به‌روز شده در: ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۹۶۳۰
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۵


آمادگی برای مقابله با هجوم ملخ‌ها

مدیر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات گفت: آماده مقابله و مبارزه با ملخ‌هایی که از شبه جزیره عربستان سعودی به سمت ایران می‌آیند هستیم و تنها نیاز ما اعتباراتی است که پیش‌بینی کرده و هنوز دریافت نکرده‌ایم.

در روزهای گذشته شایعاتی در فضای مجازی منتشر شد که سیل ملخ‌های مهاجم از شبه جزیره عربستان سعودی که تعدادشان به ۵۰ میلیون ملخ نیز می‌رسد در راه ایران است و نگرانی‌هایی برای مردم به ویژه استان‌های جنوبی کشور به وجود آورد، اما سعید معین - مدیر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات - در این رابطه به ایسنا گفت: این‌که ۵۰ میلیون ملخ در راه ایران هستند درست نیست و صحت ندارد، اما امسال وضعیت به مراتب بدتری نسبت به سال‌های گذشته در زمینه هجوم ملخ‌ها داریم، چرا که تجمع دسته‌های ملخ در عربستان سعودی ایجاد شده و به صورت گروه گروه این ملخ‌ها در حال حمله به شمال شبه جزیره عربستان سعودی و نهایتاً مرزهای جنوبی کشور هستند.

اظهارات ضدایرانی رقیب ترامپ

یک نامزد احتمالی حزب دموکرات آمریکا در انتخابات ۲۰۲۰ با بیان اینکه رئیس جمهور کشورش بدون در نظر گرفتن منافع مردم آمریکا عمل می‌کند، گفت که دولت آمریکا به دنبال تغییر نظام در ایران و ونزوئلا است.

تولسی گابارد، یکی از نامزدهای حزب دموکرات آمریکا برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ در گفت‌وگو با شبکه ام‌اس‌ان‌بی‌سی درباره سیاست‌های دولت آمریکا گفت: دولت ترامپ هیچ‌گاه پنهان نکرده است که تمایلات واقعی‌اش چیست، اینکه تلاش‌هایش برای تغییر نظام هم در ونزوئلا و هم ایران را پیش ببرد. بنابراین، ما شاهد کوبیده شدن بر طبل جنگ هستیم.

تاکید سیسی بر حمایت کشورش از شورای نظامی سودان

رئیس جمهوری مصر در نخستین تماس تلفنی با رئیس شورای نظامی انتقالی سودان، حمایت کشورش را از امنیت و ثبات سودان، پشتیبانی از مطالبات مردم و حفاظت از نهادهای این کشور اعلام کرد.

در بیانیه ریاست جمهوری مصر آمده است: سیسی در جریان گزارش‌ البرهان درباره تحولات وضعیت سودان و تلاش‌های شورای نظامی در تعامل با وضعیت کنونی قرار گرفت و اتحاد تلاش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی برای کمک به سودان جهت تحقق اهداف این مرحله را مهم عنوان کرد.

هشدار نسبت به خطر بروز "سالک" در مناطق سیل‌زده

با وقوع سیل در چند استان کشور، یکی از بیماری‌هایی که نسبت به شیوع آن در مناطق سیل‌زده هشدار داده می‌شود، بیماری انگلی سالک یا «لیشمانیوز پوستی» است که ارتباط تنگاتنگی با تغییرات محیطی مانند تغییرات آب و هوا، وقوع سیل و ساخت و سازهای بی‌رویه دارد.

محب‌علی بروز سایر بیماری‌های انگلی پس از وقوع سیل را ناشی از مصرف آب‌های آلوده دانست و افزود: اگر به هر نحوی آب با مدفوع انسان یا سایر ترشحات انسانی مخلوط شود و قبل از مصرف اقدام به تصفیه آب نشود، انگل‌هایی نظیر آمیب می‌توانند وارد بدن انسان شوند. انتقال این دست بیماری‌ها به سایرین می‌تواند به طور ویژه از فاضلاب‌ها صورت گیرد.

تقدیر فرمانده کل سپاه از رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در نامه‌ای از موضع و عملکرد رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در محکومیت اقدام سخیف آمریکا در قبال سپاه پاسداران تقدیر و تشکر کرد.

راهبرد جدید عراق درباره عربستان

«عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق در کنفرانس خبری خود در بغداد تاکید کرد: ما در برابر یک تغییر و تحول بزرگ در روابطمان با عربستان هستیم. سفر من به عربستان همراه با یک هیأت بزرگ متشکل از تجار صورت می‌گیرد. سفر من به عربستان در برابر چشم همگان صورت می‌گیرد و قرار است قبل از ماه رمضان به فرانسه و آلمان نیز سفر کنم.

پیشتر «احسان الشمری» رئیس مرکز اندیشه سیاسی در عراق اعلام کرده بود: نزدیکی دیدگاه‌های میان عربستان و ایران در این سفر مورد رایزنی قرار خواهد گرفت.

استقبال امارات از وتوی مصوبه کنگره درباره ائتلاف سعودی

وزیر مشاور دولت در امور خارجه امارات عربی متحده از اقدام رئیس‌جمهور آمریکا در وتوی مصوبه کنگره این کشور در خصوص قطع حمایت از ائتلاف سعودی علیه یمن، استقبال کرد. «أنور قرقاش» وزیر مشاور دولت در امور خارجه امارات عربی متحده، اقدام «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر وتوی مصوبه کنگره آمریکا درباره قطع کمک‌ها به ائتلاف سعودی علیه یمن را ستود.

ورشکستگی یک روزنامه قدیمی دیگر

«اومانیته» که یکی از روزنامه‌های قدیمی فرانسه است و زمانی ارگان رسمی حزب کمونیست این کشور بود، به دلیل مشکلات مالی و عدم توان پرداخت حقوق پرسنل خود ابتدا از مردم درخواست کمک کرد.

پیشتر نیز روزنامه‌های دیگری مانند «لاتریبون»، «لومتن دو پاری» و حتی روزنامۀ بزرگی نظیر فرانس‌سوآر مجبور به تعطیلی شدند. یادآور می‌شود که از سال ۲۰۰۹ به این سو مطبوعات فرانسه یک سوم کارکنان خود را از دست داده‌اند و این افول بی وقفه دلایل متعدد دارد که بی اعتباری روزنامه‌ها و نشریات در افکار عمومی، تغییر عادات به ویژه عادت روزنامه خوانی و رواج شبکه‌های خبری اینترنتی و بالاخره فرسودگی نظام چاپ و توزیع در فرانسه از آن جمله است.

تصمیمات جدید ستادکل برای سربازان مناطق سیل‌زده

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح گفت: درصدد هستیم تا سربازانی که خانواده‌هایشان در سیل متحمل خسارت شده‌اند، منتقل یا معاف شده و حتی اضافه‌خدمت‌ها بخشیده شود. رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح در خصوص تسهیلات ستاد کل برای سربازانی که خانواده‌های آنها در مناطق سیل زده حضور دارند، گفت: در مرحله اول به طور فوری اعلام کردیم که اعزام مشمولانی که خانواده‌های آنها در مناطق سیل زده هستند در سه مرحله به مدت دو ماه به تعویق خواهد افتاد همچنین به ناجا اجازه دادیم که در هر جا که با مشکلی مواجه شد خودش تشخیص داده و اعزام را به آینده موکول کند. همچنین اعلام کردیم کسانی که عمداً یا سهواً محل خدمت خود را ترک کرده‌اند این مدت ترک خدمت جز مرخصی اضطراری محسوب و جزو خدمت محاسبه شود.

وی اعلام کرد: در مرحله اخیر اعلام کردیم سربازانی که خانواده های آنها با مشکل مواجه شده‌اند بتوانند با انتقالی به محل سکونت خود بازگردند و اگر خسارت وارد بسیار زیاد باشد معاف شده و حتی اضافه خدمت این سربازان نیز بخشیده شود.

برگزاری الکترونیکی بخشی از انتخابات مجلس یازدهم

انتخابات یازدهمین دوره مجلس در بعضی از شهر‌ها که شورای نگهبان تعیین کرده به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود. «انوشیروان محسنیبندپی» صبح امروز چهارشنبه در خصوص آمادگی استانداری تهران برای برگزاری دوره یازدهم انتخابات مجلس در اسفندماه سال جاری، اظهار داشت: برای انتخابات یازدهمین دوره انتخابات مجلس آمادگی داریم و آموزش‌ها را به برگزار کنندگان می‌دهیم. استاندار تهران در خصوص آمادگی زیرساخت‌های برگزاری انتخابات الکترونیکی، بیان کرد: شهر‌هایی که شورای نگهبان تایید کرده، آماده برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی است. محسنی بندپی گفت: قبلا شورای نگهبان شهر‌هایی را با مشورت وزارت کشور مشخص کرده تا انتخابات در آن‌ها به صورت الکترونیکی برگزار کند که در این دوره نیز ادامه پیدا می‌کند.

آیت‌الله سبحانی پول فروش خانه‌اش را به سیل‌زدگان داد

حجت‌الاسلام‌والمسلمین ربانی با اشاره به فروش خانه آیت الله العظمی سبحانی برای کمک به سیل‌زدگان خوزستان، گفت: ایشان یک برگ چک‌بانکی به من دادند و گفتند «من خانه‌ای قدیمی داشتم، آن را فروختم و کمی از پول آن را در جایی هزینه کردم و مابقی را به شما می‌دهم تا به سیل‌زدگان بدهید. سلام مخصوص من را نیز به آن‌ها برسانید».

ورود واگن‌های ایرانی به خطوط ریلی متروی تهران

مجتبی گلشنی، مدیر عامل شرکت واگن‌سازی تهران در ارتباط با تحویل نخستین قطار پروژه هفتاد واگن آلومینیومی مترو تهران اظهارداشت: این موضوع در آینده نزدیک محقق می‌شود و همانطور که در اواخر سال ۹۷ وعده داده بودیم، با همت مهندسین و تکنسین‌های شرکت واگن‌سازی تهران، تولید نخستین رام قطار (شامل ۷ واگن) از پروژه هفتاد واگن تهران به پایان رسیده و این قطار در حال طی مراحل مختلف «تایپ تست» است.

ادامه تکذیب‌ها درباره یک خبر پرحاشیه!
پس از انتشار این خبر که محمود احمدی‌نژاد در برخی از نشست‌های محفلی اطرافیان خود مدعی شده که انقلاب سال ۵۷ کار انگلیس بود و تمام مسئولان نظام بر اساس خط انگلیسی حاکم شده‌اند، خبری به نقل از عباس امیری‌فر، از روحانیون نزدیک به احمدی‌نژاد منتشر شد که بیان این سخنان از سوی احمدی‌نژاد را تأیید می‌کرد، اما پس از گذشت چند روز، امیری‌فر در گفت‌وگو با «انصاف‌نیوز» ضمن تکذیب خبر منتشر شده به نقل از وی و انتقاد از دروغ‌پردازی‌های اطرافیان احمدی‌نژاد علیه خودش گفت که فعلاً مشخص نیست چه زمانی از علی‌اکبر جوانفکر، عبدالرضا داوری و یک سری‌ از رسانه‌ها شکایت می‌کند. وی افزود: باید ببینم دروغ‌های خود را اصلاح می‌کنند یا نه. از سوی دیگر علی‌اکبر جوانفکر مطالب منتشره به نقل از احمدی‌نژاد را که انقلاب سال ۵۷ کار انگلیس بود، تکذیب کرد. عبدالرضا داوری، مشاور رئیس دولت دهم هم گفت: «صحبت‌های آقای امیری‌فر کذب محض است و مشخص می‌شود او این مطالب را در اختیار سایت‌های خبری قرار داده بود

نماینده کنگره آمریکا: ترامپ برادر بزرگ القاعده است
«
تولسی گابارد» نماینده کنگره آمریکا در ویدئویی به سخنان رئیس‌جمهور آمریکا علیه «ایلهان عمر» نماینده مسلمان کنگره و یکی از منتقدان نفوذ لابی‌های صهیونیستی در آمریکا اعتراض کرده است. گابارد که در حال تلاش برای ورود به عرصه رقابت با ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا است، به ترامپ یادآوری کرده که خود او از عربستان سعودی که بزرگ‌ترین حامی این گروه تروریستی به شمار می‌آید، حمایت کرده است. او گفته است: «ترامپ می‌گوید ما هیچ‌گاه ۱۱ سپتامبر را فراموش نمی‌کنیم؛ اما این خود ترامپ است که در نقش برادر بزرگ القاعده و بزرگ‌ترین محافظ آن در سوریه ظاهر شده است. او کسی است که کشور ما را به فاحشه بزرگ‌ترین حامی القاعده یعنی سعودی‌ها تبدیل کرده استقانونگذار آمریکایی در ادامه یادآوری کرده است، عربستان سعودی میلیاردها دلار برای ترویج اندیشه‌های افراطی در سراسر جهان هزینه کرده است.


بررسی حذف چهار صفر از پول ملی
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر هیئت دولت، با پیشنهاد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، طرح اصلاح نظام پولی کشور در قالب حذف چهار صفر از واحد پولی کنونی و تعریف واحد پولی جدید و بازنگری در اقطاع اسکناس و مسکوک در دستور کار دولت قرار گرفته است. براساس این طرح، واحد پولی ملی جدید تحت عنوان «تومان» تعریف می‌شود که هر «تومان» معادل ده هزار (10000) ریال فعلی و یکصد (100) «ریال جدید» خواهد بود. با اجرای طرح حذف چهار صفر از پول ملی ضمن تسهیل و بازیابی نقش ابزارهای پرداخت نقد در تبادلات پولی داخلی و کاهش هزینه‌های چاپ و نشر اسکناس و مسکوک، کارآمدی نظام پولی جدید طی سال‌های آتی استمرار یافته و نرخ برابری واحد پول ملی با ارزهای جهان در کوتاه‌مدت آثار روانی مثبتی به ‌همراه خواهد داشت.


افشاگری فلاحت‌پیشه از نقشه جدید اروپا برای برجام
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: با اظهارات اخیر سفیر فرانسه درباره برجام، کاملاً مشخص است که اروپا خواهان حفظ این قرارداد نیست و به گونه‌ای سعی دارند با ایجاد فضای انتظار، ایران و آمریکا را وارد دور جدید مذاکرات کنند. حشمت‌الله فلاحت‌پیشه با اشاره به توئیت سفیر فرانسه مبنی بر اینکه ایران پس از انقضای برجام مجاز به غنی‌سازی اورانیوم خواهد بود، اظهار داشت: توئیت سفیر فرانسه نشان می‌دهد، سیاست‌های کلی اروپا و فرانسه در قبال برجام خنثی بوده و آنها خواهان حفظ این قرارداد نیستند، البته گفتنی است، برجام هیچ وابستگی به اروپا ندارد، در نهایت هر آنچه در برجام می‌ماند، میان ایران و آمریکا خواهد بود و شرایط میان این دو کشور نیز در حالت کاملاً تنش‌زا قرار دارد.

نوار حرف‌های خاتمی موجود است
کریمی‌قدوسی، نماینده مشهد در مجلس شورای اسلامی در هفتمین روز مهر ماه سال گذشته در توئیتر خود گفته بود، رئیس دولت اصلاحات در ایام انتخابات پرحاشیه دهمین دوره ریاست‌جمهوری در سفری به عربستان، خواستار حمایت ملک عبدالله، پادشاه این کشور از میرحسین موسوی شده است. دفتر رئیس دولت اصلاحات در مقابل ادعا‌های کریمی‌قدوسی سکوت نکرد و پرونده این شکایت برای بررسی به هیئت نظارت مجلس شورای اسلامی ارجاع شد. کریمی‌قدوسی درباره آخرین جزئیات پرونده شکایت خاتمی گفت: «سند این موضوع مشخص است. یعنی صحبت‌های آقای خاتمی که این صحبت‌ها را مطرح کرده، ضبط شده است. سردار نقدی، مسئول فرهنگی سپاه بعد از همین توئیت و مصاحبه من، مصاحبه کرد و گفت که نوار موجود است. خودش (خاتمی) بگوید چه چیز‌هایی گفته است


نقشه جدید آمریکا و رژیم صهیونیستی برای مقابله با ایران
«
ناتان سیلز» هماهنگ‌کننده مبارزه با تروریسم وزارت خارجه آمریکا که در تل‌آویو به سر می‌برد، مدعی شده است کلید امنیت منطقه در اختیار ایران است و ما پیشرفت‌های قابل توجهی در راستای بهبود امنیت منطقه به دنبال درج سپاه پاسداران ایران در فهرست سازمان‌های تروریستی به دست آوردیم. در همین حال، جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید از مذاکراتش با مئیر بن‌شبات درباره ایران در منطقه خبر داده و در توئیترش نوشته بود: ما موضوعات زیادی برای گفت‌وگو داریم، از جمله تعهد مشترک‌مان برای مقابله با فعالیت‌های مخرب ایران و دیگر بازیگرانی که سبب بی‌ثباتی در خاورمیانه و دیگر نقاط جهان می‌شوند.

اخبار روزانه:
* هادی هاشم‌زاده، فرهنگ مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی به ثبت رکوردهای کم‌نظیر از سوی شرکت ملی گاز ایران اشاره و تصریح کرد: بیش از 30 هزار و 700 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی در کشور فرآوری می‌شود و امروز ایران یکی از بزرگ‌ترین شبکه‌های توزیع گاز طبیعی در جهان را دارد. وی افزود: ارزش محصولات پارس جنوبی در سال 97 معادل 43 درصد بودجه عمومی کشور بوده که رقمی معادل 167 هزار میلیارد تومان بوده است.
* مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت: دسته‌های جدید ملخ که از سمت شبه‌جزیره عربستان به سمت ایران پرواز کرده‌اند و بر اساس پیش‌بینی فائو از امروز وارد ایران می‌شوند، تهدیدی برای امنیت غذایی کشور به حساب می‌آیند. بارندگی‌های اخیر جاذب ملخ‌های شبه جزیره عربستان شده است. در حال حاضر، استان‌هایی نظیر سیستان‌وبلوچستان، کرمان، بوشهر، جنوب فارس و هرمزگان درگیر آن هستند.
* پس از مسدود کردن صفحات تعدادی از فرماندهان سپاه در اینستاگرام، سردار کمالی رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیرو‌های مسلح با تأیید انسداد صفحه اینستاگرامش اظهار داشت: معلوم شد اینستاگرام و تلگرام در خدمت صهیونیسم است. وی افزود: ترویج ارزش‌های اسلامی، پرداختن به موضوعات تخصصی و ارتباط با سربازان و خانواده‌های آنها، از جمله مطالبی بود که در این صفحه منتشر می‌شد.
* آیت‌الله‌العظمی وحید خراسانی در دیدار اخیر با حجت‌الاسلام والمسلمین مروی، تولیت جدید آستان قدس رضوی از وی خواسته است پیغامی خصوصی را به رهبر معظم انقلاب برساند. آیت‌الله وحیدخراسانی گفته است: «سلام ما را به آقای خامنه‌ای برسانید، واقعاً مرد بزرگواری هستن و خیلی دعا می‌کنم ایشان را
* عزت‌الله ضرغامی در واکنش به ممانعت حسن روحانی از حضور وی در جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی در توئیتر خود نوشت: «فیلترینگ نوظهور رئیس جمهور راه به جایی نخواهد برد. مأموریت ابلاغی رهبر معظم در این دو حوزه را مصمم‌تر از گذشته ادامه خواهم داد
* بر اساس آمارهای اعلام شده تولید انواع خودرو در ۱۲ ماهه سال ۹۷ کاهش 37/8 درصدی داشته؛ به ‌گونه‌ای که تولید انواع خودرو از یک میلیون و ۵۳۵ هزار و ۷۵۶ دستگاه در کل سال ۹۶ به ۹۵۵ هزار و ۹۲۳ دستگاه در ۱۲ ماهه ۹۷ رسیده است.
* آخرین خبرها از این حکایت دارد که در راستای ادغام بانک‌های نیروهای مسلح در بانک سپه ۱۲ انتصاب جدید در این بانک صورت گرفته و نمایندگان بانک سپه در پنج بانک و مؤسسه اعتباری به منظور انجام امور مربوط به ادغام معرفی شده‌اند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: