به‌روز شده در: ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۹۶۳۶
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۲
اسدالله عسگراولادی:
عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی با اشاره به آئین نامه اجرایی فروش مستقیم ارز صادراتی به واردکنندگان درباره چالش های احتمالی این طرح گفت: تنها چالش احتمالی اختلاف درباره نرخ توافقی بین صادرکننده و واردکننده است.
برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع امکان پذیر شدن فروش مستقیم ارز صادراتی به واردکنندگان و با حضور اسدالله عسگراولادی رئیس اتاق مشترک ایران و چین و عضو اتاق بازرگانی ایران به روی آنتن رفت.
اسدالله عسگراولادی در آغاز با بیان اینکه فروش مستقیم ارز صادراتی به واردکنندگان گفت: این اقدام راه اصلی است، زیرا ارز حاصل از صادرات حتما باید به چرخه اقتصاد کشور برگردد و این موضوعی است که همه ما به آن معتقد هستیم اما آنچه اهمیت دارد، روش آن است.
وی خاطرنشان کرد: در گذشته اعلام شده بود ارز حاصل از صادرات باید به نیما پرداخت شود، اما سامانه نیما را خریداران خارجی نمی شناسند و به همین جهت نمی توانستیم بر طبق آن عمل کنیم.
رئیس اتاق مشترک ایران و چین به تغییرات ایجاد شده اشاره کرد و بیان داشت: فروش مستقیم ارز صادراتی به واردکنندگان اقدام مناسبی است، زیرا واردکنندگان با یک نرخ توافقی که از نیما بالاتر و از سنا پایین تر است، از صادر کننده دریافت می کند و در واقع ارز حاصل از صادرات را بگیرد و قرار است عملیاتی شود و این راه حل مناسبی است تا ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد بیاید و به وارد کننده ها منتقل شود و کالا به کشور بیاید و صادرات نیز رونق بگیرد؛ در حال حاضر متاسفانه صادرات خیلی ضعیف است که دلیل آن نامناسب بودن سامانه نیما بود.
عضو اتاق بازرگانی ایران در گفتگو با رادیو گفت و گو با اشاره به اینکه تا انتهای هفته آئین نامه اجرایی فروش مستقیم ارز صادراتی به واردکنندگان تصویب می شود، درباره چالش های احتمالی این طرح اظهار داشت: تنها چالش احتمالی اختلاف درباره نرخ توافقی بین صادرکننده و واردکننده است که البته در صورت این اتفاق، باید آن را حل کنیم و چاره ای جز این نداریم. در حال حاضر بیش از پنج ماه است که این چالش وجود دارد.
وی بیان کرد: چالش دوم این است که بانک مرکزی اصراری بر سه ماه نداشته باشد، زیرا سه ماه، زمان اندکی برای برگشت ارز حاصل از صادرات است و باید بین 6 الی 9 ماه باشد و حتی برای بعضی از کالاهای سنتی مانند فرش، باید یک سال باشد و برای کالاهای کشاورزی حداقل باید 6 ماه باشد که این چالش را نیز باید با بانک مرکزی حل کنیم.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: