به‌روز شده در: ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۴:۵۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۹۷۲۲
تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۲
اخبار 24 ساعت گذشته:
پشت پرده خبر آلودگی خرمای بم!

حبیب‌الله نیکزادی‌پناه، نماینده مردم بم در مجلس شورای اسلامی گفت: جریانی در کشور به دنبال نابود کردن تولید است و وزارت جهاد کشاورزی هم واکنشی در مقابل این مسئله نشان نمی‌دهد. فردی به نام موسوی که معلوم نیست چه کاره است و سازمان صدا و سیما دائماً با وی درباره قیمت خرما مصاحبه می‌کند، با اظهاراتش سبب التهاب بین کشاورزان می‌شود. وی خود را عضو انجمن ملی خرما معرفی می‌کند؛ اما وقتی من درباره عضویت این فرد از انجمن پرسیدم، در جواب به من گفتند چنین فردی در انجمن ملی خرما عضویت ندارد. نماینده مردم بم در مجلس اظهار داشت: این فرد کذاب، سال گذشته عنوان کرد خرمای مضافتی بم آلوده به مدفوع خفاش است، حال آنکه در منطقه بم و شرق کرمان اصلاً خفاشی وجود ندارد و با این اظهاراتش موجب ضرر و زیان زیادی به کشاورزان شد؛ این فرد امسال هم آمده و در رابطه با قیمت خرما اظهارنظر می‌کند. نیکزادی‌پناه خاطرنشان کرد: دولت چهار نفر را تعیین می‌کند که از طرف کشاورز و دیگران درباره قیمت خرما تصمیم می‌گیرند و هر کاری که دل‌شان بخواهد در این زمینه می‌کنند. ما از دولت نمی‌خواهیم که از تولیدکننده در حوزه کشاورزی حمایت کند؛ بلکه می‌خواهیم مشکلی را برای کشاورزان به وجود نیاورد!

حق با دلواپسان بود

مرتضی نبوی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اصطلاحی به نام «دلواپسان» در میدان سیاست خلق شده و ما به هر میزان که جلو می‌رفتیم، استدلال دلواپسان غلبه پیدا می‌کرد، البته شواهد و قراین بیرونی هم این مسئله را تأیید می‌کند. پاره کردن برجام از طرف رئیس‌جمهور آمریکا، تشدید تحریم‌ها و سپس رفتار اروپایی‌ها که به هر دری زدند تا راهی را باز کنند و در نهایت کوه موش زایید و از دل آن «اینستکس» بیرون آمد، به سازوکار مالی تبدیل شد و مورد احاله قرار گرفت. درباره FATF خود بنده تا مدت‌ها مُردد بودم تا آنکه اروپایی‌ها موضع‌گیری کردند و گفتند: «باید تصویب کنید» یعنی تهدید کردند و این دخالت در امور داخلی ما بود. وی افزود: کسی جواب مُتقن نمی‌دهد و تضمینی نمی‌کند که اگر ما به عضویت شبکه سازمانی FATF درآییم، از اطلاعات‌مان سوءاستفاده نشود. فقط می‌گویند بهانه به دست دیگران ندهیم؛ یعنی اطلاعات ارائه دهیم و آنها کار خودشان را انجام دهند، یعنی تحریم‌ها را تشدید کنند و جلوتر بیایند و ما (ایران) هم ذره ذره تسلیم شویم و عقب‌نشینی کنیم.

ایران هیمنه آمریکا را فرو می‌پاشد

روزنامه «رأی‌الیوم» نوشت: «هدف اصلی تحریم‌های آمریکا، معامله آمریکایی جدیدی با ایران است که موجب امضای توافق هسته‌ای تازه‌ای شود؛ به نحوی که در‌بردارنده تفاهم‌های آمریکایی‌ـ ایرانی درباره مسائل منطقه و حتی شامل شروطی باشد که وزیر خارجه آمریکا برای امضای یک توافق هسته‌ای جدید تعیین کرد؛ اما ایران اجرایی شدن شروط پمپئو را محال می‌داند؛ از این رو با انجام دیدار‌هایی با چین، اروپا، روسیه و هند، به دنبال ایجاد یک جبهه بین‌المللی مخالف تحریم‌های آمریکا علیه ایران است. اما تلاش‌های ایران تا چه اندازه موفق می‌شود؟ تلاش‌های واشنگتن چطور؟ در روز‌های آینده پاسخ این پرسش‌ها مشخص می‌شود؛ اما ایران هرگز از نفوذ و منافع خود در منطقه ‌چشم‌پوشی نکرده و محور مقاومت را رها نمی‌کند. پیش‌بینی می‌کنیم در نهایت، تلاش‌های ایران برای ایجاد یک جبهه جهانی مخالف تحریم‌های آمریکا علیه تهران موفق شده و بتواند آغازی برای شکسته شدن هیمنه ایالات متحده بر دولت‌های جهان باشد

هر اقدامی جای خود را دارد

سردار اسماعیل کوثری، جانشین قرارگاه ثارالله با اشاره به توطئه‌ها و عهدشکنی‌های آمریکا، گفت: زمانی دائم می‌گفتند «مذاکره مذاکره مذاکره»؛ خب مذاکره انجام شد و نتیجه هم نداد. اکنون هم افراد می‌توانند نظر دهند؛ اما بدانند ملت عزیز ایران هیچ وقت نخواهد گذاشت دیگر با آمریکایی‌های بدعهد و عهدشکن مذاکره‌ای انجام شود. وی یادآور شد: کسانی هم که امروز می‌گویند «مقابله مقابله مقابله» واقعاً الفبا را نمی‌دانند؛ چون این کار همین جوری نمی‌شود، باید محاسبات منافع ملی و شناخت عمیق از طرف مقابل صورت گیرد. به عبارت دیگر، هر اقدامی جای خود دارد، مقابله حساب و کتاب دارد و اگر لازم باشد به موقعش انجام می‌شود.


روسیه بزرگترین خریدار طلای جهان شد

روسیه که برای قطع وابستگی به دلار آمریکا، خرید طلا را در دستورکار خود قرار داده است، اکنون به بزرگترین خریدار این فلز گرانبها در جهان تبدیل شده است. شورای جهانی طلا (WGC) اعلام کرده که روسیه در سه ماهه نخست سال جاری ۵۵. ۳ تن طلا خریده و چین با خرید ۳۳ تن طلا در این مدت در مکان دوم جهان است. بر اساس اطلاعات بانک مرکزی روسیه، حجم ذخایر طلا و ارز خارجی این کشور در زمان حاضر ۴۸۷. ۸ میلیارد دلار است. ۶. ۹ میلیارد دلار از این ذخایر را طلا و بقیه را ارز‌های خارجی در وهله اول یورو تشکیل می‌دهد و مقادیری از این ذخایر نیز در اوراق بهادار خارجی نگهداری می‌شود.
ممنوعیت افزایش قیمت اقلام پرمصرف ماه رمضان

نایب‌رئیس اتاق اصناف کشور: با تصمیم دولت، صادرات خرما با هدف تثبیت قیمت آن در ماه رمضان ممنوع اعلام شد. سازمان تعزیرات حکومتی برای کنترل شرایط بازار عرضه کالاها، طبق دستورالعمل‌های کشوری گشت‌های نظارتی ویژه خود را هم‌اکنون آغاز کرده است.

جدیدترین آمار تجارت ایران و آمریکا

بر اساس آمار گمرک ایران، در دوازده ماه سال گذشته، مجموع مبادلات تجاری ایران و آمریکا به ۱۸۷ میلیون دلار رسیده که نسبت به سال پیش از آن ۳۸ درصد کاهش داشته است. ایران در سال گذشته ۱۵۰۲ تن کالا به ارزش بیش از ۴۵ میلیون دلار به آمریکا صادر کرده است. در حالی که صادرات ایران در سال ۱۳۹۶، ۳۵۵۰ تن به ارزش ۱۳۲ میلیون دلار بود. سال گذشته، ۶۹ هزار تن کالا به ارزش بیش از ۱۴۲ میلیون دلار از آمریکا به کشور وارد شد، در حالی که در سال ۱۳۹۶ حدود ۳۷ هزار تن کالا به ارزش حدود ۱۷۰ میلیون دلار وارد شده بود

برنامه بعدی ترامپ علیه ایران پس از تحریم نفتی

وال استریت ژورنال نوشت: صنایع پتروشیمی ایران، صادرات کالا‌های ایران به افغانستان و مبادلات مالی ایران در سنگاپور و مالزی، اهداف دور بعدی تحریم‌ها هستند. در همین راستا یک مقام رسمی دولت به این رسانه آمریکایی گفت: فشار‌های جدید سراغ معاملات دلاری جمهوری اسلامی می‌رود تا دسترسی به آن را دشوارتر کند. در ادامه این گزارش آمده است: ایالات متحده افراد رسمی را در سنگاپور، مالزی و هند مستقر کرده که مراقب باشند هیچ‌گونه اقدامی در دور زدن تحریم‌ها انجام نشود. همچنین شبکه مالی ایالات متحده هم روی فعالیت‌های مالی در سنگاپور، مالزی، امارت متحده عربی و ارمنستان متمرکز خواهد بود.
رد رئیس فدراسیون فوتبال را در هلند زدند
!

فدراسیون فوتبال همچنان اعلام می‌کند مذاکرات با مربیان خارجی ادامه دارد. به تازگی داورزنی معاون وزارت ورزش هم اعلام کرده به زودی سرمربی جدید ایران اعلام می‌شود. در همین حال خبر می‌رسد مهدی تاج در هلند دیده شده و با یکی از مربیان هلندی مذاکره داشته است. همچنین خبر رسیده او سفری به ترکیه داشته تا مراحل درمانی اش را در آنجا سپری کند. او سال گذشته در ترکیه دچار عارضه قلبی شد و ظاهرا دوباره به همان بیمارستانی رفته که در آن بستری بود.

انتقاد تند دایی از خودروسازی سایپا

دایی پس از برکناری از تیم سایپا گفت: خدا را شکر می‌کنم که به خاطر احقاق حق اخراج شدم. در حکم اخراج من متاسفانه از واژه مقدس کارگر سوءاستفاده شده است/ آقایان از این واژه برای خودشان سنگر درست می‌کنند. من گفتم پراید ۵۰ میلیون و تیبا ۷۰ میلیون شده است دروغ گفتم؟ آقایان! اگر شما طرفدار کارگر هستید، من در این قشر زندگی کرده‌ام. همه کار کرده‌ام تا به اینجا رسیده‌ام. آقای سایپا! شما برای کارگر چه کار کرده‌اید؟ قیمت همه چیز را دو برابر کرده‌اید، اما آیا حقوق کارگران را هم افزایش داده‌اید؟ در مصاحبه‌ام خواستار این شدم که شما (باشگاه سایپا) به تعهدات خود عمل کنید. کجای حرف من بی‌احترامی بود؟ شما کی به تعهدات خود به مردم عمل کردید؟ پول مردم را گرفتید و هر روز به آن‌ها یک قول دادید که به هیچ کدام از آن‌ها نیز عمل نکردید. آقایان جلوی کارخانه شما تحصن شده بود نه جلوی در خانه من، نه جلوی محل کار من. علی دایی زیر بیرق هیچ کسی سر خم نمی‌کند نه چپ، نه راست و نه میانه.

احتمال افزایش بیشتر قیمت مسکن در آینده‌ای نزدیک

محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به افزایش بی‌رویه قیمت مسکن، گفت: بنده از سیاست‌های دولت در حوزه مسکن گلایه‌مند هستم و دولت دارای هیچ برنامه مشخصی در این زمینه نیست و بازار مسکن همچنان در رکود به سرمی‌برد. وی با بیان اینکه دولت هیچ اقدامی برای ایجاد رونق در بازار مسکن انجام نداده و با همین شرایط احتمال افزایش بیشتر قیمت در آینده‌ای نزدیک وجود دارد، افزود: سیاست دولت در حوزه مسکن مبهم، غیر عملیاتی است و تا زمانی که تعادل در عرضه و تقاضای این بازار ایجاد نشود روند افزایش قیمت ادامه خواهد داشت.

ماجرای سهمیه‌بندی بنزین چه بود؟

وقتی خبرگزاری منتقد دولت خبر ازسرگیری سهمیه بندی بنزین را روی خروجی خود قرار داد، تا ساعت‌ها سکوت در حوزه مدیریت سوخت کشور حکم فرما بود. گویی خود آن‌ها هم نمی‌دانستند «آیا خبری بوده، اما در زمان نامناسب اعلام شده» یا «خبر از اساس صحت ندارد». همین تردید‌ها در شفاف سازی یا اطلاع رسانی دقیق جزئیات برنامه کافی بود که در ساعات میانی روز صف‌های طولانی از خودرو‌ها و موتورسیکلت‌ها مقابل پمپ بنزین‌ها تشکیل شود. از سال گذشته دولت با هدف اعلام شرایط جدید عرضه بنزین خبر برای احیای کارت سوخت در شبکه توزیع گام‌های مقدماتی را برداشت و ثبت نام خودرو‌هایی که کارت سوخت نداشتند، آغاز شد. گزارش‌های رسیده نشان می‌دهد، سهمیه بندی سوخت قطعی است، اما بر اساس اعلام مقامات مسئول در شرکت ملی پالایش و پخش و وزارت نفت، زمان اجرا هنوز مشخص نشده است

وکیل «مهناز افشار»: موکلم در خارج از کشور است

عبدالصمد خرمشاهی در گفت وگو با ایسنا، گفت: موکلم در خارج از کشور است و در صحبتی که با من داشت گفته که تابع قوانین و مقررات است و اصلا فکر نمی‌کرده که اتهامی متوجه او باشد و مشکلی ایجاد کند و به محض اینکه به ایران برگردد در اولین فرصت در مرجع قضایی مربوطه حاضر خواهد شد. وی افزود: آنچه در ظاهر شنیدیم این است که آقای دریاباری و وکیلش از موکلم شکایت کرده اند و اتهامش تشویش اذهان عمومی و نشر اکاذیب ذکر شده که با نیابت قضایی، پرونده به دادسرای فرهنگ و رسانه ارسال شده است.

اخبار روزانه:

* آیت‌الله مکارم‌شیرازی، از مراجع عظام تقلید در جلسه درس خارج فقه خود با اشاره به گرانی‌های پیش آمده در مایحتاج مردم، گفته است: «دولت باید دست از گرانی‌ها بردارد.» او همچنین با بیان اینکه رئیس قوه قضائیه باید آستین را بالا زده و با قاچاق و سوءاستفاده‌های ارزی برخورد کند، تأکید کرده است: «با شجاعتی که از آقای رئیسی سراغ داریم، باید با شدت و سرعت با این عوامل برخورد کند و مردم باید نتیجه این محاکمه‌ها را ببینند و آنها هم حساب ببرند

* حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی‌گلپایگانی، رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب در سخنرانی پیش از نماز جمعه این هفته اهواز پس از معرفی حجت‌الاسلام موسوی‌فرد به امامت جمعه اهواز با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب آیت‌الله جزایری را در حکم انتصابش به عنوان زعیم حوزه‌های علمیه استان، حجت‌الاسلام خوانده است گفت: این فرهنگی است که در زمان امام خمینی(ره) هم رایج بود و به این معنا نیست که با گفتن حجت‌الاسلام چیزی از ایشان کم شده است.

* مطهری، نایب‌رئیس دوم مجلس شورای اسلامی درباره احتمال نامزدی‌اش در انتخابات ریاست‌جمهوری گفته است: «در بحث ریاست‌جمهوری باید به شرایط آن روز نگاه کنیم و ببینیم چه افرادی در میان کاندیداها وجود دارند. افراد تندرو داریم یا افراد خوش‌فکری داریم که رأی ندارند یا مثلاً اگر احساس کنم آنجا جایی است که باید بیایم و ممکن است من رأی داشته باشم، ولی کسی دیگر رأی ندارد در چنین شرایطی ممکن است حضور پیدا کنم

* روسیه که برای قطع وابستگی به دلار آمریکا، خرید طلا را در دستور کار خود قرار داده به بزرگ‌ترین خریدار این فلز گرانبها در جهان تبدیل شده است. شورای جهانی طلا (WGC) اعلام کرده است، روسیه در سه ماهه نخست سال جاری 55/3 تن طلا خریده و چین با خرید ۳۳ تن طلا در این مدت در مکان دوم جهان قرار دارد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: