به‌روز شده در: ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۳
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۹۸۱۱
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۴
آدم‌های خسته، افسرده، كم‌حوصله، بی‌نشاط و ملول رفيق اين راه نيستند. ملت در اين مسير براي حفظ استقلال، آزادی، شرف و عزت خود بيش از هر زماني مصمم و تمام قامت ايستاده است.
محمدکاظم انبارلویی - رهبر معظم انقلاب اسلامی چندی پيش در درس خارج فقه ذيل تفسير روايتی فرمودند: «كسی كه فكر عاقبت كار را نكند حازم نيست. حازم يعنی آدم باهوش و خردمند، كسی كه كار را محكم‌كاری می‌كند.» و نيز فرمودند: «کسی كه فكر عاقبت كار خود را نكند خردمند و محكم‌كار نيست. ملاحظه عاقبت كار، منافذ فكری و روحی انسان را باز می‌كند.

 

تصميمی كه می‌خواهی بگيری ببين عاقبت كار چه می‌شود. دنبالش چيست؟ حركت دشمن در قبال آن چيست؟ شما چه كاری می‌توانی بكنی؟» دست فرمان دولت در گفتگو با غرب در رسيدن به  برجام از فقد هوشياری، دورانديشی و استواركاری رنج می‌برد و از اول مسيری كج راهه را رفت. دولت توافقی را پذيرفت كه نامتوازن،‌ ناهمزمان، فاقد ضمانت اجرايی، فاقد مكانيسم شكايت و اخذ خسارت بود. توافقی كه طرف مقابل بي‌هيچ هزينه‌ای پس از گرفتن امتيازات آن را زير پا گذاشت. متأسفانه رئيس‌جمهور در ديدار با اصحاب فرهنگ و هنر به گونه‌ای سخن گفت كه گويی؛ توافق برجام مبتنی بر دانش و هنر و خلاقيت است. از همان موقع اعلام معلوم بود كوچك‌ترين حزم، دورانديشی و عاقبت‌‌انديشی در آن لحاظ نشده است.

 

با آنكه مباحث و مسائل سياست خارجي را كه ربط به منافع و مصالح  ملی دارد به رقابت‌های سياسی كشاندن سمّ است، عناصری در دولت آن‌را به رقابت‌های سياسی پيوند زدند. نقد مشفقانه را برنتافتند و زبان به اهانت، طعنه و سخره گرفتند. شروط مجلس، شورای عالی امنيت ملی و رهبری را ناقص عمل كردند، نتيجه آن شد كه ديديم فرصت‌های ذيقيمتی را در اين ۶ سال برای پيشرفت و توسعه كشور از دست داديم. دستاوردی جز هيچ به اعتراف دست‌اندركاران برجام براي كشور حاصل نشد. بيانيه اخير شوراي عالي امنيت و سخنان رئيس‌جمهور مبنی بر توقف برخی تعهدات برجامی نقطه  پايانی بر اين  كج‌راهه بود.

 

برخي كه هنوز حاضر نيستند به مفهوم «حزم» و «حازم» بينديشند مي‌گفتند اگر ما اين كار را بكنيم پرونده هسته‌اي ايران بلافاصله  به شوراي امنيت سازمان ملل مي‌رود و قطعنامه‌هاي تحريمي سازمان ملل برمي‌گردد و نهايتاً به سمت جنگ مي‌رويم. حال آنكه همين الان با اقدامات آمريكا و اروپا نه تنها آن تحريم‌ها عملاً برگشته بلكه به عدد  وكم و كيف آن اضافه هم  شده، حتي دشمن آنقدر پررو شده كه گاهي سخن از بازگشت سايه جنگ مي‌كند. اقدام شوراي‌عالي امنيت ملي طي روزهاي گذشته نشان داد نه تنها آن تحليل‌ها غلط است بلكه حتي مقامات آمريكا و اروپا مدام از پرهيز از جنگ و نيز توصيه به  خويشتن‌داري ايران مي‌كنند. اين اقدام سايه جنگ را از كشور دور كرد.

 

آنان‌كه هنوز از برجام شفاي دردهاي سياسي خود را طلب مي‌كنند اميدوارند به مذاكرات برگردند. حال آنكه  باب مذاكره با آمريكا حداقل در دوران ترامپ به‌كلي بسته است و در دولت‌هاي بعدي هم تا دولت آمريكا به غلط كردن نيفتد و تمام تعهدات خود را عمل نكند همچنان بسته  خواهد بود. گربه‌رقصاني و خيمه‌ شب‌بازي آنان هم فايده‌اي ندارد.

 

امروز راهي كه جمهوري اسلامي اراده كرده طي كند جز تسليم دشمن هيچ نتيجه‌اي ندارد. مي‌گويند ترامپ ديوانه است ممكن است دست به اقدامات ديوانه‌واري بزند. پاسخ اين است هيچ  ديوانه‌اي در عالم وجود ندارد كه  ادرار و مدفوع خود را بخورد به‌ويژه آن ديوانه  تاجر باشد و حتي در حال مستي، حساب هزينه و فايده ديوانه‌بازي خود را دارد. همين ديروز ترامپ به فاكس نيوز ارگان فعلي كاخ سفيد گفت: «من كسي نيستم كه وارد جنگ با ايران شوم».

 

آمريكا تا همين جاي بازي مقهور قدرت منطقه‌‌اي ايران است و مي‌داند هزينه‌‌هاي ماجراجويي آنان در منطقه چقدر است.

 

رفتن به سمت  جنگ يعنی  تعطيلی اتاق جنگ در وزارت خزانه‌داري آمريكا و انتقال آن به پنتاگون، هيچ تحركي كه حكايت از اين ماجرا داشته باشد وجود ندارد. ترامپ و ديوانه‌تر از او پمپئو و بولتون نيک مدانند كه پاسخ ايران در برابر هر تحركي كوبنده، قاطع، سريع، پشيمان كننده و غيرقابل پيش‌بيني خواهد بود. لذا آنها به همه چيز فكر مي‌كنند جز جنگ!

 

شنبه گذشته بيست و هفتمين هفته اعتراضات مردم فرانسه عليه  نظام ظالمانه سرمايه‌داري در  اين كشور برگزار شد. هفت لشكر زرهي در پاريس و شهرهاي فرانسه مثل هميشه ضامن امنيت كاخ اليزه بود. اما ترامپ هنوز اعتراف نكرده كه اعتراضات در تهران نيست و در پاريس است و آن‌هم روزهاي جمعه  نيست، شنبه است! او هنوز اميد دارد تقي‌زاده‌ها در درون نظام ديوان‌سالاري دولت براي نارضايي‌‌تراشي كاري ‌كنند و عمله واكره استعمار هم مي‌توانند چهار نفر را به خيابان‌ها بكشانند. او عمد دارد خود را احمق جلوه دهد ما هم بايد جلوه ‌او را جدي بگيريم كه اين حماقت ثمري براي منافع آمريكا در منطقه و جهان ندارد.

 

ايران ظرفيت‌های عظيمی دارد كه هنوز در مقابله  با آمريكا به فعليت نرسانده است. ظرفيت توليد ملي، ظرفيت هسته‌ای، ظرفيت دفاعی به‌ويژه موشكي و پهپادی، ظرفيت قدرت منطقه‌ای، ظرفيت اتحاد ملي و انسجام اسلامی و بالاخره ظرفيت رهبری هوشمند كه «حازم» است. او با دليری و شجاعت و درک  درست از تهديدها و فرصت‌ها  و با شناخت هوشمندانه  واقعيت‌هاي ميدان و بهره‌گيری از تجربيات حركت مقاومت حماسي ملت را به جلو مي‌برد نگاه فرصت‌نگر او همه تهديدها را به تدريج به فرصت تبديل می‌كند.

 

ترس و انفعال در قامت «حزم» او معنا ندارد. ملت ما با اين دست‌فرمان وارد دهه دوّم چهل سالگی انقلاب شده است. قوای سه‌گانه به‌ويژه دولت بايد با همراهی ملت، اشتباهات غفلتي كه در مذاكرات برجامی داشتند با اين دست‌فرمان جبران كنند. آدم‌های خسته، افسرده، كم‌حوصله، بی‌نشاط و ملول رفيق اين راه نيستند. ملت در اين مسير براي حفظ استقلال، آزادی، شرف و عزت خود بيش از هر زماني مصمم و تمام قامت ايستاده است.

 

هيچ قدرتی در جهان نمی‌تواند اراده ملت را بشكند. حضور بی‌سابقه ملت در ۲۲ بهمن سال گذشته و انتشار بيانيه گام دوم رهبری پس از اين اعلام وفاداری و استواری ملت،  اندازه اين اراده را نشان داده و خواهد داد
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: