به‌روز شده در: ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۴:۵۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۹۷۶۸
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۵
اخبار 24 ساعت گذشته:

افشای محتوای نامه جدید آمریکا به ایران

منابع آگاه می‌گویند ایران دومین درخواست آمریکا برای آزادی یک مجرم امنیتی به ‌عنوان پیش‌شرط مذاکرات تبادل زندانیان را رد کرده است. پس از اعلام آمادگی «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان درباره تبادل زندانی با ایالات متحده، این کشور خواستار آزادی «باقر نمازی» مجرم امنیتی و زندانی در ایران شد. شبکه «سی‌ان‌ان» به نقل از منابع آگاه گزارش داد پس از پیشنهاد ظریف برای تبادل زندانیان، «رابرت اُبراین» نماینده دولت آمریکا در امور زندانیان طی نامه‌ای به ایران خواستار آزادی نمازی به بهانه‌های پزشکی شد. در حالی که وزیر خارجه ایران از لزوم تبادل همزمان زندانی بین تهران و واشنگتن صحبت کرده بود، اما اُبراین در این نامه با لحنی تحکم‌آمیز نوشته بود اگر ایران نمازی را آزاد کند؛ آن گاه ایالات متحده حاضر خواهد شد در موضوعات کنسولی شامل تبادل بالقوه زندانیان شروع به مذاکره کند. بر اساس این، جمهوری اسلامی ایران نیز این درخواست آمریکا را رد کرده است.

خالقان سلفی حقارت دنبال گفت‌وگو با نمایندگان کنگره!

احمد مازنی، عضو فراکسیون امید مجلس در مصاحبه با روزنامه ابتکار گفته: در شرایط کنونی هم که خط تماس بین دولت‌ها بسته است می‌توان راه بین مجالس را بازکرد. او گفته ما نه تنها این امکان را داریم که با نماینده کشور‌های سوم گفت‌وگو کنیم بلکه امکان گفت: وگو با نمایندگان مجلس امریکا هم برای ما وجود دارد.مازنی همان کسی است که سلفی حقارت آمیز او و نمایندگان فراکسیون امید در مجلس با فدریکا موگرینی شهره خاص و عام شد. این رفتار عجیب از سوی اعضای فراکسیونی که مدعی بود به دیپلماسی آشنا است و زبان و ارتباطات جهانی را می‌داند و بهتر از رقیبان خودش می‌تواند با دنیا تعامل کند، بیانگر این حقیقت بود که این جماعت حتی با بدیهیات اولیه رفتار‌های سیاستمداری، آن هم در حد نماینده مجلس نیز آشنا نیست. اکنون این نماینده مجلس با سرپوش گذاشتن بر وظیفه مجلس در «اقدام متقابل» در مقابل خباثت‌های امریکا، برای سفر به امریکا و گفت‌وگو با نمایندگان مجلس امریکا، تلاش می‌کند!
برنامه‌تراشی برای همکاری‌های ایران و آمریکا!

روزنامه «آرمان» در یادداشتی به قلم «یوسف مولایی» نوشت: «همکاری ایران و آمریکا در استقرار نظم و ثبات در افغانستان پس از طالبان و رقابت و همکاری در استقرار نظم در عراق پس از سقوط صدام و مبارزه همزمان علیه نیروهای داعش و تکفیری در عراق و سوریه، همسویی و همپوشانی منافع مشترک دو کشور را در بعضی از مسائل منطقه‌ای به تصویر می‌کشد... هم اکنون تنش بین دو کشور افزایش‌ یافته و مناسبات دو کشور وارد مرحله حساسی شده است. به گونه‌ای که دو کشور بین دو گزینه تنش‌زدایی و حل و فصل مسالمت‌آمیز اختلافات و یا افزایش تنش و حرکت در مسیر پرخطر و پرهزینه درگیری نظامی باید دست به انتخاب بزنند. گزینه نظامی، بازی با حاصل جمع صفر است. شکست یک طرف در مقابل پیروزی طرف دیگر و یا در بعضی موارد معدود بازی باخت‌ـ باخت است. ولی گزینه مذاکره بازی برد‌ـ برد است!» طرح موضوع مذاکره در وضعیت کنونی با ادعاهای خنده‌دار، مانند همکاری مشترک در مبارزه با داعش بسیار تأمل‌برانگیز است!

پروژه استعفای روحانی روی میز اصلاح‌طلبان!

«سعید حجاریان» فعال اصلاح‌طلب و از متهمان فتنه ۸۸ به تازگی در یادداشتی که در جدیدترین شماره نشریه «صدا» و با عنوان «کدام اصلاح‌طلبی؟ کدام بقا؟» منتشر شده، با اظهار نگرانی درباره وضعیت اصلاح‌طلبان می‌نویسد: «پس از انتخابات سال ۸۸ طوفانی پدید آمد و کسی در اردوگاه اصلاح‌طلبی سر خود را پایین نگه داشت؛ اما هزینه‌های بسیاری بر این جریان وارد آمد و تا امروز، همچنان شرایط پیش از 88، مهیا نشده است.» حجاریان همچنین مدعی وجود حاکمیت دوگانه در کشور شده و می‌نویسد: «شاید تمهید «حاکمیت یگانه» و پایان دادن به این معضل، از معبر استعفای رئیس‌جمهور و برگزاری همزمان دو انتخابات در اسفند ماه سال جاری بگذرد تا نتیجتاً، مجلس و دولتی همسو با رؤسای همسوتر بر مصدر امور قرار بگیرند

دیوانه مزاحم خریدار پیدا کرد؟

روزنامه آرمان در یادداشتی با عنوان «در فضای پرتنش شانس مذاکره بالاست» نوشت: «باید توجه داشت گزینه مذاکره و حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات در شرایطی که در مقابل گزینه نظامی قرار می‌گیرد از جذابیت بیشتری برخوردار است. تنش حداکثری اگر با راهکار مذاکره مهار نشود، خطر جنگ و منازعه نظامی را به شدت افزایش می‌دهد... گزینه نظامی، بازی با حاصل جمع صفر است. شکست یک طرف در مقابل پیروزی طرف دیگر و یا در بعضی موارد معدود بازی باخت-باخت است. ولی گزینه مذاکره بازی برد - برد است و هر طرف به پشتیبانی قدرت سخت و نرم خود سهم خود از مذاکره را می‌برد».سایت خبری تحلیلی مشرق نوشت: جریان رسانه‌ای اصلاح‌طلب در حالی برای مذاکره با ترامپ، لحظه شماری می‌کند که تا پیش از این مدعی بود که علت توقف دستاورد‌های برجام وجود یک دیوانه مزاحم به نام ترامپ در کاخ سفید است.البته تجربه نشان می‌دهد برای اصلاح طلبان هیچ تفاوتی ندارد که اوبامای دموکراتِ مؤدب! و باهوش! در کاخ سفید است یا ترامپِ جمهوریخواهِ دیوانه و مزاحم، کارویژه اصلی این طیف، پیچیدن نسخه ذلت و حقارت است. اصلاح طلبان طی روز‌های اخیر در اقدامی هماهنگ با ترامپ و بولتون، با هراس‌افکنی اینگونه القا می‌کنند که اگر با امریکا مذاکره نکرده و امتیاز جدیدی ندهیم، وضع معیشتی مردم بغرنج می‌شود!اکنون که میدان اصلی نبرد با امریکا، «جنگ اقتصادی» است. اما گویا یک جریان سیاسی خاص مأمور است تا حواس افکار عمومی را از میدان اصلی نبرد، پرت کند!
سفیر انگلیس در تهران به چه کسانی افطاری داد؟

راب ماکر سفیر انگلیس در تهران، با انتشار پستی در توئیترش از برگزاری یک مراسم افطاری خبر داد و نوشت: باعث افتخار بود که میزبان تعدادی از همکاران دولت، بخش خصوصی و دیگر دیپلمات‌ها برای صرف افطار در سفارت بودیم. بیش از ۳ میلیون مسلمان در بریتانیا زندگی می‌کنند و بسیاری از سفارت‌های بریتانیا در دنیا مراسم افطار در ماه رمضان برپا می‌دارند؛ هرچند همیشه جای سؤال داشته است که چرا این گونه مهمانی‌های سفارت‌های خارجی کاملاً خصوصی و بدون حضور رسانه‌ها برگزار می‌شود، اما کاش اگر به زعم سفیر انگلیس سفره افطاری‌شان افتخارآمیز بوده، لااقل به احترام ملت ایران تصاویر مهمانان‌شان را نیز منتشر می‌کردند تا مردم بدانند که چه کسانی سفیر انگلیس را مفتخر کرده‌اند!

ادعای عجیب و نفرت انگیز ترامپ درباره کیم جونگ اون!

دونالد ترامپ مدعی شده که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی پس از کشتن جانگ سونگ تائک، شوهر عمه‌اش، سر وی را به دیگران، نشان داده است. به نوشته روزنامه دیلی میل، رسانه‌های رسمی کره شمالی در ۲۰۱۳ گزارش دادند که شوهر عمه رهبری کره شمالی اعدام شده و این گمان می‌رود که وی توسط جوخه آتش کشته شده باشد.

روزانه ۱۰۰.۰۰۰ آگهی اینترنتی فروش خودرو ثبت می‌شود

رضا الفت‌نسب، سخنگوی اتحادیه کسب‌وکار‌های اینترنتی از برنامه‌ریزی جدیدی برای حذف دلالان از سایت‌های آگهی دهنده همچون دیوار، شیپور و باما خبر داد و گفت: روزانه بین ۷۰ تا ۱۰۰ هزار آگهی خودرو در سه پلتفرم دیوار، شیپور و باما ثبت می‌شود. به ‌رغم آنکه برخی‌ها مدعی‌اند حذف قیمت از آگهی‌های اینترنتی فروش خودرو، باعث کاهش قیمت در بازار شده، ولی بررسی‌های ما نتایج دیگری را نشان می‌دهد و بر اساس آمار‌های ما، بعد از حذف قیمت‌ها تا یک روز پیش از بازگشت قیمت به آگهی‌های اینترنتی، شاهد افزایش قیمت خودرو در بازار بودیم.

اگر مردم خودرو نخرند قیمت‌ها تا ۲۰ درصد کاهش می‌یابد

محمدرضا منصوری اظهار کرد: با توجه به اینکه اقدامی برای جلوگیری از ورود دلالان به بازار خودرو نشده، مردم باید خودشان اقدام کنند. می‌شد قوانین سختی برای خرید و فروش خودرو قرار داد، مثلاً می‌شد تعرفه‌های بالایی برای فروش خودرو در نظر گرفت یا فروش خودرو برای کسانی که خودرو صفر می‌خرند تا چند سال ممنوع شود تا مصرف کننده واقعی صاحب خودرو شود، ولی، چون حرکتی انجام نشده، مردم می‌توانند با نخریدن تقاضا را کاهش دهند تا دلالانی که خودرو را می‌خرند و دپو می‌کنند نتوانند قیمت‌ها را افزایش دهند. این نماینده مجلس ادامه داد: مردم فعلاً از خرید خودرو جلوگیری کنند تا قیمت به صورت عاقلانه و معقول اصلاح شود و عرضه و تقاضا متعادل شود. این کار می‌تواند قیمت‌ها را تا ۲۰ درصد کاهش دهد.

شکایت چهار وکیل از آیت الله آملی لاریجانی

‏چهار وکیل دادگستری از بخشنامه آیت‌الله صادق آملی لاریجانی رئیس وقت دستگاه قضا در خصوص مرکز امور مشاوران حقوقی قوه‌قضاییه شکایت کردند که این شکایت برای تعیین مرجع صالح رسیدگی به رئیس دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران ارجاع شد.
فتوا‌های رمضانی و عجیب داعش در ماه رمضان

به گزارش سومریه نیوز، فتوای اول داعش برای ماه مبارک رمضان، لزوم افطار اعضای این گروه در جریان جنگ و درگیری است به ادعای اینکه روزه بدن را ضعیف می‌کند و در پی آن شخص روزه دار دچار خستگی و سستی می‌شود و از ادامه مبارزه در راه اعتقاداتش بازمی‌ماند! فتوای دوم، منع بیرون درآمدن زنان در روز‌های ماه رمضان است تا خروج آن‌ها از منزل منجر به فتنه میان مسلمانان نشود و هر کسی که قصد بیرون رفتن از منزل را دارد باید پس از نماز مغرب به همراه یکی از محارم خود بیرون برود!

کاخ سفید به ایران شماره تلفن داد!

شبکه خبری سی‌ان‌ان گزارش داد، پس از آن که به تازگی رئیس‌جمهوری آمریکا خواهان تماس ایران با او شد، کاخ سفید با سوئیس تماس گرفته و شماره تلفنی را در اختیار گذاشته تا مقامات ایرانی بتوانند با ترامپ تماس بگیرند. شبکه خبری سی‌ان‌ان این خبر را به نقل از یک منبع دیپلماتیک مطلع از این رویداد منتشر کرده است. این منبع گفته است، سوئیس احتمالاً این شماره را در اختیار ایران قرار نخواهد داد؛ مگر آن که ایرانی‌ها به طور مشخص در این زمینه درخواست کنند و تصور می‌شود، بسیار بعید است که آن‌ها چنین کاری کنند.

هزینه ۱۵ میلیون دلاری برای واردات کاغذ سیگار

محمدرضا مسجدی دبیرکل جمعیت مبارزه با دخانیات گفت: ️در حالی که نشریات مکتوب کشور به دلیل بالا رفتن قیمت کاغذ رو به تعطیلی هستند، هزینه شدن ۱۵ میلیون دلار برای خرید و واردات کاغذ سیگار به کشور اشتباه است. حدود ۱۲ تا ۱۴ درصد مردان و یک الی سه درصد زنان سیگار مصرف می‌کنند، گفت: این آمار، اما در مصرف قلیان بسیار مأیوس کننده‌تر است تا جایی که حدود ۴۵ درصد مردان و ۳۵ درصد زنان از قلیان استفاده می‌کنند. این ارقام از آنجایی نگران کننده‌تر می‌شود که سن مصرف و دسترسی به مواد دخانی در حال کاهش است.

اخبار روزانه:
* اطلاعات دریافتی حاکی است، محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در برخی از نشست‌‌ها به صراحت از اجرای سند 2030 در بخش‌هایی مرتبط با وزارتخانه خود سخن گفته و اعلام کرده است. بخشی از سند 2030 در حوزه ارتباطات نیز قابل تعریف است. همچنین به تازگی روستایی در فیروزکوه به صورت آزمایشی برای اجرای طرح توانمندسازی زنان در نظر گرفته شده و وزارت ارتباطات مأمور تقویت زیرساخت‌های فنی‌‌ـ اینترنتی آن شده است. گفتنی است، طرح تقویت گروه زنان در حوزه کسب‌وکار مجازی در این روستا دنبال می‌شود.

* «ابوهلاله» مدیر سابق شبکه الجزیره نوشت: پمپئو در سفر به عراق حامل پیام آرام‌کننده برای ایران بود و گفت ترامپ دنبال این است که توافق، توافق خودش باشد نه توافق اوباما. آنها تأکید کردند آمریکا دنبال جنگ نیست و این چیزی است که با توئیت‌های ترامپ [درباره انتظارش برای تماس با او از تهران] همخوانی دارد. در زمینه معافیت عراق از تحریم [آمریکا علیه ایران] هم باید بگویم عراقی‌ها معاف شده‌اند؛ اما بدون اینکه اعلام شود.

* «رجب‌طیب ‌اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه طی سخنانی با اشاره به موضوع قتل خاشقجی، گفت: عربستان سعودی هنوز هیچ‌گونه موضعی درباره کارمندان مرتبط با قتل خاشقجی که به استانبول فرستاده بود، نگرفته است. اردوغان اضافه کرد: سعودی‌ها به ما گفتند نگران نباشید هر اقدامی که لازم باشد، انجام خوهیم داد؛ اما سؤال ما از سعودی‌ها این است که عدالت شما کجاست؟

* جعفر سرقینی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: نگرانی زیادی بابت این تحریم‌ها وجود ندارد؛ چون فولاد، مس و آلومینیوم ایران در جهان مشتری‌های خاص خود را دارد. وی اظهار داشت: بعید به‌نظر می‌رسد تحریم‌های جدید «دونالد ترامپ» خیلی بتواند روی صنعت فلزات ایران تأثیرگذار باشد.

* کره شمالی در واکنش به بیانیه وزارت خارجه آمریکا درباره وضعیت حقوق بشر در این کشور در بیانیه‌ای اعلام کرد: تلاش‌های احمقانه آمریکا در استفاده از «حربه حقوق بشر» و «اعمال فشار حداکثری» با هدف از بین بردن نظام ما نه تنها کارایی ندارد؛ بلکه ما را پویاتر به جهتی که آمریکا خواهان آن نیست، سوق می‌دهد….

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: