به‌روز شده در: ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۴:۵۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۹۷۳۹
تاریخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۹
سفیر سریلانکا :
از مردم و احزاب ایران و حزب موتلفه اسلامی به خاطر حمایت از مردم سریلانکا و محکوم کردن این اقدامات وحشیانه و تروریستی که به هیچ مذهبی ارتباط ندارد تشکر می کنیم.
دبیرکل حزب موتلفه اسلامی با حضور در سفارت سریلانکا، با بازماندگان حادثه تروریستی در این کشور ابراز همدردی کرد

به گزارش روابط عمومی حزب موتلفه اسلامی، اسدالله بادامچیان دبیر کل حزب موتلفه اسلامی به همراه هیاتی از حزب موتلفه اسلامی ضمن حضور در سفارت جمهوری دموکراتیک سوسیالیستی سریلانکا در تهران با «شریف انیس» سفیر این کشور در تهران دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار که به منظور ابراز همدردی و امضای دفتر یادبود کشته شدگان حملات انتحاری روز عید پاک در سریلانکا صورتگرفت، اسدالله بادامچیان در پیامی مراتب تسلیت و همدردی حزب موتلفه اسلامی را به دولت، ملت و خانواده­های قربانیان حادثه غم­انگیز ترور در کشور برادر و دوست سریلانکا، تقدیم داشت و اعلام کرد، «این نوع اقدامات وحشیانه و ضد انسانی، از طرف اسلام و مسلمانان و همه پیروان ادیان و مکاتب انسانی محکوم است» و ابراز امیدواری کرد تا با یک جنبش متحد جهانی این نوع حوادث تکرار نشود.

در این دیدار آقای شریف انیس سفیر جمهوری دموکراتیک سوسیالیستی سریلانکا در تهران ضمن تشکر از حضور آقای بادامچیان در سفارت و دیدار با وی گفت: مسئولیت سنگینی را در شش ماه گذشته عهده دار شده اید و حزب موتلفه نقش موثر و مهمی در انقلاب اسلامی ایران داشته است و شما از موسسین این انقلاب بوده اید. ایران و سریلانکا روابط طولانی با یکدیگر دارند. ما به مدت ۳ دهه دچار جنگ های داخلی در کشورمان بوده ایم و با گروه جدایی طلب ببرهای تامیل می‌جنگیدیم و جمهوری اسلامی ایران در طول همه این سال ها از دولت و مردم سریلانکا حمایت کرد و در کنار ما بود.

وی ادامه داد: در سال ۲۰۰۹ ارتش سریلانکا به طور کامل گروهک­های تروریستی را سرنگون کرد و ما به مدت ۱۰ سال در صلح و آرامش زندگی می کردیم. جامعه مسلمانان سریلانکا دومین اقلیت در سریلانکا هستند و از جمعیت حدود ۲۳ میلیون نفری سریلانکا حدود ده درصد را مسلمانان تشکیل می دهند که از کشورهای مختلفی مثل مراکش و مصر و … به آنجا آمده اند و در مشاغل مختلف مشغول به فعالیت هستند و آزادی عمل کاملی دارند و مدارس مجزایی دارند و حتی مدارس آنها جمعه ها ساعت ۱۱ برای شرکت در نماز جمعه تعطیل می‌شود و در ماه مبارک رمضان به مدت ۴۰ روز دانش آموزان تعطیل هستند.

شریف انیس تاکید کرد: هر دولتی که در سریلانکا مستقر شده است مسلمانان ۲ تا ۳ وزیر در کابینه داشته اند و قشر وسیعی از کسانی که به ماموریت های خارج از کشور اعزام می‌شوند از هر ۶۰ نفر ۱۰ نفر مسلمانان هستند. با این مقدمه در یکشنبه ۲۱ آوریل همه چیز تغییر پیدا کرد و ۸ بمب به صورت انتحاری در ۳ کلیسا در روز یکشنبه و حین انجام مراسم دعا در روز عید پاک و چند هتل ۵ ستاره منفجر شد و بیش از ۳۰۰ نفر کشته و بیش از ۶۰۰ نفر زخمی شدند.

سفیر سریلانکار در ایران اظهار کرد: با این اتفاق کل کشور دچار شک بزرگی شد و داعش مسئولیت این حملات را قبول کرده است و آنچه مورد سئوال است این است که آیا این ۸ بمب را مسلمانان محلی سریلانکا منفجر کرده اند و چرا این چنین شده است؟ ۲ برادر که ازدواج کرده بودند و تحصیلات عالی داشتند و ثروتمند بودند و در استرالیا و انگلیس تحصیل کرده بودند و پدرشان از صادرکنندگان بزرگ سریلانکا می باشد در این حملات دست داشته اند.

شریف انیس تصریح کرد: تاکنون ۱۵۰ نفر در این خصوص دستگیر شده­ اند و جستجوی خانه به خانه برای دستگیری متهمین ادامه دارد و مسلمانان هم همکاری کامل می کنند. از آنجایی که مسلمانان اجرا کننده این حملات بودند بصورت طبیعی نگاه مردم به مسلمانان تا مدتی نگاه خوبی نخواهد بود و اعتمادی که ایجاد شده بود خدشه دار شده است. از مردم و احزاب ایران و حزب موتلفه اسلامی به خاطر حمایت از مردم سریلانکا و محکوم کردن این اقدامات وحشیانه و تروریستی که به هیچ مذهبی ارتباط ندارد تشکر می کنیم. امیدواریم این حمایت ها ادامه داشته باشد و دولت ما حافظ مسلمانان است و از آنها پشتیبانی می­کند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: