، واکنش نشان داد. متن پیام سخنگوی شورای نگهبان در صفحه شخصی خود به شرح زیر است: «وقتی در طرح‌ها و لوایح قانونی گاهی اوقات لغات غیر فارسی دیده می‌شود نگرانی رهبر معظم انقلاب از حفظ زبان فارسی قابل درک است؛ هرچند شورای نگهبان مطابق اصل ۱۵ قانون اساسی اجازه تأیید چنین مصوباتی را نمی‌دهد. لازم است صداوسیما نیز چنین نظارت مؤثری را بر برنامه‌های خود اعمال کند

"وزیر اخراجی" راز خیمه شب بازی‌های "ترامپ" علیه ایران را افشا کرد

"جیمس متیس" وزیر دفاع پیشین دولت "دونالد ترامپ" که جای خود را به "پاتریک شاناهان" سرپرست پنتاگون داده است، بامداد سه شنبه گفت: تحرک نظامیان ما برای واداشتن ایران به آمدن پای میز مذاکره و انعقاد توافق جدید است.متیس درپاسخ به خبرنگار شبکه تلویزیونی «اسکای نیوز» عربی که از ابوظبی پخش می‌شود، در خصوص ارزیابی اش از اوضاع کنونی منطقه ادعا کرد: آن چه ما به دنبال آن هستیم، تصحیح برخی از موارد موجود در توافق هسته‌ای با ایران است و طبیعتا این ماموریت سیاستمداران و رهبران جهان است.وی ادامه داد: به همین خاطر زمانی که نگرانی‌های اولیه پدیدار شد، رئیس جمهوری آمریکا تصمیم گرفت که حضور نظامی را با کمک کشور‌های دوست خود در منطقه تقویت کند.متیس مدعی شد: این کار برای آن صورت گرفت تا مشکلات منطقه را که ناشی از رفتار‌های ایران بود، در اینده حل و فصل شود و به یک توافق جدید با تهران برسیم.

بازداشت ۱۵ تن در پرونده واردات کاغذ

سخنگوی قوه قضائیه گفت: تعداد بازداشتی‌های مربوط به واردات کاغذ به ۱۵ نفر رسیده است. این افراد سه گروه هستند؛ گروه اول شرکت‌هایی هستند که بابت واردات کاغذ ارز گرفتند، اما بجای اینکه تمام ارز را به واردات کاغذ اختصاص دهند، یک سوم را به این کار اختصاص دادند و صرفا در مورد دو الی ۳ شرکت، ۱۵۷ میلیون دلار ارز تخصیص یافته بود که فقط ۵۷ میلیون دلار کاغذ وارد شده است. دسته دوم افرادی هستند که کاغذ وارد کردند، اما به جای عرضه به ناشران با قیمت مصوب در بازار آزاد به فروش رساندند و دسته سوم شرکت‌هایی هستند که ارز گرفتند، اما اصلاً کاغذ وارد نکردند. اگر تخصیص ارز ما با محاسبات دقیق می‌بود و تضمین‌های لازم گرفته می‌شد، اگر بعد از ورود کاغذ نظارت لازم توسط نهاد‌های متولی انجام می‌شد، امروز شاهد این بحران در بازار کاغذ نبودیم

شعری که چشمان رهبر انقلاب را تَر کرد

شعری اثرگذار در وصف شهدای مدافع حرم گردان فاطمیون چنان اثرگذار بود که در شب میلاد امام حسن مجتبی (ع) رهبر انقلاب چنان از شنیدنش متاثر شدند که بغض کردند و اشک چشمان‌شان را‌ تر کرد.

در شب ولادت کریم اهل‌بیت حضرت امام حسن مجتبی ـ علیه‌السلام ـ جمعی از اهالی فرهنگ، شعر و ادب فارسی با رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند.

عاطفه جعفری از شعرای کشورمان، شعری را در این جلسه قرائت و به شهدای فاطمیون تقدیم کرد:

کوچه‌هامان پراز سیاهی بود، شهر را از عزا درآوردند چشم‌های ستاره‌ها خندید، ماه را سمت دیگر آوردند

شاخه‌هایی که سرفرازانند میوه‌هایی که جلوه‌ی باغند مادران مثل

ام لیلایند، که پسر مثل اکبر آوردند

روی تابوت‌هایشان بستند پرچمی که به رنگ خورشید است

فاطمیون فداییان حرم، سرورانی که سر برآوردند

قصه‌ها را یکی یکی خواندند، آخر ماجرا سفر کردند عاشقی هم برایشان کم بود، عشق بردند و باور آوردند

عصر یک جمعه بهاری بود، همه در انتظارشان بودیم باد‌های بهاری از هرباغ، لاله‌هایی معطر آوردند

این شعر که تمام شد، همه در بهت بودند و اشک و بغض رهبر انقلاب پس از پایان شعر فضای معنوی خاصی به مراسم داده بود. ایشان در واکنش به این شعر فرمودند: «خیلی ممنون خانم. خیلی خوب! شهدای مظلوم فاطمیون؛ جا دارد که به آن‌ها واقعا پرداخته بشود
گلایه رهبر انقلاب از ترانه برخی سریال‌ها

رئیس حوزه هنری گفت: مقام معظم رهبری در فرمایشات خود به چند نکته مهم اشاره کردند و در اهمیت شعر فرمودند: شعر معجزه است و به همین اندازه شاعران نسبت به آن مسئولیت دارند، چرا که مغلطه‌ای از سوی جریانات روشنفکری مطرح می‌شود که شعر دارای معنی را شعاری می‌دانند که این به جهل این صاحبان نحله‌ها و غفلتشان باز می‌گردد. وی ابراز داشت: رهبر انقلاب به شعرای بزرگ تاریخ زبان فارسی اشاره کرده و فرمودند: اشعار این بزرگان مملو از حکمت بوده است. اما در بخش دیگر از منویات خود به اوضاع زبان فارسی اشاره کردند، و ضمن ابراز نگرانی از بی توجهی گویندگان صدا و سیما به زبان فارسی و استفاده بی حد و غیر عالمانه از لغات زبانهای بیگانه بویژه زبانهای غربی فرمودند این مسأله موجب نگرانی است.به گفته مومنی،‌البته رهبر انقلاب در بخشی دیگر از برخی ترانه‌های پایان سریال‌های تلویزیونی گلایه کرده و فرمودند: برخی از این ترانه ها بسیار ضعیف است ،‌بنابراین از وزارت ارشاد و حوزه هنری خواستند که در این زمینه وظیفه خود را انجام دهند و بیشتر این مسئله را مورد توجه داشته باشند.

اخبار روزانه:

* «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا با اشاره به جنگ تجاری این کشور با چین به شبکه خبری «فاکس‌نیوز» گفت: اقتصاد ما فوق‌العاده بوده است. چون آنها دنبال ما می‌آمدند، می‌خواستند از ما جلو بزنند. اگر هیلاری کلینتون، رئیس‌جمهور آمریکا می‌شد، چین تا پایان دولت او اقتصادی به مراتب بزرگ‌تر از ما ایجاد می‌کرد؛ اما اکنون آنها به چنین خواسته‌ای نزدیک هم نشده‌اند. وی در ادامه گفت: از مناقشه تجاری واشنگتن‌ـ پکن بسیار خوشحالم و اگرچه چین قصد دارد ابرقدرت اول جهان شود، اما قرار نیست چنین اتفاقی در دوران ما رخ دهد.

* نخست‌وزیر عراق با بیان اینکه هیچ گروهی در عراق خواستار جنگ میان جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا نیست، از اعزام هیئت‌هایی به تهران و واشنگتن برای «کاهش بحران» خبر داد و گفت: عراق در بین طوفان میان ایران و آمریکا قرار گرفته است. «عادل عبدالمهدی» در ادامه اظهار داشت: اقدام به برقراری کانال‌های ارتباطی در سطح بالا با ایران و آمریکا کرده و در مرحله فرستادن نامه‌هایی به دو طرف هستیم و می‌خواهیم فتیله بحران را پایین بکشیم؛ دیدگاه ما برای حل بحران در منطقه به دیدگاه اروپایی‌ها بسیار نزدیک است.

* روزنامه «آرمان» در مطلبی با عنوان «انتصاب مناف هاشمی به اعتماد عمومی ضربه می‌زند» نوشت: اخیراً انتشار خبر یک انتصاب در شهرداری تهران سبب ایجاد نارضایتی‌هایی در سطح جامعه شده است. مناف هاشمی، استاندار برکنار شده گلستان که در حین وقوع سیل در سفر خارجی به سر می‌برد و به دستور اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور برکنار شده بود، با حکم پیروز حناچی به عنوان مشاور شهرداری تهران منصوب شد. اقدام شهرداری عجیب بود و به هیچ وجه صحیح نیست.

* بر اساس درخواست رسمی یکی از وزیران اقتصادی از مسئولان نهاد ریاست‌جمهوری، پیشنهاد شده است برای رد دیون به یکی از سازمان‌های مهم و مشهور دولتی، درصدی از ظرفیت نفت خام استخراجی کشور به سازمان یاد شده اختصاص یابد که در پاسخ به این نامه، گفته شده است با توجه به اینکه ظرفیت نفت خام، ملاک درآمد دولت محسوب می‌شود و درآمد حاصل از فروش نفت باید به خزانه واریز شود، بنابراین تصویب چنین پیشنهادی اشکالات متعددی دارد.

* روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست» در گزارشی به تنش‌های اخیر در منطقه غرب آسیا اشاره کرده و با اذعان به توانایی‌های فوق‌العاده ایران در جنگ نظامی و سایبری در سراسر منطقه در مقابل هر تحرک یا اقدام آمریکا نوشته است: درگیری نظامی با ایران «مادر تمام باتلاق‌ها» خواهد بود.

* «یوشکا فیشر» وزیر خارجه اسبق آلمان به روزنامه آلمانی «تاگس‌اشپیگل» گفت: «اقدام یک سال پیش آمریکا مبنی بر خروج از توافق هسته‌ای با ایران اشتباه بود... من از خودم می‌پرسم که این (روند) کجا پایان می‌یابد. من هیچ نشانه‌ای در دستگاه قدرت ایران نمی‌بینم که رژیم سقوط کند و اگر ایران هم از توافق هسته‌ای خارج شود در این صورت خطر جنگ افزایش خواهد یافت
* «وندی شرمن» معاون پیشین وزیر خارجه آمریکا و عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در توئیتی خطاب به ترامپ نوشت: تکرار «هرگز تهدید نکنید» سال قبل. شاید فکر می‌کنی که «آتش و خشم» مربوط به رویکرد کره شمالی اینجا درباره ایران جواب می‌دهد که با تو ملاقات کنند. این‌گونه اتفاق نمی‌افتد و قمار کره شمالی هم چندان خوب از آب درنیامد، اینطور نیست؟
* «برنی سندرز» سناتور ارشد و نامزد دموکرات انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا در مصاحبه با روزنامه «نیویورک‌تایمز» با انتقاد از مواضع دونالد ترامپ در قبال ایران و عربستان گفت: ما باید به عربستان سعودی که یک رژیم مستبد و قاتل است، بگوییم به منظور ایجاد صلح در منطقه باید شروع به نشستن بر سر میز و مذاکره با ایران کنند.
* «فرهاد دژپسند» وزیر امور اقتصاد و دارایی در حاشیه جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی درباره حذف سه صفر از پول ملی گفت: پیشنهاد بانک مرکزی در این مورد اعلام شده و در فرایند کارشناسی قرار دارد؛ این فرایند سیری دارد که باید در دولت طی شود.
* «لو کانگ» از سخنگویان وزارت خارجه چین درباره تداوم خرید نفت خام از ایران با وجود مخالفت‌های مکرر آمریکا گفت: «موضع چین در این مورد بسیار روشن است. روابط عادی اقتصادی و تجاری بین چین و ایران مشروع و قانونی است و نباید کسی آن را متوقف کند

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: